Jump to content

sovyetler birliği hakkında yalanlar ve gerçekler

Recommended Posts

''İsveç KPMLR üyesi Mario Sousa'nın Sovyetler Birliği hakkında 1998 yılında yaptığı bilimsel analiz kitabıdır. Kitapta özellikle Stalin dönemindeki Sovyetler Birliği hakkında antikomünist propaganda gereği yapılan yüzlerce yalan haber ve söylem, bilimsel verilerle çürütülmüş, Sovyetler Birliği'ndeki tüm veriler arşivlere dayanarak okuyuculara sunulmuştur.''

Kitapta şu bilgiler yer almaktadir;

Stalin döneminde, milyonlarca insanın hapsedildiği, Sovyetler Birliği’nin çalışma kamplarında infaz edildiği ya da açlıktan öldüğü söyleniyor. Günümüzde,Sovyetler Birliği çalışma kamplarının kurbanları, gulag kurbanları hakkında korkunç hikâyeler duymayan var mıdır?

Stalin döneminde açlıktan ölen milyonlarca insan ya da idam edilen milyonlarca politik muhalif hikâyelerinden haberdar olmayan var mıdır? Kapitalistdünyada, bu hikâyeler kitaplar, gazeteler, radyo, televizyon ve filmlerde temcit pilavı gibi karıştırılıp karıştırılıp sunulur. Son elli yılda, sosyalizmin kaç milyon kurban verdiği hakkında sözde hesaplar ölçüsüzce şişirilmiştir. Fakat, bu hikayeler ve sayılar neyin nesidir, nereden çıkmaktadır? Tüm bunların arkasında ne var?

Dahası; bu hikâyeler doğru mudur? Önceleri gizli olan, 1989’da ise Gorbaçov tarafından tarihsel araştırmaya açılan Sovyetler Birliği arşivlerinde hangi bilgiler vardır? Sovyetler Birliği üzerine efsaneler yazanlar, Stalinyönetiminde ölen milyonlar hakkında bu masalların, arşivler açıldığında kanıtlanacağını iddia ediyorlardı. Böyle mi oldu? Gerçekte ne kanıtlandı?

Sovyetler Birliği arşiv araştırmalarının sonuçlarını inceleyen bu makalenin yazarı, Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği’nde gerçek mahkûm sayısı, hükümlülük süreleri, ölenlerin ve idama mahkûm olanların sayıları hakkında somut bilgiler verecek durumdadır. Gerçek, efsaneden oldukça farklıdır.

http://www.wikisosyalizm.org/Mario_Sousa_-_Sovyetler_Birliği_Hakkında_Yalanlar_ve_Gerçekler

tarihinde hoxton tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Osmanlı hakkında da yalanlardan bahsedilir.

Hepsi doğrudur.. Azdır bile...

Aslında Sovyetler hakkındaki iddiaların gerçek uygulamalardan çok daha az olduğunu düşünüyorum.

Kuzey Kore'nin durumu gibidir Sovyetlerin durumu..

İlerde Kuzey Kore için de aynı savunmalar yapılacaktır mutlaka..

