Jump to content

Ürdün'den Gelen Hz Muhammed

Recommended Posts

• İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu insanların liderinin taşlanarak öldürüldüğünü biliyorsunuz..Böyle bir durumda o bölgeden kaçmaları son derece doğal değil mi?

Bu yapılan göç,isteyerek yapılmış bir göç değildi..Yakup'un öldürülmesi dışında,ahir zamanın Kudüs'e geleceği,yahudilerle olan düşmanlıkları,pavluscularla olan çekişmeleri de bu kaçışın nedenleri arasındadır..

Muhammed Mekke'den göç/hicret etmemiştir,bal gibi de kaçmıştır..Hatta Muhammed'in kaçtığı cumhuriyetin ilk yıllarındaki tarih kitaplarında bile yazar..

Ebiyonitlerin Ürdün'e kaçışı ile Muhammed'in Medine'ye kaçışı arasındaki benzerlik çok dikkat çekicidir..

Tek mesih olabiliyor da iki olunca neden sorun oluyor? Hatta bir adim ileri gidip rakami üce bese onbinlere cikaralim. Mesihten büyük bir cogunluk “göksel” varlik anliyor. Yok öyle bir sey. Arinik, aydin kisilik anlami tasir. Sümer menseli bir kavramdir. GilgaMesh deniyor olsa da GilgalMesh’tir. Bir baska baslik altindaki sorunuza kismen yanit olsun. Gilgal: Gözlemevi. Mesh ise o gözlemevinde calisan gözlemci “aydin” kisilik. Daha anlasilir bir dilde, bir “bilim adami”. Anlayacaginiz o hikayedeki kisi bize ünvaniyla takdim edilmekte. Hayati sorgulayan, ölümsüzlüge care ararken bir sürü tuhaf olaylarla karsi karsiya kalan, bir maceradan digerine atilan bir bilim adaminin öyküsüdür. Bilim/ilim kavramlari da sümer menselidir. Pek tabiki adam da öyle. Bilim, ilim adami derken sümerce bir kavram kullandigimizi unutmayalim...

Tabiki pasif direniscilik.

Ibrahim’in hangi ordulari vardi da onlarla ülkeler feth etti? Nuh hayvan bakicisi. Enosh’u uzaylilar kacirmis. Birini balina yutmus. Yusuf köle olarak satilmis. Ölümün esiginden dönen Yakub Azraili yenmis. Musa köle halklari kurtarmak icin kardesiyle birlikte Firavunun karsisina dikilmis. Geri kalan peygamberlerin cogunu zaten kendi halklari katletmisler. Isa’ nin da bir ordusu yok. Davud ve Süleyman’la ilgili efsaneleri irdeledigin vakit onlarinda öyle ordularinin olmadigi zaten bastan belli. Her ikisinin yasadigi iddia edilen sürecte Filistin cografyasi cok güclü milletlerce adeta abluka altinda. Yahudilerin eski ahitte gecen müthis savaslarinin önemli bölümü palavradan ibaret.

Bir tek Makkabiler sürecinde ufak capli basari elde etmisler. Bu arada Makkabiye dikkat!!! 2. Dünya savasinda milyonlarca yahudi koyun gibi ölüme gitti. Tek tük direnen gruplarin disinda asil cogunluk “pasif” olduklari icin kolay lokma oldular. Yahudilerin böyle koyun hikayeleri coktur. Romalilar Iskenderiye sehrinde 1 günde 50 bin yahudiyi katlettiler vs.Bedir savasi, Uhud harbi, Hendek savasi, Hayber kalesi... Katilanlarin ve ölenlere rakamsal bakinca aci gercek ortaya cikiyor... Mahalle kavgasina savas demisler. Muhammed nebinin ölümüne kadar gecen sürecte tüm hayali sairleri de icine katarak ve hatta hayali Beni Kureyza kabilesinin tüm erkek birimlerini de ilave ederek hesapladiginizda Islam harekatinin 23 yillik bilancosu; takriben 2 bin civari ölümle sonuclanan vakayi kirtasiye. Büyük basari! Hatta cok cok büyük basari. Sonrasindan ise o sorumlu degil! Nasil olur, bir kitab birakti, o kitabin daha sonra sebeb oldugu ölümler diyen olacaktir. Öldügünde bir kitab birakmadigi malum Islam kaynaklarinca bilinmekte. Kitabin ilk ne zaman derlendigi ise bilinmemekte.

“...Bu %100 kesin bir olgu...” dediginizi sorgulamayacagim. Dinlerin hayali figurlar yaratmak suretiyle ortaya ciktigi fikri ateistlere özgü bir sacmaliktir.

Muhammed yahudi olmak istemistir (Yahudiler cok isterdi kesin), Muhammed Isa’dir (Orjin katolik istek) Peygamberimizi cok istiyorsunuz, da biz vermiyecegiz kardesim. :) Saka bir tarafa. Sizin bakis aciniza göre birbirinden esinlenmistir, hatta calmistir vs. Muhammedi islamin iddiasi da zaten süregelmis bir olgunun devami olmaktir. Bu baglamda Muhammedi Islam yeni bir olusum degil, eskinin yeniden canlandirilmasidir. Ebionizm Islam’in bir sarti ve geregidir. Islam ise ana catidir.

