Jump to content

Müslümanların Ateistforumda ne işi var?

Recommended Posts

Müslümanların bu forumda ne işi var? Burası ateist forum. Her gün yeni bir tebliğci geliyor bilmiş bilmiş..

İslam hakkında ne bilgi sahibisiniz ne de sorulara cevap verebiliyorsunuz? Daha kendi dininizden haberiniz yok

buraya gelip ahkam kesmek ne neyin nesi?

Sizlere cevap yazmak bile vakit kaybı bence.

Bence gidin islami forumlara.İslam 12-15 kola ayrılmış onları düzeltmekle, tek kolda birleşmekle uğraşmalısınız.

Dağılmış birbirinden farklı islamı bence tek hale getirmeniz sizin için daha hayırlı ve daha kolay olacaktır.

Bizlerden size ekmek çıkmaz. Siz ekmek olursunuz orası ayrı. Aşağıda ayetinizin belirttiği gibi...

Nisa-140

4:140 - Allah size Kitab (Kur'an)da: "Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, o kâfirlerle oturmayın. Aksi halde siz de onlar gibi olursunuz" diye hüküm indirdi. Muhakkak ki Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.
Sitelerde Paylaş

Burada oyalanan, gitmeyen bir müslümün kesinlikle ateist olmaya niyeti vardır. Bu yollardan biz de geçtik. Ben de meydan okurdum, bir ateist gelsin beni ateist olmaya ikna etsin de görelim diye. Hayatta olmayacağım tek şey ateist derdim müslümken. Panteist olabilirim, agnostik olabilirim ama hayatta ateist olmam derdim.

Hatta bu sözü söylediğim bir çok eski müslüm arkadaşım var, hani sen böyle derdin diye hatırlatıyorlar. Bana en acı veren şey, benim bu tür sözlerimden dolayı islama sıkıca sarılmış olan ve hâla bırakmayanlar. Sen zamanında şöyle demiştin diye hatırlatıyorlar ve utanç duyuyorum.

Neyse bunları başımdan savmanın yolunu buldum. Bunlar selamun aleyküm dediler mi kesinlikle aleyküm kem küm filan demeyeceksin. Bunlar selamı yayınız diye hadis var diyorlar. Çünkü ezanı günde anca beş kere okuyabiliyorlar. Selamı ise dakka başı verebilirler. Selam almayınca suratları karmakarışık oluyor, çok bozuluyorlar.

O yüzden selamı yok ediniz. Kesinlikle selam almayın. Ben yanlışlıkla alırsam kafama bir yumruk atmaya söz verdim. Eğer yanlışlıkla bir selam alırsam kafamın arkasını duvara getirip öyle yumruk atacağım!

Geçen cenaze vardı. Ben kuran okunurken özellikle ayak ayak üzerine atarım. Ama burada yapmayayım, çok acılılar dedim. Bu acıya biber basılmaz diye acıdım. Hatta şimdi el fatiha dediklerinde de bu güne mahsus yalandan el kaldırayım dedim ama yapamadım. Elimi yalandan kaldırmak hiç içimden gelmedi. Herkes ellerini indirince "yiğen sen niye dua etmedin" diye biri soracak diye gardımı aldım. Tanıyan var tanımayan var. Neyse ki kimse demedi.

Alışacak bunlar, alışacak. Bunların dinine saygı duymayacağımı artık her ortamda söylüyorum. Söylemediğim bir ortam kalmadı. Dininize bundan sonra saygı yok diyorum.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada oyalanan, gitmeyen bir müslümün kesinlikle ateist olmaya niyeti vardır. Bu yollardan biz de geçtik. Ben de meydan okurdum, bir ateist gelsin beni ateist olmaya ikna etsin de görelim diye. Hayatta olmayacağım tek şey ateist derdim müslümken. Panteist olabilirim, agnostik olabilirim ama hayatta ateist olmam derdim.

Hatta bu sözü söylediğim bir çok eski müslüm arkadaşım var, hani sen böyle derdin diye hatırlatıyorlar. Bana en acı veren şey, benim bu tür sözlerimden dolayı islama sıkıca sarılmış olan ve hâla bırakmayanlar. Sen zamanında şöyle demiştin diye hatırlatıyorlar ve utanç duyuyorum.

benim durumum da aynı senin gibi . asla ateist olmam dediğim zamanları hatırlıyorum . ateistlerle tartıştıkça doğruları öğrendim . Ancak bunda utanılacak hiçbir şey yok , inan bana . Bu , sen ve etrafındakilerin bir zamanlar ne kadar önyargılı olduğunu gösterdikleri bir işarettir . Bunu onlara bu şekilde açıkla . Ben haksız mışım , çünkü kör müşüm de .

