Jump to content

" Sadece korkaklar tanrıya inanır "

Recommended Posts

Sorunun Detayı
"Sadece korkak insanlar tanrının varlığına inanırlar. Eğer tanrı olacak olsa, ben ona inanmıyorum diye beni cezalandıracağını zannetmiyorum." diyen inkarcılar hakkında ne dersiniz?..
Cevap

İnsana verilen duygular sonsuz bir Zatın varlığına işaret eder. Örneğin insanda ebedi yaşama, sonsuz var olma gibi istek ve arzular; ona bu duyguları verenin sonsuz olduğunu gösterir. Ayrıca madem ki bu dünyada sonsuz kalamıyoruz öyleyse sonsuz olacağımız başka bir yerin var olduğunu da bildirir.

Yine kendisine iyilik yapanları mükafatlandırma, kötülük yapanları da cezalandırma duygusu, kendine bu kadar nimetleri veren Zatın iyilik edenleri mükafatlandıracağı, kötülük edenleri de cezalandıracağı yerlerin olacağına açık bir delildir. Bu açıdan kendini iyi okuyan bir kimse, kendini yaratanı ve Onun özelliklerini de iyi anlar.

Diğer taraftan askere gitmiş bir kimse, eğer komutan varsa onun şefkati, benim ona isyanımı, emirlerine aykırı hareket etmemi bağışlar, diyebilir mi?

Öyleyse nefis ve şeytanın tuzaklarını bahane göstererek kendimizi kandıramayız. Gözlerimizi yummakla gece olmaz; sadece kendimzi karanlığa gömmüş oluruz.

Sorularlaislamiyet in abuk sabuk saçma sapan cevaplarından birisi . Bir insanda sonsuz yaşama arzusu ve isteği varmış . Siz hissettiniz mi hiç arkadaşlar ? Ben hiç bir zaman sonsuza kadar yaşamak istemedim , aksine çıldırırdım . Bir de allahın emirlerini uymamayı askere giden birinin komutanın sözünü dinlememesin benzetmiş . Al bir de burdan yak . Meseleyi öyle evirip çeviriyorlar ki , verdikleri ezber cevaplarla , kelime oyunlarıyla insanların aklını nasıl da kurcalıyorlar .

Sitelerde Paylaş

Sadece korkakların bir yaratıcının varlığına inandıkları, son derece ikna edici bir argüman.

Müslümanlar, "Eğer Allah varsa ben inanç ve ibadetlerimden dolayı karlı çıkarım, ama yoksa da bir şey kaybetmiş olmam." demiyorlar mı?

Demek ki yaratıcının var olma - yok olma olasılığını %50 - %50 görüyorlar demektir.

Bu durumda, %50 yok olma olasılığına oynayan ateistler rizikoya giriyorlar demektir. Her riziko bir ölçüde cesaret gerektirir. Öyleyse cesur insanların Tanrıya inanmadıkları sonucu çıkıyor. Korkaklar da rizikoyu sevmedikleri için -yani korkak oldukları için- inanıyorlar.

İtirazı olan var mı?

Sitelerde Paylaş

tanrı muhtemelen şunu da diyebilir ...

Bana inanmadığın için değil yaptığın kötülükler yüzünden cezayı hakettin...

keşke öyle dese ama demiyor . bu sitede hep örnek verdim . erkek , kadın , çocuk , bebek katili bir adamla , penisilini bulup milyonların hayatını kurtaran askeri doktorun kaderi cehennemde birleşiyor .

Semavi dinlere göre tanrı iyileri ve kötüleri değil , inananlar ve inanmayanları göz önünde bulunduruyor .

Sitelerde Paylaş

"İnsana verilen duygular, sonsuz bir zatın varlığına işaret eder" denilmiş. Ancak insana verilen, daha doğrusu insanda varolan duygular, böyle bir zat olsa bile, bu varlığın, hiçbir suçu olmayan insanlara sonsuza kadar gaddarca işkence yapacak kadar, zalim, adaletsiz ve nefret dolu olamıyacağını da gösteriyor.

Bu duygular ve aklımız, bir insan yaratılanı incitmemiş ise, zaten yaratana da saygısını göstermiş olacağını bize anlatıyor. Dolayısıyla "inanmamak" gibi uyduruk sebeplerden işkence yapacak bir tanrının olmasının imkansız olduğu net bir şekilde ortadadır.

