Jump to content

Ateist olmayanlar masum değildir..

Recommended Posts

• İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrıyı yüceltmeleri Muhammed'in/Ali'nin yanında önemsiz kalıyor.

Hadisleri/Kuran'ı gösterince suçu komple Emeviler'e atıyorlar.

İslam'ın içinden çıkan bir sürü fikir/mezhep/fırka/zümre var..Kimisi Ali diyor,kimisi Muhammed,kimisi Ebu bekir diyor,kimisi Ömer..Kimisi sadece Kuran yeter diyor,kimisi kafa kesiyor,kimisi haftada bir defa namaz kılıyor,kimisi günde 5..Bu insanların ortak paydası Allah..Hepsi Allah çatısı altında birleşiyorlar..

Dinden çıkanlar içinde de bir sürü fikir/fırka var..Kimisi Tanrı var deyip deizmi savunuyor,kimisi Tanrı içimizde diyor,kimisi Tanrı dışımızda diyor,kimisi Tanrı her yerde diyor,kimisi Tanrı bilienemez diyor..Bu insanların ortak paydası da Tanrı..Hepsi Tanrı fikrini bir şekilde yaşatıyor..

Ateistler ne yapıyor peki?

Allah'ı,yani arapların Tanrı'sını kabul etmiyor..Diğer yerel Tanrı'ları da kabul etmiyor..Bu yerel Tanrı'ların dışında iddia edilen bir Tanrı'nın olamayacağını da bilimsel/mantıksal olarak ifade ediyor..Tabi ki böyle yapınca,tüm dinleri,tüm kitapları filan da reddetmiş oluyor..Yani ateizm,tüm zırvalara/spiritüalizme karşı bir duruş oluyor..

Ben bu bakımdan ''ateistler haricinde herkes,Tanrı adına işlenen suçlardan sorumludur'' diyorum..Çünkü ateizm,tüm bu saçmalıkların karşısında olan tek felsefedir/fikirdir/duruştur..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam'ın içinden çıkan bir sürü fikir/mezhep/fırka/zümre var..Kimisi Ali diyor,kimisi Muhammed,kimisi Ebu bekir diyor,kimisi Ömer..Kimisi sadece Kuran yeter diyor,kimisi kafa kesiyor,kimisi haftada bir defa namaz kılıyor,kimisi günde 5..Bu insanların ortak paydası Allah..Hepsi Allah çatısı altında birleşiyorlar..

Dinden çıkanlar içinde de bir sürü fikir/fırka var..Kimisi Tanrı var deyip deizmi savunuyor,kimisi Tanrı içimizde diyor,kimisi Tanrı dışımızda diyor,kimisi Tanrı her yerde diyor,kimisi Tanrı bilienemez diyor..Bu insanların ortak paydası da Tanrı..Hepsi Tanrı fikrini bir şekilde yaşatıyor..

Ateistler ne yapıyor peki?

Allah'ı,yani arapların Tanrı'sını kabul etmiyor..Diğer yerel Tanrı'ları da kabul etmiyor..Bu yerel Tanrı'ların dışında iddia edilen bir Tanrı'nın olamayacağını da bilimsel/mantıksal olarak ifade ediyor..Tabi ki böyle yapınca,tüm dinleri,tüm kitapları filan da reddetmiş oluyor..Yani ateizm,tüm zırvalara/spiritüalizme karşı bir duruş oluyor..

Ben bu bakımdan ''ateistler haricinde herkes,Tanrı adına işlenen suçlardan sorumludur'' diyorum..Çünkü ateizm,tüm bu saçmalıkların karşısında olan tek felsefedir/fikirdir/duruştur..

Allah adlı tanrının emirlerinin en iyi uygulayıcısıydılar.(Yaşadığına dair kanıt olmasa da) Müslümanlar çin en büyük örneklerdir bunlar. Allah kadar da önemli olduklarını düşünüyorum.

Alevilerin en çok yücelttikleri peygamberlerdir.Hatta pergamberlerini, Allahları'na şirk koşanlar bile var. (Hepsini kast etmiyorum.)

