Jump to content

Hassas ayar ve paralel evrenler

Recommended Posts

Bir şeyin olasılığı x ise olmama olasılığı 1-x'dir. Bu temel bir kural.

Bu şekilde diğer evrenlerin oluşma ihtimali (varsa) %100dür. Ama boş bir evrendir.

Sen şuan inanmamayı seçiyorsun değil mi ?

Konumuz bunlar değil ama.

Başka evrenleri görmeden onların varlığını kabul ederek kendi içinde çelişkiye düşmüşsün.

Ben olmama olasılığından değil, başka türlü olma olasılığından bahsediyorum. Gayet açık aslında. Zayıf nükleer kuvvet örneğini verdim.

Bu şekilde olma olasılığına abandığınıza göre, diğer şekilde olma olasılıklarını da gündeme getiren sizsiniz. Hesabını haliyle verecek olan da..

Benm neyi seçtiğim değil, "neye göre" seçeceğim önemli. Elimizdeki bilgi tanrıyı "açık etmiyorsa" default olarak yokluğunu seçeriz. En fazla agnostik oluruz..Ayrıca "seçmek" kelimesi en çok seni ve teistleri bağlar. Bir agnostik de bu konunun içinden kolyaca çıkar. "Tanrının bilgisine ulaşmak mümkün değildir." Topun ucundaki sizlersiniz.

Siz de bir seçim mi yaptınız yoksa?

Açık ediyor mu etmiyor mu?

Başka evrenlerin varlığını kabul ettiğimi nerden çıkardın? Olmadığını nerden çıkarttın? Ki kabul etsem ne yazar? Ki başka bigbangler ve başka evrenlerin önündeki engel nedir? Oraya da mı baktınız yoksa? Yok muymuş?

Soruların hepsine kaçamak cevap vermişsin. Daha doğrusu vermekten kaçınmış, vermemişsin.

İnancı sağlam bir teist bu sorulara teker teker, takır takır, kapı gibi cevaplar verir.

Sormanın da bir bedeli var.

Bedeli ödeme sırası sizde.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 129
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben olmama olasılığından değil, başka türlü olma olasılığından bahsediyorum.

Dikkat edersen bir evrenden bahsettim ama boş bir evrenden.

Başka türlü bir evrenin olma olasılığı 100% diyorum. (Bu benim şahsi fikrim değil, bilim adamlarının -henüz bulamadığım- hesaplarına dayanarak söylüyorum)

Başka evrenlerin varlığını kabul ettiğimi nerden çıkardın? (Ki kabul etsem ne yazar?)

Bir önceki mesajında diğer evrenlere gidip gördünüz mü diye bir soru yönettin.

Soruların hepsine kaçamak cevap vermişsin. Daha doğrusu vermekten kaçınmış, vermemişsin.

Hepsine gördüğün gibi sade bir şekilde cevaplar veriyorum. Neye kaçamak cvp vermişim ?

Sitelerde Paylaş

Teistlerin tanrının evrenden artık ve ayrık bir şey olduğu tanımına nerden ulaştıklarını açıklamaları gerek. Bu tanrı tanımını neye göre, hangi dayanakla yapıyorlar? Benim Elli ton kaldıran Haluk abi tanımlamamdan uydurukluk bakımından bu tanrı tanımının farkı ne? Uydur uydur söyle mantığı ile tanrı tanımını isteyen istediği şekilde yapar. Hangi kriterle tanrınızın tanımına inanacağız? İşkembeden uydurulmuş tanrı tanımına da inanmalı mıyız?

Bu tanrı tanımı da sorunu çözmüyor üstelik. Adı tanrı olunca dokunulmazlık zırhına bürünmez. Nereden geldiğini yine açıklamak zorunda. Evren kendiliğinden olamıyor, ama evreni var eden ondan daha karmaşık bir gelişmiş yapı kendiliğinden zaten var. Nasıl oluyor bu safsata iş?

