Jump to content

Kuran kendi kendini açıklayan bir kitaptır.

Recommended Posts

Yaaa işte... Birtakım dogmatiklerin aklına uyup onların ürettiği saçmalıklarla kopyala yapıştır yaparak bir iş yapacağım zannedince insan böyle rezil kepaze olur. Adam daha ilk soruma apıştı kaldı. Heeey bilader! Orda mısın hâla! Utanacak yüzün de olmadığı hâla palyaço gibi kendi çaldığına oynamandan belli oldu sırıttı iyice ama bu bir demet sap kime, neye ne amaçla vuruluyor ve hangi yemin yerine geliyormuş? Niye kuran'la bunu açıklayamadın?

E hadi, madem kendini açıklarmış bu zıkkım, açıkla da görelim?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 251
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah en güzel hadisi, tutarlı ve ikişerli bir kitap halinde indirdi. (39:23)

Kombinasyon Örnek-4

De ki: "Şu göklerdekiler ve yerdekiler kimindir?" "Allah'ındır"de. 2/284

O, merhamet etmeyi kendine gerekli kıldı. 6/54

Andolsun sizi mutlaka kıyamet gününe toplayacak. Bunda hiç şüphe yok. 4/87

Kendilerini ziyana uğratanlar var ya, işte onlar inanmazlar. 6/20

Birleştiği ayet: 6:12

De: "Göklerde ve yerde olanlar kimin?" "Allah'ın," de. Kendisine merhametli olmayı gerekli kıldı. Hakkında kuşku olmayan Diriliş Günü sizi toplayacak. Kişiliklerini yitirenler inanmayanlardır.

Kombinasyon Örnek-5

De ki: "Ben size, 'Allah'ın hazineleri benim yanımdadır' demiyorum.

Ben gaybı da bilmem. Size 'Ben bir meleğim' de demiyorum. 11/31

Ben sadece, bana gönderilen vahye uyuyorum." 46/9

De ki: "Görmeyenle gören bir olur mu? 13/16

● Siz hiç düşünmez misiniz?" 6/32

Birleştiği ayet 6:50

De: "Allah'ın hazineleri benim yanımda demiyorum size. Gizlilikleri de bilmiyorum. Size, bir melek olduğumu da söylemiyorum. Sadece bana vahyedileni izliyorum." şunu da söyle: "Kör ile gören bir mi?" Hiç düşünmez misiniz?

Kombinasyon Örnek-6

Ey Kavmim! Elinizden geleni yapın. Şüphesiz ben de yapacağım. 6/135

Rezil edici azabın kime geleceğini 11/39

ve kimin yalancı olduğunu yakında bileceksiniz. 54/26

● Gözleyin. Şüphesiz ben de sizinle beraber gözlüyorum. 9/52

Birleştiği ayet 11:93

Halkım, elinizden geleni yapın; ben de yapacağım. Alçaltıcı azabın kime geleceğini ve kimin yalancı olduğunu ileride bileceksiniz. Umutla bekleyin, ben de sizinle birlikte umutla bekliyorum."

arkadaşlar gibi bende kombinasyon yapabilirdim ama bu gereksiz kalır...zira sizin yaptığınız kombinasyonda temelde hatalıdır...

Bu kombinasyonu yaparken türkçe karakter birlestirmesine özen göstererek yaptığınızi görüyorum...kitap arapça olup türkçe meal kombinasyonlari hatalı olabilr...çünkü her mealci kendine göre meal çevirisi yapar...

Bir diğer problem , kuranin bu şekilde kombine edilmesi zaten müslüman olmayanlarin kuran ayetleri rast gele tanah ve ıncilden alınan ayetlerin içine serpistirilmesi sonucu olusturulmus tezini destekler...bunu ıbrahim ,nuh,meryem ,musa ile ilgili ayetlerin ayrı sürelerde olmasından anlıyoruz ve bunu zaten dile getiriyorduk..

Başka sorunsa kuranin bazi kelimelerinin anlasilmamasi(yasin,taha,elif lam mim gibi) ve parantez içinde ekleme yapılmadan cümle oluşturulamamasi bu kelimelerle kombinasyon kuramazsiniz..

