Jump to content

İslam Çöküyor mu?

Recommended Posts

Az evvel Abimle tartıştık kavga etmemek için evini terk ettim. Konu şu sapık biri Kuran'ı yanlış yorumlamış 6 yaşında kız biri evlene bilir miş dedi. evet dedim öyle yazıyor Araplar zaten yıllarca evleniyorlardı. Yok Osmanlı 600 sene Müslüman hiçmi akıllarına gelmedi bunu sorgulamak. Osmanlı kuran okumasını mı biliyordu hocaya soruyorlardı. Ataturk Türkçe yaptı insanlar okumaya ki hala okumuyorlar dedim. Okusan da yorum yapamazsın diyerek bağırdı. Bende dedim niye yorum yapayım zaten türkçesi yazıyor bunu kalkıp yeniden niye yorumlayayım. İşte türkçe okusanda anlayamazsın o ilim İrfan bilgin ulaşmak imkansız dedi. Bende bağırma ne bağırıyon diyerek kalktım. Bana savunuyorsun dedi onları. Onlar dediği de ana dillerinde yazılmış Kuran'ı harfiyen yerine getiren Arap insanlar. Ah ah bu islam kardeşi kardeşe düşürüyor. Benim areist olduğumu bilse kimbilir neler olur.

tarihinde Tetrahedron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence kısa bir zaman aralığında tamamen yok olmasa bile İslam eski gücünü yitirecek ve varlığını devam ettirebilmek için bildiğimiz İslamdan çok farklı bir şekle bürünmek zorunda kalacak.

Mesela şu sıralar gündemde olan meselelerden birisi, Nurettin Yıldız'ın İslam'a göre 6 yaşındaki kızla evlenilebilir demesi ki adam bu konuşmayı çok zaman önce yapmış. Açıklaması bugünlerde gündeme geldi ve şuan neredeyse her kesim tarafından linç ediliyor. Nihayetinde İslam'da tam tersine evlilik yaşının reşit olma durumu olduğuna dair bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Yanlış anlaşıldığını vs. söyledi...

Oysa adam 1400 yıllık bir fıkıh kuralından bahsetmişti... Halkın, İlahiyatçıların ya da gazetecilerin bu meseleyi sanki hayatlarında ilk kez duymuşlar gibi, çok alışılmadık, bilinmedik bir uygulamaymış gibi davranmalarına ne demeli?

Dikkatini çekerim o evlilik meselesi ve ona benzer olaylar yine ''gerçek islam bu değil'' şeklinde yorumlanıyor.

İslamın gerçeklerini dile getirenler yobaz olarak adlandırılıyor ama esas mesele halının altına süpürülüyor.

Ne faydası var bunun? Bundan 10 sene önce de aynı tepkiler verilmez miydi böyle bir açıklamaya?

Kimse de çıkıp işte islam budur demiyor. İnandıkları dinin ne olduğunu bile bilmiyor insanlar.

Yine ''Araplar bilmiyor biz Türkler daha iyi biliyoruz.''

Ayrıca sosyal medya ve gazeteleri daha çok hangi kesim takip ediyor?

Dindarlar bu meseleden etkilenmez.

tarihinde zorlu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dikkatini çekerim o evlilik meselesi ve ona benzer olaylar yine ''gerçek islam bu değil'' şeklinde yorumlanıyor.

İslamın gerçeklerini dile getirenler yobaz olarak adlandırılıyor ama esas mesele halının altına süpürülüyor.

Ne faydası var bunun? Bundan 10 sene önce de aynı tepkiler verilmez miydi böyle bir açıklamaya?

Kimse de çıkıp işte islam budur demiyor. İnandıkları dinin ne olduğunu bile bilmiyor insanlar.

Yine ''Araplar bilmiyor biz Türkler daha iyi biliyoruz.''

Ayrıca sosyal medya ve gazeteleri daha çok hangi kesim takip ediyor?

Dindarlar bu meseleden etkilenmez.

