Jump to content

Allah'in 1 günü 1.000 yil mi, 50.000 yil mi?

Recommended Posts

Yevm; bu iş için 50 bin yıl

Yevm; Allah katında bin yıl deyişinden bu net değil mi?

Yahu secde-5'de diyor ki "İşler, Allah'a 1000 yıla tekabül eden 1 günde yükselir."

Mearic-4'de ise; Melekler ve ruh 50.000 yıla tekabül eden 1 günde yükselir."

Şimdi bu mesafe dünya günü için 1000 yıl mı? 50.000 yıl mı?

Bunun işler için ayrı, melekler için ayrı olmasının nasıl bir açıklaması olabilir?

Varsa gerçekten bilimsel, ikna edici bir açıklamanız yapınız.

Ama kelime oyunlarıyla birbirimizi bastırmaya çalışmayalım. (Burada asıl amaç bilgi alışverişidir.)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Pante ayetler ne diyorsa öyle..

İşler varmış 1000 yılda çıkarmış bizim saydığımız..

Melekler ve ruh varmış 50 bin yılda çıkarmış..

Her iki ayette de sizin saydığınız yıl diyor burda zaman 1000 ve 50000 yıl...Zaman farklı kavramlar ve işler için farklı işliyor..

Ben konunun bilimselliğine bakmıyorumki ortada çelişki yok diyorum..

Bilimsellik arzediyorsa bilimselliğinden haberdar olanlar cevaplasın..

Sitelerde Paylaş

Nasıl bilimselliğe bakmazsın?

Bilinen en hızlı şey ışık hızıdır..

Işık hızında gidildiğinde bir yılda katedilen mesafe.. Yani tam olarak 300.000*60*60*24*365 = 9,460,800,000,000 km'y eşit.. O da yazıyla 9 trilyon 460 milyar 800 milyon km demek.. Bir ışık huzmesi bu mesafeye 1 yılda varıyıor?

Al sana bilimsel gerçekler...

Allah nedense bu ışık hızından haberi yokmuş. Yarttıklarına farklı hızlar vermiş...

Sitelerde Paylaş
Işık hızı sabittir..

Ama allaha göre keyfidir..

Bu demektir ki allah ın bilimden haberi yoktur...

Işık hızı sabit değildir:)Bu senin hayalin sadece..

Suda camda yani bulunduğu ortama göre değişir C 'den az olur..Boşluktaki hızı sabittir dersen bilimsel olarak bir anlam teşkil eder...

Konunun ışık hızıyla alakası nedir bakalım?

Anlat öğrenelim..

Sitelerde Paylaş
Işık hızı sabit değildir:)Bu senin hayalin sadece..

Suda camda yani bulunduğu ortama göre değişir C 'den az olur..Boşluktaki hızı sabittir dersen bilimsel olarak bir anlam teşkil eder...

Konunun ışık hızıyla alakası nedir bakalım?

Anlat öğrenelim..

Işık hızı sabittir camda suda vs atomlara çarpa çarpa gittiğinden, soğrulup tekrar yayınlandıgından daha uzun sürede alır eşit mesafeyi sadece

Sitelerde Paylaş
Pante ayetler ne diyorsa öyle..

İşler varmış 1000 yılda çıkarmış bizim saydığımız..

Melekler ve ruh varmış 50 bin yılda çıkarmış..

Her iki ayette de sizin saydığınız yıl diyor burda zaman 1000 ve 50000 yıl...Zaman farklı kavramlar ve işler için farklı işliyor..

Nasıl çelişki yok

1000 yılıda 50000 yılıda Allah katında 1 güne eşitliyor

Hangi oran doğru?

Sitelerde Paylaş
Yahu secde-5'de diyor ki "İşler, Allah'a 1000 yıla tekabül eden 1 günde yükselir."

Mearic-4'de ise; Melekler ve ruh 50.000 yıla tekabül eden 1 günde yükselir."

Bunun işler için ayrı, melekler için ayrı olmasının nasıl bir açıklaması olabilir?

Varsa gerçekten bilimsel, ikna edici bir açıklamanız yapınız.

Ama kelime oyunlarıyla birbirimizi bastırmaya çalışmayalım. (Burada asıl amaç bilgi alışverişidir.)

ayrı ayrı olamaz mı.

iki özne ayrı ! pekala ayrı ayrı olabilir.olmamasındaki mantıksızlık ne.

biz burdan aya roketle günler süren yolculukla gidiyoruz.çünkü teknolojimiz buna göre tasarlanmış.

bizide o mesafenin yolcusu yapsak demek milyonlarca yılda gidemeyeceğiz.

üçüncü seçenek olarak bizler eklendiğinde sanırım bu sürenin farklı olabileceği anlaşılır.

o mesafeyi insan olarak biz çıksak.demek milyonlarca yılda ya giderdik ya gidemezdik.

şimdi burda üç özne olsa.neden üçü için ayrı zaman konulmuş bunda mantık nerede denilebilir mi.

zamanların öznelere göre farklı olmasındaki mantıksızlık nedir anlamadım.

