Jump to content

Ateizm, "mihrâb"dır!

Recommended Posts

Bütün bu başlıktaki görüşler kişiden kişiye değişir.

Teistlikten direk ateistliğe geçilebilir. Örneğin bazıları kuran okur, yalan olduğunu anlar ve hemen ateist olur. Bu çok sağlıklı değildir çünkü kişi, müslümanlığın yanlış olduğunu anlayınca hemen ateist olmuş olmaz, yaratıcı bir bilinc ve metafizik herhangi bir varlığın da olamayacağını kavraması gereklidir.

Fakat kişi müslümanlığın yalan olduğunu anladığında, yani gerçek manada sorgulamaya başladığında, eş zamanlı olarak tanrının aslında insaların bir uydurması olduğunu da farkedebilir. Bu kişi için sağlıksız bir şekilde ateist olmuştur diyemeyiz. Kişinin farkındalığına göre ateist olma süresi çok değişkenlik gösterecektir.

Bazıları birkaç ay hatta birkaç yıl deist yada agnostik takılabilir. Bazıları ise aynı anda sağlıklı bir şekilde ateist olabilir. Bazıları ise müslümanlığı reddettiğinde ateist olduğunu sanabilir :)

Örneğin ben müslümanlığın tamamen uydurma olduğunu anladığımda aynı anda dinlerin ve yaratıcı bir bilincin de insan uydurması olduğunu anlamam uzun sürmedi. Geçiş çok hızlı oldu. Hızlı geçtim diye sağlıksız ateist olmayı kabul etmiyorum :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benim geçiş sürecim sanırım ağır oldu iki sene sürdü... temelde uzun sürmesinin sebebi sadece ıslami değil büyük dini düşünceleri ve kitapları okumak sorgulamakla oldu...tabi bir yandan bilim kitaptari okumaya devam ettim...bu sorgulama sürecinde her bilim dalının temelini keşfettim manalarıni öğrendim bilim daha zevkli geldi gerçekçi geldi dini bilim üzerinden ve mantık üzerinden sorgulamaya başladım ...zaten fizik,kimya,felsefe,tarih,biyoloji ve mantık dini red ediyordu...ve kanıtları kaçınılmazdi...tabi panteizm hariç her görüşe girdim ....ama ıslamdan çıkınca diğer dinlerin yalan olugu görülüyor hepsi birbirine benziyor zaten

Sitelerde Paylaş

Ateist olmakla en üst noktaya ulaşmış olmazsınız

Zaten hiç bir şey oldum diye en üst noktaya ulaşamazsınız. En üst nokta diye bir şey yoktur.

Fakat ateist olmakla tanrı iddiası konusunda en üst noktaya ulaşırsınız. Konu tanrı iddiası olduğunda ateizmden üst basamak yoktur.

Ama şu var ki tek derdimiz tanrı iddiası değil. Tanrı konusunu ateistim deyip hallettikten sonra başka konular var...

Sitelerde Paylaş

Bütün bu başlıktaki görüşler kişiden kişiye değişir.

Yani elbette yahu... Hangi şaşkın benim düşünce serüvenime rota çizecekmiş şaşarım. Lan bu şaşkına ne? Aktarmalı mı gideceğim direk mi uçacağım? Canım ister direk uçarım, canım ister aktarmalı uçarım, kime ne?

Ne o, direk ateist olunmazmış! Ülen buna mı soracağız be! "Abi, ben ateist olacağım ama... Direk olsam sakıncası olur mu? Önce başka bir şey olayım mı ki?" Bu ne len?

Sitelerde Paylaş

Ne o, direk ateist olunmazmış

Bir gece müslümanın biri,dinini sorgulama safhasında kırılma noktası yaşayıp,ertesi gün ateist olmaya karar veremez..Müslüman bir kişi Allah'tan başka Tanrı bilmeyen kişidir..Bu kişinin yapabileceği en iyi şey,Allah'ı yok saymaktır..Allah'ı yok saymakla ateist olunmaz..Bu asla yeterli değildir..İnsanlık tarihi byounca yaratılmış tüm Tanrı'ları,tüm peygamberleri,tüm kitapları yok saymalı ve yönünüzü sadece bilime dönmelisiniz.Bu işte öyle kolay değildir..

Sevgili democrossian;şöyle anlatayım sana..

Diyorlar ki,Kabe'de 360 put vardı ve Muhammed bunu 1'e düşürdü..Böyle bir şey mümkün olamaz..Tam bir zırva bu..

Paganlık sonrası Yahudilik yaratılmıştır ve Tora'da Yehova'dan başka Tanrı yoktur gibi bir söylem yoktur..(Muazzez İlmiye Çığ söylüyordu galiba bunu)

Yani yahudilik tam anlamıyla tek Tanrı'lı bir din değildir,hristiyanlıkta öyle;hatta İslam'da öyle..