Tıpkı 19 cularin beğendikleri kelime ve ayetleri 19 a uyanlari kabul edip..bak ilk süre 19 son süre 19 besmele 19 demeleri gibi neden diğerleri değil de sadece bunlar araf yada bakara neden değil ...neden süre sayısında 19 katını tutturdu da ayette karıştırdı mi olmuş oluyor...bu bakış açısı yanlıştir...

Kombinasyon temelde tüm kelimelerin cümle oluştururken aynı anlam ve sonucu vermesidir...bu ayetlerin karışık yerleştirildiği kuranda geçersizdir...

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sağduyu:

Allah kimsenin zulme uğramayacağını; adalet terazilerinin kurulması ile betimliyor.

Peki sen Allah’ın marketlerdeki gibi teraziden bahsettiğini mi düşünüyorsun ?

Nasıl oluyor, bir kilo iyiliği filan mı tartıyor bu terazi ? Bunun mecaz olduğuna aklın ermiyor mu ?

Suçluların suçunu biliyor tartmıyor da iyilikleri bilmeyip tartıyor mu ?

36:65 O gün ağızlarına mühür vururuz da, bizimle elleri konuşur ve yapmış olduklarına da ayakları tanıklık eder.

Hani manav terazisi vardı ? Burada ellerin konuşacağı yazıyor ?

41:21 Derilerine, "Niçin bize karşı tanıklık ettiniz?" diye sorarlar.

Bak deriler de konuşacakmış.

18:49 Kitap ortaya konmuştur. Suçluların onun içeriğinden korkuya kapıldığını ve "Bize yazıklar olsun, meğer bu kitap küçük büyük hiç bir şeyi bırakmayıp saymış," dediklerini görürsün. Yaptıkları her şeyi önlerinde hazır bulmuşlardır.

Terazi yine kayıp ? Burada da bir kitaptan bahsediliyor. Ne bu kırtasiye kitabı mı ? Değil elbet, bunlar mecazi anlatımlar.

17:97 Diriliş günü de onları kör, dilsiz ve sağır olarak yaka paça toplarız.

Şimdi diriliş günü bu adamlar sağır, dilsiz, kör mü olacak ? Kör ise yukarıdaki ayette bahsedilen kitabı nasıl okudu bu adam ?

Sağır ise “Niçin bize karşı tanıklık ettiniz?" sorusunu derilerine nasıl yöneltebildiler ?

Bunlar mecazi anlatımlar, diriliş gününde umursanmadıklarını yada unutulduklarına dahil bir anlatım.

20:126 Der ki: "Çünkü sana ayetlerimiz ve mucizelerimiz geldiğinde sen onları unuttun. Bugün de sen unutuluyorsun."

Aynı durum insanın yaratılışında da var. Bir ayet topraktan diyor, başka ayet sudan, bir diğeri ise çamurdan.

Topraktan yaratılma, arka bahçendeki toprağı alıp fırınlayarak insan yaratması değil. Bunlar mecazi olduğu için farklı şekillerde anlatılmış.

Zaten Allah bu gibi ayetlerin olduğunu söylüyor:

3:7 O ki sana bu kitabı indirdi. Onun bazı ayetleri kesin anlamlıdır (muhkem), ki bunlar kitabın özüdür. Diğerleri de benzer anlamlıdır (müteşabih). Kalplerinde hastalık bulunanlar, insanları şaşırtmak ve farklı anlam vermek için benzer anlamlı olanlarının ardına düşerler.

Poiuz:

İlişkilendirdiğin ayetlerin birbiriyle alakası yok. Zaten verdiğin ayete bakmamışsın, numarası yanlış.

Kaş yapayım derken göz çıkartıyorsun.

İncil İsa’dan sonra mı yazıldı. Bu bahaneye gerek yok, İsa yaşamamıştır diyerek işi kökten halledebilirsin. Haksız mıyım J

Ben ara ara soru-cevap yada birbirini açıklayan ayet gruplarını vereceğim. Sıkılırsam bırakırım.

Mustafa:

Arkadaşların kombinasyon yaptığı yok. Yukarıda cümle cümle veriliyor.

Ve evet dediğin gibi Arapçası birebir aynı olmayabilir. Fakat manaları aynı.

