Jump to content

Ateist olmayanlar masum değildir..

Recommended Posts

Evreni parçalara ayırdığımız yok. Evrimin kapsadığı evren, big bang ile başlayan, galaksiler, galaksi kümeleri ve süper kümelerden oluşan, sınırını bilmediğimiz, zaman ve mekan algılayışımızın nedeni olan, yüzde doksandan fazlası karanlık enerjiden meydana gelen evrendir. Evrim bu anlamdaki evrenin üzerinde bir gerçektir. Çünkü evrenler de canlılar gibi doğar, gelişir, ölür, yeniden ortaya çıkar, nesli devam eder ve evrimleşir.

Bu evrenin tek olması akla aykırıdır, böyle bir durum olamaz. Olması olanaksızdır.

Evrenin sonu olup olmadığı belli değilki? Evrenin şekli araştırılıyordu. Nasa 2013 yılında 0.4 hata payıyla düz olduğunu duyurdu.Düz bir evren demek sonsuzdur. Yani evrenin büyüklüğü sonsuz .Ama tabiki 0.4 hata payı var.Evrenin sınırı olup olmadığı bile kesin değilken Başka evrenlerin olabileceği teori bile değilki?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evrenin sonu olup olmadığı belli değilki? Evrenin şekli araştırılıyordu. Nasa 2013 yılında 0.4 hata payıyla düz olduğunu duyurdu.Düz bir evren demek sonsuzdur. Yani evrenin büyüklüğü sonsuz .Ama tabiki 0.4 hata payı var.Evrenin sınırı olup olmadığı bile kesin değilken Başka evrenlerin olabileceği teori bile değilki?

Binlerce evren var olasılığı söz konusu.

Hani eskiden güneş tek olduğuna inanılıyordu a tilyonlarca güneş varmış galaksimiz tek sanılıyordu aaa tilyonlarca galaksi sistemleri varmış şimdi evren teklik sanıluyorken aaaaa tilyonlarca evren varmış.

Sitelerde Paylaş

Evrenin sonu olup olmadığı belli değilki?

Eee? Ben belli mi demiştim?

Çoklu evrenler kuramı felsefi bir kuramdır. Fakat bilim bu konuya el atmış ve konuyu bilime dahil etmeye uğraşmaktadır. Bu konuda yoğun çaba sarfeden astrofizikçiler var. Düğüm, karadeliklerde... Bir karadelik incelenebildiğinde çok yol alınmış olacak.

Unutmayın ki kuantum da bilimin kapsama alanına tam olarak girmiş değil.

Tetrahedron doğru söylüyor. Tek güneş kuramı yerini yıldızların güneşler olduğu gerçeğine bıraktığı gibi, gün gelecek çoklu evrenler kuramı bilimsel bir kuram olacak. Ötesinde, kanıtlanacak.

Felsefe, dogmalara saplanmadığı, aklı izlediği sürece doğru yolda ilerler.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Asıl suç Amerikalı ve Avrupalı devlet adamlarında.Işid,el kaide ve boko haram vs vs gibi terör örgütlerine karşı savaşmadıkları ve onları yok etmedikleri için.Radikal islamcılar dünyayı ele geçirmeye çalışıyor.Bakın mesela Avrupaya dindar müslümanlar domuz gibi çoğalıyor.İslam çok hızlı yayılıyor.Peki güçlü devlet adamları napıyor?Hiçbir şey yapmıyor.Böyle giderse 50 yıl sonra tüm kadınların kara çarşaflı olduğu,zina edenin recm edildiği ve dinden çıkanın öldürüldüğü bir dünya bizi bekliyor.

Sitelerde Paylaş

Asıl suç Amerikalı ve Avrupalı devlet adamlarında.

Bir 11 Eylül daha olur, kafaları dank eder. Şimdi bunları kullanıyoruz diye geçiniyorlar. Kullanıyorlar da...

Onların kafa basmıyor, "yahu gülmek eğlenmek, spor, sanat, müzik, bilim varken kim dogmatik din saçmalıklarına dönüp bakacak" diye düşünüyorlar. Aslında haklılar da... Bunlar varken din üfürük değil başka şey bile olamaz ama, işte bunu anlamayacak çok sayıda cahilin var olduğunu unutuyorlar. Daha tehlikelisi, okumuş master yapmış zır cahil dogmatikleri unutuyorlar.

Dünyanın yakın bir zamanda tekrar islam ile başı belaya girecek, bu kesin görünüyor... Bu sefer 11 Eylül olmaz 11 Ekim olur, onu bilemem...

Sitelerde Paylaş

Bir 11 Eylül daha olur, kafaları dank eder. Şimdi bunları kullanıyoruz diye geçiniyorlar. Kullanıyorlar da...

Onların kafa basmıyor, "yahu gülmek eğlenmek, spor, sanat, müzik, bilim varken kim dogmatik din saçmalıklarına dönüp bakacak" diye düşünüyorlar. Aslında haklılar da... Bunlar varken din üfürük değil başka şey bile olamaz ama, işte bunu anlamayacak çok sayıda cahilin var olduğunu unutuyorlar. Daha tehlikelisi, okumuş master yapmış zır cahil dogmatikleri unutuyorlar.