Pavlus konusunu katoliklere birakmakta fayda var. Isa der ki: Seytanin gökten isik silüetiyle yere düstügünü gördüm. Pavlus’ta der ki: Gözlerimi parlak bir isik kamastirdi... Adam daha ne desin.

Sitelerde Paylaş

Tek mesih olabiliyor da iki olunca neden sorun oluyor? Hatta bir adim ileri gidip rakami üce bese onbinlere cikaralim. Mesihten büyük bir cogunluk “göksel” varlik anliyor. Yok öyle bir sey. Arinik, aydin kisilik anlami tasir. Sümer menseli bir kavramdir. GilgaMesh deniyor olsa da GilgalMesh’tir. Bir baska baslik altindaki sorunuza kismen yanit olsun. Gilgal: Gözlemevi. Mesh ise o gözlemevinde calisan gözlemci “aydin” kisilik. Daha anlasilir bir dilde, bir “bilim adami”. Anlayacaginiz o hikayedeki kisi bize ünvaniyla takdim edilmekte. Hayati sorgulayan, ölümsüzlüge care ararken bir sürü tuhaf olaylarla karsi karsiya kalan, bir maceradan digerine atilan bir bilim adaminin öyküsüdür. Bilim/ilim kavramlari da sümer menselidir. Pek tabiki adam da öyle. Bilim, ilim adami derken sümerce bir kavram kullandigimizi unutmayalim...

Gılgamış'la bir alaka kurmak zor..

Mesih kavramı Sümer'deki dumuzi-inanna miti ile alakalı gibi görünüyor..Yer altına,yani ölüler diyarına iniş,sonrasında yeryüzüne çıkarak bereketin/baharın tekrar yaşanmasını sağlıyan Dumuzi,muhtemelen ilk mesihti..(kurtarıcı)

Tabiki pasif direniscilik.Ibrahim’in hangi ordulari vardi da onlarla ülkeler feth etti? Nuh hayvan bakicisi. Enosh’u uzaylilar kacirmis. Birini balina yutmus. Yusuf köle olarak satilmis. Ölümün esiginden dönen Yakub Azraili yenmis. Musa köle halklari kurtarmak icin kardesiyle birlikte Firavunun karsisina dikilmis. Geri kalan peygamberlerin cogunu zaten kendi halklari katletmisler. Isa’ nin da bir ordusu yok. Davud ve Süleyman’la ilgili efsaneleri irdeledigin vakit onlarinda öyle ordularinin olmadigi zaten bastan belli. Her ikisinin yasadigi iddia edilen sürecte Filistin cografyasi cok güclü milletlerce adeta abluka altinda. Yahudilerin eski ahitte gecen müthis savaslarinin önemli bölümü palavradan ibaret.

Hepsi ahlak timsali adamlarmış..Nasıl gözden kaçırdık bunu.. :)

Siz öyle görmek istiyorsanız,bu insanların hepsi size öyle gözükür ama en başta Muhammed miti sizi yalanlıyor..Hayber fethi,Mekke fethi ne demek?Cinayet-katliam-tecavüz demek..Hiç fetheden bir peygamber olabilir mi?Böyle pasif direniş mi olur?Kabe'yi girip,insanların taptığı putları(değerleri) yok eden bir yok edici peygamber olabilir mi?İntikam amaçlı 10'un üzerinde kişiyi öldürtmüş bir peygambere pasif direnişçi denir mi?

Tıpkı ebiyonitler sizin gibi düşünüyorlarmış..Eski ahitin tahrif edildiğini,bu hikayelerin birer palavra olduğunu söylerlermiş..!

Bir tek Makkabiler sürecinde ufak capli basari elde etmisler. Bu arada Makkabiye dikkat!!! 2. Dünya savasinda milyonlarca yahudi koyun gibi ölüme gitti. Tek tük direnen gruplarin disinda asil cogunluk “pasif” olduklari icin kolay lokma oldular. Yahudilerin böyle koyun hikayeleri coktur. Romalilar Iskenderiye sehrinde 1 günde 50 bin yahudiyi katlettiler vs.Bedir savasi, Uhud harbi, Hendek savasi, Hayber kalesi... Katilanlarin ve ölenlere rakamsal bakinca aci gercek ortaya cikiyor... Mahalle kavgasina savas demisler. Muhammed nebinin ölümüne kadar gecen sürecte tüm hayali sairleri de icine katarak ve hatta hayali Beni Kureyza kabilesinin tüm erkek birimlerini de ilave ederek hesapladiginizda Islam harekatinin 23 yillik bilancosu; takriben 2 bin civari ölümle sonuclanan vakayi kirtasiye. Büyük basari! Hatta cok cok büyük basari. Sonrasindan ise o sorumlu degil! Nasil olur, bir kitab birakti, o kitabin daha sonra sebeb oldugu ölümler diyen olacaktir. Öldügünde bir kitab birakmadigi malum Islam kaynaklarinca bilinmekte. Kitabin ilk ne zaman derlendigi ise bilinmemekte.

