Jump to content

Kuran kendi kendini açıklayan bir kitaptır.

Recommended Posts

• İleti 251
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

11:1 A.L.R. (Bu) öyle bir kitaptır ki, Bilge ve her şeyden Haberdar biri tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış ve sonra da açıklanıp detaylanmıştır.

1) 15:21 Hiç bir şey yoktur ki onun hazineleri bizim yanımızda olmasın, ancak biz onu belirlenmiş bir ölçüyle indiririz.

Yüce Allah rahmet hazinelerini neden belirlenmiş ölçüde indirir?
42:27 Allah kullarına rızkı bollaştırsaydı, yeryüzünde azacaklardı. Nitekim dilediği ölçüde gönderir. O, kullarından Haberdardır, Görendir.

2) 4:38 Kimin arkadaşı şeytan olmuşsa çok kötü bir arkadaşa sahip olmuştur.

Şeytan kimlere arkadaş olur?
43:36 Kim Rahman’ın mesajına aldırış etmezse, ona bir sapkını sardırırız da onun arkadaşı olur.
43:37 Nitekim onları yoldan çıkarırlar. Buna rağmen onlar doğru yolda olduklarını sanırlar.

3) 14:32 gökten BİR SU indirip sizin için çeşitli meyvelerden besinler çıkarandır.
50:9 Ve gökten kutlu BİR SU indirerek onunla bahçeler ve biçilecek taneler bitirdik.

Neden ifade "SU İNDİRİR" değil de, "BİR SU İNDİRİR" biçimindedir?
13:4 Yeryüzünde, birbirine komşu toprak parçaları, üzüm bağları, ekinler, çatallı ve çatalsız hurmalıklar vardır. Bunların hepsi AYNI SU İLE SULANMALARINA RAĞMEN lezzetçe birbirinden farklı kılmışızdır.

Sitelerde Paylaş

Kuran'ın bunları söylediğine dair kendi açıklaması yok... Kuran'da anlaşılmaz Ayet'lere yönelik bir izahat da mevcut değil. Bre kelek, alta koyduklarının hepsi tefsircilerin kendi yorumları... Bazıları getirdiğin Ayet'leri da başka şekilde yorumlarlar...

Kuran kendini açıklıyor diyerek, yarım aklınla bizi mi yiyon teneke?

Sitelerde Paylaş

keşke çok iyi arapça bilseydim ve Kuran ı direk arapça okuyup anlayabilseydim . Bu şekilde hiçbir lavuğun kendi kafasına göre çeviri yapmasına ihtiyacım olmazdı . tüm bunlara rağmen yine de yeterli olmazdı diye düşünüyorum . düşünün ki siz bir cihaz satın alıyorsunuz . Mesela Play Station 4 . Kullanma kılavuzunu falan okuyorsunuz ancak yine de yeterli olmayacaktır , adım gibi eminim .

Sitelerde Paylaş

keşke çok iyi arapça bilseydim ve Kuran ı direk arapça okuyup anlayabilseydim . Bu şekilde hiçbir lavuğun kendi kafasına göre çeviri yapmasına ihtiyacım olmazdı . tüm bunlara rağmen yine de yeterli olmazdı diye düşünüyorum . düşünün ki siz bir cihaz satın alıyorsunuz . Mesela Play Station 4 . Kullanma kılavuzunu falan okuyorsunuz ancak yine de yeterli olmayacaktır , adım gibi eminim .

Sen de bu başlığı açan kadar tenekesin. Merak ediyorsan İngilizcesini, Fransızcasını, Almancasını okursun.. Türkçe tercüme edilmiş onlarca meali okursun.. Bu meallerin sentezini yaparsın, İslam tarihini ve Hadisleri yutarsın yine de Arapça öğrenmeye gerek kalmadan işi bitirirsin...

Örnek olarak Play siteyşin'ı vermişsin, örneğini de al, defol git... Bir daha da fikrin yoksa burada yazma...