Bu sayede bir ayette yada bir cümlede anlamadığın bir sözcüğü; bu ayetin diğer benzerindeki kullanımına bakarak anlayabiliyorsun. Al sana tefsir.

Sonuç itibariyle Kuran bunu belirtmekte. İhtiyacımız olanı veriyor:

• 1
    A.L.R. (Bu) öyle bir kitaptır ki, Bilge ve her şeyden Haberdar biri tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış ve sonra da açıklanıp detaylanmıştır.

• 11:2
    Ki Allah'tan başkasına tapmayasınız.

Sitelerde Paylaş
36:65 O gün ağızlarına mühür vururuz da, bizimle elleri konuşur ve yapmış olduklarına da ayakları tanıklık eder.

Hani manav terazisi vardı ? Burada ellerin konuşacağı yazıyor ?
41:21 Derilerine, "Niçin bize karşı tanıklık ettiniz?" diye sorarlar.
Bak deriler de konuşacakmış.

Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız.

Onun sağında ve solunda oturan iki yazıcı kaydederlerken O, söz olarak (herhangi bir şey) söylemeyiversin, mutlaka yanında hazır bir gözetleyici vardır.

50/KAF-16-18

Hem eller konuşuyor, hemde kayıt yapılıyor.

Allah işini garantiye alıyor.

Sitelerde Paylaş

Siz bu antiateist denen şahsı takmayın.Neden mi diye sorarsanız?Mesela ben hem laik hem müslüman olunmayacağına dair bir kanıt gösterdim ama sustu kaldı.Cevaplamayacağı birşey gösterin ya da birşey sorun,hiçbir şey diyemiyor.

zaten kombinasyonu nasıl yaptığı hakkında bilgi vermemiş hangi süreden hangi rakam ve katlarına uygun olarak ayet alıyorsun mesela 9 süre tek sayı diğer alacağınız süre 11 ayet cift sayılı ayetler gibi,ve meal kimin meali zira mealciden mealciye ,mealler değişiyor...ayrıca yaptığı şey 2 sayısının yazılı halinden kombinasyon çıkarmak gibi arapça bir kitaptan türkçe mealinden ( meal ,ceviri değildir) kombinasyon yapıyor .. tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kombinasyon çalışmaları bana ait değil.

Ne rakamı neyin katından bahsediyorsun ? Anlamadım.

Anarşist, ne olayı hatırlıyorum ne de seni. Ama ben sana cevap yazmışımdır. Yada konuyla alakasız trollük yaptığın için seni muhatap almamış olabilirim.

Ateistlerin birçoğu bir konuda cevap aldıkları zaman hemen konuyu değiştirerek trolleme yapıyorlar. Bu tarz kişileri ciddiye almıyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu başlık burada kaldıkça ara ara bakıp gülüp eğleneceğim. Hâla bir demet sapın ne işe yaradığını üstatlarından abilerinden filan öğrenip yazamamış! Copyaladığı yerde de yok anlaşılan!

Müslümleri kepaze etmek çok eğlenceli oluyor. Sizi gidi uydurmacı kopyacı ezberci dogmacı müslümler sizi... Savunmaya bile geçemedi, kal geldi... Tık yani, orda kal geldi dondu... Ne yanıt ver ne bir şey.

Zaten de olamaz. Sorduğum sorunun kuran'da yanıtı yoktur. Hadiste bir sürü uydurma masal elbette var. Ama kuran'da... İşte zurnanın deliği burada zırt ediyor, yok...

Ne sapı, ne demeti, ne vurması... Hangi yemin... Hangi konuda...

Yaaa... Ne cırmalattı ama değil mi... Bir yılana sarılır, bir kıvırtır filan diye bekledim, ona bile takati kalmadı. Dondu garibim. Bütün müslümler gibi uyuyor numarası yapıyor. Bazen ölü taklidi bile yaparlar... Çok komikler yaaa...

Sitelerde Paylaş

Kombinasyon çalışmaları bana ait değil.

Ne rakamı neyin katından bahsediyorsun ? Anlamadım.

