Jump to content

sovyetler birliği hakkında yalanlar ve gerçekler

Recommended Posts

Tolonbey bazı konularda sizinle razıyım. Yani benim anlatmak istediğim SSCB öcü değildi. Evet Troçski gibi dünya tarihine düşecek vahşiler yetişdirdiği kadar alim de yetişdirmiş. Yani benim anlatmak istediğim şu Sosyalizmle kapitalizm arasında hiç bir fark yok. Her ikisi insan sömürüyor. Bir tesisin devlet mülkiyyetinde olması onun halkın olması değildir. Yani TC nin şimdiki hali SSCB den daha iyi. Belki atom bombası falan yapmışlar. Ama şundan halka ne? Sonuçta halk atom bombası uçak gemisi yemiyor. Mesela şimdiki Hindistan - mühendislik alanında Avrupanın bir çok ülkesini sollamış ama halk per perişan. Ya Pakistan kendi uçağını atom bombasını yapmış . Uzun menzilli füzeleri bile var. Fakat halkın yaşayışı nasıl. Azerbeycan bile Pakistanlılar için bir cennet.

İkincisi de evet SSCB çok şey yapmış. Ama SSCB deki kaynakları da araştırın. Toprakları nerdeyse dünyanın yarısı. Halkı toprakla kıyasda az. Verimli topraklar özellikle Rusiya ve doğu Ukraynada çok. Demir, kömür, petrol, altın, elmas aklınıza gelecek her türlü yatakları var ve şu yataklar sanyii ehemiyyetli yataklar. Yani oradakı altın öyle üç beş kuruşluk değil. Tonlarca. Hangi devlette şunlar olsa değerlendiremez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Biz onlardan bahsetmiyoruz. Onlar ABD'nin olduğu kadar özgür değil. Özgürlüğü yeterince bilmiyorlar.

Yasaklarla ve sansürle özgürlü sağlanmaz. Ancak kanunlarla sağlanır ve kanunlar özgürlükleri kısıtlayacak derecede katı olamaz.

ABD'li Yahudiler bile Yahudi düşmanlığı yapan ABD'li Nazi'lerin bu haklardan mahrum edilmesini istemiyor.

Çünkü bazı haklar kısıtlanırsa, kendilerinin haklarının da kısıtlanabileceğini çok iyi biliyor Yahudiler.

Dedik ya yukarda.. Sizin kafanız basmaz ABD'de uygulanan özgürlüklere.. Anlamadığınızı çok belli ediyorsunuz..

Senin kafan cok basıyor değil mi? Neyse...

O şerefsiz amerikan polisleri, hastalıklı düşüncelerini içlerinde tutmuyor.

Siyahi vatandaşları öldürüyorlar.

Bu ise özgürlük değil faşizmdir.

Kapiş?

Sitelerde Paylaş

Senin kafan cok basıyor değil mi? Neyse...

O şerefsiz amerikan polisleri, hastalıklı düşüncelerini içlerinde tutmuyor.

Siyahi vatandaşları öldürüyorlar.

Bu ise özgürlük değil faşizmdir.

Kapiş?

Faşizm sistemdir. Sen daha faşizmin ne olduğunu bilmiyorsun.

Birkaç polisin sapkınlığı ile faşizm olmaz.

Türk halkı için faşist ve yobaz dersen haklı olabilirsin Çünkü yüzde 50'den fazlası öyle.

Amerikada 325 milyon insan yaşıyor. Birkaç sapık polisin ve ırkçının ahlaksızlığı ile koca ülke faşist olmaz bre kafasız..

Sen ne dediğinin farkında değilsin..

Sitelerde Paylaş

Faşizm sistemdir. Sen daha faşizmin ne olduğunu bilmiyorsun.

Birkaç polisin sapkınlığı ile faşizm olmaz.

Türk halkı için faşist ve yobaz dersen haklı olabilirsin Çünkü yüzde 50'den fazlası öyle.

Amerikada 325 milyon insan yaşıyor. Birkaç sapık polisin ve ırkçının ahlaksızlığı ile koca ülke faşist olmaz bre kafasız..

Sen ne dediğinin farkında değilsin..

