Jump to content

Kuran kendi kendini açıklayan bir kitaptır.

Recommended Posts

• İleti 251
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir kitabın kolay anlaşılabilir olması için derli toplu olması lazımdır, Kuran ise karmakarışık bir kitaptır, konular gelişigüzel serpiştirilmiş kitabın içine. Konuyu açan arkadaşın iletileri buna çok güzel bir örnek.

2) 4:38 Kimin arkadaşı şeytan olmuşsa çok kötü bir arkadaşa sahip olmuştur.

Şeytan kimlere arkadaş olur?
43:36 Kim Rahman’ın mesajına aldırış etmezse, ona bir sapkını sardırırız da onun arkadaşı olur.
43:37 Nitekim onları yoldan çıkarırlar. Buna rağmen onlar doğru yolda olduklarını sanırlar.

Mesela bu iletideki ayetin birindeki konu 50 sayfa ilerdeki başka bir ayette açıklanmış, oysa normali nedir, bir sonraki ayette açıklanmasıdır.

Bu şekilde bir şeyler anlatmaya çalışan bir üye daha var, adam bir şey anlatacak, 5. sayfadan bir ayet, 27. sayfadan bir ayet, 83. sayfadan bir ayet alıp bir şey anlatmaya çalışıyor. Adamlar bunu yapmakla Allah'larını ifade özürlü biri konumuna düşürdüklerinin farkında bile değiller, bunu yapmakla bizim tanrımız bir konuyu doğru dürüst anlatamayacak kadar aptaldır, en iyisi biz anlatalım demektedirler.

Sitelerde Paylaş

keşke çok iyi arapça bilseydim ve Kuran ı direk arapça okuyup anlayabilseydim . Bu şekilde hiçbir lavuğun kendi kafasına göre çeviri yapmasına ihtiyacım olmazdı . tüm bunlara rağmen yine de yeterli olmazdı diye düşünüyorum . düşünün ki siz bir cihaz satın alıyorsunuz . Mesela Play Station 4 . Kullanma kılavuzunu falan okuyorsunuz ancak yine de yeterli olmayacaktır , adım gibi eminim .

dert etme çok şey kaçırmış değilsin 5-6 sene önce ben biliyordum okumayi ..kelimeler yarim yarım aslında ,o yüzden araya sürekli parantez içinde yazılar ekliyorlar
Sitelerde Paylaş

Biz en yakın göğü bir zinetle, yıldızlarla süsledik. Ve (onu) itâ'at dışına çıkan her türlü şeytândan koruduk. O (şeyta)nlar mele-i A'lâyı (yüce melekler topluluğunu) dinleyemezler; her yandan kendilerine (ışınlar) atılır. Kovulurlar. Onlar için sürekli bir azâb vardır.

37/SÂFFÂT - 6-9

Nihâyet güneşin battığı yere ulaşınca onu, kara balçıklı bir gözede batar buldu. Onun yanında da bir kavim buldu. Dedik ki: "Ey Zu'l-Karneyn, (onlara) ya azâb edersin veya kendilerine güzel davranırsın (onları güzellikle yola getirirsin. Nasıl istersen öyle yaparsın)."

18/KEHF - 86

Bu ayetleri açıklasan daha iyi olur.

Kitap kendi kendini açıklasın...

Birde allah geleceği biliyor mu?

Onuda ayetlerle açıkla.

Sitelerde Paylaş

Hûd Suresinde (11/7) "Arş henüz su üstünde iken, gökleri ve yeri 6 günde yarattı" diye bir ifade var. Arş, nerededir? Kuran bunu nasıl açıklıyor?

Arş, uzayda ise bilim adamları uzayda su bulunduğuna dair bir işaret bulmuş mudur?

Birde, trilyonlarca gezegen, yıldız ve gökcisimlerini 2 günde yaratırken, dünya için neden 4 güne ihtiyaç duymuştur?

Ayrıca kuranda sonsuz uzay boşluğu, hangi ayetlerde açıklanmıştır?