Dünyanın yakın bir zamanda tekrar islam ile başı belaya girecek, bu kesin görünüyor... Bu sefer 11 Eylül olmaz 11 Ekim olur, onu bilemem...

Yakında bu ülkeye şeriat gelecek.Öyle gözüküyor.10 Yıl sonra bizi allahu ekber diye kurşuna dizebilirler,internetden islamı eleştirdiğimiz için.Bilmem belki tayyibin şeriatçı adamları böyle siteleri takip ediyordu.Ondan korkuyorum!

Sitelerde Paylaş

Anlıyorum Nolan,bu katliamların nedenlerini saptıyor belki çözüm sunuyorsunuz,ama haklı bir suçlama olduğunu düşünmüyorum.

Hem ateistler de non teist değil mi?

Kelebek etkisinden bahsediyorsak suçsuz kimse yoktur.

Fikir:Tanrının olabilirliği.

Etki:Işid katliamların devam etmesi

Aynı mantıkla,

Fikir:Non teistler suçludur.

Etki: Müslümanların yok edilmesi gerektiğini düşünenlere,müslümanları öldürenlere hatta din savaşlarına destek olmak.

Bu forumda bile gördük islam kılıçla geldi kılıçla gider,İsrail'i destekliyorum,müslümanlar yok edilmeli diyenleri.

Birileri böyle düşünüyor diye tüm ateistler mi suçlu ya da siz onları desteklemiş mi oluyorsunuz?

Sapık fikirler,ideolojiler ve onların sahipleri suçludur.Haksız yere masum insanları öldür,tecavüz et,sömür diyen akım her neyse bu ve bunları yapan insanlar suçludur.Bunlara karşı çıkan insanlar suçsuzdur.

Sitelerde Paylaş

Peki bir soru madem: "Dünyada tanrıya inanmayan bir kişi bile bırakmayacak, hepsini öldüreceksiniz" diyen bir tiran mı daha iyidir, yoksa "Dünyada tanrıya inanan bir kişi bile bırakmayacak, hepsini öldüreceksiniz" diyen bir tiran mı daha iyidir?

Öyle kaçamak her ikisi de kötü diye yan çizmek yok. Dürüst cevap verin. Farzedin "ya kırk satırı, ya kırk katırı seçeceksin, seçmezsen daha da korkunç bir infaz planlarım" diyen bir haydutun elindesiniz! Testere'deki gibi bir durum var ve soru bu!

Seçin bakalım. Ben hemen peşinen dünyada tanrıya inanan kimse bırakmayan tiranı seçerdim. Çünkü tanrı zaten yok. Tanrıya zorla inanmak kabus olurdu.

Tabii dinci de "gül gibi mis gibi allahımıza inanmak yasaklanacağına, zaten var olan tanrıya zorla da olsa inandırılması daha iyidir" diyecektir.

Bu bir turnusol soru... Anladınız siz onu... Kim ateist kim değil şak diye ortaya koyan turnusol sorular bunlar...

Tabiki ikisi de kötü.Ama birini seçmek zorundaysak,tanrıya ya da ahirete inanan insanların acısız öldürülmesini isterdim.İnanan insan ahireti bekliyor ne de olsa sıkıntı çekmeden kavuşuruz Allaha :) Dünya da sırf dünya için yaşayanların olur.Herkes mutlu olur.

Sitelerde Paylaş

Asıl suç Amerikalı ve Avrupalı devlet adamlarında.Işid,el kaide ve boko haram vs vs gibi terör örgütlerine karşı savaşmadıkları ve onları yok etmedikleri için.

Akp açıkça ışidi destekliyor..Işide karşı savaşmak sadece silahla olmaz..Zihinsel anlamda da savaş verilmeli..Bir agnostik ''Tanrı bilinemez'' dediği zaman,ışidle mücadele etmemiş olur..Işid'e göre Tanrı Allah'tır..Agnostikler ışidin Allah'ını bir şekilde yaşatmaktadırlar..Işid konusunda asıl suçlular,Tanrı kavramını yaşatan herkestir..

Sapık fikirler,ideolojiler ve onların sahipleri suçludur.

Tanrıcılığı oynamaya devam etmek sapıklıktır..Tanrı vardır veya Tanrı bilinemez demek,bu sapıklığın farklı varyasyonlarıdır..Ateistler haricinde herkes,bu sapıklığın bir parçasıdır ve bu sapıklık adına işlenen tüm suçlara ortaktır..

Ne diyor Nietszche?

''Tanrı veya mesih gibi adlar,küfür olarak canilere takılan adlar olarak kullanılmalı..''

Sitelerde Paylaş

bizi allahu ekber diye kurşuna dizebilirler

Bu müthiş bir action olurdu! Buna kalkışabileceklerini hiç umamıyorum. O zaman özsavunma hakkı doğar ve almaya yeltendikleri canımı, on can almadan vermem ben şahsen. Buna kalkışıp özsavunma hakkını bize vermelerini hiç umamıyorum. O kadar kafaları çalıştığı için değil, buna cesaretleri olmadığı için. Cesaretleri olsa silahı canlılara karşı kullanmanın tek şartı olan özsavunma hakkı doğar ve action başlardı!