Neyse bunları başımdan savmanın yolunu buldum. Bunlar selamun aleyküm dediler mi kesinlikle aleyküm kem küm filan demeyeceksin. Bunlar selamı yayınız diye hadis var diyorlar. Çünkü ezanı günde anca beş kere okuyabiliyorlar. Selamı ise dakka başı verebilirler. Selam almayınca suratları karmakarışık oluyor, çok bozuluyorlar.

O yüzden selamı yok ediniz. Kesinlikle selam almayın. Ben yanlışlıkla alırsam kafama bir yumruk atmaya söz verdim. Eğer yanlışlıkla bir selam alırsam kafamın arkasını duvara getirip öyle yumruk atacağım!

Geçen cenaze vardı. Ben kuran okunurken özellikle ayak ayak üzerine atarım. Ama burada yapmayayım, çok acılılar dedim. Bu acıya biber basılmaz diye acıdım. Hatta şimdi el fatiha dediklerinde de bu güne mahsus yalandan el kaldırayım dedim ama yapamadım. Elimi yalandan kaldırmak hiç içimden gelmedi. Herkes ellerini indirince "yiğen sen niye dua etmedin" diye biri soracak diye gardımı aldım. Tanıyan var tanımayan var. Neyse ki kimse demedi.

Alışacak bunlar, alışacak. Bunların dinine saygı duymayacağımı artık her ortamda söylüyorum. Söylemediğim bir ortam kalmadı. Dininize bundan sonra saygı yok diyorum.

Sorma arkadaş , her yerde selamün aleyküm zırvalığı . kardeşim ben sana selam vermek zorunda mıyım ? geçen gün oturdum dolmuşta en öne . şoför bana döndü selamün aleyküm dedi . benim de kafam bozuk o gün . bana selam almak sünnettir gibisinden bir şey dedi . bunların hepsini boğazlayasım geliyor biliyo musun . ben de bundan sonra karar verdim . bana selam verenlere ben de " merhaba " diyeceğim . onlara inat değil mi lan . sen bana saygı duyuyor musun şerefsiz , ben de sana saygı duymayacağım bundan sonra

tarihinde Blitz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kafamı karışık iken farklı bir forumdaydım..Sonra kapandı o forum..Bu forumu da biliyordum ama bu forum beni ürkütüyordu sanki..Öyle hatırlıyorum..

Müslüman birisi bu foruma girmeye korkar bence..Bu forum artık yolun sonudur..Bu foruma gelen bir müslüman,sıradan bir müslüman olamaz..

Sitelerde Paylaş

"Selamualeykum" dinsel ve geleneksel bir selam şekli. ama nezaketen, merhaba, selam vb. diye karşılık vermek yerinde olur. En azınan tebessümle bir baş sallama veya el ile selam gereklidir. bu toplum barışına da bir katkıdır.

Müslümanların forumda olmasına gelirsek, seviyeli olarak düşüncelerini paylaşmak isteyenler gelmelidir. ve bu tartışmalar foruma katkıdır bence.

Ancak, dinsizliği ahlaki problem gibi göstermeye çalışmak, iftiradır ve zaten başlı başına bir ahlaksızlıktır. Ahlak için, dine ihtiyaç olduğunu iddia etmek, ahmaklık ve cahillik olmasının yanısıra, karakter zaafiyetinin de bir işaretidir.

Sitelerde Paylaş

Geziniyorum işte, belki kuranı daha ciddi eleştirenler bulabilirim diye ve onun üstünde gerçeklik ile ilgili daha üstün birşeyler koyabilen çıkar mı diye.

Eğer çıkan olursa ben bu zamana kadar akletmeyi esas bildiğim için, akla ters düşüyorsa ben niye müslüman kalayım ki?

Maalesef henüz bunu başaran bulamadım, ama kim bilir belki birisi çıkar Kuranda gerçek bir çelişki olduğunu söyler. Bu forumda ve başka sitelerde sayılanlarda çelişki görmek çok zor. Yani kendi içinde tutarlıdır, fakat kurana modernist paradigma ile bakılırsa tabii ki bu düşünceye göre bir çok tutarsızılık bulunabilir. Aynısı islam paradigmasından bakıldığında batı düşüncesinin nasıl çürütüldüğünü görmek mümkündür.

