Jump to content

Tecavüz ve cinayet politiktir, azmettiricisi devlettir

Recommended Posts

Mesele burada idamın caydırıcılığı değil...

Böyle vahşice cinayet işleyen bir caninin yaşam hakkı olup/olmadığıdır.

Bir cinayet, ancak akıl sağlığı yerinde olmayan biri tarafından işlenmişse ya da nefsi müdafa durumu varsa üzerinde düşünmeyi gerektirir...

İnsan hayatına yönelik işlenen suçlarla, mala, mülke karşı işlenen suçlar aynı değildir.

Dolayısıyla hırsız ve katil aynı şekilde yargılanamaz...

Özgecan'ı öldürenin yaşama hakkı vardır..

Madem öyle;Gezi olaylarında öldürülen çocukların katilleri idam edilsin o zaman..Polise vur emri verenler idam edilsin..Olur mu?

Ortada ne başbakan kalır,ne içişleri bakanı,ne vali,ne emniyet müdürü..Hepsini idam etmek lazım..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 56
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yahu,yapmayın şunu..Ben müslüman mıyım da kısasa kısası savunacağım?

Cani/vahşi/ilkel insanlar,kısasa kısası savunur..Biz İslam'ın bu vahşiliğini burada yıllardır eleştiriyoruz..Hem kısasa kısası eleştirip,hem de Özgecan'ın katili öldürülsün denir mi hiç?

Kısası savunduktan sonra,ateist olmanın ne anlamı var?

Sitelerde Paylaş

Bazı suçlar vardır ki, işlerseniz bedelini hayatınızla ödersiniz/ödemelisiniz...

Masum insan hayatına karşı işlenen suçlar da böyledir.

İnsan hayatı her şeyin üstündedir.

Amerika bu tür suçlulara kısas mı uyguluyormuş? Uygulasın...

Müslümanlığa, oraya buraya bulaştırmadan yorumlamak lazım bu tür şeyleri...

Sitelerde Paylaş

Bazı suçlar vardır ki, işlerseniz bedelini hayatınızla ödersiniz/ödemelisiniz...

Masum insan hayatına karşı işlenen suçlar da böyledir.

İnsan hayatı her şeyin üstündedir.

Amerika bu tür suçlulara kısas mı uyguluyormuş? Uygulasın...

Müslümanlığa, oraya buraya bulaştırmadan yorumlamak lazım bu tür şeyleri...

http://www.odatv.com/n.php?n=idam-cezasi-tecavuzleri-bitirir-mi-1602151200

Sitelerde Paylaş

İnsan öldürmenin doğal sonucu, katilin ölmesidir. Doğal bir sonuçtur bu. Üzerinde fazla düşünmeyi gereksiz buluyorum. İnsan öldürenleri, devlet öldürmelidir. Devletin temel fonksiyonu budur.

Kıza tecavüz etmeye çalışıp bunu beceremeyince kızı öldüren, elinde dna'm kalmasın diye ellerini kesen, sonra götürüp yakan bir varlıkla aynı dünyada yaşamak zorunda değiliz. İnsan hayatı sonsuz değildir. Bu yaratığın hayatının sonu geldi. Bu hikaye, bizim öğrendiğimiz şekilde ise, bu yaratık öldürülmelidir.

Modern hukuk anlayışı falan umurumda değil. Felsefi mülahazalarınız gerçekten ilgimi çekmiyor.

Sitelerde Paylaş

İnsan öldürmenin doğal sonucu, katilin ölmesidir. Doğal bir sonuçtur bu. Üzerinde fazla düşünmeyi gereksiz buluyorum. İnsan öldürenleri, devlet öldürmelidir. Devletin temel fonksiyonu budur.

Kıza tecavüz etmeye çalışıp bunu beceremeyince kızı öldüren, elinde dna'm kalmasın diye ellerini kesen, sonra götürüp yakan bir varlıkla aynı dünyada yaşamak zorunda değiliz. İnsan hayatı sonsuz değildir. Bu yaratığın hayatının sonu geldi. Bu hikaye, bizim öğrendiğimiz şekilde ise, bu yaratık öldürülmelidir.

Modern hukuk anlayışı falan umurumda değil. Felsefi mülahazalarınız gerçekten ilgimi çekmiyor.

Bazıları için hayvanlar insanlardan daha önemlidir..Bir hayvanseverin kedisini bir gencin öldürdüğünü düşünün..Bu kişi,kediyi öldüren kişinin yaşama hakkının olmadığını söyleyip,bu kişinin idam edilmesini isterse ne olacak?