Sitelerde Paylaş

Stalin devrinde şunlar yapıldı. Hatta o kadar ayan beyan ki, normal aklı olan insan bile bunu inkar etmeğe kalkmaz. Şu konuda belge felan vermiyecem. Bir iki belki de hayatta karşılaştığınız örnek bence artar bile. Mesela şimdi Krım meselesi gündemde. Krımda krım tatarı nüfusu kaç. Sayıca 3 - cüler. Yalnızca 12 % tatar. Birinci Rus ikinci Ukrain. Ne oldu. Hepsi deportasyon olundu. Türkiyeye Azerbeycandan gelmiş Ahıska türklerini bence bilmeyeyniniz yoktur. Özbekistandan Azerbeycana oradan da Türkiyeye gelmişler. Birisi sormazmı Ahıska Gürcüstanda şunların Özbekistanda ne işi var. Onlar da Stalin zamanında toplama kamplarına toplanarak toplu göç ettrlimiş. Mesela Kazakistanın baş kenti Astana tam sehranın ortası. Ya Kazakistanın kuzeyi ve sibirya yanı. Bir az abartılı olsa da Yazın +40 kışın -40 olan topraklar. İlk defa alt yapı 70 lerde kurulmağa başladı oralarda. Şimdi Astananın büyük kent olmasına bağlı artık bir çoğunda alt yapı sorunu kalmamış. İşte şu Astanın etrafı - Çeçen köyleri, Azeri köyleri. Ne işi var orada onların. Hepsi toplu sürülmüş. Şimdi bile oralarda çalışana diğerlerinin iki katı maaş veriliyor. 1940 larda sürülmüş (yük vagonlarında) hiç bir alt yapı olmadan o Sibirya soğuklarında kalmış yaşlı, cocuk ve hastalrın durumunu siz düşünün. Özbekistanda bir hayli Azeri nufus var. Stalini devrinde toplu olarak sürülmüşler. Azerbeycanla TC kara sınırı olan bir tek kasaba Sederk. Hepiniz biliyorsunuz. Nahiçevanla sınırda olan Ermenistan ilçeleri, AMasya, Sisyan başkalarında azeriler yaşardı. Derelyez bölgesi deniliyordu. HAlk ne zaman toplu sürülmüş 1948 de. Çeçenler sürülmüş, fakat sonra Kruşşev bir kısmının geri dönmesine izin verdiği için şimdi bir kısmı toplu haldeler. Çoxar Dudayev bile sürülmüş çüçünlerin torunu. İnguşlar, çerkesler, adıgeyler hepsi sürülmüş. Olimpiyat baş kenti Soçi. Yine bir türk halkının eski baş kenti. Şimdi bakın o halkdan Soçi de eser varmı. Yine Stalin devrinde sürülmüş.

Toplama kamplarıyla ilgili yazmıyorum bile. Diğer tarafdan o kamplarda olanların bir çoğu gerçekten suçluydu. Diğer tarafdan yine kaynak verecem anlamıyoruz edebiyyatı, kendim gördüm, hatıralara inanılmaz edebiyyatı olduğu için şu kalsın.

Kulak da daha geniş bir konu. Bazen Stalinin haberi olmadan bile yapılıyordu. Bazen halkı ona kışkırtmak için yapılıyordu. Kulağın ne olduğunu size kısaca anlatım. Mesela birisi geliyor NKVD ye (sonra KGB) ve diyor ben bir konuda şahitlik yapmak istiyorum. Falanca kişi Çar Rusiyası zamanında kapitalisti. Şu kadar parası vardı. Tamam o adam kulak oluyor. en iyi halda Sibiryaya sürülüyor bir kaç yıl sonra oranın ağır şartlarında ölüyor. Diğer halda direkt öldürülüyordu. Bir tek "suçu" da Çar zamanında zengin olması.

Yani kulağın özü bile vahşet. Hiç tartışmaya gelmiyor.

Fakat her zaman o tarz işlemiyordu. Mesela ilçeye bir NKVD müdürü atanmış. Geliyor ve birinin bir az altını olduğuu görüyor. Heme birisini buluyor. Sen git bizim teşkilata şöyle ifade ver - falanca kişinin çar zamanında şu kadar ineği şu kadar koyunu vardı. Tamam o Kulak oluyor. Çezası da ölüm (Mesela benim ane annemin dedesi). Altıbnların büyük kısmı o NKVD işçisine kalıyor, bir kısmını da kayıt altına alarak devlete veriyorlar. Ya birnin biriyle Çar zamanında bir problemi olmuş. Gidiyor. o kişi çar zamanında bilmem değirman sahibi olmuş Oldunmu kapitalist. Suçun cezası ölüm.

Ya ilçede saygılı birisi. Gelmiş ilçe parti başkanından ya NKVD müdüründen daha saygılı. Kıskanıyorlar. Derhal kellesi gide diye düşünüyor ve uyguluyorlar. Böyle örnekler çok.

Yani aslında GULAG şu değil ben GULAG dan halkın ne anladığını yazdım. GUlagın tercümesi Toplama kampları ve hapishaneler genel müdürlüğüdür.