Birkaç örnekle bunu izah etmeye çalışayım, belki ne demek istediğmi anlarsınız:

- İddia: kuranda özgürlük varmış gibi (dinde zorlama yoktur) ama başka ayetlerde bunun tersi söz konusu

Buna kuranın cevabı: 2 yol bildirilmiştir, böyle olmasını isteyende tanrı ve insan bu yollardan herhangi bir yolu seçebilir. İslamı seçen ise kesinlikle özgür değildir, yani onun hayatına dair kurallar var iken, bunun dışına çıkamaz. Bakınız kendi içinde bir çelişki yoktur. O kitapta zaten özgürlük diye bir kelime geçmez, bu batı düçüncesine ait bir kavramdır (bu kavram da eleştirilebilir, ayrı bir konu)

Aynı şey demokrasi gibi kavramlar içince geçerli. Demokrasi islamı asla kabul etmediği gibi, islamda onu asla kabul etmez. Sorun daha çok müslümanların aşağılık kompleksiyle hareket ettiğinden kaynaklanıyor. Yani müslüman birisi ben demokratım diyorsa, ya ne dediğini bilmiyor yada baştakilerin yaptığı gibi insanları din üzerinden sömürüyordur.

- İddia: İslamda şiddet ve savaş söz konusudur, bazen de hoşgörü dini gibi lanse edilir

Buna kuranın cevabı: eğer bir topluluk bir devlet haline geldiyse, gerekirse savaşmak zorundadır. Ayetleri bağlamından kopararak bu olaya bakmak ateistlerdeki samimiyetsizliği gösteriyor gibi. Savaşın şartları ve kurallarıda yine kuranda mevcut. Bugün batı dünyası çıkarları için savaştığı gibi, bir islam devleti de insanları zulümden kurtarmak için savaşmak zorunda. Yine bakın İslam bir devlet önerisine sahip kurana göre.

Hoşgörü kavramı yine modernizme ait bir kavram. Kuran kimseyi zorla inandırmak istemez, ama başka dinleri hoş görmez. Mantıklı olanda bu değilmi, kendisini doğru/gerçek/üstün gören bir din başka dinleri (ateizm dini dahil) niye hoş görsün ki? Kuran onların hoş olmadığını bir çok yerde açıklarken yine müslümanlar aşağılık kompleksiyle hoşgörüden bahseder.

Bunun gibi çelişki sayılan birçok konu açıklanabilir, ama benim şahsen beklediğim daha ciddi eleştiriler.

--- I believe in the Creator who created men, not a creator who is created by men --- (anonim)

Sitelerde Paylaş
  • 10 months later...

Bende tam bunun için buraya gelmistim. Nasil oldugunu algilayamadim forumu, nereye,nasil yazacagimi da bilemedim.

Neyseki denk geldi boyle bir başlık:)

Komşu forum desem ne denir bilemiyorum ama

Islamic forumdan geliyorum.

Hatta oradaki adımı burada kullandim.

Belki bizim foruma gelen ateist arkadaslar burada ise

Mahlastan tanır diye.

Ateist arkadaslarin islami forumlarda ne işi var demeyeceğim. Zira butun forumlarda ayırım yapmiyoruz vs vs gibi seyleri var giriste.

Benim anlamadığım islami foruma gelip

Önce sorguluyan musluman gibi davranip

Sonrasinda hamle yapmak ?

Niye bunu uyguluyorlar ?

Ben ateistim dese zaten hoşgörü adi altinda

Aman 1 kardes kazanalim diyecekler ki

Ben bunu da cok saçma buluyorum.

Ama bu baglamda ateist arkadaslarin yontemlerini anlamiyorum.

Hey ! Şayet burdaysan bizim haneye gelen arkadaş.

Ben ergen Alketa:))

Her 2 tarafinda bilinclendirme adi altindaki yontemleri

Tuhaf bence.

Birbirinin kopyası.

Zit kutup çekimi bundan olsa gerek :)))

Sitelerde Paylaş

Bende tam bunun için buraya gelmistim. Nasil oldugunu algilayamadim forumu, nereye,nasil yazacagimi da bilemedim.

Neyseki denk geldi boyle bir başlık:)

Komşu forum desem ne denir bilemiyorum ama

Islamic forumdan geliyorum.

Hatta oradaki adımı burada kullandim.

Belki bizim foruma gelen ateist arkadaslar burada ise

Mahlastan tanır diye.

Ateist arkadaslarin islami forumlarda ne işi var demeyeceğim. Zira butun forumlarda ayırım yapmiyoruz vs vs gibi seyleri var giriste.

Benim anlamadığım islami foruma gelip

Önce sorguluyan musluman gibi davranip

Sonrasinda hamle yapmak ?