Ayrıca zaten, islamda yaratıcıya inanmak diye bir kriter yok. Arap elçisine ve onun anlattığı tanrıya inanacaksın, ve o ne demişse, sorgusuz sualsiz itaat edeceksin. Böylelikle, dünyada müslümanların, ahirette ise Allah'ın yapacağı kötülüklerden korunmuş olacaksın. inanç mantığı.. daha doğrusu mantıksızlığı bu şekildedir.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...
On 15.02.2015 at 07:52, kirec yazdı:

tanrı muhtemelen şunu da diyebilir ...

Bana inanmadığın için değil yaptığın kötülükler yüzünden cezayı hakettin...

Kendisi neden kötülük yapıyor o zaman? "Tanrı var" dediğinde otomatikman bütün kötülüklerden sorumlu olur.

Allah dersen, zaten kimse onun sadistliğine yetişemez !

Şimdi birileri mutlaka "tanrıyı sorgulayamazsın" diyecektir....;

Neden.......  yoksa güç onda diye mi...!?   

Sonuçta yaratıcı denilebilecek biri olsa bile, önce "neden tanrıya inandın, beni neden tanrı olarak hayal ettin" diye sorar.

Hesap sorma değil, teessüf bildirmekten bahsediyoruz. insana hesap sorması gereken tek merkez vicdanıdır.

Tanrı denen anlamsız saçmalıklar yüzünden insanlar bunu öğrenmekte daha da zorlanmıştır. Ve bu inanç tarih boyunca toplumların ahlakını bozmuştur !   

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 15.02.2015 at 11:01, satsuma57 yazdı:

Sadece korkakların bir yaratıcının varlığına inandıkları, son derece ikna edici bir argüman.

Müslümanlar, "Eğer Allah varsa ben inanç ve ibadetlerimden dolayı karlı çıkarım, ama yoksa da bir şey kaybetmiş olmam." demiyorlar mı?

Demek ki yaratıcının var olma - yok olma olasılığını %50 - %50 görüyorlar demektir.

Bu durumda, %50 yok olma olasılığına oynayan ateistler rizikoya giriyorlar demektir. Her riziko bir ölçüde cesaret gerektirir. Öyleyse cesur insanların Tanrıya inanmadıkları sonucu çıkıyor. Korkaklar da rizikoyu sevmedikleri için -yani korkak oldukları için- inanıyorlar.

İtirazı olan var mı?

Çok güzel bir tespit.  Hiçkimse bu yazılanlara itiraz edemez. Evet, kesinlikle; sadece korkaklar tanrıya inanır. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Sen,  tanrı değil ALLAH  tan korkmuyormusun? biz müslümanlar  eğer ALLAH  varsa  demiyoruz  ALLAH  var  diyoruz Ve  ona  göre  yaşıyoruz,  ona  inanıyoruz   sen daha  senin  türünde  senden Yaşça  büyük  olandan  korkuyorken eşi Benzeri  olmayan  evreni  yaran, senden Kudretli  ,güçlü   olan ALLAH tan korkmuyormusun???

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Allaha sadece onu sevenler inanır. Onu sadece sevenler tanır. Onu sadece cesurlar bilir. Bu yol sadece cesarette lisans üstü lisans yapanların yoludur.

Korkaklar kendi hayallerinden uydurduğu tanrılarına tapar. Daha yolun başında yolda kalır.  

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

@ulak @musliman

Öncelikle merhaba arkadaşım sana bir kaç soru sormak istiyorum izninle.

Sen bu dediklerinde ve diğer yorumlarında ciddimisin?

Kuranı okuduğunu varsayıyorum ve mantığını kullanan bir insan, kuranın bir tanrı tarafından yazılmadığını zaten farkeder.Eğer okuyup farkedemiyorsan sorun mantığında demektir.Ha yine inanmak istersin senin kararın sorun yok fakat aslı olmayan boş laflarla böyle konuşuyorsan sıkıntı.Argümanın yok, kanıtın yok.Muhtemelen sorgulamayan müslümanlar sana inanır fakat, mantığı, akılcılığı esas alan ateistlere bu dediklerin boş laftan başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş
On 28.1.2017 at 11:24, ulak said:

Allaha sadece onu sevenler inanır. Onu sadece sevenler tanır. Onu sadece cesurlar bilir. Bu yol sadece cesarette lisans üstü lisans yapanların yoludur.

...

Evet, kralın üzerindeki elbiseleri artık ben de görebiliyorum ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...