İsa kitap bıraktı mı?

Bırakmadı..Muhammed'de bırakmadı işte..

Yahudiler koyun filan değil..Yahudiler bugün Dünya'ya rağmen Filistinlileri yok ediyorlar..Hiç kimse yahudilere bir şey yapamıyor..İntikamlarını alıyorlar..Bu insanları koyun diyerek hafife almayın..Hitler gibi bir katilin subayları karşısında fazla birşey yapamazlardı..

“...Bu %100 kesin bir olgu...” dediginizi sorgulamayacagim. Dinlerin hayali figurlar yaratmak suretiyle ortaya ciktigi fikri ateistlere özgü bir sacmaliktir.

Dinler nasıl çıktı peki?

Muhammed yahudi olmak istemistir (Yahudiler cok isterdi kesin), Muhammed Isa’dir (Orjin katolik istek) Peygamberimizi cok istiyorsunuz, da biz vermiyecegiz kardesim. :) Saka bir tarafa. Sizin bakis aciniza göre birbirinden esinlenmistir, hatta calmistir vs. Muhammedi islamin iddiasi da zaten süregelmis bir olgunun devami olmaktir. Bu baglamda Muhammedi Islam yeni bir olusum degil, eskinin yeniden canlandirilmasidir. Ebionizm Islam’in bir sarti ve geregidir. Islam ise ana catidir.

Muhammediler,ebiyonitleri kendi amaçları açısından kullanabilirler tabi..Çünkü çaresizler,ne yapsınlar?!

Pavlus konusunu katoliklere birakmakta fayda var. Isa der ki: Seytanin gökten isik silüetiyle yere düstügünü gördüm. Pavlus’ta der ki: Gözlerimi parlak bir isik kamastirdi... Adam daha ne desin.

Nerede yazıyor bunlar?

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tabiki pasif direniscilik.

Ibrahim’in hangi ordulari vardi da onlarla ülkeler feth etti? Nuh hayvan bakicisi. Enosh’u uzaylilar kacirmis. Birini balina yutmus. Yusuf köle olarak satilmis. Ölümün esiginden dönen Yakub Azraili yenmis. Musa köle halklari kurtarmak icin kardesiyle birlikte Firavunun karsisina dikilmis. Geri kalan peygamberlerin cogunu zaten kendi halklari katletmisler. Isa’ nin da bir ordusu yok. Davud ve Süleyman’la ilgili efsaneleri irdeledigin vakit onlarinda öyle ordularinin olmadigi zaten bastan belli. Her ikisinin yasadigi iddia edilen sürecte Filistin cografyasi cok güclü milletlerce adeta abluka altinda. Yahudilerin eski ahitte gecen müthis savaslarinin önemli bölümü palavradan ibaret.

Bunlari selefi kafadaki insanlara anlatmak lazim!Ben sizde biraz mistisizm kokusu alıyorum.

Sitelerde Paylaş

Gılgamış'la bir alaka kurmak zor..

Mesih kavramı Sümer'deki dumuzi-inanna miti ile alakalı gibi görünüyor..Yer altına,yani ölüler diyarına iniş,sonrasında yeryüzüne çıkarak bereketin/baharın tekrar yaşanmasını sağlıyan Dumuzi,muhtemelen ilk mesihti..(kurtarıcı)

Hepsi ahlak timsali adamlarmış..Nasıl gözden kaçırdık bunu.. :)

Siz öyle görmek istiyorsanız,bu insanların hepsi size öyle gözükür ama en başta Muhammed miti sizi yalanlıyor..Hayber fethi,Mekke fethi ne demek?Cinayet-katliam-tecavüz demek..Hiç fetheden bir peygamber olabilir mi?Böyle pasif direniş mi olur?Kabe'yi girip,insanların taptığı putları(değerleri) yok eden bir yok edici peygamber olabilir mi?İntikam amaçlı 10'un üzerinde kişiyi öldürtmüş bir peygambere pasif direnişçi denir mi?

Tıpkı ebiyonitler sizin gibi düşünüyorlarmış..Eski ahitin tahrif edildiğini,bu hikayelerin birer palavra olduğunu söylerlermiş..!

İsa kitap bıraktı mı?

Bırakmadı..Muhammed'de bırakmadı işte..

Yahudiler koyun filan değil..Yahudiler bugün Dünya'ya rağmen Filistinlileri yok ediyorlar..Hiç kimse yahudilere bir şey yapamıyor..İntikamlarını alıyorlar..Bu insanları koyun diyerek hafife almayın..Hitler gibi bir katilin subayları karşısında fazla birşey yapamazlardı..

Dinler nasıl çıktı peki?

Muhammediler,ebiyonitleri kendi amaçları açısından kullanabilirler tabi..Çünkü çaresizler,ne yapsınlar?!