Niye bunu uyguluyorlar ?

Ben ateistim dese zaten hoşgörü adi altinda

Aman 1 kardes kazanalim diyecekler ki

Ben bunu da cok saçma buluyorum.

Ama bu baglamda ateist arkadaslarin yontemlerini anlamiyorum.

Hey ! Şayet burdaysan bizim haneye gelen arkadaş.

Ben ergen Alketa:))

Her 2 tarafinda bilinclendirme adi altindaki yontemleri

Tuhaf bence.

Birbirinin kopyası.

Zit kutup çekimi bundan olsa gerek :)))

Bazı ateistler İslami forumlara gidip önce Müslüman gibi davranıp sonradan -sizin deyiminizle- hamle yaparak Müslüman kişilerin soru işaretleri uyandırabileceğini düşünüyor sanırım.

Ateist olduklarını söyleyerek girdiklerinde çoğu zaman atılıyorlar, sizin forumunuz belki atmıyordur ama bunu çok kez yaşadılar.

Aslında her iki taraf da birbirinin kafasında soru işareti oluşturmaya çalışıyor. Müslümanların çoğunluğu (hepsi değil) büyük bir güvenle gelir ve ateistlere gerçeği gösterebileceğinden emin olarak tartışmaya başlar. Çoğu zaman da gerilir, sinirlenir veya bıkar.

Ateistler ise İslami forumlarda genellikle atılır.

İkisi de gidip gelsin, boşverin.:)

Hem sanıyorum eğleniyorlar da...

Sonuç olarak insan bu. Taktiklerinin değilse de amaçlarının benzer olması şaşırtıcı değil.

Hoşgeldiniz.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Bu forumda müslümanlar olmalı, olacak da.

Burası sizin blogunuz değil, kin kusup kendi kendinize eğleneceğiniz, birbirinize gaz vereceğiniz bir platform da değil.

Buraya bir Müslüman geliyorsa ve 19cu ya da 69cu değilse falan ve aşırı şeriatçı ahmak değilse ateist agnostik olarak gider burdan.

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türk Ateist arkadaşa hitaben;

Zahmet edip yorum yaptigin tesekkurler:)

Aslinda yazarken belki islami foruma gelen arkadaş ya da arkadaşlar görür diye yazmıştım.

Sonra unuttum gitti. Ta ki az önce burada takılan bir arkadas Alketa'yi ateist forumda gordum diyene kadar.

Dusundum de, biliyor musun, aslinda haklısın.

Pek de umrumda degil sanırım.

Herkes kafasına gore takilsin.

Bence her iki tarafta sorulari yanlis soruyor ya da ne bilim iste heyecan yok :) ne bir ateist sorusu ne de bir musluman sorusu beni heyecanlandirmiyor.aynı sorulari farkli kalip ile sorup yine muamma ile biten cevaplar silsilesinde bırakıp gidiyorlar.

Tek ogrendigim tum insanlarin varlik sancisi çektiği.aynilar ama ayrilar - ayni sorular renkleri farkli.vs vs...

Not:alinti nasil yapilir bilemedim. Tekrar tesekkur ederim :)

Sitelerde Paylaş

Aslinda yazarken belki islami foruma gelen arkadaş ya da arkadaşlar görür diye yazmıştım.

Sonra unuttum gitti. Ta ki az önce burada takılan bir arkadas Alketa'yi ateist forumda gordum diyene kadar.

Bence her iki tarafta sorulari yanlis soruyor ya da ne bilim iste heyecan yok :) ne bir ateist sorusu ne de bir musluman sorusu beni heyecanlandirmiyor.aynı sorulari farkli kalip ile sorup yine muamma ile biten cevaplar silsilesinde bırakıp gidiyorlar.

Tek ogrendigim tum insanlarin varlik sancisi çektiği.aynilar ama ayrilar - ayni sorular renkleri farkli.vs vs...

Soruların yanıtlardan fazla olması doğal ve normaldir. Herhangi tarihi kaydı olmayan veya erişilemeyen şeyler için, yanıt olmamasından başka bir sonuç beklenemez.

Soruların soruluyor olması: sizin gerçek bellediğiniz, aslında, başkasından duyup da üzerine hiç düşünmeden üzerine yattığınız kurgulardan başka bir şey değil, demek içindir.

Herhangi bir din inancı olan insanlar, tehlikelidir. Burada benim annem de başörtülü ama... yaklaşımları ne yazık ki gerçeği saklamaktan başka bir şey olmayacaktır.

