Jump to content

Recommended Posts

İfade özgürlüğünün sınırlarını tartışalım. Tehditler ve nefret söylemleri başkalarını tehlikeye soktuğu için suçtur. Peki ya politik, ideolojik, felsefi, teolojik veya dogmatik öğretileri eleştirmek, alay konusu edinmek, yermek, hicvetmek, karikatürize etmek? Birilerinin duyguları bundan inciniyor, rahatsız oluyor diye sansürlenmeli mi?

Sitelerde Paylaş

İfade ozgurlugunun sınırları yoktur...can ve mal güvenligi ki zaten anayasal haklardir...charlie hebdo saldırısı için söylemek isterim...benim fikirlerim ve görüşlerim senin düşünce ve inançlarinla uymuyorsa saygı duyup dinlemeye bilirsin....ama ıslami olarak bakarsanız...zaten düşünce özgürlüğü olmayan ıslam alemi için onun dokunulmazlari hakkında konuşmak hakarettir...bunun karşılığı olarak fanatik bir dinci (ki çoğu fanatiktir) can güvenliginizi tehlikeye sokacaktir...çünkü fikirleriniz onun duygularıni incitiyor ve sizi dinleyenler var ...zaten dini olarak siz kafirsiniz kısaca dine hakaret zaten sizsiniz aşırıya kaçmissiniz..fikir ve düşünce özgürlüğü olmayan toplumlarda absürd gelir ...ve sizi anlamazlar...

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İfade özgürlüğü yürüyüşü için parise koşanların yönettiği ülke,cumhuriyet gazetesi charlie hebdo karikatürleri yayınlayacağını açıklayınca gece yarısı gazetelerin basıldığı matbaa ya baskın yapıp inceleme yapıyor o karikatürlerde,suretinin gösterilmesi yasak olan kişi varmı yokmu diye bir saatlik inceleme sonrası izin veriliyor.

Ayrıca gazete binası bir başka sivas yaşanma ihtimaline karşı,korumaya alınıyor zırhlı araçlarla,yollar kesiliyor.

İfade özgürlüğü bize çoook uzak.

Sitelerde Paylaş

İfade özgürlüğünün sınırlarını tartışalım. Tehditler ve nefret söylemleri başkalarını tehlikeye soktuğu için suçtur. Peki ya politik, ideolojik, felsefi, teolojik veya dogmatik öğretileri eleştirmek, alay konusu edinmek, yermek, hicvetmek, karikatürize etmek? Birilerinin duyguları bundan inciniyor, rahatsız oluyor diye sansürlenmeli mi?

Ülkesine göre değişiyor bu sınır. ABD'de politik figürler için bir sınırı yok. Her ülkenin kanunları farklı bu konuda..Gelenekleri de farklı tabii..

Bizde ifade özgürlüğü yok. Dolayısıyla bizde ifade özgürlüğü sınırından bahsedilemez.

Sitelerde Paylaş

Birine küfür etmek,birini tehdit etmek bile ifade özgürlüğü kapsamındadır..Önemli olan ifadenin eyleme dönüşüp dönüşmediğidir..

Birini öldüreceğim demek suç olmamalı ama bu yönde bir eyleme başlanırsa,harekete geçilirse;o zaman gereken yapılmalıdır..

Bu forumda birisi bana ''Nolan sen yavşaksın'' dedi..Ben bu kişiye karşılık vermedim..

Türkiye'de şöyle bir durum var..Birisi birisine hakaret/küfür ederse,karşı taraf hemen soluğu karakolda alıyor..Cumhurbaşkanı mesela..Bir sürü dava açtı böyle..Çünkü kişilerin ifade özgürlüğüne inanmıyor..Böyle bir şeyin farkında bile değil..Ayrıca mahkemeleri de böyle boş işlerle meşgul ediyor..

Ben bu ülkede özgürce küfür edemiyorum..Sanalda bile buna izin verilmiyor..Bir insan sürekli küfredemez zaten..Bunu anlamıyor insanlar..

Düşünce ve ifade özgürlüğü tamamen özgürce kullanılabilmeli..

Birileri çıkıp İsa'nın veya Muhammed'in makatının karikatürünü yapabilmeli..Birileri çıkıp papaya veya Obama'ya küfredebilmeli..

Dünya'nın her yerine kilise veya cami yapmak serbest ama mesela ''başörtüsüne karşıyım'' diye bir açıklama da bulunsanız,tüm Dünya size cephe alır..Delilik bu..

Başörtüsü insanları sömüren bir nesne olduğu için,insanları düşündüğümüz için bu yönde bir ifadede bulunuyoruz ama bunu duyan her çeşit insan bize neler neler söylüyor..

Her zaman derim ve diyeceğim..İnsanların çok büyük bölümü gerizekalıdır..

Sitelerde Paylaş

Ceza kanununda tahrik indirimi vardır. Başka ülkelerin hukukunda böyle bir uygulama var mıdır, bilmiyorum ama olması muhtemel. Tahrik olmayı suç için gerekçe sayan bir hukuk var. Demek ki hakarete uğrayan bir insanın suç işlemesi, makul görülüyor. Bu, ifade özgürlüğünü sınırlayan bir hukuki normdur.

Kendi adıma, Ağza gelen herşeyin söylenmesini meşru bir hak olarak görmem. Bütün moral değerleri alaya alan, hiçbir ahlaki norma bağlı olmadığını deklare eden insanlara karşı da sempati duymam. Bütün değer yargılarını, çocukça bir coşku ile alay konusu yapmanın erdemli bir davranış olduğunu sanmıyorum. Kimseye faydası olmayan, çirkin bir eğlencedir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...