Jump to content

Ateizm, "mihrâb"dır!

Recommended Posts

Bu ısrar artık inadı da aştı, saçma sapan bir diretmeye dönüştü. Birileri hâla inanca standart biçmeye çalışıyor. İnanca standart biçemezsiniz. Allahsız müslüm olur mu, olur dediğimden de mi ayıkmıyorsunuz yahu?

Sana ne birader, sana ne? Kişi allahsız müslüman. Sana ne allahsız müslüm olunup olunamayacağından? Kişi allahsız müslümüm derse müslümdür. Kimsenin olmaz öyle müslümanlık deme yetkisi yoktur ve olamaz.

Yobaz bir şeriatçı gibi inanca norm tayin etme çabasından vazgeçin. Bunu hiçbir şekilde yapma yetkiniz yok. İnanca sınır, standart, norm, form bi-çe-mez-si-niz!!! Biçmeye kalkarsanız yoz yobaz bir geri dogmatik olursunuz.

Ne demek namaz kılmayan müslüm olmaz yahu? Bu yobazca geri dogmatik dayatmayı kim neresinden uyduruyor? Kişi kuran'ı allahın gönderdiğine inanmıyor birader, allaha bile inanmıyor. Bu kişi yaşadığım toplumun bir gerçeği olarak müslümüm diyor. Buna hiç bir şekilde itiraz edemezsiniz. Böyle bir itiraza zerre kadar yetkiniz yoktur. Muhammed bir felsefe ortaya koydu diyor ve bu felsefenin yararına inanıyor. Ne diyeceksin? Böyle islam olmaz mı diyeceksin? Nasrettin hoca ben aptessiz namaz kıldım, bal gibi de oldu demiş. Sana ne? Sana ne birader? Adam aptesli kılsa sana ne, aptessiz kılsa sana ne? Allaha inanmadan kılsa sana ne? Folklorik bir öge olarak kılıyor, sana ne?

Şu saçmalamayı bir an önce kesin dedim, yobaz islam standartları uydurmasından hâla beynini kurtaramamış inanç standardı tutsaklarının kulağına gitmedi. Bu dayatmada ısrar edenler yozdur, yobazdır, donmuş kalıplaşmış fikirlidir ve geridir. Dogmatiktir.

Ateistim diyor, dogma kalıplarından çıkamıyorsunuz da, allaha inanmadığı halde müslümüm diyeni ne hakla yadırgıyorsunuz?

İnanç bir dekleredir. Sadece ağızdan çıkan bir deklere. Dün ağzından müslümüm dekleresi çıkar, bu gün değiştirmeye karar verir ateistim dekleresi çıkar. Hiç bir halt da edemezsiniz. Gıkınızı çıkarsanız yobaz, inanç normcu bir yobaz olursunuz.

Şu islamın normcu kalıpçı standartçı yobazlığından kurtulamadığınız sürece elli milyon kere ateistim deseniz kıymeti yok. Yobazsınız, gericisiniz, dogmatiksiniz.

İnanca standart tayin etme salaklığından bir an önce vazgeçin. Bu salaklık içine kendinizi mahkum etmeyin. Yobaz şeriatçı ateistler sizi... Ağzınız ateistim diyor, zihniniz, bilinçaltınız yobazım, dogmatiğim, şeriatçıyım, gericiyim diye bas bas bağırıyor.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu ısrar artık inadı da aştı, saçma sapan bir diretmeye dönüştü.

Kardeşim,sadece şu söylediğimi anlamaya çalış..

İslam dinine göre,namazı terkeden öldürülür..Demek ki bu dine inanmak,bu dine bağlı kalmak için namaz kılmak zorundasın..

Ahmet amca namaz kılmıyor(çünkü laik bir ülkede yaşıyor) ama müslümanım diyor..Hayır,Ahmet amca İslam dinine göre müslüman değildir..Ahmet amca bir ölüdür sadece..

Sitelerde Paylaş

Yahu kişi islam dinine göre namaz kılmayanın öldürülmesi gerektiği hükmünü isterse allahtan geldi desinler, yine kabul etmiyor, sana ne? Bırak onu, allahı da kabul etmiyor. Kuranı muhammed kendisi iyi bir iş yapıyorum sanıp yazmış diyor. Hatta muhammed de uydurma, araplar işkembelerinden uydurmuşlar allahı da muhammedi de diyor. Ama ben yine de toplumumun bir rengi olduğu için uydurulan bu allahı da bu muhammedi de bu kuran denen aslında uygulanma şansı sıfır saçma sapan şeyi de reddetme gereği duymuyorum diyor, sana ne?