Nerede yazıyor bunlar?

Gılgamış’in (Bilga– /Bilgemeş olarakta okunur) –mış eki “Mesih” anlami tasiyor. Böyle –mış olunca pek fark edilmiyor. Meş aramiceden bilindik Meschiach/Maschiach/Moschiach’in kökeni. Hikayede gecen kisinin ünvaninda hem “Bilim/Bilgi/Bilge” hem de “Mesih” var. Ünvaninda Mesih olan biriyle alaka kurmak bu yüzden daha mantikli. Ayrica hikayenin ait oldugu cografyaya bakalim. Babil/babilim (Tanri Kapisi) Cok tanrilar olmus olsaydi tanrilarin kapisi olurdu.

Kurtarici inancina gelince. Mesih’in göksel bir varlik olmadigini söyledim. Disiniz agriyinca dis doktoru sizi kurtarir, bilgisiz iseniz bilgi/bilge sizi o durumdan kurtarir, bir adim ileri gidelim, dini acidan baktigimizda bu dünyadaki “iyi” davranislariniz sizi öteki hayatta rezil olmaktan kurtarir. Anlayacaginiz dindar veya ateist icin kurtulus bu dünyada.

Tahrifat her zaman yapilan birsey. Hala da yapilmakta. Örnegin kuran üzerinde yapilanlar saymakla bitmez. Asil amacina ve manasina dikkat cektiginiz vakitte ya refomist olursunuz veya dini kurtarmaya calisan hilebaz...

Ebionitlerle sadduki ve rabbani yahudilerin, ebionitlerle hiristiyanlarin, muminlerle musluman ahalinin kavgasi bitmez...

Isa kitap birakmadi diye hemen Muhammed nebi ile iliski kurmak sacmalik. Ne Musa, ne Davud, ne Ibrahim, hicbiri kitap birakmadi. 13.14. yüzyildan kalma süryani hikayeleri, 3-4 katolik papazin fikriyle bir yere ulasacaginizi hic sanmiyorum. En gec kisilerin katolik tipler olduklari anlasilinca hikayenin amaci da belli olur.

Filistinliler sudan cikmis ak kasik degil. 2. Dünya savasinda Hitler yalakasi Al Hussaini itinin ne filmler cevirdigini o yahudiler bilmiyorlar mi? Filistinlilerden bu kadar nefret etmelerinin sebebi nedir sizce?

Asil ateist cahilleri katolik papazlar kullaniyor.. Dinler sahtekardir, yalan dolandir diyen ateistlerin katolik menseli iftiralara sarilmalarini baska nasil acikliyabilirsiniz? Kim caresiz, biz mi siz mi?

Incil ve havarilerin hikayelerini okursaniz neyin nerede yazdigini ordan ögrenebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Hmm,kavramlari yerine oturtma cabasi,haklisiniz aslinda.

Ben de İslam in Ebiyonizmden kok aldigini düşünüyordum ama vazgeçmeye başladim son günlerde.Kavram karmasasi yapiyoruz,oturtamiyoruz.İslam inanci sadece İsa nin Tanri olduğunu reddetmez,Yahudilerin de Uzeyr peygambere Allah in oğlu demelerini de eleştirir.Bu bakimdan İslam monoteizmdir,Tanri nin essiz,benzersiz,dogurmayan,dogurulmayan olduğu düşüncesini içerir.Zorlarsak İslam in Budizmden ciktigini da iddia edebiliriz,ama her inanç melezdir.

Bunu demeye calisiyorsunuz galiba.

Hira konusunda(bir sonraki mesaj)bu konuda söyleyeceğim şey Hz Muhammed in hayatinin belli mistik motiflerle dolu olmasi.Dağ ve mağara figurunun,40 sayisinin vs inançlar içinde sembolunu/yerini biliyorsunuzdur.İlginçtir hadislere de rastlanir bunlardan,40/72 sayisi mesela hadislerde de vardir.

Ürdün konusunda ne dusundugunuzu de öğrenebilir miyim?

Ürdünle ilgili Macca(bi) Tel Aviv derim :)

Sitelerde Paylaş

Gılgamış’in (Bilga– /Bilgemeş olarakta okunur) –mış eki “Mesih” anlami tasiyor. Böyle –mış olunca pek fark edilmiyor. Meş aramiceden bilindik Meschiach/Maschiach/Moschiach’in kökeni. Hikayede gecen kisinin ünvaninda hem “Bilim/Bilgi/Bilge” hem de “Mesih” var. Ünvaninda Mesih olan biriyle alaka kurmak bu yüzden daha mantikli. Ayrica hikayenin ait oldugu cografyaya bakalim. Babil/babilim (Tanri Kapisi) Cok tanrilar olmus olsaydi tanrilarin kapisi olurdu.