Şu anda hepimizle beraber nefes alan bir başka birisi;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Anders_Behring_Breivik

İdam cezası almadı bu kişi..Çünkü medeniyetin ortasında bu suçu işledi..

Sitelerde Paylaş

Her cinayet için mi yoksa bu konudaki gibi cinayetler için mi idamı savunuyorsun?

Sitelerde Paylaş

Nolan, verdiğiniz kedi örneği uç bir örnek.Yasaların çarpıtılması ve subjektif olarak yorumlanmasına dair birçok farklı örnek bulunabilir. Bütün bunlar esası değiştirmez. Yasaların yapılması ve uygulanmasında temel kriterimiz insan aklıdır. Buna güvenimiz kalmazsa, herşeyimizi yitiririz.

Sitelerde Paylaş

Bazıları için hayvanlar insanlardan daha önemlidir..

Yanlış!

Hayvan hayatı da, insan hayatı kadar değerlidir.

Masum ağzı dili söylemeyen hayvana zarar veren biri, insana hayli hayli verir; psikolojisi bozuk kişilerdir bunlar...

Toplumdan arındırılmalı, insanlara da hayvanlara da temas ettirilmemeleri gerekir.

Ama nerdee bizde o aşamalara gelmek...

Sitelerde Paylaş

Adını taşıdığım büyük devrimci Robespierre gibi, idam cezasını bir zorunluluk olarak görüyorum.

Idam cezasi cok daha humanist bir karar degil mi ?

omur boyu muebbet hapis cezasi almis bir mahkum yeniden topluma kazandirilmayacagina gore buradaki amac,toplumdan dislayarak 4 duvar arasinda yavas yavas oldurmektir..

idam ise tek bir saniyede yasama hakkini elinden aliyorsun olay bitiyor.

hic bir mahkum muebbet hapis cezasini,idama tercih etmez.

Sitelerde Paylaş

Idam cezasi cok daha humanist bir karar degil mi ?

omur boyu muebbet hapis cezasi almis bir mahkum yeniden topluma kazandirilmayacagina gore buradaki amac,toplumdan dislayarak 4 duvar arasinda yavas yavas oldurmektir..

idam ise tek bir saniyede yasama hakkini elinden aliyorsun olay bitiyor.

hic bir mahkum muebbet hapis cezasini,idama tercih etmez.

+1

Düşüncene katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

Tekrar Türkiye 'ye dönüyoruz bakalım yeni olan ne varmış?

Türkiyenin yeni ''kahramanları'' hindistandan duymaya alışkın olduğumuz tarzda, toplu-taşıma-aracında öğrenci bir kıza tecavüz ederek öldüren 3 adam. Kitlesel nefret, kitlesel sempati -ufakta olsa kitlesel hayranlık ve biraz eğlence sektörüne yem...

Yine boktan bir olay- yine boku çıkarılan duygusal patlamalar...

İdam, idam, idam... Bu konu açıldığında hep aynı klişe tartışmalar.

Sanki dünyada ölümden daha kötü şeyler olduğunu bilmiyormuşuz gibi. ''Biliyoruz ama ne yapalım çok sinirlendik!''

Ölümden daha ağır cezalar var. Tabiki bunlar da aklınıza gelmiştir. Arkadaşlar arasında otururken hepiniz ''en çok kimin sinirlendiğini'' göstermek için ''en ağır cezayı kim bulacak'' oyununu oynadınız yine.

-Meydanda asılsın!

-O neki acı vermez elektrikli sandalye en iyisi!

-Ne demek idam ya, siz adam kurtulsun mu istiyorsunuz, hapis en ağır ceza çeksin sürünsün!

-Yok ya bence siz de bu tecavüzcü hayvanlar kadar aşşağısınız, böyle cezalar mı olur adamın iyiliğini mi düşünüyorsunuz. En ağır cezayı ben düşündüm çünkü en çok ben üzüldüm bu olaya (çünkü araranızda en yüce insan benim) BENCE YAKALIM DAEŞ GİBİ..

-Arkadaş doğru dedi, zaten ben daeşi de destekliyorum! Şeriat gemeli

-Sen de abarttın daeş 'te tecavüz ediyor adam öldürüyor!

-İbretlik olmalı, çok korkutmalı ki birdaha kimse cesaret edemesin!

-E ama İrana'da da idam var orada daha çok oluyor böyle olaylar. Amerikaya ne demeli? En ünlü seri katiller ordan çıkıyor, idam olmasına rağmen?

