Jump to content

Pandeizm ve Panendeizm Agnostik Ateizm

Recommended Posts

Tanrı konusu kesin değildir demek beklenti içerisinde olmak demektir.

Tanrıyı arıyorsun derken elinde fenerle gezmiyorsun tabi.

Ama davranışının başka anlamı yok.

Bir insan ancak OLUMLU yönde bir beklentiye sahipse bir şeyi yoklamaz.

Mantık kuralı işte.

Neden olumlu yönde beklentim olsun?Hatta neden beklentim olsun? En ufak kanıt getirilebileceğini sanmıyorum. Ama durum dahilinde bana en makul gelen duruş budur. Aynı tavrı perilere cinlere vb. de gösteriyorum. Sebebi ortada kesin bir sonuç olmamasıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Neden olumlu yönde beklentim olsun?Hatta neden beklentim olsun? En ufak kanıt getirilebileceğini sanmıyorum. Ama durum dahilinde bana en makul gelen duruş budur. Aynı tavrı perilere cinlere vb. de gösteriyorum. Sebebi ortada kesin bir sonuç olmamasıdır.

Kardeşim ne için kesin bir sonuç yok? Ne demek için?

Sitelerde Paylaş

Yahu her zırvaya bu da olabilir gibi bir yaklaşım düşünülebilir mi? Ortaya saçma sapan bir zırva atıp hadi doğru olmadığını kanıtla demekten daha saçma bir düşünce olabilir mi? Böyle mantık mı olur?

Sitelerde Paylaş

Yahu her zırvaya bu da olabilir gibi bir yaklaşım düşünülebilir mi? Ortaya saçma sapan bir zırva atıp hadi doğru olmadığını kanıtla demekten daha saçma bir düşünce olabilir mi? Böyle mantık mı olur?

Böyle bir iddia ortaya atmadım. Çürütlemeyen herhangi bir konuda mutlak bir fikir ortaya atabilir misin sen?

Ben bunlara bir şans verip hiçbir kanıt bulunamadığından dolayı bunları reddederim. Tüm metafiziksel iddialarda tavrım aynıdır.

tarihinde SeKaNg6 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kardeşim ne için kesin bir sonuç yok? Ne demek için?

Metafiziksel birçok konu mutlak bir (tekrar ediyorum yanlış anlayan çok oluyor MUTLAK BİR) iddiada bulunulmayacak kadar belirsizdir.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir iddia ortaya atmadım. Çürütlemeyen herhangi bir konuda mutlak bir fikir ortaya atabilir misin sen?

Ben bunlara bir şans verip hiçbir kanıt bulunamadığından dolayı bunları reddederim. Tüm metafiziksel iddialarda tavrım aynıdır.

Sen attın demedim zaten, ama atanların iddiasını dile getirip bunların olmadığı kanıtlanmadı diyorsun, ortada ciddiye alınıp kanıtlanacak bir şey yok ki. Yukarda görünmeyen bir şey bizi seyrediyor diyen birini kim ciddiye alıp da öyle bir şey olmadığını kanıtlamakla uğraşır ki?

Sitelerde Paylaş

Sen attın demedim zaten, ama atanların iddiasını dile getirip bunların olmadığı kanıtlanmadı diyorsun, ortada ciddiye alınıp kanıtlanacak bir şey yok ki. Yukarda görünmeyen bir şey bizi seyrediyor diyen birini kim ciddiye alıp da öyle bir şey olmadığını kanıtlamakla uğraşır ki?

Bu yüzden yapılana kadar (dolaylı yoldan) Negatif Ateist tavır takınmaya devam edeceğim.

Sitelerde Paylaş

Metafiziksel birçok konu mutlak bir (tekrar ediyorum yanlış anlayan çok oluyor MUTLAK BİR) iddiada bulunulmayacak kadar belirsizdir.

Sen Ateist olup olmadığını test ettin mi?

Bu terimleri nereden çıkarıyorsun?

Ateistin algısında Meta Fizik diye bir kavram yok.

Metafizik hurafedir.

Sonra sözlerle ifade edilen veya uydurulan herşeyi dikkate almak da nereden çıktı?

Bak arkadaşım Negatif veya Agnostik Ateizm her ne kadar adında Ateizm barındırsa da bunlar Agnostisizm başlığı altındadır.