Sitelerde Paylaş

Bununla ilgili çalışmalar var mı?

Umarım,böyle bir şeyin gerçekleştiğini görürüm.

Ama çok zor gözüküyor.

Öyle, yakın zamanda bir karadelik incelenemez. Bu şu anki teknoloji ile olanaksız. Fakat teknolojinin gelişim ivmesi dikkate alındığında, çok da uzak olmayabilir. Şu an dünyada yaşayan hiç kimsenin göreceğini ise sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

birini seçmek zorundaysak

Yani… Zorundalığı zaten şart koşmasak herkes ikisi de kötü der.

Seçtiğin seçenek doğru, fakat gerekçen de gülümsetecek cinsten: “Nasılsa onlar zaten tanrılarına ve onun cennetine kavuşmak istiyorlar” şeklinde bir gerekçe göstermene şimdi haksız diyemem!

“La olum bak şimdi biz ahrete allaha filan inanmıyok! Bizi öldürürseniz bizim işimiz biter. Ama biz sizi öldürek, siz cennete gidin. Biz saaaağ, siz selamet!”

Fakat "allaha sıkıntı çekmeden kavuşuruz" derken gerçekten şehit edilip cennete kapağı atmak mı istediğine şaşırdım. Böyle bir umudun gerçekten var mı? Yani öldürülürsem nasılsa şehit olurum kestirmeden cumburlop diye düşünüyor musun?

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne diyor Nietszche?

''Tanrı veya mesih gibi adlar,küfür olarak canilere takılan adlar olarak kullanılmalı..''

Peki Nietzsche öyle desin,siz de suçludur deyin,ben de suçsuzdur diyorum.

gerekçen de gülümsetecek cinsten:

Sizin gerekçeniz de öyle.

İnananları öldüren tiranı seçerseniz,gerekçeniz tanrıya zorla inanmanın kabus olması olamaz çünkü zaten sizi inanın diye zorlayacak kimse kalmaz.Dinci de inanmayanlar öldürülsün derse gerekçesi ‘’Allahımıza inanmak yasaklanır.’’ olamaz çünkü herkes inanıyor :)

Bu ütopik bir soru olduğu için cevapları da öyle olur.Tüm insanlığı iki grup yapıp,birini ortadan kaldırmanın insancıl gerekçesi olamaz heralde.Çok makul açıklamalar beklemeyin :) İki durum da eşit.

tarihinde felitsa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:D

nolan saçmalamışsın biraz.

Alakası yok!

O sadece sarhoş :)

Bu adamın ışit militanın dan farkı olmadığını anlatamazsın.

Bu adamın saçmalıkları delil olarak görüp hayatını en hüyük benim diye devam ettiğini aslında diger insanların yaptıgını anlatamazsın.

Bugün mekteplerde zorla din eğitim gören çocuk lardan, zorlar başörtü takan kizlardan, boğaz lanan hayvanlardan da ateistler suçlu. :)

Yok ya onlar mübarek insanları kabullenmez bunları. Onlar yanlış, yanlış diye konuşuyorlar zati. Tipk ışid yanlış diyen gibi ! :)

Sitelerde Paylaş

Bu ütopik bir soru

Elbette... Ama bu turnusol bir soru aynı zamanda. Turnusol kağıdını batırdığınız su asidikse kırmızı, bazikse mavi renk alması gibi kesin sonuç verir. Turnusol soru sizde ateist rengi verdi ama anladığım kadarıyla ateist değilsiniz. Sizin içinizde bir ateist saklı olmalı.

Tiranların emirlerinin yerine geldiğini varsaymak bir şey kazandırmaz. Bunun üzerinde düşünmeyin. Hatta tiranların emirlerinin yerine getirilmediğini düşünseniz daha iyi olur. Çünkü dünya her iki durumda da hiç olmayacak. İki tirandan biri gelse de amacına ulaşamadan devrilecek.

Son bir konu: Bunlar fikir cimnastiği, abartılı deyimle beyin fırtınası, daha bilimsel deyimle düşünce deneyi...

Sitelerde Paylaş

Dinsiz olmaya karar verdikten sonra tanrının olmadığına da karar vermek kısa bir süreç oldu benim için. Hatta bu sadece günlerimi aldı diyebilirim. Asıl ateist olduğumu açıklamak çok zamanımı aldı. Bu senelerimi aldı. Ben işte buna yanıyorum. Ateist olduğumu içimde tutmak zordu. Dışa elbette vuruyordum ama hiç tam olarak değil. Allaha inanmadığımı söylüyordum ama tanrıya inanmadığımı yıllarca söyleyemedim.

Şimdi ise ateist olunmazsa ne olunur şaşıyorum. Ateist olmamanın bir yolunu göremiyorum. Ateist olmasam da şu olsam diye bir seçenek hiç göremiyorum. Konu din tanrı ise ateizm kaçınılmaz. Başka hiç bir seçenek yok. Tanrı olabilmesinin bir yolu olmadığı için yoktur. Tanrı olanaksızdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...