Ve böyle gider...

Peki idam aslında nedir?

Devlet idam cezasını insanların gözündeki saygınlığını ve güvenilirliğini kaybetmemek için uygular sadece. Kurban konumunda olanlar ilk önce kendi intikamlarını kendileri almak isterler. Bize zarar vereni öldürme arzusu bizde içgüdü olarak var, genlerimizde var. Ama organize bir toplumda yaşadığımız için biz bu işi de devlete bırakırız. Devlette ''nefret edilen şahıs'' ı öldürerek yüreklerimize su serper. Ne yazıkki bu devletin meseleyi gerçekten umursadığını göstermez.

Gelecekteki benzer olayları engellemeye çalışacağına kanıt olmaz. Devlet senin istediğin adamı öldürerek senin gönlünü bugünlük kazanır, günü kurtarır. Kitle sakinleşir, herkes sokakalrdan evlerine çekilir, dizilerini izlemye devam eder.

Bu mu istediğiniz, sadece bu günlük bir tatmin mi?

''Bu gün kan görelim'' yeter mi?

Sitelerde Paylaş

Evet. Kan görmek istiyorum. Kimsenin fark etmediği, çok ince noktaları fark eden, çok zeki ve çok duyarlı birisi değilim. Düz bir adamım. Çok üzüldüm ve sinirlendim. O iti bir meydanda asarlarsa ki 50 sene önce idamlar meydanlarda yapılırdı, gider izlerim. Yüzündeki korkuyu, acıyı, dehşeti izler, sonra evime dönüp, kıçımı devirir televizyon izlerim. Tıpkı kuzu şiş yediğimde nasıl tatmin olup vicdani bir rahatsızlık hissetmiyorsam, o puştun öldürülmesinden de rahatsızlık duymam. Karnımı doyurmak için, suçsuz günahsız hayvancıkların kesilmesine kafayı nasıl takmıyorsam, adalet açlığım için o puştun kellesinin koparılmasından rahatsızlık duymam. Dedim ya, düz adamım ben.

Birşey soracağım. Müebbet hapsin, idamdan daha ağır bir ceza olduğunu iddia ediyorsunuz. O puştu idam etmek yerine ömür boyu hapse atarak, daha büyük bir acı vermek istediğinizi söylüyorsunuz. Sadist misiniz siz? Madem idam daha hafif bir ceza, asalım gitsin. Halbuki, hapse atmayı, idamdan daha medeni bir ceza olarak görüyorsunuz ve medeni olarak gördüğünüzü tercih ederek egonuzu şişiriyorsunuz. Eyvallah, buna itirazım yok. Ama bizi niye aptal yerine koymaya çalışıyorsunuz, onu anlamıyorum. Müebbet hapis, idamdan daha ağır bir cezadır diye edebiyat yaparak bizi kandıracağınızı sanmanız çok ayıp. Çocuk mu kandırıyorsunuz?

O itin ailesi, şimdiden af hesapları yapmaya başlamıştır. Çıkınca alır evinizde beslersiniz.

Sitelerde Paylaş

Evet. Kan görmek istiyorum. Kimsenin fark etmediği, çok ince noktaları fark eden, çok zeki ve çok duyarlı birisi değilim. Düz bir adamım. Çok üzüldüm ve sinirlendim. O iti bir meydanda asarlarsa ki 50 sene önce idamlar meydanlarda yapılırdı, gider izlerim. Yüzündeki korkuyu, acıyı, dehşeti izler, sonra evime dönüp, kıçımı devirir televizyon izlerim. Tıpkı kuzu şiş yediğimde nasıl tatmin olup vicdani bir rahatsızlık hissetmiyorsam, o puştun öldürülmesinden de rahatsızlık duymam. Karnımı doyurmak için, suçsuz günahsız hayvancıkların kesilmesine kafayı nasıl takmıyorsam, adalet açlığım için o puştun kellesinin koparılmasından rahatsızlık duymam. Dedim ya, düz adamım ben.

Bütün suç o ''puştun'' üzerine değil tabi.

Toplumu oluşturan düz adamların da suçta payı var. Çok zeki ve duyarlı olmaya gerek yok, olmaya çalışmak bile yeter.

Bireyler toplumu oluşturduğu kadar, toplum da bireyleri oluşturur. Zeki ve duyarlı olmaya gayret bile göstermeyen düz adamların oluşturduğu toplumdan bazı ''puştların'' çıkası da normaldir.