Sitelerde Paylaş

Allah en güzel hadisi, tutarlı ve ikişerli bir kitap halinde indirdi. (39:23)

Kombinasyon Örnek-4

De ki: "Şu göklerdekiler ve yerdekiler kimindir?" "Allah'ındır"de. 2/284

O, merhamet etmeyi kendine gerekli kıldı. 6/54
Andolsun sizi mutlaka kıyamet gününe toplayacak. Bunda hiç şüphe yok. 4/87
Kendilerini ziyana uğratanlar var ya, işte onlar inanmazlar. 6/20

Birleştiği ayet: 6:12

De: "Göklerde ve yerde olanlar kimin?" "Allah'ın," de. Kendisine merhametli olmayı gerekli kıldı. Hakkında kuşku olmayan Diriliş Günü sizi toplayacak. Kişiliklerini yitirenler inanmayanlardır.

Kombinasyon Örnek-5

De ki: "Ben size, 'Allah'ın hazineleri benim yanımdadır' demiyorum.

Ben gaybı da bilmem. Size 'Ben bir meleğim' de demiyorum. 11/31
Ben sadece, bana gönderilen vahye uyuyorum." 46/9
De ki: "Görmeyenle gören bir olur mu? 13/16
● Siz hiç düşünmez misiniz?" 6/32

Birleştiği ayet 6:50

De: "Allah'ın hazineleri benim yanımda demiyorum size. Gizlilikleri de bilmiyorum. Size, bir melek olduğumu da söylemiyorum. Sadece bana vahyedileni izliyorum." şunu da söyle: "Kör ile gören bir mi?" Hiç düşünmez misiniz?

Kombinasyon Örnek-6

Ey Kavmim! Elinizden geleni yapın. Şüphesiz ben de yapacağım. 6/135

Rezil edici azabın kime geleceğini 11/39
ve kimin yalancı olduğunu yakında bileceksiniz. 54/26
● Gözleyin. Şüphesiz ben de sizinle beraber gözlüyorum. 9/52

Birleştiği ayet 11:93

Halkım, elinizden geleni yapın; ben de yapacağım. Alçaltıcı azabın kime geleceğini ve kimin yalancı olduğunu ileride bileceksiniz. Umutla bekleyin, ben de sizinle birlikte umutla bekliyorum."

Sitelerde Paylaş

11:1 A.L.R. (Bu) öyle bir kitaptır ki, Bilge ve her şeyden Haberdar biri tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış ve sonra da açıklanıp detaylanmıştır.

8) 80:33-36 Sonra, o müthiş patlama gerçekleşince, O gün kişi kaçar: kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından...

Diriliş günü bakın neden kişi ailesinden kaçıyor?

70.11. Suçlu, o günün azabından kurtulmak için fidye vermek ister: Oğullarını,

70.12. Eşini, kardeşini,

70.13. Kendisini yetiştiren tüm akrabalarını,

70.14. Ve yeryüzünde bulunan herkesi, ki kurtulsun.

9)18:45. Onlara dünya hayatının örneği olarak, gökten indirdiğimiz suyla beslenen ve sonra rüzgarın savurduğu çer çöpe dönen yeryüzünün bitkisini ver.

Örnek veriliyor:

10:24. Dünya hayatı, tıpkı şu örnek gibidir; gökten indirdiğimiz su insanların ve hayvanların yediği bitkilerin yapısına karışır. Bu durum, yeryüzünün süslenip bezendiği ve halkının da artık doğaya egemen olduklarını sandıkları ana kadar sürer. Nihayet geceleyin veya gündüzün ona emrimiz gelir. Sanki bir önceki gün hiçbir şeye sahip değilmiş gibi onu kökünden biçilmiş bir duruma sokarız. Düşünen bir toplum için ayetleri böyle açıklarız.

10)14:47. Allah'ın, elçilerine verdiği sözden döneceğini sanmayın.