Doğru ama benim dikkat çekmek istediğim nokta da zaten şu: İslam'ın iyi bir şeylerle gündeme gelmemesinin, sürekli pisliklerle anılmasının elbet genç kuşağın algısında bir karşılığı oluyor. sonuçta bu adamlar artık bu algının önüne geçmek için gerçekte kötü olan dinlerini ehlileştirmek zorunda kalıyorlar. Dinlerinin gerçeğinden utanıyorlar. Bu bile bir şeylerin artık değiştiğinin göstergesi ki bu süreç gitgide eskiye göre daha da belirginleşecek. İlerleyen dönemlerde bu tip olaylar oldukça bunları daha net göreceğiz. Bugün sosyal medyayı kullanmayan ya da kafası eskilerde olan kitlenin çocukları ve torunları için konuşuyorum biraz da ben...

Bunun sonucunda İslam, islam olmaktan çıkacak ki bu o kadar da kötü bir şey değil. Aslında bu yok olmanın başlangıcı... Bu süreç günümüzde başlamadı elbette ama günümüzde ivme kazandı... Yoksa halk hiçbir zaman "dinin gerçeği buymuş, o halde ben bu dini terk edeyim" diyerek kitle halinde dinden çıkmaz. ufak ufak değişikliklerle uzun sürede olacak bir iş bu..

Sitelerde Paylaş

Müslümanların fikirleri, bakış açılrı, sözleri, kısacası hayatlarının değeri ucuzluyor.

Bu çöküş.

Dünyada islam karşıtı bir anlayış oluşuyor.

Benzer anlayışlar önceden de oluştu.

Mesela Uyuşturucu karteliyle mücadele anlayışı 50 yıl önce yooktu, yeni oluştu.

Yine insan ticaretiyle mücadele de son 100 yılda oluştu.

Şu anda tüm dünya tartışmasız bu mücadeleye destek veriyor (müslümanlar hariç diyelim)

Aynı anlayış islam karşıtlığında da oluşuyor.

Sitelerde Paylaş

Allahın izni ile İslam'a hiçbir şey olmaz. Son savaşa hazırlık için yahudiler kendi ağaçlarından ekiyorlar. O ektikleri ağaç hariç tüm ağaçlar savaşta şöyle diyecek "arkamda yahudi var gel öldür!!" Müslümanlar da gidecek hemen Yahudi yi öldürüverecek. Olay bu kadar basit aslında ama kafirler inanmazlar. Zaten inanmayacaklarını da Kuran söylüyor. Ne kadar da bilgilendirici bir kitap Allah razı olsun.

Sitelerde Paylaş

Maalesef. Bu sahtekar tüccarlar hiç boş durmuyor. Gece gündüz sürekli yeni yalanlar uydurarak bu ekmek teknesini ayakta tutuyorlar. Gece gündüz sürekli tv lerde islamı Osmanlıyı övüyorlar. Uyduruk tarih kitaplarıyla çocukların beynini her sene yıkıyorlar.

Üzgünüm, bu iğrenç bataklık her geçen gün büyüyor.

Sitelerde Paylaş

Az evvel Abimle tartıştık kavga etmemek için evini terk ettim. Konu şu sapık biri Kuran'ı yanlış yorumlamış 6 yaşında kız biri evlene bilir miş dedi. evet dedim öyle yazıyor Araplar zaten yıllarca evleniyorlardı. Yok Osmanlı 600 sene Müslüman hiçmi akıllarına gelmedi bunu sorgulamak. Osmanlı kuran okumasını mı biliyordu hocaya soruyorlardı. Ataturk Türkçe yaptı insanlar okumaya ki hala okumuyorlar dedim. Okusan da yorum yapamazsın diyerek bağırdı. Bende dedim niye yorum yapayım zaten türkçesi yazıyor bunu kalkıp yeniden niye yorumlayayım. İşte türkçe okusanda anlayamazsın o ilim İrfan bilgin ulaşmak imkansız dedi. Bende bağırma ne bağırıyon diyerek kalktım. Bana savunuyorsun dedi onları. Onlar dediği de ana dillerinde yazılmış Kuran'ı harfiyen yerine getiren Arap insanlar. Ah ah bu islam kardeşi kardeşe düşürüyor. Benim areist olduğumu bilse kimbilir neler olur.

hocam , dediğim gibi ben de aynı şeyleri yaşıyorum . böyle konuları ailemde amcamdan başka kimseyle konuşamıyorum , zaten konuşmaya gerek de yok . benim gözümde hepsi kafasının içi boş insanlar ve hepsinin ölmesini istiyorum . yaşamayı haketmiyorlar bana göre . yaşadıkları hayatın hakkını vermiyorlar . bu hayatı hiç mi hiç haketmiyorlar . hepsini alıp arabistan çöllerine sürmek istiyorum aslında . alın size islam demek istiyorum .

