Jump to content

Mucadele 12 - 13

Recommended Posts

12 - Ey inananlar, Peygamberlere gizlice konuşacağınız vakit, konuşmaya başlamadan bir sadaka verin; bu, sizin için hem daha hayırlıdır, hem de daha temiz; bulamazsanız artık Allah, suçları örter, rahîmdir.

13 - Gizlice konuşmadan önce sadakalar vermeden korktunuz mu? Mâdemki yapmadınız, Allah da tövbe nasîp etti artık size ve kabûl etti tövbenizi, şu halde namaz kılın ve zekât verin ve itâat edin Allah'a ve Peygamberin'e ve Allah, ne yapıyorsanız hepsinden de haberdardır.

Yukardaki kısım Gölpınarlı mealinden. Elmalılı ve Bilmen de benzer şekilde çevirmiş. Diğerleri arasında yine benzer çeviriler olsa da, çoğunluk tövbe nasip etti kısmı olmaksızın: madem yapmadınız, allah da sizi affetti, gibisinden çevirmişler.

Burada evlere şenlik bir kepazelik söz konusu. Allah önce emir veriyor: para verin diyor; sonra da madem yapmadınız, size tövbe nasip ettim ve o tövbeyi de kabul ettim diyor. Yani müslümanların aslında tövbe edip etmediklerini bilmiyoruz. Zaten tövbe etmelerini gerektirecek bir durum da görünmüyor, çünkü para vermemişler ve para vermemek için gizli konuşmalara da girmemişler. Hadisten anlıyoruz ki, her şeyi bilen allah da kural indirip, sonra da müşterilerin pek pinti olduğunu anlayıverince kuralı bozuvermiş. Bir de onlara, hiçbir şey yapmadıkları halde tövbe nasip etmiş ki, kendi tükürdüğünü yalamadan, sanki onlar bağışlanmayı istemişler de o da lütfetmiş gibi davranmış.

TEFSİR BÖLÜMÜ - ESBAB-I NÜZULE DAİR|Mücadele Suresi|tirmizi|Ali|"Ey iman edenler, siz Peygambere mahrem bir şey arzetmek istediğiniz vakit bu mahrem konuşmanızdan evvel sadaka verin. Bu sizin için daha hayırlı, daha temizdir. Fakat bulamazsanız şüphe yok ki Allah çok mağfiret edici, çok esirgeyicidir" (Mücadele, 12) mealindeki ayet nazil olduğu zaman Hz. Resulullah (sav) bana: "(Bu sadakanın) bir dinar olmasına ne dersin?" diye sordu. Ben: "Bu miktar çoktur, takat getiremezler" dedim. "Yarım dinara ne dersin?" dedi. "Ona da takat getiremezler" dedim. "Öyleyse ne kadar olsun?" dedi. "Bir kıl (ağırlığında altın) miktarı" dedim. "Sen de pek parasızsın!" dedi. Bunun üzerine şu ayet indi: "Mahrem konuşmanızdan evvel sadakalar vereceğinizden korktunuz mu? Çünkü işte yapmadınız. (Bununla beraber) Allah sizin tövbelerinizi kabul etti. O halde namazı kılın. Zekatı verin. Allah ve Peygamberine (diğer emirlerinde de) itaat edin. Allah ne yaparsanız hakkıyla haberdardır" (Mücadele, 13). Hz. Ali (ra) der ki: "Allah, benim sebebimle bu ümmetin mükellefiyetini hafifletti." |Tirmizi, Tefsir, Mücadele, (3297)|81

Bu sözde tanrı allahın, ya da gerçek kimliği ile muhammedin ilk rezaleti değil. Benzer durum enfal 65-66'da da yaşanıyor. Her şeyi bilen allahın, durumun sandığı gibi olmadığını anlayınca dansözlere taş çıkartıvermesi ne gülünç.

Sitelerde Paylaş

Daha dün bu konuyu araştırıyordum savunmalar sadaka verilmesinin nesi kötü birde zaten peygamber ve çevresinin sadaka alması yasaktır gibi şeyler,bir kişinin dediği dikkatimi çekti mücadele 13 te sadaka veremediyseniz zekat verin diyor peki sadaka veremeyen zekat nasıl versin?

Birde bu iki ayet aklıma bir savaş için sizden şu kadarı onların şu kadarını yener deyip, hemen ardından sizdeki zayıflığı gördüm oranı azalttım diyordu.

Sitelerde Paylaş

Daha dün bu konuyu araştırıyordum savunmalar sadaka verilmesinin nesi kötü birde zaten peygamber ve çevresinin sadaka alması yasaktır gibi şeyler,bir kişinin dediği dikkatimi çekti mücadele 13 te sadaka veremediyseniz zekat verin diyor peki sadaka veremeyen zekat nasıl versin?

Birde bu iki ayet aklıma bir savaş için sizden şu kadarı onların şu kadarını yener deyip, hemen ardından sizdeki zayıflığı gördüm oranı azalttım diyordu.

Ey Peygamber! Müminleri savaşa teşvik et. Eğer sizden sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüze (kâfire) galip gelirler. Eğer sizden yüz kişi olursa, kâfir olanlardan bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir topluluktur.