Hiçbir mezhebin bu kişileri ''kötülediğini'' sanmıyorum. Yalnızca Ali'nin tarafını tutmayan diğer halifelerden yana olan mezhepler var.

tarihinde SeKaNg6 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zaten müslümanların çoğu tanrıya değer vermez. Onlar için peygamber daha önemlidir. mezhep alimleri, evliyalar, hatta padişahlar bile önce gelir.

En temel kaynak olan akıl ve vicdanlarının sesi değil, sarıklı cübbeli adamlardır, onlar için tanrının buyruğu..

islam, sadece tanrı figürünü kullanan bir saltanat ve piyasa aracıdır. Yaratıcısını samimi olarak seven ve inananlar genelde hep deistlerden oluşur.

Ne varki bu saf ve temiz inanca bile tanrıdan bir cevap gelmiyor. Bir yaratıcıdan bahsediliyor ama milyarlarca yıldır ortada yok. Eğer deistler haklı bile olsa, bigbang sırasında hayatını kaybetmiş olabilir bu varlık..

o yüzden deistin yaratıcısı, bir sevgi ve vefa duygusunun sembolü olarak sadece zihinlerde kalacak. ama insani duygularla yaratılmış, saygıdeğer bir varlık olarak kalacak

O halde sadece zihinlerde yaşayan, adına hiçbir insanın hayatına karışılmayan bir varlığı küçümsemek için bu kadar uğraşmaya ne gerek vardır? anlamak mümkün değil

Sitelerde Paylaş

benim gibi düşünmeyen masum değildir diyen masum değildir....

Bu konudaki en doğru cümlelerden biri bu olmuş.

Zaten senin gibi insanların inançları, benim için her zaman saygıdeğer olmuştur. çünkü biz herşeyden önce insanız, keşke anlayabilselerdi..

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

en doğru cümlelerden biri bu olmuş.

Sloganik, içi boş cümlelere onay verirken bir daha düşünmek gerek. Nolan burada son derece doğru bir konuya değindi. Ateistler sütten çıkmış ak kaşıktır diye bir iddiamız da olmadığına ve insan denen türün masum olmadığını zaten hepimiz bildiğimize göre, söz konusu cümle sloganik, içi boş bir sözcük dizilimidir.

Sitelerde Paylaş

Zeka seviyesi yerlerde. Bu topraklarda bir sorun var ama anlamıyorum. Yazdığınız saçmalıklara cevap olarak bilimsel konuşulmaz, o yüzden cevap vermemeyi tercih ediyorum. Böyle saçmalıklar saçmalayabilmek ancak yobaz bir beyin işidir ve gereğince yobazlaşmışsınız.

Türkiye'ye ne AKP'nin ne CHP'nin ne solun ne sağın faydası var. Sağlıklı düşünebilen insanların faydası var. Onu da biz dinsizler grubu olarak alıyordum ama demek ki yanılmışım. Dinsizler de sağlıklı düşünemiyor. Antik çağdan günümüze kadar insanlar putlara taptı. Somut olanı soyutlaştırıp soyut ilah putuna, Allah'a tapmaya başladılar. Zaman geçti insanlar dinsizleşmeye başladı ama sonuç aynı. Putlar., putlar ve putlar. Ne zaman putatapar olmayı bırakırsak o zaman yaşayabileceğiz. Putunuzun ne olduğunu da varın kendiniz düşünün de bulun.

Dünya fethi ile Dünya'yı ayakları altına alıp hakim olmak isteyen antik çağ hükümdarları; Büyük İskender'lere benzeyin, modern Cengiz Han'lar çıkarın, çağdaş Hülagu'lar yaratın. Yakın dünyadaki size benzemeyen kitapları ve söndürün bütün mumları. Karanlıkta tek başınıza kalın. Önemli olan tek renk olmanız. Siyaha iman ederim, renkler kör olsun. Muhammed'e benzeyin, girin insanların kabesine ve Allah'ınızdan gayrı bütün putları yıkın. Musa gibi olun, diğer zihinsel milletlere diz çöktürmeyi kendinize emel edinin. İsa gibi olun, çarmıha gerilecek kadar samimi olun ve ölün düşünceniz yolunda, ama yolunuzda da milyonları öldürün.