Zihniyeti böyle Amerikanın. Irkçı pislikler. Daha 1980lere kadar siyahi ile beyaz aynı otobüsde gidemiyordu. Hatta siyahi öğrencilere eğitim hakkı verilince beyaz öğrenciler isyan etmişti. Amerika halkıyla devletiyle şerefsiz kapitalist ırkçı bir ülkedir

Sitelerde Paylaş

Zihniyeti böyle Amerikanın. Irkçı pislikler. Daha 1980lere kadar siyahi ile beyaz aynı otobüsde gidemiyordu. Hatta siyahi öğrencilere eğitim hakkı verilince beyaz öğrenciler isyan etmişti. Amerika halkıyla devletiyle şerefsiz kapitalist ırkçı bir ülkedir

İlginç olarak Amerikalıların bazıları da senin gibi düşünüyor. Amerikan kapitalizmini ırkçı bulanlar çok..

Ama özgürlük deyince bu iş böyle oluyor.. Herşey açıkta.. Arada kanunlar var..

Kanunlar muvacehesinde istediğin kadar sapık olabilirsin.. Ama kanunlara boyun eğmek zorundasın. Aşırıya kaçarsan canına okurlar..

Bu gavur ülkesinde ırkçılık da var, insan haklarını ve her türlü özgürlüğü savunanlar da..

Amerika'da tek bir zihniyet yok. Bunu unutma.. Herşey meydanda.. Her zihniyet açıkta..

Sitelerde Paylaş

yahu kusura bakmayın da şu başlıkta geri kalmış, mollaların yönettiği, teknoloji fakiri, bilim adamı yetiştirememiş, kültür, sanat, spor, felsefe vb alanlarda sınıfta kalmış bir amerikan uydusu olan türkiye ile;

bilimde, sanatta, sporda, edebiyatta, sanayide, teknolojide ve felsefede bir dünya devi olan, üstelik bu kazanımları, o zamanlar dünyanın en geri ülkelerinden biri olan çarlık rusya'sını sadece 50 yılda sosyalizm sayesinde dönüştürerek elde etmiş olan, dünyanın en güçlü ordusu ve süper gücü sscb'yi kıyaslamalarına kahkaha atmadan edemiyorum.

Sitelerde Paylaş

bilimde, sanatta, sporda, edebiyatta, sanayide, teknolojide ve felsefede bir dünya devi olan, üstelik bu kazanımları, o zamanlar dünyanın en geri ülkelerinden biri olan çarlık rusya'sını sadece 50 yılda sosyalizm sayesinde dönüştürerek elde etmiş olan, dünyanın en güçlü ordusu ve süper gücü sscb'yi kıyaslamalarına kahkaha atmadan edemiyorum.

Öyle mi? Sen hangi dünyada yaşıyorsun acaba?

Osuruktan tayyareydi SSCB... Bu dünyada tabii.. Başka dünyalardaki önemini bilemem...

Sitelerde Paylaş

Sovyetle nasıl bir impratorluktu? İmparatorluktan kastım çeşitli gelenek ve göreneklerden, dil ve dinlerden, çoğrafyadan oluşan çok kültürlü bir ülkeler birliği.

Sovyetler neden çöktü?

Bu soruları objektif olarak yanıtlamak zorundasınız..

O da sovyetlerin tarihini iyi bilmenizi gerektirir..

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamazsınız.. Sovyetler hakkındaki düşüncelerinizi gerçek delillere dayandırmanız gerekir..

Sitelerde Paylaş

İkisinden oluşan sosyal demokrasi var ya...

şu anki dünya konjektöründe kapitalizm ve sosyalizm dışında bir ekonomik sistem yoktur. bir devlet ya kapitalist ya sosyalist olabilir. sosyal demokrasi'de ekonomik sistem kapitalizm'dir ve zamanı çoktan geçmiş sağ bir ideolojidir.

ayrıca söylemeden de edemiyicem, marx'a karşı olan düşmanlığı önceki iletilerinden gördüm. ancak bilmelisinki dünya üzerindeki sosyal demokratların ya da sosyal demokrasinin marx'tan etkilenmeme yada esinlenmeme şansları yoktur. bu ideolojinin kurucularının en revizyonisti bile kendisine marksist demiştir. tabi burada ayrica marx'in gücünü görüyoruz.

sscb ile ile ilgili sorularını, biraz sscb'yi inceleseydin sormazdin. rakipleri bile sovyetlerin saydığım alanlardaki kısa sürede olağanüstü başarısını kabul eder.