Anarşist, ne olayı hatırlıyorum ne de seni. Ama ben sana cevap yazmışımdır. Yada konuyla alakasız trollük yaptığın için seni muhatap almamış olabilirim.

Ateistlerin birçoğu bir konuda cevap aldıkları zaman hemen konuyu değiştirerek trolleme yapıyorlar. Bu tarz kişileri ciddiye almıyorum.

Kombinasyon bir nesne grubu içerisinden sıra gözetmeksizin yapılan seçimlerdir. Nesne grubunun tekabül ettiği kümenin alt kümeleri olarak da tanımlanabilir. Çünkü alt kümelerde sıra önemli değildir.

Bir A kümesinin herhangi bir alt kümesine A kümesinin bir kombinasyonu denir. Mesela 52 iskambil kartı arasından seçilen dört kart, kartları seçme sırası önemli olmadığından bir kombinasyon problemidir....

Kısacasi düzenli ve duzensiz kombinasyon sizin verdiğiniz örnek tamamen düzensiz kombinasyon ... Bu durumda her ayetler birlestirilirse bir anlam ifade etmeli ama etmiyor ..

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu müslümler çok çaresiz kalınca iyice komikleşirler. "Allahıııım bu kafiri ya hidayete erdir, ya canını al" filan diye komik komik saçmalarlar. Dualarında allahlarına sundukları iki seçeneği de allah işaretlemeyince "yaaa allaam yaaa..." diyecek olur, ondan da tırsarlar.

Zor bunların işleri, çok zor... Lan sen kimsin de allahına iki seçenekten birini seç diye baskı yapıyorsun? Seçenekleri sana mı soracak? Bütün seçenekleri sen mi biliyorsun, yoksa allahın mı? Hayır bunlar allahlarını oyuncak etmeseler, ota bota alet etmeseler yine bir şey demeyeceğim. Kinlerine, nefretlerine, cehaletlerine allahlarını kılıf yapıyorlar.

Bunları nallahlarını alet etmeyecekleri bir tane çıkar söyleyin, utanan ben olayım. Bunlar cennette huri itme hayallerine bile allahlarını alet ederler. Bunların allahlarını alet etmedikleri şu çıkarları vardır, bunu allahı karıştırmadan bileklerinin hakkıyla elde ederler deyin, benim de yüzüm kalmasın, fos çıktım diyeyim. Yoktur!

Sitelerde Paylaş

Kombinasyon bir nesne grubu içerisinden sıra gözetmeksizin yapılan seçimlerdir. Nesne grubunun tekabül ettiği kümenin alt kümeleri olarak da tanımlanabilir. Çünkü alt kümelerde sıra önemli değildir.

Bir A kümesinin herhangi bir alt kümesine A kümesinin bir kombinasyonu denir. Mesela 52 iskambil kartı arasından seçilen dört kart, kartları seçme sırası önemli olmadığından bir kombinasyon problemidir....

Kısacasi düzenli ve duzensiz kombinasyon sizin verdiğiniz örnek tamamen düzensiz kombinasyon ... Bu durumda her ayetler birlestirilirse bir anlam ifade etmeli ama etmiyor ..

Çok önemli bir noktaya değindin, gerçekten çok önemli.

Sitelerde Paylaş

Kombinasyon Örnek-7

Gökleri ve yeri hak ve hikmete uygun olarak yaratmıştır. 16:3
Geceyi gündüzün üzerine örtüyor, gündüzü de gecenin üzerine örtüyor. 3/27
Güneşi ve ayı da koyduğu kanunlara boyun eğdirmiştir.
Bunların her biri belli bir zamana kadar akıp gitmektedir.
13/2
● İyi bilin ki O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır. 67/2

39:5

Gökleri ve yeri gerçek ile yarattı. Geceyi gündüzün üzerine yuvarlar ve gündüzü de gecenin üzerine yuvarlar. Güneşi ve ayı da emri altına sokmuş ve onların her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. Kesinlikle, O Üstündür, Bağışlayandır.

Kombinasyon Örnek-8

İman edip salih ameller işleyenlere gelince 3/57

ki biz kişiye ancak gücünün yettiğini yükleriz 2/286
işte onlar cennetliklerdir. 46/14
● Onlar orada ebedî kalıcıdırlar. 2/25

7:42

İnanıp erdemli bir hayat sürenlere gelince, biz hiç kimseye kapasitesinin üstünde sorumluluk yüklemeyiz; onlar cennet halkıdır. Onlar orada ebedi kalıcıdırlar.

