Jump to content

Kuran: "Şirk (Politeizm) affedilmez günahtır. Politeizm en büyük zulümdür."

Recommended Posts

Allah şöyle bir örnekleme yaptı: Hiçbir şeye gücü yetmeyen, başkasının eşyası durumunda bir kul/köle ile bizden bir güzel rızıkla rızıklandırdığımız ve ondan gizli açık dağıtan bir kişi. Bunlar aynı olur mu?!... Nahl - 75

Allah özetle “Siz kölelerle kendinizi eşit kabul ediyor musunuz ki, bana ortak koşulmasına razı olasınız” diyecek kadar açık konuşuyor.

Köle azadı ise; sadece bazı istisnai haller, hür insanların işledikleri günahlar ve toplum içinde ayıp görülen kimi davranışları için -üstelik sınırlı sayıda- öngörülüyor. Velhasıl, köleye “iyi” davranma-azatlama (hatta kimi hadislerde dile getirildiği üzere onlara “kızım-oğlum” gibi güzel sözlerle hitap etme) buyruklarının köleliği toptan kaldırmakla ilgisi yoktur. Çünkü tarihsel sürece baktığımızda İslam‟ın bu ve benzer bildirimlerdeki gayesinin, kölelerin emeğinden maksimum düzeyde yararlanmak (bilhassa savaşlarda), yeni taraftarlar kazanmak için onları bir koz olarak kullanmak ve topluca isyan etmelerinin de önüne geçmek olduğunu görüyoruz.

Bilindiği gibi Hz.Muhammed’in yaşadığı dönemde bölgede köleci toplum düzeni vardı. Özellikle savaşlarda ele geçirilen esirler köle ve cariye yapılıyor, ya da köle pazarlarında satılıyordu. Bu köle ve cariyeler hizmetkar olarak ev işlerinde ya da tarlalarda çalıştırılıyordu.
İslam egemen olduğunda da kölecilik devam etti. Gerek Muhammed’in zamanında, gerekse İslamiyet geldiği çoğrafyada toplum düzenini, gelenekleri ve sosyal yapıyı değiştirmeden sadece kendine göre yeniden düzenlemiştir. Kölelikte aynı kural ve kaidelerle ve toplumsal ve ekonomik düzene göre sürdürülmüştür. Bu yönüyle müslümanlığın kölelik ve cariyelik konusunda toplum düzenine getirdiği hiçbir yenilik yoktur. Muhammed zamanında olduğu gibi onun ölümünden sonra da yapılan savaşlarda esir alınanlar geçmiş dönemlerde olduğu gibi ya bir fidye karşılığında geri verildi ya da köle yapıldı.
Kur’an’da adam öldürenin ya da yemininden dönenlerin bir köle azat etmesi söylenir. Kölelere iyi davranılması ve yardım edilmesinden söz edilir. Kadınlara, hayvanlara da iyi davranılmasından bahsedilir ama köleliği kaldırma emaresi olan tek bir ayet dahi yoktur.
Tersine kölelik gayet doğal karşılanır. Bu nedenle İslam tarihinde hiç bir dönemde köleliğe karşı çıkılmamış, kaldırılması istenmemiş, düşünülmemiştir. Çünkü köleliğin şeriattan olduğuna inanılmıştır. Üstelik dünya yüzeyinde köleliğin en son kaldıranlar müslüman ülkelerdir.
Evet, apaçık kitap yazmak böyle bir şey işte. Domuz etinin yasak olduğu apaçık yazıldığı için 1400 senedir yenmiyor, köleciliğin yasaklanması apaçık yazılmadığı için 1300 sene daha devam etmiş. Köleciliği bırakan islam ülkeleri ya diğer ülkelerin baskıları sonucunda bırakmışlar, ya içinde bulundukları çağdan utandıkları için.
Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

secde itaat etmek demektir...

kanunlara kurallara yasalara uyduğunda secde etmiş olursun...

itaat etmek ilah edinmek yada köle olmak değil...

Secde etmek birinin efendiliğini, sahipliğini kabul etmektir. Sen bir mahkemeye çıktığında yargıcın önünde secde mi ediyorsun?

Sitelerde Paylaş

melekler ademe kul köle mi olmuşlar...

tanrı benden başka hiç bir ilahınız yoktur olamaz derken benden başka hiç bir kişiye nesneye kul köle olmayın derken başkalarına sizde köleler edinin der mi...