Elçilere verilen söz:

58:21. Allah, "Ben ve benim elçilerim kazanacaklardır," diye yazmıştır.

Sitelerde Paylaş

9)18:45. Onlara dünya hayatının örneği olarak, gökten indirdiğimiz suyla beslenen ve sonra rüzgarın savurduğu çer çöpe dönen yeryüzünün bitkisini ver.

Örnek veriliyor:

10:24. Dünya hayatı, tıpkı şu örnek gibidir; gökten indirdiğimiz su insanların ve hayvanların yediği bitkilerin yapısına karışır. Bu durum, yeryüzünün süslenip bezendiği ve halkının da artık doğaya egemen olduklarını sandıkları ana kadar sürer. Nihayet geceleyin veya gündüzün ona emrimiz gelir. Sanki bir önceki gün hiçbir şeye sahip değilmiş gibi onu kökünden biçilmiş bir duruma sokarız. Düşünen bir toplum için ayetleri böyle açıklarız.

Şu salak tanrıya bakın, 18:45'de söylediği şeye 10:24'de örnek veriyor. Hangi salak 18. sayfada söylediği şeye 10. sayfada örnek verir?

Sitelerde Paylaş

Hûd Suresinde (11/7) "Arş henüz su üstünde iken, gökleri ve yeri 6 günde yarattı" diye bir ifade var. Arş, nerededir? Kuran bunu nasıl açıklıyor?

Arş, uzayda ise bilim adamları uzayda su bulunduğuna dair bir işaret bulmuş mudur?

Birde, trilyonlarca gezegen, yıldız ve gökcisimlerini 2 günde yaratırken, dünya için neden 4 güne ihtiyaç duymuştur?

Ayrıca kuranda sonsuz uzay boşluğu, hangi ayetlerde açıklanmıştır?

Arşı burada evrenin içinde bulunduğu mekan yada saltanatın/yönetimin tamamı olarak algılıyorum ben.

Şimdi, ayet ayetle açıklanıyor diye her sözcük her kelime pat başka yerde açıklanacak diye bir durum yok. Zira bir ayet üzerinden sonsuz soru üretebilir birisi.

Buradaki olay Kuran'ın kendi içersinde nasıl bir tutarlılığa sahip olduğunu göstermek.

Su olayı ilginç. Muhammed sürekli bundan bahsediyordu bana, bu su neyin nesidir açıkla diye.

Sonraları arkadaşın biri belgesel gönderdi. Belgeselde big bang öncesi varolabilecek ortamlara dair teoriler anlatılıyordu. Bunlardan biriside suya benzer maddeden oluşan bir bölgenin varlığına dair bir teoriydi.

Kuran'a göre iki ayet var. Bir Kuran ayeti, diğeri doğadaki ayetler. Kuran ayetleri ayetlerle ve doğadaki ayetlerle bir bütün içinde açıklanmalı.

Mesela en aşağı gök yıldızlarla kaplıdır diyor.

Başka bir ayette güneşin yıldız olduğu vurgulanıyor.

Doğadaki ayetlere baktığımızda en aşağı göğün yıldızlarla kaplı görünen evren olduğunu anlayabiliyoruz.

Bu demek ki 7 tane iç içe girmiş evren var.

Su olayına da bu tarz yaklaşıyorum. 7 evrenin olduğunu kanıtlayamayacağımız gibi su olayıda kanıtlanamaycak bir durum.

Ama Allah şöyle diyor, bu bilgiler ışığında değerlendirmek gerek bazı durumları:

27:93 O size ayetlerini gösterecek, siz de onları tanıyacaksınız.

41:53 İnsanlara ufuklarda ve kendi nefislerinde âyetlerimizi göstereceğiz ki onun (Kuran'ın) gerçekolduğu, onlara iyice belli olsun.

Sitelerde Paylaş

Şu salak tanrıya bakın, 18:45'de söylediği şeye 10:24'de örnek veriyor. Hangi salak 18. sayfada söylediği şeye 10. sayfada örnek verir?