Evet bir konuda ben de GULAGI şu kadar diline dolayanların Lenin ve Troçskinin katliamlarından söz etmemesidir. Yani Satalin zamanında ölen (öldürülen) 700000 - 1 000 000 kişiyi diline dolayanlar. Lenin ve Troçski zamanında şunun belki de 5 katı ölen insan sayısından hiç söz etmezler. Ayrıca Stalin zamnında ölenlerin de bir kısmı Troçskitlerin üstündedir. Halkı Staline isyana teşvik etmek için en iyi kadrolaştıkları yer olan NKVD yi silah gibi kullanmışlar.

Sitelerde Paylaş

Lev trockinin katliamlarini okudum ...stalin tarafından ortadan kaldırılmak istenmiş...o dönem nkvd nin müdürüymus başa geçmek için halkı isyana teşvik için uğraşmış stalin anladığında kaçmış ....ve.. ihanete uğrayan devrim ...adıyla bir kitabı vardı sanırım

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Stalin devrinde şunlar yapıldı. Hatta o kadar ayan beyan ki, normal aklı olan insan bile bunu inkar etmeğe kalkmaz. Şu konuda belge felan vermiyecem. Bir iki belki de hayatta karşılaştığınız örnek bence artar bile. Mesela şimdi Krım meselesi gündemde. Krımda krım tatarı nüfusu kaç. Sayıca 3 - cüler. Yalnızca 12 % tatar. Birinci Rus ikinci Ukrain. Ne oldu. Hepsi deportasyon olundu. Türkiyeye Azerbeycandan gelmiş Ahıska türklerini bence bilmeyeyniniz yoktur. Özbekistandan Azerbeycana oradan da Türkiyeye gelmişler. Birisi sormazmı Ahıska Gürcüstanda şunların Özbekistanda ne işi var. Onlar da Stalin zamanında toplama kamplarına toplanarak toplu göç ettrlimiş. Mesela Kazakistanın baş kenti Astana tam sehranın ortası. Ya Kazakistanın kuzeyi ve sibirya yanı. Bir az abartılı olsa da Yazın +40 kışın -40 olan topraklar. İlk defa alt yapı 70 lerde kurulmağa başladı oralarda. Şimdi Astananın büyük kent olmasına bağlı artık bir çoğunda alt yapı sorunu kalmamış. İşte şu Astanın etrafı - Çeçen köyleri, Azeri köyleri. Ne işi var orada onların. Hepsi toplu sürülmüş. Şimdi bile oralarda çalışana diğerlerinin iki katı maaş veriliyor. 1940 larda sürülmüş (yük vagonlarında) hiç bir alt yapı olmadan o Sibirya soğuklarında kalmış yaşlı, cocuk ve hastalrın durumunu siz düşünün. Özbekistanda bir hayli Azeri nufus var. Stalini devrinde toplu olarak sürülmüşler. Azerbeycanla TC kara sınırı olan bir tek kasaba Sederk. Hepiniz biliyorsunuz. Nahiçevanla sınırda olan Ermenistan ilçeleri, AMasya, Sisyan başkalarında azeriler yaşardı. Derelyez bölgesi deniliyordu. HAlk ne zaman toplu sürülmüş 1948 de. Çeçenler sürülmüş, fakat sonra Kruşşev bir kısmının geri dönmesine izin verdiği için şimdi bir kısmı toplu haldeler. Çoxar Dudayev bile sürülmüş çüçünlerin torunu. İnguşlar, çerkesler, adıgeyler hepsi sürülmüş. Olimpiyat baş kenti Soçi. Yine bir türk halkının eski baş kenti. Şimdi bakın o halkdan Soçi de eser varmı. Yine Stalin devrinde sürülmüş.

sözünü ettiğin sürgünler, ikinci dünya savaşı'nda sovyetlere karşı nazi saflarında savaşan kişilere ve halklara karşı yapılmıştır. hatta kırım tatarları açısından ''mavi alay'' diye geçer. sürgün edilen halklardan hiçbiri nazi saflarına olan desteklerini yada onlar tarafında savaştıklarını inkar etmez. sadece bugünlerde ''rus hakimiyeti vardı, mecbur nazi saflarında savaştık'' gibi savunmalar verebiliyorlar. dünyanın neresinde olursa olsun, vatan hainliği en ağır biçimlerde cezalandırılır. stalin'in hepsini infaz etmediğine şükretsinler.