Evrimi biliyoruz hepimiz..Bu yönde düşünelim..Sosyal/dini/kültürel olarak ani bir sıçrama olabilir mi?

Bu bir zaman meselesi..Öyle akşam müslüman yatan biri,sabah ateist olamaz..Ateist olmak için yürek/bilgi/zaman gerekir..

Sitelerde Paylaş

İnsan müslüm yatıp ateist kalkabilir. Bunda hiç bir acayiplik yok. Yatar yatağına düşünür. Bu iş böyle gitmeyecek. Benim ateist olmam lazım diye uykuya dalar. Sabah uyandığında ateist olmaya karar verir. Bunda en küçük bir anormallik varsa ben de hiç bir şey bilmiyorum. İddiamda son derece ısrarcıyım. Bu fikrimden beni kimse çeviremez. İnsan müslüm yatıp ateist kalkabilir. Bunda hiç bir acayiplik olamaz.

Haaa, derseniz ki nerde fikirsel hazırlık? Bunda da en küçük sorun yok. İnsan müslümüm dediği sürece fikirsel hazırlığını yapabilir. Buna hiç bir engel yok. Araştırıyordur, ama hâla son kararını vermediği için hâla müslümdür.

Kimse saçmalamasın. Bu konuda tartışmaya değer hiç bir pürüz görmüyorum. Konu apaçık, net ve belirgindir.

Sitelerde Paylaş

İnsan müslüm yatıp ateist kalkabilir. Bunda hiç bir acayiplik yok. Yatar yatağına düşünür. Bu iş böyle gitmeyecek. Benim ateist olmam lazım diye uykuya dalar. Sabah uyandığında ateist olmaya karar verir. Bunda en küçük bir anormallik varsa ben de hiç bir şey bilmiyorum. İddiamda son derece ısrarcıyım. Bu fikrimden beni kimse çeviremez. İnsan müslüm yatıp ateist kalkabilir. Bunda hiç bir acayiplik olamaz.

Haaa, derseniz ki nerde fikirsel hazırlık? Bunda da en küçük sorun yok. İnsan müslümüm dediği sürece fikirsel hazırlığını yapabilir. Buna hiç bir engel yok. Araştırıyordur, ama hâla son kararını vermediği için hâla müslümdür.

Kimse saçmalamasın. Bu konuda tartışmaya değer hiç bir pürüz görmüyorum. Konu apaçık, net ve belirgindir.

İlkokuldan üniversiteye geçemezsin..Araba sürerken 1.vitesten 5.vitese geçemezsin..Yerde sürüklenen bebek,kalkıp koşamaz..

Müslümanlık ilkelliğin/barbarlığın adı,ateizm tam zıttı..Bir insan müslüman iken,ateist olamaz..Deist olur,agnostik olur,panteist olur ama ateist olamaz..

Böyle söyleyerek ateizmin değeri küçültülür sadece..

Sitelerde Paylaş

İlkokuldan üniversiteye geçemezsin..Araba sürerken 1.vitesten 5.vitese geçemezsin..Yerde sürüklenen bebek,kalkıp koşamaz..

Müslümanlık ilkelliğin/barbarlığın adı,ateizm tam zıttı..Bir insan müslüman iken,ateist olamaz..Deist olur,agnostik olur,panteist olur ama ateist olamaz..

Böyle söyleyerek ateizmin değeri küçültülür sadece..

Panteizm'in Ateizm'e fazlasıyla yakın olduğunu unutmuşsun sanırım.

Kişi eğer dinlerin kurgudan ibaret olduğunu anlayabilirse deiğşim çok hızlı gerçekleşebilir.

Sitelerde Paylaş

Panteizm'in Ateizm'e fazlasıyla yakın olduğunu unutmuşsun sanırım.

Kişi eğer dinlerin kurgudan ibaret olduğunu anlayabilirse deiğşim çok hızlı gerçekleşebilir.

Panteizmle ateizmin ne alakası var arkadaşım?

Panteizm bir Tanrı fikrini savunmuyor mu?

Ateizm tüm spiritüal kavramları reddeder..Tanrı-ruh-melek filan..Hepsini zırva olarak görür ateizm..

Şöyle diyorsunuz sanırım..Kişinin dinle hiç işi yok..Sadece sözde müslüman..Bu kişi zamanla teoloji hakkında okumalar yapıyor ve bir gün ateist olmaya karar veriyor..Bu olabilir tabi..Ben sözde müslümanlıktan bahsetmiyorum..Namazını kılan,duasını eden,orucunu tutan birinden bahsediyorum..Böyle birisi direk ateizme geçemez..Mümkün değil bu..

Sitelerde Paylaş

Panteizmle ateizmin ne alakası var arkadaşım?