Hayır o zaman evrende hassas ayar var, karmaşık gelişkin bir düzenli yapı, kendiliğinden olamaz niye diyorsunuz? Tanrı olabiliyorsa evren de olabilir.

Sitelerde Paylaş

Dikkat edersen bir evrenden bahsettim ama boş bir evrenden.

Başka türlü bir evrenin olma olasılığı 100% diyorum. (Bu benim şahsi fikrim değil, bilim adamlarının -henüz bulamadığım- hesaplarına dayanarak söylüyorum)

Bir önceki mesajında diğer evrenlere gidip gördünüz mü diye bir soru yönettin.

Hepsine gördüğün gibi sade bir şekilde cevaplar veriyorum. Neye kaçamak cvp vermişim ?

Başka türlü bir evrenin olma olasılığı nasıl %100, anlamadım? Eğer çoklu evren varsa, her tür olasılık olagelecektir, olasılıklar sonsuza gerçektir gibisinden mi?

Evrenimizdeki örneğin, zayıf nükleer kuvvet miktarının başka bir miktarda olma olasılığı nedir diyorum? %100 mü?

İhtimale karşı soruyu şöyle sorayım: sadece tek bir evren var, ve bu şekilde hayat buldu. Biz de buna ve olasılığına şaşırdık. Şimdi; tek bir denemede başka türlü hayat bulma olasılığı nedir? Daha mı yüksek, daha mı düşük? yoksa aynı derecede düşük mü? Tek bir denemede zayıf nükleer kuvvetin farklı olduğu bir evrenin ihtimali..

"Başka evrenlere gidip gördünüz mü"den bu anlam mı çıkar? Bu evrenin mükemmelliğinden dem vuran, başka bir evreni gidip görmüşmüdür ki anlamında sorulmuş bir sorudur bu.

Soruları tek tek numaralayayım mı..

Bir tek olasılık sorusuna cevap verdin. O da başka bir telden.."Sen inanmamayı seçmişsin", "başka bir evren diyerek çelişkiye düşmüşsün" vb. minvalinden öte birşey söylemedin..

Sitelerde Paylaş

Sormanın bedeli ne demek ?

Amaç bir şeyler öğrenmek mi yoksa birbirimize bedel ödetmek mi ?

Ne demek bu, amacınız nedir ?

Bedeli neden bu kadar olumsuz aldın, ya da alındın?

Bedel, hesap, karşılık, cereme, karşı soru....nasıl istersen öyle al.

Sorduğunuz soru cevaplamanız gerek başka soruları da beraberinde getiriyor. Bu da bir çeşit bedeldir.

Biz inanmamanın bedeli olarak olasılık nanesiyle(boş yere) uğraşıyoruz misal.

Bunların hepsi beraberinde öğrenmeyi getiriyor.

Eğer cevap verirsen ben de birşeyler öğreneceğim.

Sitelerde Paylaş

Başka türlü bir evrenin olma olasılığı nasıl %100, anlamadım? Eğer çoklu evren varsa, her tür olasılık olagelecektir, olasılıklar sonsuza gerçektir gibisinden mi?

Evrenimizdeki örneğin, zayıf nükleer kuvvet miktarının başka bir miktarda olma olasılığı nedir diyorum? %100 mü?

Örnek veriyorum: zayıf nükleer kuvvet 1 olsun. Bu 5'te olabilirdi 10 üzeri 120 gibi büyük bir sayıda olabilirdi.

Atomların oluşması için gereken kuvvet 1 olduğu için bu evrenden madde var.

Bunun 1 olması için bir zorunluluk yok.

Atomların oluşması için gerekli zayıf nükleer kuvvetin 1 olması olasılıksal açıdan düşük.

Atomların oluşmasına engel olacak bir kuvvetin olması ise olasılıksal açıdan %100.