Sitelerde Paylaş

Bu hipotez hakkında ne düşünüyorsunuz?

İslam zamanla içten çökerek yok olacak mı?

Teoride katılımamak mümkün değil. Fakat uygulamada inanışların devletler kadar kısa ömürlü olmadığını görüyoruz.

Toplumlarda düzen sadece inanca bağlı değil, bir çok parametreye bağlı özellikle de homojen bir ırk yapısı

ve zenginlik toplum düzeninde önem arz ediyor. Fakat inançlar tıpkı bir canlının evrim geçirmesi gibi her türlü ortam şartına ayak

uydurabiliyor yeni uzuvlar oluşturabiliyor. İnanç evrimin bir parçası. İnsan yada bu zeka düzeyine ulaşabilen tüm canlılar

bir başka gezegende oluşmuş yada oluşacaksa bizimle aynı yolu izleyeceklerinden hiç kuşkum yok. İnsanlık virüsler ve bakterilerin

bir kısmı ile nasıl mücadele ediyorsa, beyninde ki inanç adını verdiği bu kimyasal etkilerden mücadele etmeden kurtulması imkansız.

O inanç ki canlı gibi kendi silahlarını geliştirmiş durumda.. Eleştiriye, tartışabilirliğe, sorgulamaya kapalı ve bunun için de

şiddetle öldürmekle tehdit ediyor. Etmek zorunda aksi halde kendisi de yok olacak. Bu bakımdan dini canlıya benzetmekte bir kusur görmüyorum.

İnancın neslinin tükenmesi, kendi içine çökmesi, yok olması kolay karşılaşılabilir bir durum değil.

Bu mücadelede en büyük silah elbette eğitim. Sonra teknolojinin yardımı ile bilgiye ulaşılabilirlik ve tartışma platformlarının yaygınlaşması.

İnsanın içinde ki bu korkuyu yenebilmesi için önünde irili ufaklı bazı engeller de var. Özellikle kişi inancında ki çarpıklıkları aksaklıkları

ve aydın insanların uyarılarını gördüğü halde hayal aleminden çıkmak istemeyebilir. Kim güzel bir rüya görürken uyuduğunu bilse bile uyanmak ister.

Çünkü din onlara cenneti ölümsüzlüğü vadetmiştir. Bir diğer sorun da kişinin yakın çevresi ile huzursuzluk yaşayacağı endişesidir.

Neden dertsiz başımı derde sokayım ki düşüncesi hakimdir. Böyle mutluyuz biz derler, çok sevdikleri anne babası yada ailesi ile olası tartışmaları ve

sonuçları göze alamazlar.

Bu da benim hipotezim..

Sitelerde Paylaş

Güzel bir hipotezmiş.. Mantıklı. İnsanlık inançsız var olamaz...

İnançlar birden yok olmazlar. Zamanla değişirler. Ama bu değişim de olumlu değil.

Çünkü eski inançların yerini daha bilimsel inançların alacağının garantisi yok.

Toplum daha sapkın inançlardan çok daha olumsuz olarak etkilenebilir. Ya da mevcut bir inanç iyice sapkınlaşabilir.

İslam terörizmi bunun örneğidir.

Sitelerde Paylaş

Hep dinsel inançların inceleceğini ama kopmayacağını düşünürüm. Bunun yok olması ya olanaksız, ya da çok ileri bir tarihte gerçekleşebilir.

Tek umut dinin artık ciddiye alınmaz hale gelmesi, ritüellerin folklorik bir kimliğe bürünmesi, şekil değiştirmesi. Bunlardan kurtulamayız da yobazlıklarından belki kurtulabiliriz bu şekilde. Örneğin Aleviler bunu başarıyorlar. Ne resim yasak, ne müzik, ne kadın erkek karışık ibadet. İbadetleri de sazlı sözlü, folklorik.