tarihinde hoxtilicious tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

şu anki dünya konjektöründe kapitalizm ve sosyalizm dışında bir ekonomik sistem yoktur. bir devlet ya kapitalist ya sosyalist olabilir. sosyal demokrasi'de ekonomik sistem kapitalizm'dir ve zamanı çoktan geçmiş sağ bir ideolojidir.

ayrıca söylemeden de edemiyicem, marx'a karşı olan düşmanlığı önceki iletilerinden gördüm. ancak bilmelisinki dünya üzerindeki sosyal demokratların ya da sosyal demokrasinin marx'tan etkilenmeme yada esinlenmeme şansları yoktur. bu ideolojinin kurucularının en revizyonisti bile kendisine marksist demiştir. tabi burada ayrica marx'in gücünü görüyoruz.

sscb ile ile ilgili sorularını, biraz sscb'yi inceleseydin sormazdin. rakipleri bile sovyetlerin saydığım alanlardaki kısa sürede olağanüstü başarısını kabul eder.

Zannederim sen yazılanları anlamıyorsun. Sınırlı bir düşünce ve yorum yapma kapasiten var. Komünizmden başka bir sistemi düşünemiyorsun..

Yani yeterince geniş ve aydın düşünemiyorsun. Dar bir alana tıkılıp kalmış düşüncelerin. Bilgi sahibi olmadan düşünce sahibi olmaya çalışıyorsun.

Tarihi bilseydin bu kadar cesur olamazdın. Sen cesaretini cehaletinden alıyorsun.

İnsan için ideal bir rejim yoktur. Sorun rejimlerde değildir. İnsandaır. İnsan ideal değildir.

Ben bu noktadan hareket ederim. Senin hareket noktan ise insanın ideal olduğu ya da ideal bir rejime hakkı olduğudur.

İnsan ideal değildir. Her türlü sapkınlıkları ile insandır. Ona uygun bir rejim yoktur. Dolayısıyla insan için ideal bir rejim aramak sapkınlıktır.

Sen o yoldasın..

Sitelerde Paylaş

Zannederim sen yazılanları anlamıyorsun. Sınırlı bir düşünce ve yorum yapma kapasiten var. Komünizmden başka bir sistemi düşünemiyorsun..

Yani yeterince geniş ve aydın düşünemiyorsun. Dar bir alana tıkılıp kalmış düşüncelerin. Bilgi sahibi olmadan düşünce sahibi olmaya çalışıyorsun.

Tarihi bilseydin bu kadar cesur olamazdın. Sen cesaretini cehaletinden alıyorsun.

İnsan için ideal bir rejim yoktur. Sorun rejimlerde değildir. İnsandaır. İnsan ideal değildir.

Ben bu noktadan hareket ederim. Senin hareket noktan ise insanın ideal olduğu ya da ideal bir rejime hakkı olduğudur.

İnsan ideal değildir. Her türlü sapkınlıkları ile insandır. Ona uygun bir rejim yoktur. Dolayısıyla insan için ideal bir rejim aramak sapkınlıktır.

Sen o yoldasın..

valla kardeş yazılanlara karşı karşı-argüman geliştiremiyorsan o senin problemin. eleştirdiğin şeyler kişiler değil argümanlar olmalı. aksi halde sadece insanları itham ettiğinle kalırsın. sovyetlere birazcık bile objektif bakabilen herkes söylediğimin doğru olduğunu bilir. ha şunuda söyleyim, saydığım bazı alanlarda sscb tabiki bir numara değildi. rakibi abd ile çekişiyorlardı. ancak yinede saydığım çoğu alanda onun bir dünya devi olduğunu gerçeğini değiştirmiyor. ben bununla ilgili sadece kendi kaynaklarımı değil, karşıt kaynakları da incelemiş biriyim.