NKVD ye (sonra KGB) ve diyor ben bir konuda şahitlik yapmak istiyorum. Falanca kişi Çar Rusiyası zamanında kapitalisti. Şu kadar parası vardı. Tamam o adam kulak oluyor. en iyi halda Sibiryaya sürülüyor bir kaç yıl sonra oranın ağır şartlarında ölüyor. Diğer halda direkt öldürülüyordu. Bir tek "suçu" da Çar zamanında zengin olması.

bana sorarsan gulag, uygulamada yaşanan bazı sorunlara rağmen devrimden sonra karşı devrimci ve burjuvazi artıklarıyla ne yapılacağı sorusunun en başarılı cevabıdır. sınırdışından daha çok etkilidir. küba'nın abd'ye sürdüğü karşı devrimcilerin zamanında küba halkına karşı nasıl kanlı terör saldırıları düzenlediği malumdur. yeni insanı yaratmak için eskisini yoketmek gerekir. hiç bir devrim kansız olmaz. nasıl kapitalistlerin, feodal sınıfları devirirken ve kendi sınıf hakimiyetini kurarken, şiddet kullanmaya hakkı varsa işci sınıfının da aynı hakkı vardır. ''tek suçu'' dediğin şey insanları sömürmek, sömürdüğü insanlar haklarını aramaya başlayınca onların karşısına bir dolu polis/asker çıkarıp,dövüp, öldürmekse, evet gerçekten de infaz edilenlerin hiç suçu yokmuş gibi görünüyor.yani nkvd ve kızıl ordu çar polisinden ve ordusundan farklı olarak egmenlerin değil ezilenlerin polisi ve askeriydi. yapılanlar sömürücülerin, zalimlerin, kan emicilerin, asalakların cezalandırılmasıdır. tüm ezilen sınıf ve halklar için bayram niteliği taşımıştır. zaten bu bu örgütün ve ordunun çekirdiğini de işçiler oluşturur.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
sözünü ettiğin sürgünler, ikinci dünya savaşı'nda sovyetlere karşı nazi saflarında savaşan kişilere ve halklara karşı yapılmıştır. hatta kırım tatarları açısından ''mavi alay'' diye geçer. sürgün edilen halklardan hiçbiri nazi saflarına olan desteklerini yada onlar tarafında savaştıklarını inkar etmez. sadece bugünlerde ''rus hakimiyeti vardı, mecbur nazi saflarında savaştık'' gibi savunmalar verebiliyorlar. dünyanın neresinde olursa olsun, vatan hainliği en ağır biçimlerde cezalandırılır. stalin'in hepsini infaz etmediğine şükretsinler.

Öyle değildir. Ruslar kendiside savaşmış. En azından nazi saflarında 300 000 rus vardı. Ama aynısı ruslara uygulanmadı. Mesela azerilere neden yapıldı 300 000 kayıp verdiler. Tüm savaşın petrolunu verdiler. Ama infazxa kalsa vatan hainliği yapanlar geri dönmediler. Şimdi de Avrupadalar.

Mesela Derelyezin ikinci göçü 1948 yapıldı neden savaş mı vardı?

Ya savaş öncesi yapılanlar?

Sitelerde Paylaş

Öyle değildir. Ruslar kendiside savaşmış. En azından nazi saflarında 300 000 rus vardı. Ama aynısı ruslara uygulanmadı. Mesela azerilere neden yapıldı 300 000 kayıp verdiler. Tüm savaşın petrolunu verdiler. Ama infazxa kalsa vatan hainliği yapanlar geri dönmediler. Şimdi de Avrupadalar.

Mesela Derelyezin ikinci göçü 1948 yapıldı neden savaş mı vardı?