Niye onca açıklamama rağmen aynı teraneyi sayıklayıp duruyorsun? İnanca sen mi standart koyacaksın? Ne namazı ne niyazı yahu? Kişi allaha inanmıyorum ama müslümüm diyor birader? Hâla mı marş almadı? Bu ne yahu? Bu inadı zaten geçti, ayak diremeyi de geçti, bu başka bir şey oldu be!

Bold mu yazayım, karakter mi büyüteyim, ne yapayım? İnanca standart koyamazsın bilader! Bu cümleyi eeli kere alt alta yazsam olur mu? İsteyen istediği inancı benimser, istediği adı da koyar. Ka-rı-şa-maz-sın!!!

Bir saat önce müslümüm der, bir saat sonra fikir değiştirir, ateistim der. Ka-rı-şa-maz-sın bilader, karışamazsın! Bu seni ırgalarsa da kimsenin senin ırgalanman umrunda olmaz. İstediğin kadar ırgalan. Kişiye bir saat önce müslümdün, ne ara ateist oldun di-ye-mez-sin!!! Deme hakkın da yok, yetkin de! Böyle bir hak ve yetki yok!

Bu sefer artık anla! Anla şunu!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar , ateizm tam olarak nedir ?

Yani sözlük anlamını biliyorum . Dinleri ve Tanrı nın varlığını reddeden bir şey .

Peki siz ateistler , neden ve nasıl ateist oldunuz ?

Ahiret inancınız var mı ?

Neden ve nasıl yaratıldığınızı düşünürsünüz ?

Bu dünyaya bir amaç için geldiğinizi hissettiğiniz olmuş mudur ?

tarihinde Blitz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani sözlük anlamını biliyorum . Dinleri ve Tanrı nın varlığını reddeden bir şey .

Ateizm tanrının veya tanrıların olmadığını ileri süren bir görüştür. Bu tanım diğer sorularının cevabını da içerir.

Sitelerde Paylaş

İlk bakışta çok saçma sorular gibi geliyor. Sözlük anlamını bilmiyorsan açar sözlüğe bakarsın denilebilir. Tanrıya inanmayan ahirete niye inansın, bunu sormaya gerek var mı denilebilir. Tanrıya inanmayan nasıl neden yaratıldığı sorularına neresiyle güler denilebilir.

Bütün bunlar denilebilirse de, sorulan sorular teknik olarak iyi sorulmamışsa da, sormak istediği konu belli.

Bir boşluk hissetmiyor musunuz demeye çalışan sorular bunlar.

Yanıtını da vereyim: Hayır. Bir boşluk hissetmiyorum. Dinsel inançlar bende hiç bir boşluğu kapatmıyor, benim benlik yapbozumda uyacakları hiç bir yer yok. Benim yapbozuma bilim, felsefe, sanat, spor gibi parçalar uyum sağlıyor.

Çünkü biliyorum ki yaratıcı yok, çünkü yaratma diye bir olay yok. Varlık var olmak için yaratıcıya muhtaç değil. Zaten hep vardı. Sonradan var olmadı ki yaratıcıya ihtiyacı olsun.

Hep var olduğu için de hiç yok olmayacak. Var kalabilmek için de bir tanrıya ihtiyacımız yok. Zaten hep var olacağız, yok olma diye bir şey söz konusu zaten değil. Sadece dönüşür ve evriliriz. Yok olma diye bir durum yoktur.

Belki de cennet bir kene olup yapışıp kan emmektir, ne biliyorsunuz? Belki de bir gübre parçasını küre şekline getirip yuvarlamak aslında çok zevklidir, ne biliyorsunuz? Hep insan kalmak arzunuz da nerden çıkıyor? Bu hakkı kendinizde nerden buluyorsunuz? Niye bir kedi hep kedi kalacak, onun insan olma hakkı yok mu? Niye kediyi hep kedi kalmaya mahkum ediyorsunuz, kendi pis bencil çıkarınız için ahlaksızlar? Niye canlıları insanlar hayvanlar diye kategorize ediyorsunuz bencil çıkarcı ahlaksız insan denen tür? Türünüzün ayrıcalığı gibi aptalca ve ahlaksızca bir bencilliğe nerden kapılıyorsunuz?

Sokakta aç kalmış, yaralanmış bir kardeşinizi gördüğünüzde içiniz sızlasın. O kedi kılığında, köpek kılığında, kuş kılığında olsa da sizin öz be öz evrimsel kardeşiniz. Bir ağacın bir dalı kırıldığında içinizde bir şeyler kırılsın. O da evrimsel öz be öz kardeşiniz.