Mantık nereye gitti...

Melekler, tanrılar, mitolojik kahramanlar falan.

Senin mantık nereye gitti?

Sitelerde Paylaş

Secde etmek birinin efendiliğini, sahipliğini kabul etmektir. Sen bir mahkemeye çıktığında yargıcın önünde secde mi ediyorsun?

Yargıcın hükmünü kabul etmek de boyun eğmek anlamında secde etmektir...

Tanrı kendisinden başkasına secde edin derken onu ilahınız kabul edin ona kul köle olun demek istemiyeceği heralde açık değil mi...

En büyük suç ve haksızlık olarak kabul ettiği şeyi yapın der mi...

tanrının benden başkasını ilah edinmeyin demesi aslında insana görünen Hiç bir varlığa köle olmamasını öğütlemektir...

müşrikler derken asıl kasdedilen puta tapanlar filan değil insanları köle edinenlerdir...

bu zulme haksızlığa sömürüye karşı la ilahe illallah denilerek özgürlük savaşı başlatılmıştır...

Ebu lehebler insanları kul köle olarak kullanan insanlardı ve onların sömürü

düzenlerine karşı mücadele edildi...

Ebu lehebin elleri kurusundan maksat bu sömürü düzenlerine karşı sürekli uyanık olma çağırısıdır...

Ama sonraları maalesef bu mücadele yenilgiye uğramış kölelikle mücadeleyle başlayan Bir hareket insanları köleleştirmeye çalışanların eline geçmiş ve onlar tarafından kitapları tahrif ediip her türlü mesajı ters yüz edilmiştir...

Sitelerde Paylaş

itaat etme uyma anlamında anne babama öğretmenlerime kitaplara tanrıya ...

Kul köle olmaya çalıştığım tek şey de vicdanımın sesinin sahibi olan allah...

Ögretmen "yarin beden egitimi var, sporayakkabilarinizi getirin" dedi

Ve bütün sinif "tamam ögretmenim" diyerek secde ettiler :)

Sen yani babana, anana, ögretmenine bedensel olarak secde ediyordun öyle mi?

Saka bir yana,

Ateşperest İran toplumunda doğup büyümüş olan Hz. Selman, Müslüman oluşunu takip eden günlerden birinde karşılaştığı Hz. Peygambere secdeye vardı.
-Salât ve Selam üzerine olsun- Allah'ın Resûlü ancak putperestlerin yapabileceği bu davranış karşısında Selman'a Allah'ı birleyenlerin yapması gerekeni öğretmek için şöyle buyurdu:
-Ya Selman! Bana secde etme. Ben insanım, Allah'ın kuluyum ve de elçisiyim.
Ölümsüz olup ezelî ve ebedî diri olan Allah'a secde et. İ. Kesîr, Yusuf 100
Gece ve gündüz, Güneş ve Ay onun ayetlerindendir. Eğer sadece Allah'a kulluk/ibadet ediyorsanız, Güneş'e, Ay'a secde etmeyin; onları yaratan Allah'a secde edin! FUSSİLET-37

Yeri gelmisken,

İnsanlar; hastanın iyileşmesi, fakirin zenginleşmesi gibi ihtiyaçlarını Al­lah’tan başkasına arzediyorlar, onlardan yardım bekliyorlar, istek­lerinin gerçekleşmesi beklentisiyle onlara adaklarda bulunuyorlar ve bereket umarak isimlerini anıyorlardı… Bunun üzerine Allah Teâlâ, namazda:
“Ancak sana kulluk eder ve ancak senden yardım isteriz.” denilmesini emretti ve şöyle buyurdu:
“Allah ile birlikte kimseye dua etmeyin (yalvarmayın)!”
Bu âyette sözü edilen “dua” dan maksat, -tefsir bilginleri­nin dediği gibi- “ibâdet” değildir; aksine “istiâne” yani yardım is­temektir. Çünkü şu âyet, onun bu şekilde anlaşılmasını gerektir­mektedir:
“Bilâkis yalnız Allah’a yalvarır, O’ndan yardım istersiniz; O da kaldırılmasını istediğiniz belâyı kaldırır."
Doktordan, ögretmenden falan yardim istemeyin!!!!
tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şirk deyince su sure(NISA-1) kafami karistiriyor.

Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinizden sakının. Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'tan ve akrabalık haklarına riayetsizlikten de sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.

