Jump to content

Ateizm, "mihrâb"dır!

Recommended Posts

Dün, bir konuda şöyle bir şeyler yazmıştım: "Ânîden teizmden ateizme geçiş, sağlıklı değildir. Böyle bir durum, psikolojik, sosyolojik ya da sosyopsikolojik etkenlerden oluşabilir. Söz konusu durumlarda, bir uzmana başvurmalı."

Bu durmlasrda en uygun yardım eli, bir sosyolog olabilir.

Bu sözleri, birilerini incitmek için yazmadım.

Beni anlayanlar da oldu, anlamayanlar da olmuştur.

"Teizm" ve "ateizm", ateş ve su gibi, zıt kutuplardır. Bu kadar uzak bir mesâfeyi, bir çırpıda arkanızda bırakamazsınız.

Ateizm, günümüz şartlarında, "ilk durak" olamaz.; aynı biçimde, ateizm, "ikinci durak" da olamaz; ancak "son durak" olabilir. Ateizm, ancak "mihrâb" (ulaşılmak istenen yer/konum) olabilir.

Ateizme ulaşabilmek için, en az bir "ara durak"tan geçme zorunluluğu vardır. Teizmden kopanların "ikinci durağı", çoğunlukla "deizm"dir.

Teizmden ateizme, doğrudan geçiş yapan tek-tük kişiler, tavırlarından beli olur; aşırı fanatik ve saldırgan olurlar.

Dikkat ettiyseniz, ben, hiç bir zamân, deizmi eleştirmedim; çünkü ben de o yoldan geçtim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yobaz bir müslümandım..Zamanla namazı/orucu bıraktım..Araştırmaya koyuldum ve okuduklarım sayesinde agnostisizmin mantıklı bir seçim olacağını düşünüp,müslümanlıktan agnostisizme kaydım..6 ay böyle arafta kalıp,ateizme kaydım..Kış ya,herkese iyi kaymalar :)

Sitelerde Paylaş

Teizmden ateizme, doğrudan geçiş yapan tek-tük kişiler, tavırlarından beli olur; aşırı fanatik ve saldırgan olurlar.

Ateizme kademe kademe ulaşanlar da fanatik ve saldırgan olabiliyor yalnız. Hem de fazlasıyla...

tarihinde SeKaNg6 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnancımı kaybettikten sonra inançsızlığı kabullenmem bir hafta civarı aldı.Yani kendi içimde ancak kabullenip kendime itiraf ettim.Başta agnostiklik mantıklı geldi fakat birkaç ay sonra deizm gibi orta yol olduğunu fark edip ateizmi kabullendim.

Sitelerde Paylaş

İnancımı kaybettikten sonra inançsızlığı kabullenmem bir hafta civarı aldı.Yani kendi içimde ancak kabullenip kendime itiraf ettim.Başta agnostiklik mantıklı geldi fakat birkaç ay sonra deizm gibi orta yol olduğunu fark edip ateizmi kabullendim.

Yalnızca iki haftada Teizm'den Ateizm'e geçtim.

Sitelerde Paylaş

Ben de aşamalı olarak geçtim. ama olumsuz davranışlar kişinin genel karakter yapısıyla da alakalı olabilir.

Ateistim deyipte tanrının olmadığını, araya hakaret karıştırmadan anlatamayan kişi, zaten ateist değil, bildiğin yobazdır. Bu kişiler ateizme faydadan çok zarar getirir.
Sen hem tanrı yok diyeceksin, hem de en cahil dinin, inandırmak için seçtiği aşalama ve hakareti kullanacaksın, saygı hoşgörü nedir, bilmeyeceksin..
böyle bir saçmalık kabul edilemez.
Sitelerde Paylaş

Böyle bir kural koymanın hiç bir mantığı olamaz ve bu aşırı uçuk bir iddia. Kim, neye dayanarak teizmden deizme geçmeden ateizme geçilemez diyebilir ki? Hele psikolojik yardım almaktan filan bahsetmek iyice eşeğin kulağına suyu kaçırmak olur. İtham iddia sahibine döner.

Eğer bir zamanlar deisttim diye deismi eleştirmeyekesen, o zaman bir zamanlar teist olduğun için teizmi de eleştirme! Yok böyle bir kural, havanda su dövmenin bir mantığı yok.