Yasaklayın, yasakçı zihinler, yasaklamayı yasaklayanlar da çıkacak elbet. Evet, belki çıkmayacak ama hayali bile güzel geliyor.

Bu kadar saçmalamanın karşısında ne kadar hayret ettiğimi anlatamam bile size. Emin olun dalga geçtiğiniz Müslümanlar kadar saçmalıyorsunuz. Sizin onlara yobaz demenizdeki haklılığınız kadar onlar da size demekte haklı.

Dünyadaki düşünce savaşları tarafına yeni bir kutup daha mı ekleyeceksiniz? Ekleyin madem.

"Sen geçen yıl benim aleyhimde bulundun, senin kanını emmeliyim," diyorsunuz. Felsefe kin gütmez; sizin boş çabalarınıza sakin sakin güler, kendinize benzetmek için aptallaştırmak istediğiniz insanları tatlı tatlı aydınlatır. [Voltaire, Felsefe Sözlüğü sy.16, İnkılap Kitabevi]

İşte böyle akılcı mesajlara ihtiyacı var bu forumun.. hep ben mi anlatacam değil mi :)

Selamlar...

Evet, kutup yaratmak holigan zihniyetin marifetidir. Sağcı-solcu ile toplum bölünür, huzur yokedilir..

FB - GS holiganizmiyle futbol terörü yaratılır, spor, düşmanlığa çevrilir.

Şimdi nonteizm bölücülüğüne geldi sıra. burda da bölünelim, cehalet ve şeriat kazansın, İşid'lere, Usamme Bin Ladin'lere gün doğsun.

nasıl bir yaman çelişkidir bu? Sen hem cehalet ve zulümle mucadele ediyorum diyeceksin, hem de yobazların karşısında bizi zayıf düşüreceksin..?

Çok merak ediyorum, bu ülkeye birgün şeriatçı diktatörler egemen olurlarsa, yine deist veya panteistlere "siz bizden değilsiniz" diyebilecekler mi?

Bir diktatör, deistmiş, panteistmiş, agnostikmiş, umrunda bile olmaz. dinle mucadele eden herkes ölümü hakeder onlar için.. Ama bazıları hala düşünmek istemiyor.

Sitelerde Paylaş

Ama abartıyorsunuz artık! Eni konu masum değiller dedik. Asalım demedik. Gettolara tıkalım da demedik.

Ama gerçekten konuyu buralara tırmandıracak yapıda bazı ateist olduğunu söyleyenler var. Bunlar ateist olmayanı asalım gerçekten diyebilecek yapıdalar. Ama ben kaçırmadıysam bu başlıkta böyle bir laf edilmedi.

Burada eleştiri sınırları zorlanmadı. Yaptığımız, eleştiri.

Nolan'ın tüm tanrıların yerel olduğu tespiti gibi çok önemli tespitlerinin arada kaynamasını istemiyorum. Eleştirilerimiz son derece yerinde ve dozunda. Ha, gelir bir depresyonuna ateizm diyen, o zaman iş değişir.

Sitelerde Paylaş
Çok merak ediyorum, bu ülkeye birgün şeriatçı diktatörler egemen olurlarsa, yine deist veya panteistlere "siz bizden değilsiniz" diyebilecekler mi?

Bir şekilde var veya bilinemez dediğiniz Tanrı'yı bize izah edemeyip,sanki dinsizler bir çatı altında toplanmışlar da,ateistler bu birliği bozmaya çalışıyor gibi lanse etmeniz çaresizliğinizin göstergesidir..Bize laf atacağınıza,kendi uyduruk inancınızı bize açıklasanız çok makbul olacak..Hem katil/tecavüzcü/hırsız sürüleri ile aynı sofraya oturuyorsunuz,hem de ateistlere laf atıyorsunuz..Önce kalkın o sofradan,sonra ne yapacağımıza karar veririz..