Meallerin bir cogu yukardaki gibi cevirilmis ama acikca ekleme yapmislar. Orda akraba haklarindan, akraba baglarindan falan bahsetmiyor!

Yâ eyyuhân nâsuttekû rabbekumullezî halakakum min nefsin vâhidetin ve halaka minhâ zevcehâ ve besse minhumâ ricâlen kesîran ve nisââ(nisâen), vettekûllâhellezî tesâelûne bihî vel erhâm(erhâme). İnnallâhe kâne aleykum rakîbâ(rakîben).

ittekû : takva sahibi olun, rabbe-kum(u) : Rabbinize karşı
ve ittekû : takva sahibi olun, allâhe : Allah
ve el erhâme : rahimler, akrabalıklar, yakınlar

Dogrusu böyle olacak!

Ey insanlar! O Rabbinizden korkunuz ki, sizi bir nefisten yaratmıştır ve ondan da zevcesini yaratmıştır. Ve o ikisinden de birçok erkekler ve kadınlar türetmiştir. Ve Allah-ü Azîmüşşan'dan korkunuz ki, O'nunla birbirinizden dilekte bulunursunuz, rahîmlerden de korkunuz ki, şüphe yok ki, Allah Teâlâ üzerinize nâzir bulunmaktadır.

...Ve artık sadece Bana karşı takva sahibi olun...(Bakara-41)

SADECE kendisinden korkulmasini isteyen Allah Nisa 1de yanina AKRABALARI(rahimleri) katmis.

Bu Şirk degil mi?

Sitelerde Paylaş

Şirk deyince su sure(NISA-1) kafami karistiriyor.

Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinizden sakının. Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'tan ve akrabalık haklarına riayetsizlikten de sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.

Meallerin bir cogu yukardaki gibi cevirilmis ama acikca ekleme yapmislar. Orda akraba haklarindan, akraba baglarindan falan bahsetmiyor!

Yâ eyyuhân nâsuttekû rabbekumullezî halakakum min nefsin vâhidetin ve halaka minhâ zevcehâ ve besse minhumâ ricâlen kesîran ve nisââ(nisâen), vettekûllâhellezî tesâelûne bihî vel erhâm(erhâme). İnnallâhe kâne aleykum rakîbâ(rakîben).

ittekû : takva sahibi olun, rabbe-kum(u) : Rabbinize karşı
ve ittekû : takva sahibi olun, allâhe : Allah
ve el erhâme : rahimler, akrabalıklar, yakınlar

Dogrusu böyle olacak!

Ey insanlar! O Rabbinizden korkunuz ki, sizi bir nefisten yaratmıştır ve ondan da zevcesini yaratmıştır. Ve o ikisinden de birçok erkekler ve kadınlar türetmiştir. Ve Allah-ü Azîmüşşan'dan korkunuz ki, O'nunla birbirinizden dilekte bulunursunuz, rahîmlerden de korkunuz ki, şüphe yok ki, Allah Teâlâ üzerinize nâzir bulunmaktadır.

...Ve artık sadece Bana karşı takva sahibi olun...(Bakara-41)

SADECE kendisinden korkulmasini isteyen Allah Nisa 1de yanina AKRABALARI(rahimleri) katmis.

Bu Şirk degil mi?

allaha ve akrabalara saygılı olun ...

biz anne babamıza büyüklerimize bilginlerimize öğretmenlerimize allaha peygamberlere saygı gösteririz...

ama sadece allaha yani içimizdeki vicdanın sesinin sahibine kul köle oluruz...

Sitelerde Paylaş

secdenin teslimiyet boyun eğme anlamı olduğunu yine kurandan örnekleyebiliyoruz...

mesela Yusuf suresi 100 de anne babası ve kardeşleri yusufa secde ederler ...

Ben de onu diyorum zaten, secde etmek birinin efendiliğini kabul etmektir. Secde etmek bir eylemdir ve utanç verici bir durumdur. Bir insan başka bir insana neden secde eder ki?

Sitelerde Paylaş

bir insanın başka bir insanı köle edinmesi islamın temel felsefesiyle yani la ilahe illallah ile ters düşer...

Dolayısıyla köleliğe zemin hazırlayan yada destek olarak görülen tüm ifadelerin tahrife uğramış eklenmiş değişmiş Olması olasılık dahilindedir...