''problem sistemde değil insanda'' savını heralde yüz kere görmüşümdür. ancak senin gibi ateist olduğunu iddia eden birinden böyle şeyler görünce daha bir kahroluyorum. az biraz ateizm'in temek dayanağı olan materyalizm'î bilseydin, böyle cahilce şeyler yazmazdın. başka bir sitede bununla ilgili konu açmıştım. ordan alıntı yapmam gerekirse;

şimdi bildiğiniz gibi gericilerin, muhazakarların, milliyetçilerin yani genel olarak tüm sağcıların sosyalizm'e ve komünizm' e karşı çıkarken öne sürdükleri klasik bir argüman vardır; ''sosyalizm ve komünizm insan doğasına aykırıdır'' insan sömürücü, zalim ve kötüdür. ''kapitalizm'i yıktınız ve yerine sosyalizm kuracaksınız veya kurdunuz. peki ya sonra? insan insan kalacaktır.'' diye özetlenebilecek bir zihniyetleri vardır

ben bunu açıkçası müslümanların evrim teorisine karşı çıkarkan kullandıkları ''insanlar maymundan geldiyse, şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?'' sözüne benzetiyorum. yani psikoloji veya felsefe üzerine hiç okumamış cahil kişilerin argümanı olarak görüyorum. bu safsatalara karşı sosyalistlerin ve komünistlerin diyalektik materyalizm'i temel alarak verdikleri cevap özetle şudur; ''insanın başlangıcı ve özü komünaldir. sömürü, toplumsal sınıflar ve devlet gibi kavramlar çok sonradan ortaya çıkmış şeylerdir. insan ne iyidir ne de kötüdür. onun davranışlarını belirleyen maddi koşullardır. eğer maddi koşulları değiştirirseniz, insanı ve insanın doğasınıda değiştirirsiniz. sonsuz bir insan yada insan doğası yoktur. dolayısıyla kapitalizm'i yıkıp yerine sosyalizm'i kurduğumuzda yani insanın bilincini belirleyen maddi koşulları değiştirdiğimizde insan aynı insan kalmayacaktır. yeni bir insan doğacaktır.'' karl marx'ın deyişiyle ''insanların varlığını belirleyen onların bilinçleri değil, tam tersine onların bilinçlerini belirleyen toplumsal varlıklarıdır'

Sitelerde Paylaş

valla kardeş yazılanlara karşı karşı-argüman geliştiremiyorsan o senin problemin. eleştirdiğin şeyler kişiler değil argümanlar olmalı. aksi halde sadece insanları itham ettiğinle kalırsın. sovyetlere birazcık bile objektif bakabilen herkes söylediğimin doğru olduğunu bilir. ha şunuda söyleyim, saydığım bazı alanlarda sscb tabiki bir numara değildi. rakibi abd ile çekişiyorlardı. ancak yinede saydığım çoğu alanda onun bir dünya devi olduğunu gerçeğini değiştirmiyor. ben bununla ilgili sadece kendi kaynaklarımı değil, karşıt kaynakları da incelemiş biriyim.

''problem sistemde değil insanda'' savını heralde yüz kere görmüşümdür. ancak senin gibi ateist olduğunu iddia eden birinden böyle şeyler görünce daha bir kahroluyorum. az biraz ateizm'in temek dayanağı olan materyalizm'î bilseydin, böyle cahilce şeyler yazmazdın. başka bir sitede bununla ilgili konu açmıştım. ordan alıntı yapmam gerekirse;

Bunlar boş argümanlar... Sovyetlerin neden başarılı olmadığından bahset biraz.

Sovyetler neden ringe havlu attı ve çöktü?

Sovyetler nasıl bir imparatorluktu?.

Bu konuları tartışmak gerekiyor.. Sovyetlerin değerli bulduğun bir tarafı varsa bilelim.

SSCB'inin hangi tarafı sence değerli ve insanlığa iyi bir örnekti?

Bize tek bir örnek ver. Bir örnekle başlayalım... Laf kalabalığı yapmayalım. Teker teker ilerleyelim.

Sitelerde Paylaş

Bunlar boş argümanlar... Sovyetlerin neden başarılı olmadığından bahset biraz.

Sovyetler neden ringe havlu attı ve çöktü?

Sovyetler nasıl bir imparatorluktu?.

Bu konuları tartışmak gerekiyor.. Sovyetlerin değerli bulduğun bir tarafı varsa bilelim.

SSCB'inin hangi tarafı sence değerli ve insanlığa iyi bir örnekti?

Bize tek bir örnek ver. Bir örnekle başlayalım... Laf kalabalığı yapmayalım. Teker teker ilerleyelim.