Ya savaş öncesi yapılanlar?

sürgünlerden veya infazlardan bahsediyorsak, vatan hainlerinin sürgünlerinden veya infazlarından bahsediyoruz. vatan hainlerinin içinde bulunduğu tüm bir halkı kast etmiyoruz. öyle bir durumda zaten birçok sovyet yurtdaşı halk haritadan silinirdi. yoksa elbette kızıl ordu sadece ruslardan oluşan bir ordu değildi.

ayrıca sözünü ettiğin nazi saflarında savaşan 300.000 rus hakkında kaynak göstermelisin. savaşanlar olduysa bile bu kadar bir rakam olduğunu zannetmiyorum. bu konudaki bilgilerin kulaktan dolma

savaşın bitim tarihi zaten 1945'dir. sürgün için gereken 3 yıllık bir süre çok fazla değildir. ama yinede sözünü ettiğin göç ile ilgili fazla bilgim olmadığı için kesin konuşmakta istemem. savaşla bir ilgisi olmayan bir sürgünden de bahsediyor olabilirsin. yinede kimse sovyetlerin keyfinden sürgün veya infaz edilmedi. haklı gerekçeler daima sunulmuştur.

neler yapılmış savaş öncesi? kaynaklı ve belgeli konuşursan sevinirim.

Sitelerde Paylaş

Osmanlı hakkında da yalanlardan bahsedilir.

Hepsi doğrudur.. Azdır bile...

Aslında Sovyetler hakkındaki iddiaların gerçek uygulamalardan çok daha az olduğunu düşünüyorum.

Kuzey Kore'nin durumu gibidir Sovyetlerin durumu..

İlerde Kuzey Kore için de aynı savunmalar yapılacaktır mutlaka..

Siz diyorsunuz ki Sovyetlerin tarihi kanlı , öyle mi?

Ayrıca, Kuzey Korenin diktatörlük oldugunu düşünüyorum, iyi bir ülkeye benzemiyor, siz ne dersiniz?

Sitelerde Paylaş

Toplama kamplarıyla ilgili yazmıyorum bile. Diğer tarafdan o kamplarda olanların bir çoğu gerçekten suçluydu. Diğer tarafdan yine kaynak verecem anlamıyoruz edebiyyatı, kendim gördüm, hatıralara inanılmaz edebiyyatı olduğu için şu kalsın.

Kulak da daha geniş bir konu. Bazen Stalinin haberi olmadan bile yapılıyordu. Bazen halkı ona kışkırtmak için yapılıyordu. Kulağın ne olduğunu size kısaca anlatım. Mesela birisi geliyor NKVD ye (sonra KGB) ve diyor ben bir konuda şahitlik yapmak istiyorum. Falanca kişi Çar Rusiyası zamanında kapitalisti. Şu kadar parası vardı. Tamam o adam kulak oluyor. en iyi halda Sibiryaya sürülüyor bir kaç yıl sonra oranın ağır şartlarında ölüyor. Diğer halda direkt öldürülüyordu. Bir tek "suçu" da Çar zamanında zengin olması.

Fakat her zaman o tarz işlemiyordu. Mesela ilçeye bir NKVD müdürü atanmış. Geliyor ve birinin bir az altını olduğuu görüyor. Heme birisini buluyor. Sen git bizim teşkilata şöyle ifade ver - falanca kişinin çar zamanında şu kadar ineği şu kadar koyunu vardı. Tamam o Kulak oluyor. Çezası da ölüm (Mesela benim ane annemin dedesi). Altıbnların büyük kısmı o NKVD işçisine kalıyor, bir kısmını da kayıt altına alarak devlete veriyorlar. Ya birnin biriyle Çar zamanında bir problemi olmuş. Gidiyor. o kişi çar zamanında bilmem değirman sahibi olmuş Oldunmu kapitalist. Suçun cezası ölüm.

Ya ilçede saygılı birisi. Gelmiş ilçe parti başkanından ya NKVD müdüründen daha saygılı. Kıskanıyorlar. Derhal kellesi gide diye düşünüyor ve uyguluyorlar. Böyle örnekler çok.

Yani aslında GULAG şu değil ben GULAG dan halkın ne anladığını yazdım. GUlagın tercümesi Toplama kampları ve hapishaneler genel müdürlüğüdür.

Evet bir konuda ben de GULAGI şu kadar diline dolayanların Lenin ve Troçskinin katliamlarından söz etmemesidir. Yani Satalin zamanında ölen (öldürülen) 700000 - 1 000 000 kişiyi diline dolayanlar. Lenin ve Troçski zamanında şunun belki de 5 katı ölen insan sayısından hiç söz etmezler. Ayrıca Stalin zamnında ölenlerin de bir kısmı Troçskitlerin üstündedir. Halkı Staline isyana teşvik etmek için en iyi kadrolaştıkları yer olan NKVD yi silah gibi kullanmışlar.