Birşey soracağım. Müebbet hapsin, idamdan daha ağır bir ceza olduğunu iddia ediyorsunuz. O puştu idam etmek yerine ömür boyu hapse atarak, daha büyük bir acı vermek istediğinizi söylüyorsunuz. Sadist misiniz siz?

Ölümden korkmayan insanlara ne yapacaksınız peki?

Ya adam asılırken hiç de korkmazsa, ''hepinize beni asan bu vinç girsin'' deyip son nefesini vermeden önce de bir kahkaha patlatırsa neler hissedersin?

Bu olabilir bir şey.

Ölümden korkmayan fazlaca insan bulunabilir, özellikle de psikopatlar, azılı suçlular arasında.

Ama hiçbiryerde çalışma kampından, işkenceden, hücre hapsinden korkmayan insan bulunamaz.

Madem idam daha hafif bir ceza, asalım gitsin. Halbuki, hapse atmayı, idamdan daha medeni bir ceza olarak görüyorsunuz ve medeni olarak gördüğünüzü tercih ederek egonuzu şişiriyorsunuz.

Hayır daha medeni olduğunu söylemedik. Değil de zaten.

Burada kimsenin kaygısı medeni olmak değil sanırım. Medeni olmak burdaki endişelerin en sonuncusu olabilir.

Medeni olmaktan çok ''etkili'' olmaya yönelik eylemlerin gerekliliğinden bahsediyoruz.

Eyvallah, buna itirazım yok. Ama bizi niye aptal yerine koymaya çalışıyorsunuz, onu anlamıyorum. Müebbet hapis, idamdan daha ağır bir cezadır diye edebiyat yaparak bizi kandıracağınızı sanmanız çok ayıp. Çocuk mu kandırıyorsunuz?

O itin ailesi, şimdiden af hesapları yapmaya başlamıştır. Çıkınca alır evinizde beslersiniz.

Sizi (?) neden kandırmak isteyelim? O adamı alıp neden beslemek isteyelim?

Neden kandırılmaya çalışılıyormuş gibi hissediyorsun?

Tuhafsın.

Madem ölüm istiyorsun o halde bari ölümün en acı halini iste?

nedir en acı ölüm şekli?

İntihardır. Bir insan kendini öldürecek dereceye gelmiş ise ölüm acısını aşan acıyı yaşamış demektir.

O halde bu katilleri kendileri öldürecek hale gelinceye kadar kitli tutabiliriz. Hem intihar hem hapis hem de acıların en ağırı. daha ne istiyorsun?

-Bunun güzel örneği yakın zamanda yaşandı Karabulut soyatlı kızı öldürerek tüm dizilerdeki izlenme rekorunu kıran katilimiz sonunda hapiste kendini öldürdü.

Bu adamı hapis yatırmadan idam etseydik iyilik yapmış olacaktık yani.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yazdığınız iyi oldu AdHominem. Uzun zamandır "böyle" düşünen insanlarla tartışmayı özlemiştim.

Nasıl düşünen insanlar? Adi suç işleyen insanların bu davranışlarını gizli gizli, hatta kimi zaman açık açık idealize eden, adi suçta bir isyan duygusu arayan insanlardan. Bittiniz sanıyordum, ama elhamdulillah tükenmiyorsunuz.

Demek o "puştu" idam sehpasına çıkarırsak, aha bu Vinç size girsin diyerek "devrimci" bir duruş sergileyebilir. O aşağılık yaratığa bakınca sisteme isyan eden bir devrimci Görüyorsunuz galiba. Belki de Jean Genet gibi bir piç, bir ibne ve bir aziz. Ah keşke herşey romanlardaki gibi olsaydı.

Herşey bir yana, bu tip olaylarda toplumun tamamını suçlayan tiradı atmayı artık bırakın. Jürili Hollywood filmlerinde bu klişenin boku çıkmadı mı? Bıkmadınız mı bu klişeden. Ben ve benim gibi düz adamların, bu olayda hiçbir suçumuz yok. Toplum suçlu değil. Ben sadece kendi yaptıklarımdan sorumluyum. Hayatım boyunca hiçbir insana şiddet uygulamadım, kimseye şiddet uygulamasını telkin etmedim. Bir kadının dekoltesine gözüm gelirse, kafamı çeviririm. Hani, ilk taşı en günahsız olanınız atsın demiş ya adamın biri, o en Günahsız adam benim. Ilk taşı atarım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...