İSRA Suresi 41. Ayet

Biz, öğüt almaları için Kuran'da açıkladık. Ne var ki bu, sadece onların nefretini arttırır.

Yukarıdaki ayet gereği aksi bir davranış sergilemen Kuran'a ters olurdu (ki sergilemedi)

Sitelerde Paylaş
İSRA Suresi 41. Ayet

Biz, öğüt almaları için Kuran'da açıkladık. Ne var ki bu, sadece onların nefretini arttırır.

Yukarıdaki ayet gereği aksi bir davranış sergilemen Kuran'a ters olurdu (ki sergilemedi)

Ne nefreti? Sen sadece Kuran'ı açıklamaya çalışırken aslında Allah'ının ne kadar salak bir tanrı olduğunu ifade etmiş oluyorsun ama farkında bile değilsin.

Nefretim bu arap-yahudi masallarını insanlığa gerçek diye sunan, bu ilkel, çağdışı, adalet ve mantıktan yoksun kuralları insanlığa dayatan zihniyete.

Sitelerde Paylaş

Nefretim bu arap-yahudi masallarını insanlığa gerçek diye sunan, bu ilkel, çağdışı, adalet ve mantıktan yoksun kuralları insanlığa dayatan zihniyete.

diyerek ayetlere uymaya devam eder.

22:72 Kendilerine ayetlerimizi okuyanların üzerine neredeyse saldıracaklardır.

tarihinde ANTİATEİST tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

diyerek ayetlere uymaya devam eder.

22:72 Kendilerine ayetlerimizi okuyanların üzerine neredeyse saldıracaklardır.

Bunu diyenler kendi aşağılık isteklerini insanlığa zorla dayatmaya çalışanlardır. Mesela kadınları ezmek isteyenler, milletin malını yağma etmek isteyenler, kendilerinden olmayanları ezmek isteyenler, evlatlığını karısını, 9 yaşındaki kız çocuklarını yatağa atmak isteyenler... Daha sayayım mı?

Sitelerde Paylaş

Sağduyu, Kuran bu özelliği ile kendini monotonluktan kurtarmıyor mu ? Hikaye okur gibi mi okuyacaksın ?

Kuran, bu özellik sayesinde seni "kitabın tamamına" bakmaya ZORLUYOR.

Kuran AKLINI çalıştırmanı, bunu kullanmanı ZORLUYOR.

Kuran ben bir bütünüm diyor. Beni tek bir ayetten sorguya çekme diyor.

Tamamımı oku, beni araştır beni incele diyor.

Kime anlatıyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben ateistlerin daha çok kombinasyon şeklinde verdiğim ayetlere itiraz edeceklerini düşündüm.

"Muhammed aynı kelimeleri alıp başka ayetlerde birleştirmiş, başka birşey yapmamış" tarzı bir eleştiri bekliyordum.

Ama olmadı.

Fazla ilgilenen de yok. Ondan da olabilir.

Ama arşiv olarak kalması, siteye daha sonra girecekler için -tıpkı geçmiş başlıklarda olduğu gibi- faydalı olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Sağduyu, Kuran bu özelliği ile kendini monotonluktan kurtarmıyor mu ? Hikaye okur gibi mi okuyacaksın ?

Kuran, bu özellik sayesinde seni "kitabın tamamına" bakmaya ZORLUYOR.

Kuran AKLINI çalıştırmanı, bunu kullanmanı ZORLUYOR.

Kuran ben bir bütünüm diyor. Beni tek bir ayetten sorguya çekme diyor.

Tamamımı oku, beni araştır beni incele diyor.

Kime anlatıyorum.

Sen bunları külahıma anlat, gelmiş arabın yahudinin palavralarını bana bir şeymiş gibi yutturmaya çalışıyorsun.

Muhammed (veya araplar) evlatlığının karısını yatağa atmak için ayet yazmamış mı? Daha neyi anlatmaya çalışıyorsun?