Mesela bazılarına göre kısasta hayat vardır dan sonraki kısmı emeviler tarafınadan Eklenmiştir...

Bununla kölelik kalkıyorsa, ona bakarsan kuranda defalarca "esirgeyen, bağışlayan Allah" deniliyor. bunun da merhametsizliği kaldırması gerekirdi.
Ama bakıyoruz ki islamda, hiçbir dinde olmadığı kadar gaddarlık ve adaletsizlik var.
Demekki besmele gibi, kelimei tevhid de göstermelik. bu tarz ayetlerin hepsi aldatmaca ve göz boyamadan başka birşey değil.
Değişme konusuna gelirsek, dinin tüm kaynaklarının birden değişme ihtimali yoktur;
Yani hem hadisler, hem islam tarihi, hem islam gelenekleri, hem kutsal kitap... hepsinin birden değişmiş olması tamamen imkansız ve mantıkdışı.
Eğer bu kadar kötü yönde değişip, insanlığa felaket getirecekse, herşeyi bilen bir varlık niye böyle bir din göndersin? Dinin ne manası kalır o zaman? :)
tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kur'an'da tabii ki,kölenize iyi davranın diyecek;köle bir mal,durduk yere kimse malını kırıp dökmez.

Üstelik köleye kötü davranılması kölenin isyanına yol açar.Kur'an'da ve hadislerde köleye iyi muamele edilmesinin

istenmesi kölelik düzeninin aksamadan devamının sağlanması içindir.

Muhammed'de bir sürü köle-cariye edinmiştir.Bunlara iyi davranın denmesi,kısaca insani ya da ahlaki bir

kaygıdan dolayı değildir.Öyle bir kaygı olsaydı kölelik kökten yasaklanırdı.Köle edinmeyin emri gelir,kölelik bir-iki

nesil içinde kendiliğinden kaybolurdu.

Sitelerde Paylaş

allaha ve akrabalara saygılı olun ...

biz anne babamıza büyüklerimize bilginlerimize öğretmenlerimize allaha peygamberlere saygı gösteririz...

ama sadece allaha yani içimizdeki vicdanın sesinin sahibine kul köle oluruz...

Ögretmene secde etmek, akrabaya saygi...

kirec, birak bunlari,

yukarda nerde saygidan bahsediyor?

takva sahibi olmak=sakinmak, cekinmek, korkmak!!!

ama konu baska

burda Allah yanina neden akrabalari da aliyor? Neden akrabalardan korkulmasini istiyor?

Nisa suresi = Kadinlar suresi. mmmm? Kadinlara akrabalari baski yapabilsin diyemi acaba?

Bilemiyorum.

Ama akrabalarin Allahla beraber yazilmis olmasi bence şirktir :)

Sitelerde Paylaş

Ögretmene secde etmek, akrabaya saygi...

kirec, birak bunlari,

yukarda nerde saygidan bahsediyor?

takva sahibi olmak=sakinmak, cekinmek, korkmak!!!

ama konu baska

burda Allah yanina neden akrabalari da aliyor? Neden akrabalardan korkulmasini istiyor?

Nisa suresi = Kadinlar suresi. mmmm? Kadinlara akrabalari baski yapabilsin diyemi acaba?

Bilemiyorum.

Ama akrabalarin Allahla beraber yazilmis olmasi bence şirktir :)

Bazı eylemler hem allaha hem başkalarına karşı uygulanır...

Sevmek saymak korkmak hatırlamak vs. gibi...

Babalarınızı zikrettiğiniz gibi allahı da zlkredin ...

Anne baba nıza sevgi saygı gösterdiğiniz gibi allaha sevgi saygı gösterin...

ama sadece allaha kul köle olunur...

Benim görüşüm böyle...

Sitelerde Paylaş

La ilahe illallah sözü zaten köleliği kaldırır...

Allahtan başka kimse ilah yani köle sahibi olamaz...

İlahlık ile köle sahip olmayı bir tutman hakkında ne diyeceğiz bilemiyorum.

Bir şey demeyelim. Madem saçma olana indirgeyerek yol almaya çalışıyorum, hadi bu tanımlamayı da kabul edelim: Bu lafz da bilakis köleliğin tescilidir. Binlerce tanrıya değil sadece bana köle olacaksınız demektir. Burada köleliğin kaldırılması ile ilgili bir şey göremiyorum.

Başka ayet?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...