Size tavsiyem bunlar... Bencil, ahlaksız bir çıkarperest olmayın. İçinizde hiç bir boşluk kalmadığını göreceksiniz. Bencil ahlaksız bir çıkara tapar olduğunuz sürece istediğiniz kadar allaha tapıyorum diye kendinizi ve türünüzü kandırın, asla huzur bulamayacaksınız. Çünkü kendi bencil ve ahlaksız çıkarından başka hiç bir derdi tasası olmayan aptal cahil hödükler birer hiçtir. Onlara bir değer atamak için hiç bir neden yoktur. Onlar da değersiz hödükler olduklarını içten içe hissederler ve huzur bulamazlar.

Bu şuna benzer: Saldırgan holigan bir ırkçı aslında bu ırk ayrımının temelsiz aptalca bir şey olduğunu bilmektedir. Huzursuzluğunu saldırganlıkla bastırmaya çalışmaktadır. Aptal bir geri zekalı salak olduğunu aslında içten içe hissetmektedir. İnsan denen türe tanrının ayrıcalıklı sevgilisi diyenler de bunun aptalca, salakça bir fantezi olduğunu bilinçaltlarında hissediyorlar ama bu aptallıktan bir türlü çıkacak gücü bulamıyorlar ve huzursuzlar.

Çünkü bu insan denen türün hiç bir ayrıcalığı olmayan pislik bir şey olduğunu her gün gözleriyle görüyorlar. Bu gerçeğe gözlerini kapayıp tanrı manrı gibi aptalca salakça hayallere kapılmanın geri zekalılığın en önde gideni olduğunu idrak edemeseler de hissettikleri için huzursuzlar.

Sitelerde Paylaş

İlk bakışta çok saçma sorular gibi geliyor. Sözlük anlamını bilmiyorsan açar sözlüğe bakarsın denilebilir. Tanrıya inanmayan ahirete niye inansın, bunu sormaya gerek var mı denilebilir. Tanrıya inanmayan nasıl neden yaratıldığı sorularına neresiyle güler denilebilir.

Bütün bunlar denilebilirse de, sorulan sorular teknik olarak iyi sorulmamışsa da, sormak istediği konu belli.

Bir boşluk hissetmiyor musunuz demeye çalışan sorular bunlar.

Yanıtını da vereyim: Hayır. Bir boşluk hissetmiyorum. Dinsel inançlar bende hiç bir boşluğu kapatmıyor, benim benlik yapbozumda uyacakları hiç bir yer yok. Benim yapbozuma bilim, felsefe, sanat, spor gibi parçalar uyum sağlıyor.

Çünkü biliyorum ki yaratıcı yok, çünkü yaratma diye bir olay yok. Varlık var olmak için yaratıcıya muhtaç değil. Zaten hep vardı. Sonradan var olmadı ki yaratıcıya ihtiyacı olsun.

Hep var olduğu için de hiç yok olmayacak. Var kalabilmek için de bir tanrıya ihtiyacımız yok. Zaten hep var olacağız, yok olma diye bir şey söz konusu zaten değil. Sadece dönüşür ve evriliriz. Yok olma diye bir durum yoktur.

Belki de cennet bir kene olup yapışıp kan emmektir, ne biliyorsunuz? Belki de bir gübre parçasını küre şekline getirip yuvarlamak aslında çok zevklidir, ne biliyorsunuz? Hep insan kalmak arzunuz da nerden çıkıyor? Bu hakkı kendinizde nerden buluyorsunuz? Niye bir kedi hep kedi kalacak, onun insan olma hakkı yok mu? Niye kediyi hep kedi kalmaya mahkum ediyorsunuz, kendi pis bencil çıkarınız için ahlaksızlar? Niye canlıları insanlar hayvanlar diye kategorize ediyorsunuz bencil çıkarcı ahlaksız insan denen tür? Türünüzün ayrıcalığı gibi aptalca ve ahlaksızca bir bencilliğe nerden kapılıyorsunuz?

Sokakta aç kalmış, yaralanmış bir kardeşinizi gördüğünüzde içiniz sızlasın. O kedi kılığında, köpek kılığında, kuş kılığında olsa da sizin öz be öz evrimsel kardeşiniz. Bir ağacın bir dalı kırıldığında içinizde bir şeyler kırılsın. O da evrimsel öz be öz kardeşiniz.