Kurtarici inancina gelince. Mesih’in göksel bir varlik olmadigini söyledim. Disiniz agriyinca dis doktoru sizi kurtarir, bilgisiz iseniz bilgi/bilge sizi o durumdan kurtarir, bir adim ileri gidelim, dini acidan baktigimizda bu dünyadaki “iyi” davranislariniz sizi öteki hayatta rezil olmaktan kurtarir. Anlayacaginiz dindar veya ateist icin kurtulus bu dünyada.

Tahrifat her zaman yapilan birsey. Hala da yapilmakta. Örnegin kuran üzerinde yapilanlar saymakla bitmez. Asil amacina ve manasina dikkat cektiginiz vakitte ya refomist olursunuz veya dini kurtarmaya calisan hilebaz...

Ebionitlerle sadduki ve rabbani yahudilerin, ebionitlerle hiristiyanlarin, muminlerle musluman ahalinin kavgasi bitmez...

Isa kitap birakmadi diye hemen Muhammed nebi ile iliski kurmak sacmalik. Ne Musa, ne Davud, ne Ibrahim, hicbiri kitap birakmadi. 13.14. yüzyildan kalma süryani hikayeleri, 3-4 katolik papazin fikriyle bir yere ulasacaginizi hic sanmiyorum. En gec kisilerin katolik tipler olduklari anlasilinca hikayenin amaci da belli olur.

Filistinliler sudan cikmis ak kasik degil. 2. Dünya savasinda Hitler yalakasi Al Hussaini itinin ne filmler cevirdigini o yahudiler bilmiyorlar mi? Filistinlilerden bu kadar nefret etmelerinin sebebi nedir sizce?

Asil ateist cahilleri katolik papazlar kullaniyor.. Dinler sahtekardir, yalan dolandir diyen ateistlerin katolik menseli iftiralara sarilmalarini baska nasil acikliyabilirsiniz? Kim caresiz, biz mi siz mi?

Incil ve havarilerin hikayelerini okursaniz neyin nerede yazdigini ordan ögrenebilirsiniz.

Gılgamış kimi kurtarmış?

Mesih kavramı ile bir alakasını göremiyorum ben ama Sümer'de başlayıp sonrasında diğer toplumlara ulaşan Dumuzi/İnanna miti,mesih ile alakalı gibi görünüyor..

Katolik papazlar,beni mi kullanıyor :lol:

İncili okudum tabi..

Sitelerde Paylaş

Gılgamış kimi kurtarmış?

Mesih kavramı ile bir alakasını göremiyorum ben ama Sümer'de başlayıp sonrasında diğer toplumlara ulaşan Dumuzi/İnanna miti,mesih ile alakalı gibi görünüyor..

Katolik papazlar,beni mi kullanıyor :lol:

İncili okudum tabi..

Hala kurtarici arayisi...

Sizi hiristiyanlik kurtarsin :) Incili okuyan bilirdi...

Havarilerin hikayeleri/luka incilinde pavlosu bulabilirsiniz...

Ateistler özellikle son yillarda katolik kilise menseli fikirlerin "taseronlugunu" yapiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Hala kurtarici arayisi...

Sizi hiristiyanlik kurtarsin :) Incili okuyan bilirdi...

Havarilerin hikayeleri/luka incilinde pavlosu bulabilirsiniz...

Ateistler özellikle son yillarda katolik kilise menseli fikirlerin "taseronlugunu" yapiyorlar.

Gılgamış ile mesih(kurtarıcı)bağlantısı kuramazsınız,zorlamayın kendinizi..

Ayrıca ben kurtarıcı filan beklemiyorum,imzama da özellikle %100 ateist yazdım ama anlaşılamıyorum demek ki..

Ben papaza da,hahama da,imama da küfreden biriyim..Bunu da bilin..

Sitelerde Paylaş

Gılgamış ile mesih(kurtarıcı)bağlantısı kuramazsınız,zorlamayın kendinizi..

Ayrıca ben kurtarıcı filan beklemiyorum,imzama da özellikle %100 ateist yazdım ama anlaşılamıyorum demek ki..

Ben papaza da,hahama da,imama da küfreden biriyim..Bunu da bilin..

1. Gilgamesh in bir kurtarici oldugunu iddia etmedim. Dolayisiyla baglanti falan da kurmadim. Kavrami size aciklamaya calistim.

2. Sürekli Isa Muhammed'dir diye sacmalayan sizsiniz. Bunu bir sürü baslik altinda yaptiginizi gördüm. Bu fikrin size ait olmadigini, katolik menseli iddialar oldugunu bilmenizi isterim. Katolikler Islam veya Muhammed nebiyle ilgili bir iddia ortaya atarlar, ona ilk tutunanlarda ateistler olurlar. Size ait düsünceler olsun yani orjin bir seyler bulun, bana katolik agziyla gelene tabiki katolik taseronu derim. Ispati da nette dolu. Hade size kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş

1. Gilgamesh in bir kurtarici oldugunu iddia etmedim. Dolayisiyla baglanti falan da kurmadim. Kavrami size aciklamaya calistim.