Dediğim gibi sizler birer inançlı insanlarsınız..Dinsizim demekle bu sorumluluktan/suçtan kurtulamazsınız..Bir deistin Tanrı var demesi,bu kişinin inançlı olduğunu gösterir..Bir agnostiğin Tanrı bilinemez demesi bile inançtır..Mesela müslüman alimler,kendi Tanrı'larının bilinemez olduğunu söylerler..İslam fıkhında bu yönde fikir belirten kişiler vardır..Doğru olan da budur zaten..Allah bilinemez olduğu için Allah inancı var..Bilinebilir olsa,zaten otomatikman inanç kaybolur ortadan..!

Şunu da her seferinde açıklamak zorundayız..Ateistler diye bir şey yoktur..Ateist vardır sadece..Ateist olmak,bir gruba/inanca dahil olmak demek değildir..Her ateistin söylemleri/yaptıkları kendini bağlar..Bu bakımdan benim sözlerim yüzünden bir başka ateiste laf atamazsınız..

Siz bizim gibi bireysel değilsiniz..Ateist olmayan herkes bir inanca sahiptir ve inanca sahip olanlar,toptan değerlendirilebilir..Panteistler şöyledir veya deistler şöyledir diyebilirim ama ateistler şöyledir diyemem..

Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi sizler birer inançlı insanlarsınız..Dinsizim demekle bu sorumluluktan/suçtan kurtulamazsınız..Bir deistin Tanrı var demesi,bu kişinin inançlı olduğunu gösterir..Bir agnostiğin Tanrı bilinemez demesi bile inançtır..Mesela müslüman alimler,kendi Tanrı'larının bilinemez olduğunu söylerler..İslam fıkhında bu yönde fikir belirten kişiler vardır..Doğru olan da budur zaten..Allah bilinemez olduğu için Allah inancı var..Bilinebilir olsa,zaten otomatikman inanç kaybolur ortadan..!

Anlayan birisi buranın mealini bana aktarabilir mi yahu :huh: Müslüman mıymışım?

İslam fıkhında Tanrı bilinemez diyen de kimmiş? De hele de bir öğrenelim. Henüz o kadar geniş Müslüman göremedim. Öyle diyen birisi de Müslüman olamaz zaten. Aksini iddia ediyorsa da kafayı sıyırmıştır. Doğru olan da budur zaten demişsin, o da ayrı bir muamma. İçip içip de mi yazıyorsun anlamıyorum ki.

Ateizm de bir inançtır diyen Müslümanla dalga geç sen, ama gel de Agnostisizm de bir inançtır de. Canım ya :wub:.

Senin yazdıklarını Müslümancaya çeviriyorum. Belki biraz empati yapasın gelir ha?

Bir şekilde var dediğimiz Allah'ı bize izah edemeyip,sanki semavi dinler bir çatı altında toplanmışlar da, Müslümanlar bu birliği bozmaya çalışıyor gibi lanse etmeniz çaresizliğinizin göstergesidir..Bize laf atacağınıza,kendi uyduruk inancınızı bize açıklasanız çok makbul olacak..Hem katil/tecavüzcü/hırsız sürüleri ile aynı sofraya oturuyorsunuz,hem de Müslümanlara laf atıyorsunuz..Önce kalkın o sofradan,sonra ne yapacağımıza karar veririz..

Dediğim gibi sizler birer inançsız insanlarsınız.. Semavi bir dindenim demekle bu sorumluluktan/suçtan kurtulamazsınız..Bir Musevi'nin Yehova var demesi,bu kişinin inançsız olduğunu gösterir..Bir Hristiyan'nın İsa Allah'ın oğlu demesi bile inançsızlıktır..Mesela Yahudi alimler,kendi Tanrı'larının bilinemez olduğunu söylerler..Yahudi fıkhında bu yönde fikir belirten kişiler vardır..Doğru olan da budur zaten..Onların kendi Tanrı'ları bilinemez olduğu için Yehova inancı var..Bilinebilir olsa,zaten otomatikman Müslüman olacaklar..!