Katılıyorum sana. Mesela Lenin de aslında pislik bir insandır, ama hiç sesi cıkmaz komunistlerin.

Zaten, bırakın Lenini, stalini bile eleştirenleri Troçkist derler.

Stalini sevmeyen komunist olmaz. Stalin devrimci liderlerindendir. Tatlı su solculuguna gerek yok. Seveceksiniz Stalini Lenini. Her yaptıgını kabul edeceksiniz. Yoksa mazallah Troçkist olursunuz

Sitelerde Paylaş

Ya tabi, sovyetleri eleştiren ya trolldür ya da kapitalist değil mi? Siz mükemmelsiniz değil mi? Hiç kan dökmediniz?

ölen kp üyelerinin hesabını kim soracak peki tabiki bitlr cevabın yok.Sınıf savasımı budur daha da açığı savaş budur.

Sitelerde Paylaş

Katılıyorum sana. Mesela Lenin de aslında pislik bir insandır, ama hiç sesi cıkmaz komunistlerin.

Zaten, bırakın Lenini, stalini bile eleştirenleri Troçkist derler.

Stalini sevmeyen komunist olmaz. Stalin devrimci liderlerindendir. Tatlı su solculuguna gerek yok. Seveceksiniz Stalini Lenini. Her yaptıgını kabul edeceksiniz. Yoksa mazallah Troçkist olursunuz

Bu nasıl yorumdur? Tek kelime bilgisi yok, birilerine katılarak tartışmaya giriyor.. Bre kelek, Lenin neden pisliktir, belgelerle anlat, bilmeyenler senin nadide bilgilerinle bilgilensin...

Komünizm'e, Komünist liderlere karşı olabilirsin, ama asgari düzeyde insan ol, fikirlerini belgelere ve tarihi gerçeklere dayandır.. Yukarıda yalanları belge diye gösteren Azer Mustili gibi pislik olma...

Sitelerde Paylaş

Bu nasıl yorumdur? Tek kelime bilgisi yok, birilerine katılarak tartışmaya giriyor.. Bre kelek, Lenin neden pisliktir, belgelerle anlat, bilmeyenler senin nadide bilgilerinle bilgilensin...

Komünizm'e, Komünist liderlere karşı olabilirsin, ama asgari düzeyde insan ol, fikirlerini belgelere ve tarihi gerçeklere dayandır.. Yukarıda yalanları belge diye gösteren Azer Mustili gibi pislik olma...

E tabi yalandır kesin yalandır.

Sitelerde Paylaş

E tabi yalandır kesin yalandır.

ya kardeşim, hala aynı söylemler, hala aynı ''bütün gerçekleri bir ben biliyorum'' tavırları. yukarda stalin ve sovyetler hakkında yapılan çoğu iddiaya karşı oluşturulan bilimsel bir analiz kitabı sundum. varsa bir itirazın ordaki çürütülmüş iddialara karşı bir cevap ve argüman geliştirmeye çalışırsın. oysa senin daha doğrusu sizin yaptığınız hala boş boş konuşmak..

Sitelerde Paylaş

işte tipik beyinsiz sovyet sempatizanı . aklı sıra stalin i ve komunizmini aklayacak . ulan bu adam hitler den bile daha tehlikeliydi ve 20 milyon insanın ölümüne neden olmuştu .

ancak cahil ve aciz insanlar, yazılanlara karşı bir şey geliştiremedikleri için küfür ve hakarete başvururlar. bu tavrını sürdürmeye devam ediceksen, bizi bilgilendir de sana ''he'' diyip geçelim olur mu?

Sitelerde Paylaş

ancak cahil ve aciz insanlar, yazılanlara karşı bir şey geliştiremedikleri için küfür ve hakarete başvururlar. bu tavrını sürdürmeye devam ediceksen, bizi bilgilendir de sana ''he'' diyip geçelim olur mu?

20 milyon insanın ölümüne neden olmuş bir adamı masum gibi göstermek , ahmaklıktan başka bir şey değildir . biraz inandırıcı ol da biz de ona göre muamele yapalım . ayrıca ilk hakareti bana sen yapmıştın , hatırlatırım .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...