Size tavsiyem bunlar... Bencil, ahlaksız bir çıkarperest olmayın. İçinizde hiç bir boşluk kalmadığını göreceksiniz. Bencil ahlaksız bir çıkara tapar olduğunuz sürece istediğiniz kadar allaha tapıyorum diye kendinizi ve türünüzü kandırın, asla huzur bulamayacaksınız. Çünkü kendi bencil ve ahlaksız çıkarından başka hiç bir derdi tasası olmayan aptal cahil hödükler birer hiçtir. Onlara bir değer atamak için hiç bir neden yoktur. Onlar da değersiz hödükler olduklarını içten içe hissederler ve huzur bulamazlar.

Bu şuna benzer: Saldırgan holigan bir ırkçı aslında bu ırk ayrımının temelsiz aptalca bir şey olduğunu bilmektedir. Huzursuzluğunu saldırganlıkla bastırmaya çalışmaktadır. Aptal bir geri zekalı salak olduğunu aslında içten içe hissetmektedir. İnsan denen türe tanrının ayrıcalıklı sevgilisi diyenler de bunun aptalca, salakça bir fantezi olduğunu bilinçaltlarında hissediyorlar ama bu aptallıktan bir türlü çıkacak gücü bulamıyorlar ve huzursuzlar.

Çünkü bu insan denen türün hiç bir ayrıcalığı olmayan pislik bir şey olduğunu her gün gözleriyle görüyorlar. Bu gerçeğe gözlerini kapayıp tanrı manrı gibi aptalca salakça hayallere kapılmanın geri zekalılığın en önde gideni olduğunu idrak edemeseler de hissettikleri için huzursuzlar.

çok uzatmışsın ve kinini kusmuşsun . soruyu bir müslüman olarak değil , ateizm hakkında bilgi almak isteyen biri olarak sordum . Ancak ateistlerin çoğunda farkettiğim şey : kaba saba ve itici oluyorlar . kendilerini beğenmiş , başkalarını aşağılayan , tek düşünme yeteneği olan kendileriymiş gibi davranıyorlar . Size tavsiyem biraz daha yapıcı olun . Bu şekilde bir yere varabilirsiniz , yoksa sadece yerinizde sayarsınız .

Sitelerde Paylaş

çok uzatmışsın ve kinini kusmuşsun . soruyu bir müslüman olarak değil , ateizm hakkında bilgi almak isteyen biri olarak sordum . Ancak ateistlerin çoğunda farkettiğim şey : kaba saba ve itici oluyorlar . kendilerini beğenmiş , başkalarını aşağılayan , tek düşünme yeteneği olan kendileriymiş gibi davranıyorlar . Size tavsiyem biraz daha yapıcı olun . Bu şekilde bir yere varabilirsiniz , yoksa sadece yerinizde sayarsınız .

Bu sorular saçma geliyor çünkü. Ateist birini ilk defa gören Müslümanlara benziyorsun. Biz Metafizik'in hiçbir öğesine inanmayız. Bu yüzden yaratılma olayından bahsetmen bile hata. Bilimin açıklamalarını kabul ederiz. Nasıl Ateizm'e geçildiği konusunda herkesin bir bir hikayesi vardır bilmiş ol. Konu başka yerlere gider yani.Bu Dünaya'ya gelme amacımız diğer canlılarla aynıdır. Yani bir hiç.

Sitelerde Paylaş

kin

Ne? Çok şaşırdım. Çok fazla alıngan biri olduğun anlaşılıyor. "İlk bakışta" ve "gibi geliyor" sözcüklerini hiç görmeden geçmiş olmalısın. Yoksa bu kadar alıngan olmak normal olmaz. Sana yönelttiğim tek eleştiri sorularının teknik olarak iyi sorulmuş olmadığı. Buna kin min diye karşılık verilir mi yahu? Şaşırmadın ola! Gerçekten hayretler içinde kaldım. Hiç bu kadar alınganını görmedim desem abartı yapmış sayılmam diye düşünüyorum.

Eğer bir de tüm insan türüne yönelik söylediğim sözleri de kendi üzerine alındıysan.... Üüü, seninle uğraşılmaz o zaman. Yoksa lakabın ördek mi? Yağmur yağacak da hani...

Bu kadar alınganlıkla işin zor. Bencillik ahlaksızlık filan insan türüne karşı ettiğim laflar. Bunları senin şahsına söylenmiş gibi algılaman uçmak olmuş tam anlamıyla. Sen uçmuşsun birader. Alınganlığın böylesini uzun süredir görmemiştim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...