Şunu da her seferinde açıklamak zorundayız..Müslümanlar diye bir şey yoktur..Müslüman vardır sadece..Müslüman olmak,bir gruba/inanca dahil olmak demek değildir.. Her Müslüman'ın söylemleri/yaptıkları kendini bağlar..Bu bakımdan benim sözlerim yüzünden bir başka Müslüman'a laf atamazsınız..

Siz bizim gibi bireysel değilsiniz..Müslüman olmayan herkes bir inanca sahiptir ve inanca sahip olanlar,toptan değerlendirilebilir..Museviler şöyledir veya Hristiyanlar şöyledir diyebilirim ama ateistler şöyledir diyemem..

:ph34r:

tarihinde KafaBeyinUs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Deistlerle aramızda allah konusunda bir anlaşmazlık yok zaten. Allah ile tanrı birebir aynı kavramlar evet değildir. Ama allah da bir tür tanrıdır. Allah yok ama tanrı var demek asla doğru bir söylem olamaz. Bir zıkkım eğer olsaydı olurdu, olmayınca tümden yoktur. Yani şimdi allah yok ama bir tanrı olabilir demek saçma bir söylem. Yaraya merhem de değil. İyi işte bir tanrı varsa o allah deyip çıkarlar ve deizm de buna çanak tutar.

İyi kötü deisttir, teistten iyidir ama deizmin saçma bir fikir olduğu ortada... Benim deistlerle bu güne kadar hiç yıldızım barışmadı. Hayatımda bir saniye deist olmuşluğum da yok...

Şimdi bakın, bir ateist durduk yerde bir deiste tepki göstermez. Dinsizlik noktasında ortaktırlar çünkü. Genellikle deist ateiste sataşır ve "nerden biliyorsun tanrının olmadığını" diye ilk saldırıyı o yapar. İlla tanrı vardır diye tutturur. Tanrı yoktur dediğinde rahatsızlık belirtileri gösterir, huzursuzlanır. Niyeyse, hiç bir ota bota karışmayan tanrısı niye bu kadar kıymetliyse, bilemiyorum. Bu ota bota karışmayan tanrıya yok deyince kıyamet mi kopuyorsa neyse? Lan zaten ne ota karışıyor ne bota... Yok deyince niye bu kadar rahatsız oluyorsun, anlamıyorum ki?

ben deizmden gecmis biri olarak şunu demek isterim,deizme göre evren insan için yarstilmamistir.bu insanın tanrı veya tanrılar nazarında önemsiz olduğunu gösteriyor...ayrıca deizmin tanrısı ota boka karışmadigi gibi insana bir vaadide yok ...bana zararı veya karı olmayan bir tanrınin yada tanrıların olup olmamasınin önemi nedir...bu sorunun cevabı yok karşı tarafta o yüzden geçiş evresidir deizm...
Sitelerde Paylaş

Anlayan birisi buranın mealini bana aktarabilir mi yahu :huh: Müslüman mıymışım?

İslam fıkhında Tanrı bilinemez diyen de kimmiş? De hele de bir öğrenelim. Henüz o kadar geniş Müslüman göremedim. Öyle diyen birisi de Müslüman olamaz zaten. Aksini iddia ediyorsa da kafayı sıyırmıştır. Doğru olan da budur zaten demişsin, o da ayrı bir muamma. İçip içip de mi yazıyorsun anlamıyorum ki.

Ateizm de bir inançtır diyen Müslümanla dalga geç sen, ama gel de Agnostisizm de bir inançtır de. Canım ya :wub:.

İslam'ı senden mi öğreneceğim?

Sen mi bu çocukça yazılarınla bana İslam'ı öğreteceksin?

İçki içmem ama beni sarhoş yaptın birkaç mesajımla..Yazdığım mesajlar zorunuza gidiyor tabi,bende onun için mesaj yazıyorum zaten..Ateist olmayan herkesin canını sıkmak için mesaj yazıyorum ve bunu görüldüğü gibi başarmışım..

