Jump to content

What is "thinking" "düşünmek" nedir?

Recommended Posts

The response of memory is "thought" Hafızanın tepkileri düşüncelerdir.

The "experience" and the "experiencer"are the same Deneyim ve Deneyimleyen aynıdır.

The "thinker" is not separate from his "thoughts". The "thinker" is the "thought" Düşünen, düşüncelerinden bağımsız değildir. Düşünen, düşünceleridir.

When you see this fact, the fear completely ends. And when there is no fear, you are free... Bu gerçeği gördüğünüzde korku tamamen biter. Korku bittiğinde ise özgür olursunuz...

Jiddu Krishnamurti, Washington D.C. talk, 1985

Önceden belirttiğim gibi bir toprak solucanı, fiziksel çevresine verdiği tepkiler ile var ise, biz de çevremize verdiğimiz tepkilerden ibaretiz ancak bizde "ben" diye bir yanılgı var ve bunun sebebi, bu yanılgıyı ortaya çıkaran deneyimleyebilme kapasitemiz.

Sizler ne düşünüyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben yanılgı değil. Her canlı BEN'im diyor. Solucanda BEN'im diyor, bakteri de..

Her canlıda BEN'lik var.. BEN'lik yalnız insana özgü bir algı değil.

Ayrıca insanda bilince kavuşan evren de BEN varım diyor.. İnsanın tek farkı evrenin BEN'liğini de yansıtması.

Sitelerde Paylaş

"Ben" den bahsetmek icin dusunceden bagimsiz bir dusunen, dusunmeye karar veren spiritual ve tanimlanamayan bir varlik gerekli. Dusunen boyle bir varlik yok. Dusunceler var. Biz, dusunceleriz ve dusuncelerimiz fizik kanunlarina bagli bu evrende fizik yasalari ile olusuyor yani tamamen tepkiler...

Sitelerde Paylaş

Ben yanılgı değil. Her canlı BEN'im diyor. Solucanda BEN'im diyor, bakteri de..

Her canlıda BEN'lik var.. BEN'lik yalnız insana özgü bir algı değil.

Ayrıca insanda bilince kavuşan evren de BEN varım diyor.. İnsanın tek farkı evrenin BEN'liğini de yansıtması.

Deneyimler bilgiyi oluşturur.

Oluşan bilgi hafızada depolanır.

Depolanan bilgiler ve bunların birbirleri ile etkileşimi sonucunda hafızanın tepkileri olan düşünceler meydana gelir ve nihayetinde "action" oluşur.

Bu "action" kendisi zaten bir reaction olup kendi "reaction" larını da meydana getirir. Bu böyle sürer gider.

"Every action is a reaction" sözünü hatırlarsınız. Newtonun söylediğine (every action has a reaction) benzer görünmesine karşın çok daha kapsamlı bir söz.

eğer her aksiyon aslında bir re-aksiyon ise yani tepkiler dünyasında isek, yani nedenselliğe bağlıysak...

Yunus Emre'nin "bir ben vardır bende benden içeri" sözü tamamen yanılsamadır. Benden içerde bir ben yok. "Ben" aslında bir "fiziksel tepki"

Sitelerde Paylaş

Deneyimler bilgiyi oluşturur.

Oluşan bilgi hafızada depolanır.

Depolanan bilgiler ve bunların birbirleri ile etkileşimi sonucunda hafızanın tepkileri olan düşünceler meydana gelir ve nihayetinde "action" oluşur.

Bu "action" kendisi zaten bir reaction olup kendi "reaction" larını da meydana getirir. Bu böyle sürer gider.

"Every action is a reaction" sözünü hatırlarsınız. Newtonun söylediğine (every action has a reaction) benzer görünmesine karşın çok daha kapsamlı bir söz.

eğer her aksiyon aslında bir re-aksiyon ise yani tepkiler dünyasında isek, yani nedenselliğe bağlıysak...

Yunus Emre'nin "bir ben vardır bende benden içeri" sözü tamamen yanılsamadır. Benden içerde bir ben yok. "Ben" aslında bir "fiziksel tepki"

bu konuda haklısiniz ortada benlik diye bisi yok ,irade de yok etki- tepki var her reaksiyona karşı bir tepki veriyoruz sadece...bu ortaya atılan canlılık kavramınida geçersiz kılar...bu bilgilerin etkileri sonucunda oluşan benlik bir yanılsamadir
Sitelerde Paylaş

bu konuda haklısiniz ortada benlik diye bisi yok ,irade de yok etki- tepki var her reaksiyona karşı bir tepki veriyoruz sadece...bu ortaya atılan canlılık kavramınida geçersiz kılar...bu bilgilerin etkileri sonucunda oluşan benlik bir yanılsamadir

Evet "ben" bir yanılsamadan ibaret. Fiziksel bir tepki. Deneyimler sonucu oluşan tepkileri veren şeye, aynı deneyimler sonucu "ben" diyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

bu kadarida sacmalik.biraz abartmiyor musun ?

Yazdiklarimin degeri gunumuzun en zeki bilim insanlari tarafindan dahi algilanamiyor olabilir hatta belki yuzyillar boyunca algilanmadan da kalabilir ama biz her zaman oldugu gibi dogrulari soylemeye devam edecegiz.

Sitelerde Paylaş

Yazdiklarimin degeri gunumuzun en zeki bilim insanlari tarafindan dahi algilanamiyor olabilir hatta belki yuzyillar boyunca algilanmadan da kalabilir ama biz her zaman oldugu gibi dogrulari soylemeye devam edecegiz.

bu megalomanik sanrilarinda bir dusunceden ibaret degilmi yani ?

Sitelerde Paylaş

bu megalomanik sanrilarinda bir dusunceden ibaret degilmi yani ?

Elbette bir düşünce. İşin püf noktası, düşünemediğini kavramak. Düşüncelerin öyle bir seviyeye gelmeli ki, sadece düşüncelerin olduğunu anlamalısın.

Benimle dans eder misin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...