Jump to content

İslam dininden kalan, devam ettirdiğimiz alışkanlıklar...

Recommended Posts

Ezan hiç sevmezdim. duymamak için hep müzik açardım. şimdide öyle yapıyorum. saygısızlık ifadesi olan birşeyi sevmek zordur. Seven varsa, müezzin güzel okuyordur ve nameleri ona hitap etmiştir. Ama camiye yakın evlerde oturanları da düşünmek lazım.

Siz nerede çocukluğunuzu geçirdiniz bilmiyorum, fakat küçük yaştan itibaren günde 5 defa dinlemek zorunda kalırsanız, sanırım teneke müziği bile hoşunuza gider.

Sitelerde Paylaş

Siz nerede çocukluğunuzu geçirdiniz bilmiyorum, fakat küçük yaştan itibaren günde 5 defa dinlemek zorunda kalırsanız, sanırım teneke müziği bile hoşunuza gider.

Pardon.. "Ezan sevmem" derken size gönderme yapmış gibi oldum, sanırım :) Hoşgörü güzel birşey tabiyki. Ben de hoşgörü ve uzlaşmadan yanayım.

Yanlız bu ezan konusunda gözden kaçan bazı noktalar var;

Bir caminin yanında beklerken ezan okunursa, muhtemelen kulak yırtıcı bir ses düzeyi olduğunu farketmişsinizdir

Sabah ezanı denen durum ise, uyku rahatsızlığı olanların, saatlerce uykusuz kalmasına sebep olabiliyor

Caminin yanında bir hastanede, ağrıları arasında uyumaya çalışan hastaların durumunu düşünürsek, durum daha da problemli hale geliyor

Birde "sela" denen birşey varki, tam bir cenaze havası yaratıyor insanda... Ramazanda her akşam okunuyor. ayrıca davuldu topdu o da ayrı bir sorun

Şöyle de bir gerçek varki, ezanın amfi ve hoperlörle okunması bir islam geleneği değildir. O yüzden bu konuda rahatlıkla eleştri yapabiliriz diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben beni tanımayanların (ate olduğumu bilmeyenlerin yanında kalıplaşmış dini sözleri kullanmam. s.a demem, meraba derim mesela.

ama beni tanıyanların yanında ise özellikle dini terimleri kullanırım bilerek. mesela bugün tesadüfen bi akrabalara güzel bir yemeğin üstüne gittim, "işte yaa, ben Allahın sevgili kuluyum" dedim, tabi herkes bendeki bu özgüveni görerek yaptığım ironiyi anlayarak ağzıaçık bi şekilde gülümsediler...

Sitelerde Paylaş

Ezan okunduğunda yatağında toparlanıp ezen bitene kadar oturan insanlar tanıdım. Mezarlıktan geçerken müziği kapatanlar tanıdım. Ben sunu soruyordum ölen kişi sesi duymaz ama hadi duyuyor diyelim ozaman niçin onları bundan mahrum bırakıyoruz? Mezarlıklara hoparlörlerle klasik müzik verilmeli çiçeklere müzik var ölülere yok niye? Ölüye saygı :)

Ölüler niye müzik sevmez canlıyken şarkıcı olan biri bile ölünce sanat düşmanı oluyor :)

Ben ateist olduğumu kavradıgım an eksilen birşey olmadı fazlalaşan duygular oldu.

Yaşama karşı sorumluluğum arttı tüm canlılara karsı saygım vardı ama daha çok oldu.

Unutup abdest almadan banyodan çıktığında öyle ölürsem cehennemde yanıcam diye korkardım. şimdi o korkum yok :)

Allah allah demezdim ben onu yanlış öğrendiğim için halla halla dediğim için hala bu devam ediyor. Şaşırınca halla halla derim :)

Nazara inanmadıgım için maşallah kullanmam e ne kaldı başka domuz eti yemedim ama yerim lâkin amacım birgün vegan olmak basarabilirsem ölmeden.

Ha dinliyken eşcinsellere günahkar sanardım şimdi insan olarak görüyorum.

Ateist olunca daha bir insan olmaya başladım ki insan olmanın çoğunu hayvanlardan öğrendim.

tarihinde Tetrahedron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ölüler niye müzik sevmez canlıyken şarkıcı olan biri bile ölünce sanat düşmanı oluyor :)

Ölülere saygıdan dolayı, mezarlıktan geçerken müziğin sesini kısıyorlar.

Aynı şekilde ıslık da çalınmaz. Şeytanları başına toplamamak için. :)

Müzik de ıslıktan farksız İslam'da.

Mezarlıklar yas yeridir. Müziğin sesini kısmak yerinde bir davranış bence...

Sitelerde Paylaş

Ölülere saygıdan dolayı, mezarlıktan geçerken müziğin sesini kısıyorlar.

Aynı şekilde ıslık da çalınmaz. Şeytanları başına toplamamak için. :)

Müzik de ıslıktan farksız İslam'da.

Mezarlıklar yas yeridir. Müziğin sesini kısmak yerinde bir davranış bence...

Bunu gerçek mi diyorsun?

İnsan o kadar bencil ki herşeyi farklı yorumlayıp başkalarının üzerinden istediklerini yapıyorlar.

Ölüye saygının altında gerçekten ölüye saygı değil kendi bencilliği yatıyor.