Çünkü 5 olursa da atom olmuyor, 2345 olursa da atom olmuyor.

1 dışında her miktar atomun oluşmasına engel olacağı için bu ihtimal %100.

Ama bu evrende %100 olmamış. %100'ün içindeki çok az miktardaki olasılık bu evrende gerçekleşmiş.

İhtimale karşı soruyu şöyle sorayım: sadece tek bir evren var, ve bu şekilde hayat buldu. Biz de buna ve olasılığına şaşırdık. Şimdi; tek bir denemede başka türlü hayat bulma olasılığı nedir? Daha mı yüksek, daha mı düşük? yoksa aynı derecede düşük mü? Tek bir denemede zayıf nükleer kuvvetin farklı olduğu bir evrenin ihtimali..

Bilim adamlarına göre tek bir denemede başka türlü bir hayatın oluşması %0.

Soruları tek tek numaralayayım mı..

Bir tek olasılık sorusuna cevap verdin. O da başka bir telden.."Sen inanmamayı seçmişsin", "başka bir evren diyerek çelişkiye düşmüşsün" vb. minvalinden öte birşey söylemedin..

Cevap veriyorum ama buradaki problem cevapların seni tatmin etmemesi dolayısıyla cevap yazmadığımı düşünmenden kaynaklanıyor sanırım. Yoksa ikimizde kör değiliz yazıyorum işte.

Sitelerde Paylaş

Ben burada bilim adamlarının bahsettiğin bir gerçeğe nasıl ulaştıklarını öğrenmeye çalışıyorum.

Adamlar -ateisti dahil- evrendeki sabitlerinin hassas ayarlandığını söylüyor.

Bunun neden böyle olduğunu bilmediklerini söylüyor.

Ben ise bu hesapları nasıl yaptıklarını merak etmekteyim.

Sonuçta bilim adamı da olsalar yaptıkları hesapları nasıl yaptıklarını ögrenmeden bu verilerin doğruluğuna ikna olamayacağım.

tarihinde ANTİATEİST tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin dolabinda

15 kazagin

6 Pantolon

10 kravat

3 cekez

20 cift corap

15 atlet

15 kilot

5 cift ayakkabi

2 sapkan var.

Senin belli bir gömlegi, pantolonu, kravati giyme olasiligin....15.1 * 6.1 * 10.1 * ... 1 / 5 * 1/2 * 1/3 = 0,000000002.

Sen simdi ekran basinda %100 CIPLAK oturuyorsun

gibi bir sey mi? :)

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Örnek veriyorum: zayıf nükleer kuvvet 1 olsun. Bu 5'te olabilirdi 10 üzeri 120 gibi büyük bir sayıda olabilirdi.

Atomların oluşması için gereken kuvvet 1 olduğu için bu evrenden madde var.

Bunun 1 olması için bir zorunluluk yok.

Atomların oluşması için gerekli zayıf nükleer kuvvetin 1 olması olasılıksal açıdan düşük.

Atomların oluşmasına engel olacak bir kuvvetin olması ise olasılıksal açıdan %100.

Çünkü 5 olursa da atom olmuyor, 2345 olursa da atom olmuyor.

1 dışında her miktar atomun oluşmasına engel olacağı için bu ihtimal %100.

Ama bu evrende %100 olmamış. %100'ün içindeki çok az miktardaki olasılık bu evrende gerçekleşmiş.

Bilim adamlarına göre tek bir denemede başka türlü bir hayatın oluşması %0.

Cevap veriyorum ama buradaki problem cevapların seni tatmin etmemesi dolayısıyla cevap yazmadığımı düşünmenden kaynaklanıyor sanırım. Yoksa ikimizde kör değiliz yazıyorum işte.

Öyle değil.

Anlaşamadığımız noktayı anladım.

Diğer soruları da numaralandırıcam.

Sadece, samimi olarak cevaplarını (adamakıllı bir teistten ya da teistlerden)beklediğim için soruyorum.