Sovyetlerin çöküşünün nedeni çoktu. Ama işin gerçeği sosyalizmel kapitalizm öyle farklı bir sistem değil. Birinde her şey ferdindir ve işçiyi o sömürüyor. Diğerinde devletin aynısını o yapıyor. Ama Sovyetlerdeki sistem almanların sisteminin çok kötü kopisiydi ve çalışamadı. Evet önceleri Komunizm kurmaya çalıştılar ama kurulamaz olduğunu gördükden sonra alman sistemini idhal ettiler.

Ama bazı iyi yanları da vardı. Mesela işsizlik yoktu. (şu sosyalizmin mi marifetiydi yoksa SSCB bitmez tükenmez kaynaklarının mı o rası tartışılır ama öyleydi). Eğitim sistemi (okul) çok iyiydi ve parasızdı. En önemlisi yanlış da olsa bir sistem vardı. Sistemsizlikden kat kat iyi. Aç insan yoktu. (Son devirlerinde fakat ilk devirlerinde de kendi müadilleriyle kıyasda kat kat fazlaydı). Universite mezunu olan ve aklı başında olan birinin karyerde başarılı olması kolaydı. Fakat o başarı onun cepine maddi olarak yansımıyordu. Yani resmi olarak bir fabrika çalışanıyla fabrikanın genel müdirinin maaşları nerdeyse aynıydı. Doğru müdür devlet malını çar çur ederek varlıklı oluyordu ama ben maaşlardan konuşuyorum. İnsanlara özellikle de unuversite mezunlarına ev nerdeyse üçretsiz veriliyordu.

Sitelerde Paylaş

İlginç olarak Amerikalıların bazıları da senin gibi düşünüyor. Amerikan kapitalizmini ırkçı bulanlar çok..

Ama özgürlük deyince bu iş böyle oluyor.. Herşey açıkta.. Arada kanunlar var..

Kanunlar muvacehesinde istediğin kadar sapık olabilirsin.. Ama kanunlara boyun eğmek zorundasın. Aşırıya kaçarsan canına okurlar..

Bu gavur ülkesinde ırkçılık da var, insan haklarını ve her türlü özgürlüğü savunanlar da..

Amerika'da tek bir zihniyet yok. Bunu unutma.. Herşey meydanda.. Her zihniyet açıkta..

Kanun diyorsun, o zaman kanunun, son aylarda, siyahi vatandaşları öldüren polisleri idam etmesi gerekmez miydi? En azından hapse atması? Ellerini kollarını sallaya sallaya dışardalar.

Sitelerde Paylaş

Sen o yoldasın..

Sen de laf salatası yapıyorsun birader. Adamın argümanları var, SSCB kısa sürede süper güç oldu, her alanda ilerledi diye, sen ise, cevap vermiyorsun.

Önceden görmüştüm, sen diyorsun ki SSCB zamanında bol bol katliam vahşet yapıldı diyorsun. Ama delil getirmiyorsun. Ama adamlar delil getiriyor.

Önceki iletilerime bakarsan azılı bir SSCB düşmanı oldugumu anlarsın. Buna rağmen objektif olmaya calışıyorum

Sitelerde Paylaş

Sen de laf salatası yapıyorsun birader. Adamın argümanları var, SSCB kısa sürede süper güç oldu, her alanda ilerledi diye, sen ise, cevap vermiyorsun.

Önceden görmüştüm, sen diyorsun ki SSCB zamanında bol bol katliam vahşet yapıldı diyorsun. Ama delil getirmiyorsun. Ama adamlar delil getiriyor.

Önceki iletilerime bakarsan azılı bir SSCB düşmanı oldugumu anlarsın. Buna rağmen objektif olmaya calışıyorum

Sen azılı olabilirsin ama hepsi o kadar...

Boş laflarla doldurma burayı..

Yukarda yazdım. Bana SSCB ile ilgili yararlı tek bir davranış göster..

Gösteremezsen çeneni kes.. Burayı işgal etme.

Sitelerde Paylaş

Sen azılı olabilirsin ama hepsi o kadar...

Boş laflarla doldurma burayı..

Yukarda yazdım. Bana SSCB ile ilgili yararlı tek bir davranış göster..

Gösteremezsen çeneni kes.. Burayı işgal etme.

Ben komunist değilim. Onu materyalist bilinçe, yoncaya falan sor. Sen şimdi diyorsun ki katliam oldu öyle mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...