Kombinasyon Örnek-9

Ey insanlar! Allah'ın size olan nimetini hatırlayın. 5/11
Allah'tan başka size göklerden ve yerden rızık veren bir yaratıcı var mı? 27/64
O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. 13/30
● O hâlde nasıl oluyor da haktan çevriliyorsunuz? 63/4

35:3

Ey insanlar, Allah'ın size olan nimetlerini hatırlayın. Sizi gökten ve yerden rızıklandıran Allah'tan başka bir yaratıcı mı var? O'ndan başka tanrı yoktur. Nasıl da saptırılıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

11:1 A.L.R. (Bu) öyle bir kitaptır ki, Bilge ve her şeyden Haberdar biri tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış ve sonra da açıklanıp detaylanmıştır.

11) 2:108 Daha önce Musa'dan istendiği gibi, siz de elçinizden isteklerde mi bulunmayı arzuluyorsunuz?

Musa'dan istenilen

4:153 Oysa Hz. Musa’dan, bundan daha da büyüğünü istemişler, “O halde, bize Allah’ı açıkça göster.” demişlerdi.

12) 18:48. Ve sırayla Rabbine sunulurlar. bize, İLK BAŞTA SİZİ NASIL YARATTIYSAK öyle gelirsiniz.

“İLK BAŞTA SİZİ NASIL YARATTIYSAK.” İfadesinden kasıt:

6:94. "Sizi ilk defa yarattığımız gibi bize tek olarak geldiniz. Size hayal gibi gösterdiğimiz şeyleri ardınızda bıraktınız.

13) 41.29. İnkar edenler, "Rabbimiz, cinlerden ve insanlardan bizi saptıranları bize göster." derler.

İnsanlar ve cinler nasıl saptırır:

6:112. Böylece, her peygambere insanlardan ve cinlerden olan şeytanları düşman kıldık. Aldatmak için birbirlerine yaldızlı sözleri vahyederler.

Sitelerde Paylaş

Ayet değil, cümle kalıpları var. Belirli cümleler var, o cümleler belirli ayetlerde kullanılmış, belirli ayetlerde birleşmiş.

bak arkadaşim yanlış anlama o kombinasyonları kim yaptı bilmiyorum ama bu kombinasyonlar la kitabınizi ciddi söylüyorum savunma neden mi mesela

8 örnek kombinasyon

2;2;3;46;7 sürelerle oluşan kombinasyonu açıklarmisin bana bu sayılardan elde edilen sonuç nedir.. bu konumda kullanılan doğal sayılardan oluşan bu süreler neye göre seçildi ... Mesela düzenli kombinasyon örneği vereyim n.(n+1) kombinasyonu düzenli bir kombinasyon olup anlamı (1+2+3+4+5+....) Gibi bir sayılar toplamıni ifade eder .

Sitelerde Paylaş

Ölü taklidi yapmak normal bir davranış değildir. Bu ahlaksızlık değilse kaçıklıktır, akli dengenin olmadığının belirtisidir. Akli dengesi yerinde bir insan ölü taklidi yapmaz. İnsan denen bir canlı, tepki verir.

Hoş, kibrin en sevdiği günah olması şeklinde bir cümle kuran bir kişinin akli dengesinin yerinde olmadığı çok açık. Bu açık seçik keçileri kaçırmış olma demektir. Çok açık.

Sitelerde Paylaş

Allah niye putları kıskandı da onları kaydeğer görüp tahta parçalarına savaş açtı. Herşeye gücü yeten ve gerşeyi bilen Allah benden başka Tanrı'ya tapmayın derken hangi tanrılardan söz ediyordu. Şu işe yaramaz el yapımı putlara mı? Filimlerde yere çöküp havaya dua eden adamla puta dua eden arasında ne fark var?

Biri telgraf biri telefon.

Kaplolu iletişim kurmaya çalışırken (putlarla) şimdi kaplosuz iletişim kurmaya çalışıyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...