Şimdi çıkmam lazım ama, en kısa sürede yazarım.

Sitelerde Paylaş

Senin dolabinda

15 kazagin

6 Pantolon

10 kravat

3 cekez

20 cift corap

15 atlet

15 kilot

5 cift ayakkabi

2 sapkan var.

Senin belli bir gömlegi, pantolonu, kravati giyme olasiligin....15.1 * 6.1 * 10.1 * ... 1 / 5 * 1/2 * 1/3 = 0,000000002.

Bak bu bi fikir verebilir mesela ;)

Sitelerde Paylaş

Senin dolabinda

15 kazagin

6 Pantolon

10 kravat

3 cekez

20 cift corap

15 atlet

15 kilot

5 cift ayakkabi

2 sapkan var.

Eğer diğer elbiseler "bedenime oturmuyorsa" evet %100 çıplağım.

Sitelerde Paylaş

Eğer çıplak değilsem ki değilim: bu "bilinçli" bir şekilde bu elbiseleri "seçtiğimi" gösterir.

Tesadüfen bu elbiseleri seçtiğimi değil. (çünkü senin de verdiğin gibi bunun olasılığı düşük)

Bu örneği evrene uygularsan bir bilincin varlığına ulaşırsın.

Sen bence yanlış örnek verdin.

:D

Sitelerde Paylaş

Eğer çıplak değilsem ki değilim: bu "bilinçli" bir şekilde bu elbiseleri "seçtiğimi" gösterir.

Tesadüfen bu elbiseleri seçtiğimi değil. (çünkü senin de verdiğin gibi bunun olasılığı düşük)

Bu örneği evrene uygularsan bir bilincin varlığına ulaşırsın.

Sen bence yanlış örnek verdin.

:D

O zaman ekran basinda %100 bütün elbiselerini giymissindir?!?

Sitelerde Paylaş

Evet, %100 bütün elbiselerimi giyindim.

Çünkü bunu "ben" seçtim.

Eğer ki ben "bilinçsiz" olsaydım çıplak olacaktım. (çünkü doğru elbiseyi tesadüfen giyinme olasılığım -senin yaptığın hesaba göre- çok düşük)

Sitelerde Paylaş

Evet, %100 bütün elbiselerimi giyindim.

Çünkü bunu "ben" seçtim.

Eğer ki ben "bilinçsiz" olsaydım çıplak olacaktım. (çünkü doğru elbiseyi tesadüfen giyinme olasılığım -senin yaptığın hesaba göre- çok düşük)

Realitye dönelim.

Sen SIMDI ekran basinda ne ciplak oturuyorsun, ne de elbiselerinin tümünü giymis durumdasin.

15.1 * 6.1 * 10.1 * ... 1 / 5 * 1/2 * 1/3 = 0,000000002.

ne kadar olanaksiz gibi görünsede bu elbiseler veya bunun gibi bir baska kombinasyon üzerinde vardir.

Sayilar bazen insanin gözünü boyar ;)

Sitelerde Paylaş

Anlamadım.

Başından beri realiteden bahsediyoruz zaten.

Ve sen verdiğin örnekle bir bilincin varlığını kabul ettin.

Örnek güzelmiş, bunu bir kenara yazdım.

"19 mucize"sinde de olasilik hesaplariyla gözboyamaya calisiyorsun, ona bir örnekti. Senin tanrinla bir ilgisi yok!

Sen paralel evrenlerden ne zaman bir tanri cikardin?

Hawkingin bir teorisi daha vardi, en sonunda evrenin bir karadelikte yok olacagi. Gerci sonra bu teoriyi geri cekmisti./degistirmisti

O teoride tanriyi bulmusumuydunuz?

1 - Evet, çoğu egosu yüksek insan için Tanrı var demek prestij kaybıdır.

.....

Biliyor ama inkar ediyorlar. ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...