Sitelerde Paylaş

Yadellerdeki Yurttaş'a katılıyorum. Kişisel olarak konuşayım, dinden çıktıktan sonra 4 ay kadar kendime gelemedim. Ama şu görüşteyim de demedim. Sadece vasıfsız dinsizdim. Bir Tanrı'nın olabileceği fikri sürekli aklımdaydı ve bazen oluyordu ki kesinlikle var diyebileceğim zamanlar olmuştu. Çünkü hayatı boyunca koltuklu değnekle yürümeye alışıp bacaklarını doğru düzgün kullanmayan bir insan da bir anda değneklerini atıp yürümeye başlayamaz. Ama neden bilmiyorum kesin konuşmadım hiçbir zaman. Var ya da yok demedim. Tanrıyı çok umursuyordum. Acaba varsa bizden ne istiyor diyordum, din yollamış mıdır diyordum.

Ama bunları aşalı çok oldu. Eğer bir Tanrı varsa ve bizden bir şeyler isteseydi, isterdi. Doğanın işleyişinde de herhangi bir olağanüstülük yok. Her şey olağan, olması gerektiği gibi. Tanrı varsa bile sadece vasıfsız bir eleman olabilir. Ya da bu evren denilen makinenin düğmesine basan ilk kişi olarak görenler de vardır elbette. Ben hiçbir şeyden emin değilim. Ama emin olmak zorunluluğu da hissetmiyorum. Occam'ın bıçağını elime aldım ve derimdeki o büyük yarayı kesip attım. Varsa vardır, yoksa yoktur. Bu iş bu kadar basit. Benim hayatıma herhangi bir + sı ya da - si olmayan nötr elemanı ben ne yapayım.

Ama şu konuda diretiyorum: Yok derken bu kadar emin olamayız. En azından ben bu kadar emin olamam. İşte bu yüzden ateist değil de agnostik ateistim.

Tartışmaya açık bir insanımdır. Ama saldırgan ifadelerle saldırılmayı kabul edemem. Ateist olmayanı dünyadan aforoz edenlerle, hele ki beni bir komplo teorisi içine koymaya çalışanlarla [Materyalist Bilinç, NOLAN] yollarımız hiçbir zaman bir olmayacak.

tarihinde KafaBeyinUs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir Tanrı'nın olabileceği fikri sürekli aklımdaydı

İyi işte ağzınla söylüyorsun, agnostik olmuşsun...

Bak birader, kişinin deist olması için tanrının varlığına iman etmesi gerekir. Şüphelenen deist olmaz. Şüpheleniyorsa agnostiktir. Önce neyin ne olduğunu bir ortaya koyalım, havanda su dövmeyelim.

İddia kesinlikle yanlış. Ateizme giden yol agnostisizmden geçer. Deizm diye bir şeyin niye olduğunu ise ben hiç anlayamıyorum. Deizm için hiç bir bahane göremiyorum. Deist niye olunur, bunu hiç bir zaman anlayamadım.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizme kademe kademe ulaşanlar da fanatik ve saldırgan olabiliyor yalnız. Hem de fazlasıyla...

Evet, aynen öyle. Aslında saldırganlık/tahammülsüzlük kişininin karakterini yansıtır. Bu forumda maalesef onlardan yeterince var.

Ben bugünden yarına Tanrılara güle güle dedim. İster inanın, ister inanmayın.

Bütün mesele ölümden korkmanın ecele faydasının olmadığını anlamak/bilmek.

Sitelerde Paylaş
İddia kesinlikle yanlış. Ateizme giden yol agnostisizmden geçer. Deizm diye bir şeyin niye olduğunu ise ben hiç anlayamıyorum. Deizm için hiç bir bahane göremiyorum. Deist niye olunur, bunu hiç bir zaman anlayamadım.

Niye mi ?

Ne olur, ne olmaz, işi garantiye almak için elbette.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne olur, ne olmaz, işi garantiye almak için elbette.

İşte bu da fikir değil, korkaklıktır. Fikire akıl format verir, duygu değil. Fikir sahibi duygusuz olur demek istemiyorum. Ama bir fikre şekil veren, belkemiğini, omurgasını oluşturan, ayakta durmasını sağlayan akıldır. Eğer bunları yapan duyguysa, ona fikir denmez. Korkaklık desek olur, tırsaklık desek olur, düşüncesizlik desek olur... Ama fikir denemez.

Korkarak özgür olunmaz. Osman Pamukoğlu'nun dediği gibi kaçarak ise zaten hiç olunmaz.