Bunun yaygınlaşması tek umudumuz. Öyle yok olması filan umudu hiç taşıyamıyorum.

Tabii ki Alevilerin de aliyi yüceltmeleri sorunu var ve kabul edilemez ama bu yobazlardan yine iyidir.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

çöküş ne anlamda olduğuna bağlı , nüfus olarak artıyor ama gerisi boş , hemde bomboş tamamen bir nakil ve kültür dini halini almış durumda ve eski nefretler neyse oda kültür gibi dinle aktarılıyor, üretim gelişmişlik yok sadece saldım çayıra mevlam kayıra havasıyla artıyor ,ama genel olarak bakarsak müslüman ülkelerde islamda ciddi bir gerileme var mesela iran ve suudi arabistan büyük ihtimalle gizli dinsiz kaynıyor türkiyede de çok ciddi potansiyel var yinede dinin etkisi kolay geçmez , asıl sorun batıda, batıda nedenini anlamadığım şekilde islam artıyor eğer avrupalılar ırkçı olmazsa yada 1950 ler ve öncesi gibi çok çocuk yapmazlarsa araplaşabilirler

Sitelerde Paylaş

Açıkçası ben Avrupadan ümidimi kaybettim.20 30 sene sonra Avrupa müslüman kıtası haline gelecek. Umarım Amerika kıtası Uzak Doğu ve Afrikanın Orta ve Güney kısımları İslam hastalığından kendini korur yoksa bu gidiş iyi bir gidiş değil. İslam tüm dünyaya yayılırsa dünyada ne insanlık kalır ne de insan hakları.

Sitelerde Paylaş

Güzel bir hipotezmiş.. Mantıklı. İnsanlık inançsız var olamaz...

İnançlar birden yok olmazlar. Zamanla değişirler. Ama bu değişim de olumlu değil.

Çünkü eski inançların yerini daha bilimsel inançların alacağının garantisi yok.

Toplum daha sapkın inançlardan çok daha olumsuz olarak etkilenebilir. Ya da mevcut bir inanç iyice sapkınlaşabilir.

İslam terörizmi bunun örneğidir.

Geçmiş dönemlerde ki inanç sistemleri ortalama olarak bu döneminkinden daha vahşi yada daha fazla şiddet unsuru içeren bir halde olduğunu

düşünüyorum. islami vahşetin bu dönemde ani parlamalarını, kısmen geçmiş dönemlere döndüğünü görebilirsiniz. Gelişim dinlere karşı bir ilaçsa,

bu parlamalar da gelişimin yan etkileri olacak. Nesilden nesile aktarılan, deforme olan, toplum ahlakına entegre olan, eğilip bükülen din,

bu son 15-20 yıllık dönemdeki ani gelişim sayesinde geçmiş dönemdeki tüm bilgi ve belgeleri ile tüm çıplaklığı ile karşımıza çıkacak, ortalağa saçılacak.

Bunun sonucunda dinin bu çıplak ve yalın haliyle karşılaşan insanların bir kısmı öğrendiklerini uygulayabilme çabası içine girecekler.

Medya oluşturup kendi gruplarına insan kaynağını yaratacaklar. Fakat dönemlere ortalama şiddet bakımından bakarsak geçmişin çok daha kanlı durduğu kesin.

Bu alevlenmeler parlamalar olacak fakat er geç sönecek. Sorunun kökeninde bilimden uzak oluş var.

Boş bir beyin herşeye inamaya eğilimlidir. Pozitif bilimle dolu bir beyin ise çevresine zarar vermemek için elinden geleni yapar. Empati, sorgulama, muhakeme etme, düşünme konusunda gelişmiştir.

Sonunda islam da öteki dinler gibi yok olacak. En uzun ömürlü olanı islam olmayacaktır. Radikal islam ne kadar büyüyorsa onun belki yüzlerce misli islama karşı nefret ve kin de büyüyor.

Ilımlı yani evrim geçirmiş islam da ara bulucu durum düzeltici olmaya çalışyor. Ilımlı islam olmasaydı yer yüzündeki radikal islamcıların yaşama şansı yoktu.

tarihinde EMC2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...