Sitelerde Paylaş

Sen de bu başlığı açan kadar tenekesin. Merak ediyorsan İngilizcesini, Fransızcasını, Almancasını okursun.. Türkçe tercüme edilmiş onlarca meali okursun.. Bu meallerin sentezini yaparsın, İslam tarihini ve Hadisleri yutarsın yine de Arapça öğrenmeye gerek kalmadan işi bitirirsin...

Örnek olarak Play siteyşin'ı vermişsin, örneğini de al, defol git... Bir daha da fikrin yoksa burada yazma...

lan lavuk , ingilizceye , fransızcaya , almancaya çevirenler de insan değil mi sürtük herif ? onlar çevirirken , ordan burdan 2 tane kelime içine atayım veya kasten yanlış çevireyim diye düşünmez mi içi boş teneke . başkalarına hakaret etmeden önce aynaya bak . fazla bilgiden zarar gelmez demişler , hemen işine geldiği gibi kıvırmak ve kaçmak kolay . bir daha sakın benim yorumlarıma cevap yazayım deme utanmaz herif

Sitelerde Paylaş

4) 6:98 O'dur sizi bir tek kişiden inşa eden. NİTEKİM BİR KARAR KILMAYI BİR AYRILIŞ İZLER. Ayetleri, anlayan bir toplum için açıklamışızdır.

"Karar kılmayı ayrılış izler" den kasıt ne?

75:26 Doğrusu, (nefis) boğaza dayandığı,
75:27 Ve, "Çare bulan var mı?" dendiği zaman.
75:28 BUNUN ARTIK O AYRILIK ZAMANI OLDUĞUNU ANLAR.

56:60 ARANIZDA ÖLÜMÜNÜZÜ ÖNCEDEN BİZ KARARLAŞTIRDIK. Kimse bizi engelleyemez:

5) 79:27 Siz mi, yoksa gök mü yaratılış açısından daha zorludur? Onu O yaptı.

Hangisi daha büyük bir olaydır ?

40:57 Göklerin ve yerin yaratılışı, insanın yaratılışından muhakkak ki daha büyüktür. Ve lâkin insanların çoğu bilmezler.

6) 21:22. O ikisinde (gökler ve yerde) Allah'tan başka tanrılar olsaydı ikisi de kaosa girecekti.

Allah'tan başka tanrılar olsaydı gökler ve yer nasıl bir kaosa girerdi?

23:91 O'nunla beraber bir tanri da yoktur. Aksi taktirde her tanri yarattigi seylerle birlikte bagimsizligini ilan ederek yönetim için bir biriyle çekismeye girerdi.

Sitelerde Paylaş

Öyle kendin çal kendin oyna olmaz. Biz soracağız şu ayetin açıklamasını kuran'dan bul diye, bulabilirsen haaa diyeceğiz kuran kendini açıklayan bir kitapmış.

Başlayalım: Sâd adı verilmiş kuran bölümünün 44. pasajında şöyle yazıyor: "ve huz biyedike dığsen fadrib bihi fela tahnes"

Anlamı şöyle: "al eline bir demet sap vur onunla yeminini bozma".

Şimdi kuran içinde bulacaksın: Bu sap vurma işi neden yapılıyor, kime veya nereye vurulacak bu saplar ve ne yemini, bu işin hangi yeminle nasıl bir alakası var?

Evet alalım, kuran'dan olması şart tabii. Başka yerden eben de bir sürü masal uydurur. Önemli olan başlıkta iddia edildiği gibi kuran kendini açıklıyor mu görelim.

Sitelerde Paylaş

Yıllar önce kulaklarım tıkandı, hiçbir şey duyamaz oldum.

Gittiğim doktor epey bir uğraştıktan sonra içeride biriken kirleri temizledi ve en son "Kulak kendi kendini temizleyen bir organdır" dedi.

Ne kadar şaşırdığımı anlatamam. Kulak kendi kendini temizliyormuş! Herhalde bu söz, bütün organlar içinde bir tek kulak için söylenemez.