2. Sürekli Isa Muhammed'dir diye sacmalayan sizsiniz. Bunu bir sürü baslik altinda yaptiginizi gördüm. Bu fikrin size ait olmadigini, katolik menseli iddialar oldugunu bilmenizi isterim. Katolikler Islam veya Muhammed nebiyle ilgili bir iddia ortaya atarlar, ona ilk tutunanlarda ateistler olurlar. Size ait düsünceler olsun yani orjin bir seyler bulun, bana katolik agziyla gelene tabiki katolik taseronu derim. Ispati da nette dolu. Hade size kolay gelsin.

Mesajlarınız yukarıda duruyor..Mesela şöyle yazmışsınız;

Ünvaninda Mesih olan biriyle alaka kurmak bu yüzden daha mantikli

Gılgamış'ı ortadoğunun ilk mesihi gibi lanse etmeye çalıştınız ama alakasız bir çıkarım bu..

Katoliklerin bu konularda ne dediğinden hiç haberim yok..İngilizce filan da bilmem..Kendi çapımda meraklıyım sadece ve bu konularda sürekli okurum/yazarım..Mesela geçen sene,kendi çabamla açtığım bir konu;

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/57387-muhammed-tanrydyr/

Sitelerde Paylaş

Mesajlarınız yukarıda duruyor..Mesela şöyle yazmışsınız;

Gılgamış'ı ortadoğunun ilk mesihi gibi lanse etmeye çalıştınız ama alakasız bir çıkarım bu..

Katoliklerin bu konularda ne dediğinden hiç haberim yok..İngilizce filan da bilmem..Kendi çapımda meraklıyım sadece ve bu konularda sürekli okurum/yazarım..Mesela geçen sene,kendi çabamla açtığım bir konu;

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/57387-muhammed-tanrydyr/

Siz Dumuzi/Inanna kültüne atif yaparak onun mesih/kurtarici kültünün temeli oldugunu iddia ettiniz. Bu iddianizi delillendirmek icinde abuk subuk bir kurgu öne sürdünüz. Sizin kurgunuzdan yola cikarsak grek/helen kültüründen de onlarca mesih cikarimi yapabiliriz…

Ünvaninda „Mesih“ kelimesi gecen tarihte rastladigimiz ilk kisi Gilgamesh epiginde anlatilan kisidir. Kisi icin kurtarici demedim. Mesihle kurtarici arasinda bag kuran yine sizsiniz. Gilgamesh'te anlatilan kisi „aydin“, „bilge“, yani okumus ve arastiran biri.

Mesih sizin öngördügünüz gibi göksel, tanrisal (Dumuzi/Inanna) bir varlik degil. Mesih kültünü tarih boyunca irdelediginizde, mesihe atfedilenlerin cogunun hurafe oldugunu, göksel tanrisal temeli olmadigini, kisilerin hayatlarini incelediginizde ise gayet rasyonel aciklanabilir durumlar oldugunu pekala görebilirsiniz. Benim size anlatmaya calistigim bu.

Sitelerde Paylaş

Siz Dumuzi/Inanna kültüne atif yaparak onun mesih/kurtarici kültünün temeli oldugunu iddia ettiniz. Bu iddianizi delillendirmek icinde abuk subuk bir kurgu öne sürdünüz. Sizin kurgunuzdan yola cikarsak grek/helen kültüründen de onlarca mesih cikarimi yapabiliriz…

Ünvaninda „Mesih“ kelimesi gecen tarihte rastladigimiz ilk kisi Gilgamesh epiginde anlatilan kisidir. Kisi icin kurtarici demedim. Mesihle kurtarici arasinda bag kuran yine sizsiniz. Gilgamesh'te anlatilan kisi „aydin“, „bilge“, yani okumus ve arastiran biri.

Mesih sizin öngördügünüz gibi göksel, tanrisal (Dumuzi/Inanna) bir varlik degil. Mesih kültünü tarih boyunca irdelediginizde, mesihe atfedilenlerin cogunun hurafe oldugunu, göksel tanrisal temeli olmadigini, kisilerin hayatlarini incelediginizde ise gayet rasyonel aciklanabilir durumlar oldugunu pekala görebilirsiniz. Benim size anlatmaya calistigim bu.

Gilgamis Nuh peygamber olmalı.Bu destanda yılan sembolü ve bir canavar var,su da önemli bence.Sembollerle dolu bir hikaye.Nuh un eğer varsa Atlantis diye bir adadan inanırlarini çıkaran bir bilge olduğunu düşünebiliriz.Bilge dediğimiz kişi yıldızları okuyarak periyodik yokolus zamanini önceden tahmin etmiş.İbrahimî dinler de onu peygamber olarak göstermiş.

Sitelerde Paylaş

Gilgamis Nuh peygamber olmalı.Bu destanda yılan sembolü ve bir canavar var,su da önemli bence.Sembollerle dolu bir hikaye.Nuh un eğer varsa Atlantis diye bir adadan inanırlarini çıkaran bir bilge olduğunu düşünebiliriz.Bilge dediğimiz kişi yıldızları okuyarak periyodik yokolus zamanini önceden tahmin etmiş.İbrahimî dinler de onu peygamber olarak göstermiş.