Sen aklını mı kullandığını sanıyorsun, senin aklın, vicdanın evlatlık karısı ile evlenmeyi doğru mu buluyor?

Bu arada Kehf suresinde anlatılan Musa-Hızır olayını da unutmayalım:

Kehf/74-80. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Sen şimdi bu ayetleri açıklamya çalışırken aklını mı kullanacaksın yoksa arabın sana dikte ettiği şekilde düşünmeyi mi tercih edeceksin? Ben şimdiden söyleyeyim, arap sana nasıl düşünmen gerektiğini empoze etmişse öyle düşünüp masum bir çocuğun öldürülmesini savunmaya kalkacaksın. Çünkü senin önemli olan insanlık, vicdan, adalet falan değil, senin için önemli olan varolduğunu sandığın arabın cennetine kapağı atmak.

Sitelerde Paylaş

kolay gibi, bir de ben deneyeyim :)

6:33 Yemin olsun ki, senden önce de resuller yalanlanmış ama yalanlanmalarına, eziyet görmelerine sabretmişlerdi. Nihayet yardımımız onlara ulaştı. Allah'ın kelimelerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. Yemin olsun, elçi olarak gönderilenlerin haberinden bir kısmı sana da gelmiştir.

Hangi kelimeler degismezmis?

3:30, sana Kitap'ı, önündekileri tasdikleyici olarak hak bir yoldan indirdi. Tevrat'ı ve İncil'i de indirmişti.

Kuran, Tevrat ve Incil degistirilemezmis!!!. Hangi incil?

5:46 Ardından o peygamberlerin izleri üzere Meryem oğlu İsa'yı gönderdik. Tevrat'tan yanında bulunanı doğruluyordu. Ona İncil'i verdik. Hidayet ve ışık vardı onda. Tevrat'tan yanında olanı tasdikleyici idi. Doğruya ve güzele kılavuzdu, takvaya sarılanlara bir öğüt.

Isaya inen incil mi? Ama Incil isadan sonra yazildi!!!!

Olmadi galiba :) :)

Hata bende mi kitapta mi???

Sitelerde Paylaş

Ben de deneyeyim bari.

Enbiya/47. Kıyamet günü için adalet terazileri kuracağız. Öyle ki hiçbir kimseye zerre kadar zulmedilmeyecek. (Yapılan iş) bir hardal tanesi ağırlığınca da olsa, onu getirip ortaya koyacağız. Hesap görücü olarak biz yeteriz.

Allah kıyamet günü terazi kurup kimseye zulmetmeyecekmiş.

Kasas/78 Kârûn, “Bunlar bana bendeki bilgi ve beceriden dolayı verilmiştir” dedi. O, Allah’ın kendinden önceki nesillerden, ondan daha kuvvetli ve daha çok mal biriktirmiş kimseleri helâk etmiş olduğunu bilmiyor muydu? Suçlulukları kesinleşmiş olanlara günahları konusunda soru sorulmaz (Çünkü Allah hepsini bilir).

Kehf/105. Onlar, Rab’lerinin âyetlerini ve O’na kavuşacaklarını inkâr eden, böylece amelleri boşa çıkan, o yüzden de kıyamet gününde amelleri için bir terazi kurmayacağımız kimselerdir.

Eee, hani herkes için terazi kurulacaktı?

Muminun/102. Artık kimin tartıları ağır gelirse, işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

Muminun/103. Ve kimin tartıları hafif gelirse gerçekten de o çeşit kişilerdir kendilerini ziyana sokanlar, cehennemde ebedîdir onlar.

Muminun/103. Ateş yüzlerini yalar ve onlar orada sırıtır kalırlar.

Muminun/105. Allah, “Âyetlerim size okunuyordu da siz onları yalanlıyordunuz, değil mi?” der.

Ama hani Kehf/105'te ayetleri yalanlıyanlar, inkar edenler için terazi yoktu?

Kafam karıştı, kimler için terazi kurulacak, kimler için kurulmayacak?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...