Her zamanki gibi sorduğumuz sorulara(Nedir bu Tanrınız gibi) cevap vermek yerine demagoji yapılıyor yine..Tipik müslüman taktiği bunlar..Sizler müslümanlıktan kopamamışsınız..Yaptığınız işi yarım bırakmışsınız..Madem bir sorgulama sürecine girdiniz,sonuna kadar gideceksiniz..Din yalan deyip,dinin tepesindeki Tanrı'yı yok saymamak;ye tembellikten ya da gerizekalılıktan kaynaklanan bir durumdur..

Allah'ın bilinemez olduğu ile ilgili,mesela;

Allah (celle celâlühü) saf nazarî akılla bilinemez.

Allah'ın zâtı/mâhiyeti, bilinemez; şu hâlde kulun varacağı zirve, "Mâ arafnâke hakka ma'rifetik (Ya Rabbi, seni hakkıyla bilemedik)." ve "Seni idrâk edememek idrâktir." olmalı.

http://www.sizinti.com.tr/konular/ayrinti/allahi-bilmede-matematigin-yeri-haziran-2013.html

Deistler veya agnostikler inançlı insanlardır..Işidle aynı sofrada oturan insanlardır..Tekrar tekrar bunu yazacağım size..Benim yanıldığımı göstermeniz için delile ihtiyacınız var..Delili olan gelsin aktarsın bize,yoksa elinizde gösterecek bir şeyiniz laga luga yapmayın burada..!

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Deizmin bir geçiş evresi olmasına hiç bir itirazımız yok mustafa... O konuda bir tartışma açmak zaten yersiz olur.

Fakat kafabeyin ne diyor anlamak zor. Nasıl agnostisizm inanç değil yahu? İnanç değil de boru mu? İnsan bir ne söylediğini tartarak söylese çok iyi olur. Hayır inanç değil de boruysa bilelim. Plastik mi, sac mı, dikişli mi dikişsiz mi, nasıl boru?

Üstelik islamda tanrı bilinebilir miymiş? Nerden biliniyormuş? Ayak parmağını yakalayarak mı aaaa işte tanrı diyorlarmış? Lan müslümler değil mi zatı bilinemez sıfatları bilinebilir diyen? Bu zıkkımı biz de olduk zamanında, müslümdük, biliriz bu işleri yahu! Müslüme islam öğretiriz biz, ne sandın?

Sitelerde Paylaş

Müslümanlara çok basit bir sorum var . Dünya da milyonlarca müslüman var . Özellikle Ortadoğu yu göz önünde bulundurursak sürekli itilenler , kakılanlar , öldürülen ve katledilenler hep müslümanlar . Bu milyonlarca Müslüman mübarek günlerde falan camiye gidiyor , hep beraber dua ediyor . Peki bu dua ettiğiniz Allah ınız neden size bir kez olsun yardım etmedi ? Neden şu aptal dua etme işini bırakıp da bir araya gelip bir şeyler yapmıyorsunuz ?

Sitelerde Paylaş

Müslümanlardan bahsedilmiyor. agnostik, panteist ve deistlerden bahsediliyor. yaratıcıya en ufak ihtimal veren herkes, İşid ile aynı taraftadır. Bizden değildir'' deniliyor.

"Tüm dinlerle yobazlıklarla mucadele etsen de, ateistlerin haklarını korurken hayatından olsan bile, tüm hastalıkların tedavisini bulsan bile bütün yaptığın iyilikler boşa gitmiştir" deniliyor

Kurandan etkilenmiş olsa gerek..

Bu arada İşid'in de panteist veya agnostik olabileceğini öğrenmiş olduk. mesela ben agnostik düşünürken, "tanrı olmayan bir yaratıcı güç" üzerinde duruyordum.

Demekki İşid, Usamme Bin Ladin filan.. hiçbiri tanrıya inanmıyormuş. daha neler öğrenecez bakalım.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlardan bahsedilmiyor. agnostik, panteist ve deistlerden bahsediliyor. yaratıcıya en ufak ihtimal veren herkes, İşid ile aynı taraftadır. Bizden değildir'' deniliyor.