Şimdi Allah, içinizde zayıflık olduğunu bildi ve sizden hafifletti. Bundan sonra eğer sabreden 100 kişi olursa, 200 kişiye gâlip gelir ve şâyet sizden 1000 kişi olursa, Allah’ın izniyle 2000 kişiye gâlip gelir. Ve Allah, sabredenlerle beraberdir.(enfal 65-66)

Sitelerde Paylaş

Ey Peygamber! Müminleri savaşa teşvik et. Eğer sizden sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüze (kâfire) galip gelirler. Eğer sizden yüz kişi olursa, kâfir olanlardan bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir topluluktur.

Şimdi Allah, içinizde zayıflık olduğunu bildi ve sizden hafifletti. Bundan sonra eğer sabreden 100 kişi olursa, 200 kişiye gâlip gelir ve şâyet sizden 1000 kişi olursa, Allah’ın izniyle 2000 kişiye gâlip gelir. Ve Allah, sabredenlerle beraberdir.(enfal 65-66)

Teşekkürler, gerçi başlığı açan arkadaş aynı ayet ismi ve numarasını vermiş ama ben ezbere bilmediğimden tekrara düşmüşüm.

Sitelerde Paylaş

Çevrenizdeki olaylarla ilgili 10 tane tahminde bulunsanız, mutlaka bikaç tanesi tutar. Kuranı yazanlar da, bazılarının tutmadığını görünce yeni ayetlerle toparlmaya çalışmışlar.

Arada birkaç tanesi tutunca, onu da mucize yapıveriyorlar.

Sitelerde Paylaş

Tırmizidir buharidir gercekten bayiliyorum bu şekildeki tefsirlere. Hangi ayetin neden indigini soyluyorlar. Boyle olunca aslinda hersey net. Ali ile pazarliga bakar misin. Kil agirliginda altin.. sanki olcebiliyorlardi kilin agirligini.

dinin her yeri dalga. Ama heralde bazi akli kit adamlari yola getirebiliyordur. Ramazanda hirsizliklar azaliyormus mesela...

tarihinde ayyaşgezer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yalnız dikkat herşeyi bilen , geçmişi geleceği bilen allah, şimdi zayıflık olduğunu bilmiş , muhammed olmasın o

Her şeyi deftere yazan Allah neden editlemek zorunda kalmış ki?Allah Allah.Biraz unutkan galiba.Arada defter tekrarı yapsa iyi olurmuş.
Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...

Mucadele 12. ayet metro turnikesi gibi düşünülen danışmanlık ücretidir. Zenginlerden alıp kamu yararına bütçe sağlanması hedeflenmişti ama rağbet olmayınca, görmezlikten gelinemeyeck düzeydeki soru ve sorunlar mescitlerde bedava konuşulmuştur. Güzel bir örnek, uyulacak en güzel örnek anlamındaki üsve-i hasene yapılmaya devam edilse, TC'de diyanet kurumu devlet bütçesinden ödenek almamasını gerektirir. Zaten dinsel uygulamalar dolaylı bir nüfuza sahip oldukları için katma değerlerini kendileri üreterek, ibadet binalarının ve din adamlarının masraflarını karşılayabilirler.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Bence mücadele 12nc ayeti yazıp gönderen allah ile mücadele 13nc ayeti yazan allah aynı allah değil. samimi söylüyorum, belki cebrail, savaş ortamına gider diye allahtan izinsiz vahiy vermiştir muhammede, bu da olabilir ama aynı allahın, 2 gün arayla aynı konuda 2 değişik ayet indirmesi tutarsızlıktır.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

önce sadakaların kimlere verildiğini öğrenelim.

ayrıca ayet de evrensel bir mesaj vardır.

yönetici kademesinde olanlar ile halk arasındaki ilişkileri düzenleyen bir Ayet olarak okuduğumuzda, her aklına gelenin yöneticinin kapısını aşındırma gibi bir durumun yönetim mekanizmasının işleyişine sekte vuracağı için, her hangi bir kişinin yöneticiye arz edecek bir sorunu varsa “Danışma ücreti” diyebileceğimiz bir harç yatırma mecburiyeti konulması makul hatta gereklidir diyebiliriz.

Böyle bir harç yatırma mecburiyeti olduğunda, harç yatırmaya değer bir sorunu olan kişi bunu yatırmaktan çekinmeyerek sorununun çaresini arayacaktır. Şayet sorunu harç yatırmaya değecek kadar önemli olmayan birisi bunu yatırmayarak kuru kalabalık yapmış olmaktan çıkacaktır.

Münafık karakteri sadece Medine ye has bir karakter değil, tarihin her devrinde ortaya çıkarak Müslümanlar arasında fitne ve fesada sebep olma potansiyeli yüksek olan bir karakterdir. Bu karakterin en önemli yönü sizden görünüp size azılı bir düşman olmasıdır. Kimseye ”Sen Münafıksın” şeklinde bir yafta takarak onu etiketleyemeyeceğimize göre bu türlerin ortaya çıkarılması için bazı operasyonlara ihtiyaç olacağı aşikârdır.

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki mesajı (ocak 2015) yanlış başlığa yollamışım herhalde... alakasız duruyor:) 

text olarak not alıp foruma yapıştırınca bazen böyle hatalar olabiliyor.

Konuya gelecek olursak, önceden yanlış öngördüğü bir duruma sonradan çözüm getirmek için yazılmış ayetlerden biri.

Demek ki Allah, müslümanların danışmak için sadaka vermek istemeyeceğini önceden bilemiyor !

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...