Bak iste bunu cok begendim orjinal fikirleri severim. Sudur budur demeden cesitli ihtimaller üzerinde konusmak tartismak bilgi acisindan daha verimlidir. Bi tür arkaik science fiction romani bile olabilir... Hikayede aslinda Nuh ile karsilasmiyor, Nuh'tan kalanlari buluyor... Bizlerin gecmise yönelik en büyük yanilgisi o insanlari cahil, ahmak, bilgisiz olarak görmemiz. Örnegin Tip teknolojik degil ama uygulama olarak var... O yoktan teknolojileriyle yaptiklari mabetlere, kurduklari sehirlere, piramitlere falan baktigimiz zaman bir bilimsellik var zaten... Basitinden bir örnek vereyim. Teknolojiden yoksun caglarda insanlarin bir bölümü "ortak ata" fikrine inaniyor. Darwin bunu kismen ispatliyor, teknoloji gelisiyor ve mikrobiyoloji/genetik bilim ispatliyor. Insanlar genellikle adem+havva ya takilip kaliyor oysa asil fikir ne? ortak ata! Neymis teknolojinin olmadigi bir sürecte o insanlar hicte öyle bilgisiz ve cahil degillermis...

Sitelerde Paylaş

Bak iste bunu cok begendim orjinal fikirleri severim. Sudur budur demeden cesitli ihtimaller üzerinde konusmak tartismak bilgi acisindan daha verimlidir. Bi tür arkaik science fiction romani bile olabilir... Hikayede aslinda Nuh ile karsilasmiyor, Nuh'tan kalanlari buluyor... Bizlerin gecmise yönelik en büyük yanilgisi o insanlari cahil, ahmak, bilgisiz olarak görmemiz. Örnegin Tip teknolojik degil ama uygulama olarak var... O yoktan teknolojileriyle yaptiklari mabetlere, kurduklari sehirlere, piramitlere falan baktigimiz zaman bir bilimsellik var zaten... Basitinden bir örnek vereyim. Teknolojiden yoksun caglarda insanlarin bir bölümü "ortak ata" fikrine inaniyor. Darwin bunu kismen ispatliyor, teknoloji gelisiyor ve mikrobiyoloji/genetik bilim ispatliyor. Insanlar genellikle adem+havva ya takilip kaliyor oysa asil fikir ne? ortak ata! Neymis teknolojinin olmadigi bir sürecte o insanlar hicte öyle bilgisiz ve cahil degillermis...

Ezoterik gelenekte boyle,Dünyanın kadim çağlarından kalan gizli öğretileri peygamber denilen bilge,inisiye kişiler avama işleyerek anlatiliyorlar,Hz İsa,Hz Musa,Hz Muhammed,Buda,Zerdüşt vs kişilerin inisiye olduklari kabul

Ediliyor.Adem Atlantiste yaşamış denilir.

Atlas,Aztec,Ada,Ata,Adem,Adam,Ad gibi kelimelerde hep A,T sesleri dikkat çekiyor.Afrikada ve Maya efsanelerinde de varmış.Okyanusların ayırdığı coğrafyalar Tufan konusunda mutabık.

Bence dinler konusunda bir zamanlar benimde olduğu gibi ateistlerin,deistlerin vs tek kabullendigi gerçek bu kitaplarda yazanları kabullenememeleri.Tanrı inancını kabullenememe gibi bir durum yok,sadece bir Tanrı nin elini kes,sopala,öldür demesini kabullenemiyorlar.ASLİNDA bu konuda bir nevi bunu da sorgulamak lazim.Siz de bunu vurguluyorsunuz mesajlarinizda biraz.Hz Muhammed geriye kitap bırakmadı,diğerleri gibi.Bu kitapları sorgulamak gerekir.Kuran nerden geldi,nasıl bir süreç geçirdi,gerçekten Birebir Hz Muhammed in ağzından anlatilanlarla uyusuyor mu?Hz Muhammed hakkında anlatılanlar ne kadar güvenilir?İslam nedir?Bu konu da bu sorulara bir cevap olarak iddia,teori niteliğindeydi.

Dinin zahiri(görünen kısmı) tamamen insan ürünü ve yorumlamasi.bunun oluşumunu,sürecini incelemek lazim.Bunlara bir cevap arıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • 4 months later...

Bu konu gercekten cok önemli.

Ancak konuyu bir bütün icerisinde anlayabilmek icin ilkin tanimlarin yerine oturmasi sart. Aksi takdirde icinden cikilmaz bir kargasa ortaya cikar.

Islamin kökeninde „ebionitlik“ vardir. Dogru!

Ebionitlik genelde „fakir“, „yoksul“ gibi anlam ifade eder. Daha derine inildiginde tanimsal karsiti „magdurlar“.

Bu baglamda kuran sinifsal magdurlarla ilgili söylemlerle doludur.

