Jump to content

İslam dininden kalan, devam ettirdiğimiz alışkanlıklar...

Recommended Posts

Dinden çıktığınız halde, İslam'dan kalan, devam eden alışkanlıklarınız var mı? Hayatınızdan neleri çıkardınız, neleri çıkar(a)madınız? Mesela domuz eti yememek, alkol kullanmamak, ezan okunurken Tv.nin sesini kısmak, gusül abdesti almak gibi.

Sitelerde Paylaş

Tamamen kurtuldum desem yalan olur..Bazen ağzımdan ''allah allah'' veya ''vallahi billahi'' filan çıkıyor :lol:

Tabi ben yaklaşık 20 sene iman ettim..Gece uykumdan kalkıp teheccüd kıldığım çok olmuştur..

Sitelerde Paylaş

Tamamen kurtuldum desem yalan olur..Bazen ağzımdan ''allah allah'' veya ''vallahi billahi'' filan çıkıyor :lol:

Tabi ben yaklaşık 20 sene iman ettim..Gece uykumdan kalkıp teheccüd kıldığım çok olmuştur..

hakikaten hocam ya , ne günlerdi onlar öyle :) teheccüd e kalkıp da ertesi gün gireceğim sınav için dua ederdim . sınavdan düşük not aldığımda da allahı suçlardım , ne kadar karanlık bir dönemden geçmişiz öyle .

Sitelerde Paylaş

Gusülü sildim çoktan.Cami ve namaz konusuna zaten girmeye gerek yok.Dini söylemleri müslüman olduğum zamanlarda fazla kullanmıyordum.Inşallah yerine umarım demeye çalışıyorum.Selamunaleykum eskiden de demiyordum zaten.Bazen maşallah kelimesi azımdan çıkıyor.Domuz eti, alkol ve sigarayı hiç bir zaman sevemedim, o yüzden kullanmıyorum.Islam la alakası yok yani.Almanyada ateist olmak bir islam ülkesinde ateist olmaktan tan çok daha rahat tabiki.Burda senin inanman, inanmamam kimsenin umrunda değil.Bilinçli şekilde Türk ve Müslüman topluluklardan uzak durmaya çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş

Dinden çıktığınız halde, İslam'dan kalan, devam eden alışkanlıklarınız var mı? Hayatınızdan neleri çıkardınız, neleri çıkar(a)madınız? Mesela domuz eti yememek, alkol kullanmamak, ezan okunurken Tv.nin sesini kısmak, gusül abdesti almak gibi.

- Ezan okunurken müziği kapatma var ama aşmaya çalışıyorum(Ezanın bir kısmında açık bırakmayı başardım :D .Sadece ailem görmesin diyerektendi sonradan kapama.Zaten bunun gibi ateist sitelere falan girerken yakalandığım oldu.).Ezan okunurken müzik kanalı olmazsa tv aynen kalıyor(Hiç sesini kısma falan yok.).

- Namaz oldum olası yoktu bende zaten.Gusül dini bırakmayla beraber gitti.

- Domuz eti olsa bile Türkiye'de nereden yiyeceksin :lol: ?

- Alkol kullanmıyorum ama bu günahtır falan diye değil.Ben kendim istemiyorum.

- Teşekkür etmek amaçlı ağzımdan "Eyvallah" kelimesi kaçıyor.

Sitelerde Paylaş

Korkarım, ben, tam bir kâfir olmuşum. Bu da Türk toplumundan, neredeyse tümüyle kopmamdan kaynaklanıyor sanırım.

Yazılarımdan da anlaşılacağı gibi, öncelikle öz Türkçe sözcüklere başvururum; bu da İslâm'dan uzaklaşlmama epey yardımcı oluyor.

Ben Müslo olduğum çocukluğmda bile İslâmî kavramlar kullanmadım. Hem de devletin bile unuttuğu bir dağın tepesinde çocukluğumu geçirdim. :)

Sitelerde Paylaş

Bu arada toplum içinde, sokakta, alışverişte falan -İnşallah, maşallah, eyvallah - tarzı sözcükleri söylemeyi ters bulmuyorum.

Çevredekiler hem müslüman, hem türk, hemde gelenekçi.

Hadi inşallah yerine umarım dersin ama bazısı uyuz oluyor bu lafa dikkat çekiyorsun ilişkileri zedeleyebilir.

Eyvallah ve maşallah sözlerinin yerini alacak illa ki öz türkçe kelimeler vardır ama bunları kullansak uzaylı gözüyle bakarlar bize.

Sonuçta burası türkiye, tenhada keserler adamın bir tarafını

Sitelerde Paylaş

Bâzı tipsizlere yaranmak uğruna, benliğimi ve onurumu mu hiçe sayayaım?!

Kimliğimi mi ezeyim?

Kendisine lâyık olmayanlara karşı, dürüst olmayanlar, karşısındakilerden dahâ onurlu olamaz!