Metafizik diye bir şey yok Ateizmde.

Fiziğin ötesi yok.

Fizik demek = Madde demek.

Herşey madde ya da enerjidir (ikisi de aynı şey)

Bunlar haricinde bir var kavramı olamaz.

Bu formüle aykırıdır tanrı kavramı.

Başka bir formül de a-priori hiçbirşey yoktur.

Yani deneysel olmayan, deneyimlenmeden edinilen bir şey yoktur (vahiy, içe doğma, altıncı his, inanma vb)

Bu formüle de aykırı olduğundan kesinlikle inançlar da devre dışı kalır.

Ateist bunları içgüdüsel edinir (ben sana teknik açıklamasını veriyorum tek tek ama bir ateistin bakışında bunlar içgüdüsel oluşur, formülü bilmese bile bilinci onu otomatik kavrar)

Senin tutumunun (ve bilincinin) Ateizmle uzaktan yakından alakası yok.

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akıllı tasarım her türü uydurmadır.

Bunlara ihtimal vermek Atezmden uzaklaşmaktır.

Aklını idealizme teslim etmektir.

Senin bilincin belki teizmden %100 uzak, non-teizmden %90 uzak olabilir

Ancak tüm bunların ana arteri İdealizmin %100 içindedir.

İçinde olduğun için sana tanrı fikrine tavır takındırır.

Olay tanrı fikri değil, idealizmdir.

İdealizm gerçekliği idea (bilinç) temelli ele almaktır. öznel ele almaktır.

Bütün saçmalıklar buradan türer.

bu konuda tamamen haklısınız konu dinlerin bile üzerinde durduğu idealizm saçmalığı...tamamen gerçeklik dışı idealar dünyasinda uydurulan kanitlanamaz safsatalar....
Sitelerde Paylaş

Sen Ateist olup olmadığını test ettin mi?

Bu terimleri nereden çıkarıyorsun?

Ateistin algısında Meta Fizik diye bir kavram yok.

Metafizik hurafedir.

Sonra sözlerle ifade edilen veya uydurulan herşeyi dikkate almak da nereden çıktı?

Bak arkadaşım Negatif veya Agnostik Ateizm her ne kadar adında Ateizm barındırsa da bunlar Agnostisizm başlığı altındadır.

Metafizik diye bir şey yok Ateizmde.

Fiziğin ötesi yok.

Fizik demek = Madde demek.

Herşey madde ya da enerjidir (ikisi de aynı şey)

Bunlar haricinde bir var kavramı olamaz.

Bu formüle aykırıdır tanrı kavramı.

Başka bir formül de a-priori hiçbirşey yoktur.

Yani deneysel olmayan, deneyimlenmeden edinilen bir şey yoktur (vahiy, içe doğma, altıncı his, inanma vb)

Bu formüle de aykırı olduğundan kesinlikle inançlar da devre dışı kalır.

Ateist bunları içgüdüsel edinir (ben sana teknik açıklamasını veriyorum tek tek ama bir ateistin bakışında bunlar içgüdüsel oluşur, formülü bilmese bile bilinci onu otomatik kavrar)

Senin tutumunun (ve bilincinin) Ateizmle uzaktan yakından alakası yok.

Ben metafiziği kabul ettiğimi hatırlamıyorum. Yalnızca onlar hakkında kesin hükümde bulunmanın kişisel inanç olcacağını savunuyorum. Metafiziği reddederim ama var olmadığını kesin olarak bilemem. Nerdeyse kesin olarak var olmadığını bilebilirim.(çürütülmediğinden dolayı)

Sitelerde Paylaş

Agnostiğim deyince burada kimse asalım demez. Lafı evirip çevirmeye gerek yok. Agnostiğim deyip çıkmak varken lafı dolandırmak niye?

Negatif ateizmin içinde Agnostizm'e yer yok. Ben yalnızca mutlak iddianın yetersiz kanıt taşıyacağını savunuyorum. Aynı zamanda varlık iddiası için de en ufak kanıt göremediğimden dolayı yalnızca reddederim. Yalnız bu iddianın ciddiye bile alınmaması gerektiğini düşünenlerdenim. (yeni bir gelişme olmadıkça)

Ama bu tavrı yalnızca bazı tasvirlere karşı takınırım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...