4. yüzyilda katoliklerin yani batili/batini hiristiyanizmin mezhepsel mücadele icinde olduklari en güclü toplulugun „nasrani“ olarakta tanimladiklari „ebionitler“ oldugunu ögrenmekteyiz. Tam da burasi cok ilginctir. Kuranda „hiristiyan“ kelimesi gecmez. Nasrani kelimesi gecer. O da katoliklerin diger isevilere verdikleri isimdir. Katoliklerce, onlarin bakis acisiyla nasraniler ya da diger adlariyla ebionitler „sapkin“ bir topluluktur.

Elmayla armutun, kuranla talmudun arasindaki farkin daha iyi anlasilabilmesi icin „yahudilik“ dogru tanimlanmali. Yahudiligin karsiti „sunnilik“ ya da „katolizmdir“. Katolizm nasil „iseviligin“ ta kendisi degil ise, yahudilikte musevilik acisindan öyle. Yahudilik esittir musevilik anlayisi sunnilik esittir Islam yanlisi gibidir. Bunu Ku(m)ran yazmalarinda cok net görebilirsiniz. Ayni kültürün, ayni toplumun birer üyesi olmakla birlikte itikati acidan birbirlerine iki zit kutup gibidirler. Ebionitlerin düsmani yahudiler, yahudilerin düsmani ebionitler…

Bugün islami ebionizmi ya da gercek anlamda ebionizmi Türkiye’de yasayan, anlatan ve savunan en önemli kalem: Ihsan Eliacik’tir.

Aynen sana katılıyorum. Islâmın kısa Özeti.

İsa nın Kurtarıcı olduğuna inanan Yahudiler dışlanır ve Kudüs'ü terk ederek Arap yarım adasına dağılırlar.

Bunlardan ilk önce sonradan hırıstiyanlık olarak adlandırılacak bir mezhep doğar. Daha sonra bu mezhep araların da bölünür. İsa Allah ın oğludur diyenler ve buna karşı çıkanlar. Sonuçta ortaya Monofizit ve duofizit görüşler doğrultusunda iki ayrı inanç çıkar.

Islam Monofizit karşıtlarının oluşturduğu bir inançtır.

Meryem'den doğan çocuk (İsa) tam bir insan ve tam bir tanrıdır. Dolayısıyla da Meryem Theotokos, yani Tanrı'nın annesidir Söylemini reddedenler yani Nasturi ve Keldaniler savunduğuklarının Araplaşmış halidir. Kurana bakarsanız tamamen duofizit görüşü savunduğunu görürsünüz. Yani : Meryem "Tanrı'nın annesi" (Theotokos) değil Mesih İsa'nın annesidir; Tanrı doğurulamaz dolayısıyla da İsa, Baba ile aynı özden olamaz. Ancak, Kelam'ın gelmesinden sonra İsa'da hem insansal, hem de tanrısal bir arada varolmuş, İsa hem tanrı hem de insan olmuştur. İsa kelamın gelmesinden sonra bu iki tabiatı da taşır.

Sonuç olarak Araplar Nasturi ve Keldani inançlarını kendi Pers, Hindistan kökenli inançlarınile harmanlayarak Islam denen ayrı bir mezhep ortaya çıkarmış zaman için de bu Yahudilikten devşirilme mezhep hırıstiyanlık ve ardından Araplara karışınca Islam olarak ayrı bir din olarak ortaya çıkmıştır.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

asıl konu buradaymış :)

ürdün ve petra konusuna bir ek daha yapalım.

biliyoruz ki, islam mitolojisine göre muhammed fil yılında doğmuştur. fil yılı, yemen kralı abraha/ebrehe'nin alayınızı ezerim lan diyerek kabe üzerine filler ile yürüdüğü fakat fillerin kabeye yanaşmadığı, sonra hepsinin üzerine ebabil kuşları tarafından yanan kayalar atılarak berbat edildikleri savaşın yılıdır.

oysa ki, arap yarımadasında fil yoktur ve son birkaç bin yıldır da büyük olasılıkla hiç  olmamıştır. diğer yandan, mezopotamya ve çevresi daima bir savaş alanı olduğundan, yüzyıllar boyunca hindistan, iran, afrika ve suriye filleri bölgede savaş araçları olarak kullanılmış. büyük iskender ve silsilesi ile ondan sonra ülkesinin parçalarını sahiplenen generaller de bu filleri sıkça kullanmışlar.

http://nabataea.net/elephants.html

bununla birlikte, petranın - tüm ilk camilerin kıblesi olan kent - büyük tapınağının avlusundaki sütunlarında fil başları yer alır.

https://www.calvin.edu/petra/about/nabataeans.php

Their aptly named Great Temple included a complex of courtyards that totaled about 9,000 square yards. The lower courtyard had a staggering 120 columns, each topped with a large, elephant-headed capital.

büyük tapınak yaklaşık 7.5bin metre karelik toplam genişlikte avlulara sahip. alt avluda, her biri fil başları ile süslü 120 kolon yer alıyor.

bu fil masalının abbasilerce uydurulduğu ya da uyarlandığı düşünülüyor.

https://www.free-minds.org/people-elephant

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...