Ben, onlara değil; onlar, bana ayak uydursunlar! Beğenmeyenler, defolup-gitsinler!

Sitelerde Paylaş

Genel olarak gördüğüm kadarıyla herkese yapışan bir şeyler var... : )

Ezan okunurken aynı anda müzik dinlemekten ben de rahatsız oluyorum.

Kulaklıkla müzik dinlediğimde bile, kapatma ihtiyacı hissediyorum.

Bu arada illa ki domuz eti yemeniz gerekmiyor Türkiye'deki arkadaşlar...

Çikolata, herhangi bir et ürünü tüketirken bile, içerisinde domuz yağı/katkısı var mı, alkol var mı diye kontrol etmek gibi bir alışkanlık da kalabiliyor...

Sitelerde Paylaş

Valla ve allah allah ı çok kullanıyorum :) bazende tiplere göre girdiğim yerde selamun aleyküm diyorum :)

Ama ezana hiç saygı göstermem,ayak ayak üstüne atmışsam bile indirmem,müziğin sesini kısmam.

Gusül abdesti hiç almıyorum zaten :)

tarihinde sanalkabus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bâzı tipsizlere yaranmak uğruna, benliğimi ve onurumu mu hiçe sayayaım?!

Kimliğimi mi ezeyim?

Kendisine lâyık olmayanlara karşı, dürüst olmayanlar, karşısındakilerden dahâ onurlu olamaz!

Ben, onlara değil; onlar, bana ayak uydursunlar! Beğenmeyenler, defolup-gitsinler!

Kesinlikle size katılıyorum keşke her zaman böyle olsa.

Ama müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede insanın ailesine, arkadaşlarına, iş verenine vs. posta koyabilmesi o kadar kolay değil.

Benimde içimden bunları yapmak geliyor ama hayat bedava değil ne yazık ki para lazım.

Ayrıca beni anlayan bu halimle seven olduğum gibi kabul eden insanlar bulmak kolay değil.

Haa illa şart mı, değil.. yalnızlık o kadar da zor değil, ama... ne luzumu var şimdi?

Sitelerde Paylaş

Ne kadar geçekçi olursanız, o kadar destekçi bulursunuz!

Onurlu duruşunuza bağlı kaldıkça, çevrenizde, ne kadar da çok sizin gibi düşünenler olduğunu farkedeceksiniz.

Bu arada; alkol, sağlıksız değildir; yerini ve sınırını bileceksin. Tütün de tüketiyorum; ama bunun, İslâm'la ne alâkası var?

Diğer yandan, en geç haftada bir kartınyağlı yumurta yyiyemezsem, metabolizmam alt-üst olur! Yumurta olmasa bile, karınyağda kavrulmuş lâhanayı hepinize öneriyorum. Her ikisinin de tadına doyum olmuyor!

Sitelerde Paylaş

alkol kullanmamak,

alkol tüketiminin islam ile bir alakası yoktur . bir ateist hayatı boyunca hiç sigara , alkol ve uyuşturucu kullanmayabilir . Bu çok normaldir . Siz böyle dediğiniz zaman bazı müslümallar olayı başka boyuttan anlıyor ve " hani siz ateisttiniz , niye içki içmiyorsunuz " diyorlar .

Sitelerde Paylaş

alkol tüketiminin islam ile bir alakası yoktur . bir ateist hayatı boyunca hiç sigara , alkol ve uyuşturucu kullanmayabilir . Bu çok normaldir . Siz böyle dediğiniz zaman bazı müslümallar olayı başka boyuttan anlıyor ve " hani siz ateisttiniz , niye içki içmiyorsunuz " diyorlar .

Valla kim, neyi nasıl anlayacak diye bir kaygım yok Blitz.

Dinsiz biri yeşilaycı da olabilir, müslüman da tam tersi içebilir...

İçip-içmemek, yiyip yememek değil burada mesele...

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Çıkmadan önce:

Alkol kullanırdım ve domuz eti de yemişimdir.

Ara sıra namaz kılardım, ama her Ramazan´da oruç tutardım.

Gusül abdestini her zaman normal bir duş olarak görmüşümdür, o yüzden benimki herhalde kabul olmamıştır.

Çıktıktan sonra:

Hălă ara sıra da olsa, alkol ve domuz eti tüketirim, ama her zaman duş almaya devam ediyorum :D .

Cenaze namazlarına gitmekten gocunmam.

İtiraf etmem gerekir ki, ezan sesi hălă hoşuma gider.

Sanırım ben önceden iyi bir müslüman değilmişim, Sevgili Mirnaw. :)

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ezan hiç sevmezdim. duymamak için hep müzik açardım. şimdide öyle yapıyorum. saygısızlık ifadesi olan birşeyi sevmek zordur. Seven varsa, müezzin güzel okuyordur ve nameleri ona hitap etmiştir. Ama camiye yakın evlerde oturanları da düşünmek lazım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...