Müslümanlar da bu misal, başlık cümlesini uydurmuşlar. Ama sanırım, bütün 'kutsal kitaplar'dan yalnızca Kuran için söylenemez bu söz.

Karmakarışık olaylar, muğlak ifadeler, çizilen zigzaglar; Tevrat'ın kötü bir kopyası olmaktan ileri gidemeyen bir metin.

Eşek yüküyle yazılıp yazılıp bitmeyen o kadar tefsir neden yazılmış acaba? Kendi kendini açıklıyormuş. Sevsinler.

Sitelerde Paylaş

Allah en güzel hadisi, tutarlı ve ikişerli bir kitap halinde indirdi. (39:23)

Başlığı trollemeyin.

Bunun için ayrı bir başlık açmak istemedim.

Bu başlık altında hem soru-cevap şeklinde olan ayetleri vereceğim hem de kombinasyonel tasarıma örnek olan ayetleri göstereceğim.

Kombinasyonel tasarım BAŞLANGIÇ HARFLERİNİN 14'lü kombinasyon şekilde sure başlarında yer almasına benzemektedir.

19'u araştıran bilir, başlangıç harflerini tümünü birden içeren ayet sayısı Kuran'ın sure sayısına eşitti: 114(19x6)

Bu açıdan başlangıç harflerinin Kuran'ı temsil ettiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple kombinasyonel dizilim ayetlerde de gözlenmekte.

Çeşitli ayetlerde geçen cümleler, tek bir ayette toplanıyor.

Kombinasyon Örnek-1

Göklerin ve yerin gaybını bilmek Allah'a mahsustur.16/77

Bütün işler O'na döndürülür. 42/53
Öyle ise O'na kulluk et 3/51
ve O'na tevekkül et. 10/84
Rabbin yaptıklarınızdan habersiz değildir. 6/132

Birleştiği ayet: 11/123

Göklerin ve yerin gizlilikleri Allah'a aittir. Tüm işler sonunda ona döner. O'na kulluk edin ve O'na güvenin. Rabbin onların yaptığından habersiz değildir.

Kombinasyon Örnek-2

"Allah, bir çocuk edindi" dediler. O, bundan uzaktır. 2/116
O, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır. 64/6
Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O'nundur. 42/4
Bu konuda elinizde hiçbir delil de yoktur. 43/20
Allah'a karşı bilmediğiniz bir şeyi mi söylüyorsunuz? 2/80

Birleştiği ayet: 10/68

"Allah çocuk edindi!," dediler. O bundan çok yücedir. O, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır. Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur. Sizin bu konuda hiçbir kanıtınız yoktur. Allah hakkında bilmediğiniz bir şeyi mi söylüyorsunuz?

Her geçen gün yavaş yavaş örnekler vermeye devam edeceğim. Hoş bir arşiv olarak burada kalır.

Sitelerde Paylaş

Sorduğum soruya cevap vermekte bu kadar aciz kaldığına göre başlığın güme gitti zavallı antasit... Bu kadar acınacak hale düşmeni istemezdim. Kendin çalıp kendin oynama deliliğine razı oldun ve çalıp oynamaya devam ediyorsun.

Ben bu başlıkta bu antasit çok kepaze olur diyecektim ama demeyeyim bekleyeyim dedim. Daha ilk soruda palyaçoya döneceğini ve sesinin soluğunun kesileceğini, deli gibi kendin çalıp kendin oynamaya devam edeceğini doğrusu ummamıştım. Bir çaba, bir çırpınış, bir yılana sarılış denemesi yapar demiştim.

Tek soruda gümledin ve beter kepaze oldun... :lol:

Sen anca antasit olursun, midesi ağrıyanların belki bir işine yararsın zavallı kişi...