Bu tehlikeyi ne kadar azaltabilirsek, o kadar iyidir.

Elbette dinliler de bu bakış açısına sahipler. Uyduruk kitaplarında açık ve seçik biçimde: bu dine inanmayanları buduğunuz yerde öldürün, yazdığı halde; tehlikeli olanların dinsizler olduğunu öne sürüp, yine aynı beklenti ile tehlikeyi azaltmak ve belki hayali kahramanlarının onlara, çabalarından dolayı sevap puanı yazacağı inancı ile sorularını sorarlar.

Davranış biçimleri, benzer nedenlerle aynı olsa da; bunlara bakarak: aynı etin çorbası, demek; haksızlık etmekten daha çok, aymazlıktır.

Sitelerde Paylaş

Çok güzel ifade etmişsiniz. Bütün bu soruların, birbirine gidip gelip sıkıştırmanın tek nedeni insanın çektiği varlık sancısı... Kimi kendini anlayıp bulmaya çalışıyor, kimi de kendi doğruluğundan emin, onları aktarıp safını genişletmeye... Her iki durum da varlık sancısıyla ilgili, evet.

Çok sevdiğim ve bilgisine güvendiğim bir dostum bana uzun uzun anlatmıştı inancını. Tartışmıyorduk, sadece anlatıyorduk.

Sonunda ona "Varmak istediğimiz yer aynı. Sadece yollarımız farklı, farkında mısın?" demiştim ve susmuştuk. Fakat bu garip gerçeği her inançlıyla inançsızın yakalaması mümkün olmuyor, her iki taraf da düşüncelerinin hamallığına soyununca anlaşmak imkansızlaşıyor. Bizde tartışmak ve eleştiri, suçlama yöneltmek biçiminde algılandığı için beceremiyoruz. Ben de çok düştüm bu tuzaklara... Kendimizde hazırladığımız tuzaklar bunlar...

Okuduğunuz iletinin sağ alt köşesinde "Alıntı" yazan küçük bir kutucuk göreceksiniz, ona tıklayınca iletinin alıntı olarak göründüğü yeni bir pencere açılır.

Tekrar hoşgeldiniz.

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Çok güzel ifade etmişsiniz. Bütün bu soruların, birbirine gidip gelip sıkıştırmanın tek nedeni insanın çektiği varlık sancısı... Kimi kendini anlayıp bulmaya çalışıyor, kimi de kendi doğruluğundan emin, onları aktarıp safını genişletmeye... Her iki durum da varlık sancısıyla ilgili, evet.

Çok sevdiğim ve bilgisine güvendiğim bir dostum bana uzun uzun anlatmıştı inancını. Tartışmıyorduk, sadece anlatıyorduk.

Sonunda ona "Varmak istediğimiz yer aynı. Sadece yollarımız farklı, farkında mısın?" demiştim ve susmuştuk. Fakat bu garip gerçeği her inançlıyla inançsızın yakalaması mümkün olmuyor, her iki taraf da düşüncelerinin hamallığına soyununca anlaşmak imkansızlaşıyor. Bizde tartışmak ve eleştiri, suçlama yöneltmek biçiminde algılandığı için beceremiyoruz. Ben de çok düştüm bu tuzaklara... Kendimizde hazırladığımız tuzaklar bunlar...

Okuduğunuz iletinin sağ alt köşesinde "Alıntı" yazan küçük bir kutucuk göreceksiniz, ona tıklayınca iletinin alıntı olarak göründüğü yeni bir pencere açılır.

Tekrar hoşgeldiniz.

Biliyor musunuz bilincli musluman ile bilincli ateist pek cok ortak payda da bulusabilirken ahmak bir musluman ile ortak payda da bulusmak mumkun olmuyor. Üstelik bunu bir musluman olarak söylüyorum.

Dürüst oldukça otelenmek diye bir sey var herhalde bu dunyada... Yani hep vari da 1 degil 3 degil 5 degil surekli olunca yani ete kemiğe bürününce dank ediyor insanin kafasına.

Acikca soyleyeyim ki; defaatle duydunuz eminim.

Insani dinden eden muslumaciklar. Baska bir sey degil.

Bir kisi de alim çıkmasın.

Bir kisi de ben bilirim demesin

Bir kisi de kuyu kazmasin.vs vs

Ateist arkadaslara laf etmeye gerek yokmuş.

Muslumancik zaten muslumani gunde 50 kere ibadet eder gibi kafir ilan edip binbir turlu hakarette allayıp pulluyormus.

22 yaşında bunu öğrendim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...