Sonsuz yasama inanış şeklidir ölüler üzerinden oyunlar oymanılması. Lütfen canlılara saygı gösterelim.

Sitelerde Paylaş

selamunaleyküm diyorum, güzel bir söz sayılır, birisini her gördüğünde "barış seninle olsun" demek. onun dışında maşallah, allah allah, inşallah bazen ağzımdan kaçar. müslümanken ezan okunurken müziğiin sesini kapatırdım şimdi bilakis bastırmak için daha da artıyorum :D

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Başlığı yükseltiyorum.

Hacılar ben hala banyoya girince üç kere ağzıma üç kere burnuma su alıyorum laaaaa

Bunu yeni fark ettim :D Neden böyle bir şey yapıyorum, müslümanlıktan kalma bir alışkanlık olduğu için yapıyorum

Ama o kadar uzun süredir yapıyorum ki adeta refleks haline gelmiş. Yaptığımı adeta fark etmiyormuşum bile

Geçen banyodayken aklıma geldi. Birden şimşek çaktı aaaa dedim, yahu benim bunu yapma sebebim islam değil miydi dedim :D

Üç kere ağzıma üç kere burnuma su almıştım. Birer kere daha tamamlayıp sayıyı dörde çıkardım. İlginç oldu.

Komik bir alışkanlık

Sitelerde Paylaş

Gusül abdestinden bahsedilmiş. gusülden vazgeçmek için dinden ayrılmaya gerek yok. Abdest ve bilhassa gusülün mantıklı bir açıklaması olmadığı için 20 yıla yakın zamandır bırakmıştım zaten.. çünkü böyle şeyler, kendi cehaletini Allah'ın üstüne atmak gibi geliyordu bana.. mantıken, neresi kirlendiyse orası temizlenir.

Zaten ileri modernist akımda namaz abdesti bile yoktur.

Sitelerde Paylaş

Kürt

Sorun kürt olması değil. Ulusalcı, vatansever kürtlerle hiçbir sorunumuz olamaz ve onları tehdit olarak algılamayız.

Sorun PKK'lı olması. O tipik PKK'lı bir parazittir. Bunu provakatif iletilerini okuyarak rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Tabii ki, kendisini adam yerine koyup küfrüne cevap yazacak değilim.

Ben de kendisini şikayet ettim umarım gereken şey yapılır.

Sitelerde Paylaş

Sorun kürt olması değil. Ulusalcı, vatansever kürtlerle hiçbir sorunumuz olamaz ve onları tehdit olarak algılamayız.

Sorun PKK'lı olması. O tipik PKK'lı bir parazittir. Bunu provakatif iletilerini okuyarak rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Tabii ki, kendisini adam yerine koyup küfrüne cevap yazacak değilim.

Ben de kendisini şikayet ettim umarım gereken şey yapılır.

Bu kürtler gittikleri yerin nüfusunu değiştirip istila ediyor.(Bknz mersin)Üniversitelerde,meydanlarda apo,pkk paçavraları açıp,gerilla marşı söylüyorlar.Bunlar kürdistan bizim,Türkiye hepimizin düşüncesinde.Kürdistan kurulursa,hepsi sürgün edilmelidir.

Türkiyede kürt sorunu değil,Kürt istilası vardır.

Sitelerde Paylaş

Yakını ölmüş birine Allah rahmet etsin diyorum.

Çocuğu olan birine Allah analı babalı büyütsün diyorum.

İş açan birine Allah utandırmasın diyorum.

Bakkala girince selamın aleyküm diyorum.

Beklenmedik birşey olunca, Allah Allah? Diyorum. Beklenmedik olay çok ani olursa h##ktir diyorum.

Uzatılabilir. Bunlar müslüman dönemimden kalma alışkanlık değil. Aksine yeni edindiğim alışkanlıklar. Özellikle selamın aleyküm demek çok zor geliyor. Hala ağzım alışmadı. Hayır hayır AKP ile bir ilgisi yok. Bu tip ifadeler sayesinde, çevremdeki birçok insanla, iş çevremde ve özellikle esnafla rahat iletişim kurabiliyorum.

Esnafın sevmediği adam tipi var bende. Entel kuntel görünüyorum, esnaf kıllanıyor. Kemik gözlüklü, uzun saçlıyım. Bir gün kolumun altında büyük bir rulo kağıt vardı. Esnafın biri, bombalayacağın yerin krokisi mi o dedi. Ulaan dedim, adama bak bizi direkt terörist yapmış. Şimdi Allah'lı mallahlı konuşuyorum kafam rahat. Allah lafını duydu mu rahatlıyorlar.

Ayrıca iyi dileklerimi ifade etmek için Allah'lı konuşmaktan rahatsız olmuyorum. Adamın çocuğu olmuş, Allah analı babalı büyütsün diyorum. Ee, büyütsün mü büyütsün. Ama Allah yok. O zaman şansına küs. Ben dilekçemi vermiş miyim, vermişim.

Sitelerde Paylaş

Ataizm nikli şahsın bir çıkıntısını daha görürseniz raporlayın, artık kredisi bitti...

sampiyon dur bakalim, bu sekilde yazamazsin eger bir sorun varsa ozelden yasarsin , neyse sizin gibi insanlarin yönettigi forumda zaten yazilmaz kendiniz calin kendiniz oynayin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...