Sitelerde Paylaş

lan lavuk , ingilizceye , fransızcaya , almancaya çevirenler de insan değil mi sürtük herif ? onlar çevirirken , ordan burdan 2 tane kelime içine atayım veya kasten yanlış çevireyim diye düşünmez mi içi boş teneke . başkalarına hakaret etmeden önce aynaya bak . fazla bilgiden zarar gelmez demişler , hemen işine geldiği gibi kıvırmak ve kaçmak kolay . bir daha sakın benim yorumlarıma cevap yazayım deme utanmaz herif

Bre yavşak, bre zekadan yoksun zerzevat. Sentez yapmak nedir? Sana bunu öneriyoruz, ama sen piley siteyşın olmuş beyninle bu söylediğimizden ne anlayacaksın?

Şimdi sen defol git piley siteyşınınla oyna, ya da o pıley siteyşını bir yerlerine monte et... Bizim de ağzımızı daha fazla bozdurma...

Sitelerde Paylaş

Adam bastonunu almış gidiyor. Darb vurmak değil seyahat anlamında. Burada sorman gereken bastonun hangi ağaçtan yapıldığı olmalıydı.

7) 53:37 Ve sözünü gerçekleştiren İbrahim'in.

İbrahim peygamberin gerçekleştirdiği sözü neydi?

21:57. "Allah'a and içerim ki, siz gider gitmez, ardınızdan heykellerinize karşı bir plan uygulayacağım."

21:58. Hepsini param parça etti; ancak belki ona danışırlar diye en büyüklerine dokunmadı.

Kombinasyon Örnek-3

O, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş’a kurulandır. 7/54

Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni, oraya yükseleni bilir. 34/2
Nerede olsanız, O sizinle beraberdir. 58/7
● Allah, bütün yaptıklarınızı hakkıyla görendir. 49/18

Birleştiği ayet 57:4

O'dur gökleri ve yeri altı günde yaratan ve daha sonra tüm otoriteyi kuran. Yere giren ve ondan çıkanı, gökten inen ve ona yükselen her şeyi bilir. Nerede olursanız olun O sizinle beraberdir. Allah tüm yaptıklarınızı görendir.

Sitelerde Paylaş

Ne bastonu lan, ne seyahati... Hangi ağaçtan mı... :lol:

İyice sıyırdı... Ne balata kaldı ne disk... Vah garibim vaaaahhh... Acıdım, çok zor yerden sormuşum meğer... :D

La ne bileyim, ilk aklıma gelen yerden sordum işte... Kazık sorayım diye bir çabam inanın bana olmadı... Dumanlar çıktı balatalardan beee... Diskler ağladı! :lol:

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Adam bastonunu almış gidiyor. Darb vurmak değil seyahat anlamında. Burada sorman gereken bastonun hangi ağaçtan yapıldığı olmalıydı.

Drb kökünden üretilen kelimelerin seyahat etmek anlamına gelmesi için cümleden yer bildiren bir kelime olması gerekir. Nitekim Kuran'da seyahat anlamında kullanılan ve drb kökünden üretilen kelimelerden sonra "fi el ardı: yeryüzünde" kelimesi vardır. Nisa/34'de var mı yer bildiren bir kelime?

Ayrıca drb kökünden misal vermek, örnek vermek anlamında üretilen kelimeler de vardır. Peki nasıl anlarız misal vermek anlamında kullanıldığını? Drb kökünden üretilen kelime "mesel" kelimesi ile beraber kullanılırsa misal (örnek) vermek anlamında kullanılmış demektir. Darb-ı mesel tamlamasını düşün.

25. vadrıbû-hunne : ve onlara vurun

Yahu şu ifadeye hangi mantıkla seyahat etme anlamı verebiliyorsunuz? Oradaki hunne zamirini görmüyor musun?

Bu ayetteki vadrıbû-hunne ifadesine "onlara vurun" anlamından başka bir anlam vermeye çalışmak tam bir cehalet örneğidir, sadece cehaletlikle de açıklanamaz, önyargılı olmak ve akıl ve mantıktan yoksun olmak demektir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...