Panteizm bir Tanrı fikrini savunmuyor mu?

Ateizm tüm spiritüal kavramları reddeder..Tanrı-ruh-melek filan..Hepsini zırva olarak görür ateizm..

Şöyle diyorsunuz sanırım..Kişinin dinle hiç işi yok..Sadece sözde müslüman..Bu kişi zamanla teoloji hakkında okumalar yapıyor ve bir gün ateist olmaya karar veriyor..Bu olabilir tabi..Ben sözde müslümanlıktan bahsetmiyorum..Namazını kılan,duasını eden,orucunu tutan birinden bahsediyorum..Böyle birisi direk ateizme geçemez..Mümkün değil bu..

Son kısımda bahsettiğin ayrı konu. Ben Deist hayatını yaşayan Teistler'i katediyorum.

Panteizm'in Ateizm'e yakın olmasının sebebi evrendeki düzene tanrı adını takmasıdır.

Savunduğu şeyin yalnızca ismi tanrıdır.

Sitelerde Paylaş

Son kısımda bahsettiğin ayrı konu. Ben Deist hayatını yaşayan Teistler'i katediyorum.

Panteizm'in Ateizm'e yakın olmasının sebebi evrendeki düzene tanrı adını takmasıdır.

Bak, ne güzel anlamışsın; belki de farkında olmadan, bu sözleri yazdın. ;)

Deist yaşamı yaşayan birisi, Müslümöan değildir ki! O kişi, farkında olmadan, çoktan deizme fırlamıştır/kaymıştır.

Sonuçta: Kuramımı destekliyoırsun.

Sitelerde Paylaş

Eğer birisi, akşam Müslüman olarak yatağa gerer de, ertesi sabah ateist olarak uyanmışsa, belki de ufak bir beyin hücrelerinde mutasyonlar olmuştur; örneğin beyin kanaması geçirmiş olabilir.

NOLAN'ın verdiği örnekler, sonsuza kadar uzatılr.

Bir binânın taban katından, bir sıçrayışta, beşinci katına varamazsınız.

Sitelerde Paylaş

Bak, ne güzel anlamışsın; belki de farkında olmadan, bu sözleri yazdın. ;)

Deist yaşamı yaşayan birisi, Müslümöan değildir ki! O kişi, farkında olmadan, çoktan deizme fırlamıştır/kaymıştır.

Sonuçta: Kuramımı destekliyoırsun.

Teist olup da dini pek yaşamayan kişiden bahsettim.

Artık karışacağım bir şey kalmadı. Konunun kalan kısmına katılıyorum.

tarihinde SeKaNg6 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist olup namaz kılmaktan hoşlandığını söyleyen veya Akp'ye oy verenlerde var..Bunlarda sözde ateist ama özde değiller..

Kişi müslümanım diyor ama kelime i şehadeti bile bilmiyor..Cuma'ya filan da gitmiyor..İçkisini içiyor,her türlü İslam dışı eylemde bulunuyor..Bu kişi sözde müslüman tabi ve bu kişilerin akşam müslüman yatıp sabah ateist olmaya karar vermeleri olabilir..Buna itiraz etmem,çünkü zaten bu kişinin dinle/imanla filan bir alakası yok..Ben sıradan inançlı bir insanın bir anda ateizme kayamayacağını,böyle bir şeyin kişisel/sosyal/toplumsal evrime aykırı olduğunu söylüyorum..

Panteizmde ateizme yakın filan değildir..Ateizme hiç bir görüş yakın değildir..Ateizmi biraz daha araştır arkadaşım..

Sitelerde Paylaş

Ateist olup namaz kılmaktan hoşlandığını söyleyen veya Akp'ye oy verenlerde var..Bunlarda sözde ateist ama özde değiller..

Kişi müslümanım diyor ama kelime i şehadeti bile bilmiyor..Cuma'ya filan da gitmiyor..İçkisini içiyor,her türlü İslam dışı eylemde bulunuyor..Bu kişi sözde müslüman tabi ve bu kişilerin akşam müslüman yatıp sabah ateist olmaya karar vermeleri olabilir..Buna itiraz etmem,çünkü zaten bu kişinin dinle/imanla filan bir alakası yok..Ben sıradan inançlı bir insanın bir anda ateizme kayamayacağını,böyle bir şeyin kişisel/sosyal/toplumsal evrime aykırı olduğunu söylüyorum..

Panteizmde ateizme yakın filan değildir..Ateizme hiç bir görüş yakın değildir..Ateizmi biraz daha araştır arkadaşım..

Doğrudan Ateizm'e yakın olduğunu kastetmedim. Tezim'den çok daha yakın olduğunu kastettim.