"Tüm dinlerle yobazlıklarla mucadele etsen de, ateistlerin haklarını korurken hayatından olsan bile, tüm hastalıkların tedavisini bulsan bile bütün yaptığın iyilikler boşa gitmiştir" deniliyor

Kurandan etkilenmiş olsa gerek..

Bu arada İşid'in de panteist veya agnostik olabileceğini öğrenmiş olduk. mesela ben agnostik düşünürken, "tanrı olmayan bir yaratıcı güç" üzerinde duruyordum.

Demekki İşid, Usamme Bin Ladin filan.. hiçbiri tanrıya inanmıyormuş. daha neler öğrenecez bakalım.

Doğru anlamışsınız..Ateist değilseniz,ışidle aynı saftasınız demektir..Bunun Kuran'dan etkilenmekle filan bir alakası yok..Bu konuda sn.democrassion güzel bir örnek vermişti...Küresel ısınmaya katkınız varsa,kutup ayılarının katillerinden biri de sizsiniz demektir..

Işid militanı Allah'ı biliyorum demez size,Allah'a inanıyorum der..Bir şeye inanmak demek,o şey hakkında fikrim yok demektir..Yani Işid militanlarının Allah tasavvuru ile bir agnostiğin Tanrı tasavvuru aynıdır denebilir..İkisi de kafalarında kurguladıkları yaratıcı için ''bilinemez'' diyorlar..

Ne demek istediğimi daha da pekiştirmek adına Nietszche'den bir alıntı yapayım;

''Tanrı,mesih,kurtarıcı,aziz sözcükleri küfür olarak canilere takılan adlar olarak kullanılmalıdır..''

Sitelerde Paylaş

Bu uydurma yakıştırmaları nerden çıkardığına ben şaşıyorum. Kim böyle bir şey diyebilir yahu? Tabii müslümleri kim kapsamında değil. Bu yakıştırmalar "ateist olamayanlar masum değiller" deyişinin yanından yöresinden geçmeyen saçma sapan yakıştırmalar. Bu saçma yakıştırmalara ne cesaret yeltenebiliyorsun? Saçmaladığını gerçekten göremiyor musun?

Masum değilsiniz. Çok mu zoruna gitti...

Sitelerde Paylaş

Benim zoruma gitmesi sözkonusu değil. ben tanrı diye bişeyi kabul etmiyorum ve tam tersini savunuyorum. sadece fanatiklik sevmem

Asıl bu başlıktaki yakıştırmalar saçma. Daha sonra bu konuda sizi aydınlatmaya devam edeceğim. biraz sabırlı olmanız lazım.

Eğer gerçek bir ateistseniz, bu konuda fikirlerinizde değişme olacaktır. Çünkü ateistlerin önemli özelliklerinden biri de, sabit fikirli olmadıkları, yeni doğrular öğrendikçe fikirlerini değiştirebilmeleridir.

Sitelerde Paylaş

Benim zoruma gitmesi sözkonusu değil. ben tanrı diye bişeyi kabul etmiyorum ve tam tersini savunuyorum. sadece fanatiklik sevmem

Asıl bu başlıktaki yakıştırmalar saçma. Daha sonra bu konuda sizi aydınlatmaya devam edeceğim. biraz sabırlı olmanız lazım.

Eğer gerçek bir ateistseniz, bu konuda fikirlerinizde değişme olacaktır. Çünkü ateistlerin önemli özelliklerinden biri de, sabit fikirli olmadıkları, yeni doğrular öğrendikçe fikirlerini değiştirebilmeleridir.

Bizi aydınlat Mindsurfer..Bekliyoruz..

Sitelerde Paylaş

Her türlü bir yaratıcıya inanmak inancın temelidir. Budizmim din değil ama bir inaçtır. Tek tanrı çok tanrı karışan karışmayan hepsi aynı kefede.

Ha temeli yıkmadıkça dinlerin o temellere oturtulmasına yardım edersiniz.

tarihinde Tetrahedron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...