Sitelerde Paylaş

İşte bu da fikir değil, korkaklıktır. Fikire akıl format verir, duygu değil. Fikir sahibi duygusuz olur demek istemiyorum. Ama bir fikre şekil veren, belkemiğini, omurgasını oluşturan, ayakta durmasını sağlayan akıldır. Eğer bunları yapan duyguysa, ona fikir denmez. Korkaklık desek olur, tırsaklık desek olur, düşüncesizlik desek olur... Ama fikir denemez.

Korkarak özgür olunmaz. Osman Pamukoğlu'nun dediği gibi kaçarak ise zaten hiç olunmaz.

İşin özünde korkaklık vardır. İnanç, dindarlık bana göre sadece korkuya dayanır.

Kutsal kitaplardan, cehennem korkusunu çıkardığınız zaman, eminim o malum dinlerin peşinden gitmeye,

hatta cennetteki vaatler ikiye katlansa dahi, hiç kimse tenezzül etmez.

Bu yüzden, evvela korkuyu yenmek gerek.

Sitelerde Paylaş

Bir çırpıda teizmden ateizme geçen kişilerin rûh hâllerini, yukardaki iki kişiden, kolaylıkla anlayabiliyoruz.

Bihassâ, ben, "psikolojik, sosyolojik ya da sosyopsikolojik" nedenlere değinince, bunu bilinç hastalıklarıyla eşdeğer kabul eden bir beyin, yeterince gelişmemiştir.

Aynı iki kişi, teizmden ateizme "bir çırpıda" geçmiştir.

Bu da, savımda, ne kadar haklı olduğumun kanıtıdır.

Kendi ikilimleriyle boğuşan iki zavallkı!

İlginçtir ki, o iki zavallı, açtığım tüm konuları aynı taktikle çöplüğe dönüştürüyor!

İkisine de akıl sağlığı dilerim!

ÂMİN! :lol:

Sitelerde Paylaş

Bir çırpıda teizmden ateizme geçen kişilerin rûh hâllerini, yukardaki iki kişiden, kolaylıkla anlayabiliyoruz.

Bihassâ, ben, "psikolojik, sosyolojik ya da sosyopsikolojik" nedenlere değinince, bunu bilinç hastalıklarıyla eşdeğer kabul eden bir beyin, yeterince gelişmemiştir.

Aynı iki kişi, teizmden ateizme "bir çırpıda" geçmiştir.

Bu da, savımda, ne kadar haklı olduğumun kanıtıdır.

Kendi ikilimleriyle boğuşan iki zavallkı!

İlginçtir ki, o iki zavallı, açtığım tüm konuları aynı taktikle çöplüğe dönüştürüyor!

İkisine de akıl sağlığı dilerim!

ÂMİN! :lol:

Hiç birşey anlamıyorsunuz. Her yorumunuz şahsi reklam kokuyor. :wub:

Sizin evvela kadınlara sonra bana bir özür borcunuz var. Önce bunu telafi ediniz, sonra bakarız.

Sitelerde Paylaş

:lol: Teizmden ateizme geçenler psikolojik olarak bir uzmana başvursunlar, yardım alsınlar diye hezeyan savurup, sonra da zevahiri kurtarmaya çalışmak ha! Vay kendini uyanık zanneden saftirik vay...

İddiasının beş kuruş etmediğini anlayınca kıvırtmaya başladı. Bu iddia çürüktür. Çürük olduğunu apaçık da ortaya koyduk. E tabii iddia sahibi ister istemez kıvranacak... Normal... :D

Sitelerde Paylaş

Ateist olmakla en üst noktaya ulaşmış olmazsınız

Gerçekten ilerici ve aydınlanmış bir insan olmak için, şunlar gereklidir;
1-) Dinleri kendi iradesiyle sorgulamaya başlamak ve yalan oluğunu farkedebilmek
2-) Sadece tanrı ve dini değil, tüm geleneksel öğretileri eleştirmek. hatta dünyadaki tüm kuralları sorgulayabilmek.
3-) Humanist felsefeye ulaşabilmek. sadece insanlığa deger vermek, insanlara ayrımcılık yapmamayı öğrenmek.
4-) Saygılı, nezaketli ve hoşgörülü olmayı başarabilmek ve insanlarla iletişimde bu ilkelerden uzaklaşmamak.
5-) Herzaman yeni bilgi ve fikirlere açık olmak. sabit fikirli olmamak, geniş ve esnek düşünebilmek.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...