Sitelerde Paylaş

İlkokuldan üniversiteye geçilemeyeceği, müslümken ateist olunamayacağını göstermez. İnsan müslümken araştırma sürecini sürdürebilir. Araba dediğin saniyeler içinde vites atarak yüz kilometre hıza çıkar. Bu hele hiç göstermez. Bebeğin fizyolojik gelişimi ile fikir gelişimini hiç kıyaslayamazsınız. Bu saçma sapan örneklemelerle hiç bir iddiada bulunamazsınız.

İnsan dün müslümken bugün ateist olur. Bunda en küçük sakınca, anormallik, hiç bir olumsuzluk iddia edilemez. Bu hiç bir şekilde ateizmin değerini azaltmaz. Kimse deist meist olmak zorunda kesinlikle değildir. Bu saçma sapan iddianızı bir an önce unutun. Bu iddiaya metelik bile vermem söz konusu bile olamaz.

Hayatımda bir an deist olmadım. Böyle bir şeye hiç de gerek yok. İnsan allahsız müslüm bile olur, ama deist olması hiç gerekli olmayabilir. İnsan allahsız müslüm olur mu, evet olur. İnançlara sınır, standart, norm çizmekten vazgeçin. Bunu yapamazsınız. Çünkü bunu yapmaya hakkınız yok.

Böyle saçma sapan mevzular açarak abes işlerle uğraşmaya kalkışmayın. Size ne ülen kimin nerden nereye geçeceği geçmeyeceği? Size ne? Size mi soracağız abiler biz nerden nere geçelim, yolu yordamı nedir diye? Saçmalamayı bir an önce keserseniz akıllıca bir iş yapmış olursunuz.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben de şahsen hiç deist olmadım. İslamın yalan olduğunu anladığımda ve dinlerin evrimsel kökenini araştırdığımda ateist oldum. Elbette bir anda değil, 2 aylık bir sorgulama sürecinde. Deizm ya da agnostisizm herkes için ateizme giden bir durak olmak zorunda değil. Teizmden ateizme direkt geçen çok sayıda insan var.

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tamam gençler kavga etmeyin.. Direkt geçiş teoride mümkün fakat uygulamada pek karşılaşılmaz. Kişi sıkı sıkıya dine bağlı iken bizi allah harattıysa allahı kim yarattı deyip ateist olmaz. Ama inancındaki kusurları bozuklukları farkedip çözüm arayışına girmesi çok daha olası bir durum. Tanrının sorgulanması muhammedin sorgulanmadından çok daha zordur. Muhammedin hataları kabak gibi ortadadır. Tanrıdan gelen değerlendirmeye açık bir veri yoktur. Direkt geçmek o bakımdan zordur. Bunu ağır müslo hayatı yaşamış biri olarak net bir şekilde söyleyebilirim. Eski nick creation.

Sitelerde Paylaş

Dün, bir konuda şöyle bir şeyler yazmıştım: "Ânîden teizmden ateizme geçiş, sağlıklı değildir. Böyle bir durum, psikolojik, sosyolojik ya da sosyopsikolojik etkenlerden oluşabilir. Söz konusu durumlarda, bir uzmana başvurmalı."

Bende kısmen katılıyorum sözlerinize, aynen sigarayı bırakmak gibi bir şey bu.

Yalnız kişinin iradesi ve mantığı sağlamsa bence direkt ateist olmasında sıkıntı olmayabilir. (Tabi herkes farklı)

Bende mesela psikolojik bir sorun olmadı ancak örf ve adeti geride bırakmak zor oluyor.

yani mesela biri ölünce ne diyeceğimi bilmiyorum, allah rahmet eylesin diyorum mecburen.

Bende ki etkisi kültürel çakışma şeklinde oldu.

Sitelerde Paylaş

İnsan dün müslümken bugün ateist olur.

Olmaz babacığım.. :)

Bunu sadece kendimi baz alarak söylemiyorum..Yahu,evrimi düşün..Homo sapiens'in evrelerini düşün..Ağaçtan atlayıp,savanalarda dik durmak zorunda kalan ve sonrasında gelişimine devam eden atalarımızı düşün..Onbinlerce yıl boyunca beyinsel evrimin sürdüğünü düşün..

Kişi müslüman ama kafası karıştığı için namazı/orucu filan bırakmış..Bu kişi sadece sözde müslüman..Ben sözde müslümanlıktan bahsetmiyorum..Sözde müslüman olan kişi,ateizme geçer..Bu gayet doğal ama namazını kılan,duasını eden bir müslüman bu ritüelleri bir anda bırakıp,ateizme geçemez..Bir aralık mutlaka olmak zorundadır..O aralıktaki kişiye de müslüman filan denmez..

Bilirsin İslam'da namazı terk eden öldürülür..Adam namazı bırakmış,dinini/dinleri sorguluyor..Böyle bir şey mümkün mü?Ölü adam,dinini sorgulayabilir mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...