Sitelerde Paylaş
Nasıl çelişki yok

1000 yılıda 50000 yılıda Allah katında 1 güne eşitliyor

Hangi oran doğru?

Allah katında bir güne eşitlenmiyor.dünya gününden oranı veriliyor.

atıyorum

jüpiterin bir günü : 67 saat dünya günü ile 2 küsür gün orda bir gün.

güneşin bir günü 248 saat dünya günü ile 10 küsür gün orda bir gün.

ayın bir günü 8760 saat dünya günü ile 365 gün orda bir gün.

burda Allah katında bir eşitlik verilmiyor.dünya gününe oranla öznelerin hızı veriliyor.

Sitelerde Paylaş
burda Allah katında bir eşitlik verilmiyor.dünya gününe oranla öznelerin hızı veriliyor.

Okudugunuzu anlamıyorsunuz

Hacc 47. (Resûlüm!) Onlar senden azabin çabuk gelmesini istiyorlar. Allah vâdinden asla dönmez. Muhakkak ki, Rabbinin nezdinde bir gün sizin saymakta olduklarinizdan bin yil gibidir.

Secde 5. Allah, gökten yere kadar her işi düzenleyip yönetir. Sonra (bütün bu işler) sizin sayageldiklerinize göre bin yil tutan bir günde O'nun nezdine çikar.

Mearic 4. Melekler ve Rûh (Cebrail), oraya, miktari (dünya senesi ile) ellibin yil olan bir günde yükselip çikar.

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
:)

neye katılıyorsun.sen ne biçim ateistsin.zaman görecelidir.bunu bilmiyorsan nasıl ateistsin.buna saçmalık diyen adamlar nasıl ateist bende bu saçmalığı anlamıyorum.

akrebin dediği doğru.soru dikkatli okunursa çelişki yok.

Hacc 47. (Resûlüm!) Onlar senden azabin çabuk gelmesini istiyorlar. Allah vâdinden asla dönmez. Muhakkak ki, Rabbinin nezdinde bir gün sizin saymakta olduklarinizdan bin yil gibidir.

Secde 5. Allah, gökten yere kadar her işi düzenleyip yönetir. Sonra (bütün bu işler) sizin sayageldiklerinize göre bin yil tutan bir günde O'nun nezdine çikar.

birinde Allahın katında bir günün bizim saydıklarımıza oranını anlatıyor.birinde bir mesafenin kat edilmesini.

bir örnekle netleştirelim.

dünya yılı 365 gündür.

dünyadan marsa gitme süresi 4000 gündür.

bu ikisi çelişki değildir.

çelişki :

çelişki görmek isteyenin çelişkisidir.

Kuranın böyle bir çelişkisi yoktur

Sen benim hiçbiryerde ateist im yazdığımı gördün mü??

Ateistler bana ne kadar uzaklarsa siz araplarda baan o kadar uzaksınız..

Sitelerde Paylaş

Bir gun dendimi akla ne gelir? Gun nedir?

Gun' un gun olmasi icin en basta gunes olmali, Allahin bulundugu yeri aydinlatan bir gunesmi var? Allah madem evrenin yaraticisi, niye gunese ihtiyac duysun? Istedigi zaman karartir, istedigi zaman aydinlatir.

Yada GUN' un tarifi baska turlumudur?

Zaman nedir peki? Durduk yere neden Kuranda Allah katinda bir gunun uzunlugu 1000 yada 50000 olarak veriliyor? Bunu yazan dangalak hic dusunmedimiki Allah zamandan munezzehtir. :lol:

Adamlar duruma gore , milleti korkutmak icin Kuran denen sacmaligi ortaya atmislar, bir gun birsey yazarken diger gun tam tersini yazip durumu kurtarmaya calismislar.

Bastir kulli arabiya cumhuriyaaa

:lol:

Sitelerde Paylaş
Adamlar duruma gore , milleti korkutmak icin Kuran denen sacmaligi ortaya atmislar,

sanki burda ben öyle bişi görmedim diyebilirim .ben hiç görmedim. yani rastlamadım.araştırmalar enazında öyle gösteriyor.

sanki gün kavramıyla insanlara bişi anlatmış. kendisini anlatmamış sence?

ben şahsen başka tarif olsaydı anlamazdım gayet nomal bir tabir bir sakınca yok . sonuçta zamana bağlı kişilerle muhatab başka tabir abes düşerdi sence ?

Sitelerde Paylaş
Sen benim hiçbiryerde ateist im yazdığımı gördün mü??

Ateistler bana ne kadar uzaklarsa siz araplarda baan o kadar uzaksınız..

bak sen !

bir akıllı sensin ve bir tek boş sen konuşursun öyle mi !

al o zaman senin kelimelerinden sana gönderme.

sen benim hiçbir yerde arabım dediğimi gördün mü !

ateistler bana ne kadar uzaksa senin gibi ne olduğu belli olmayan tiplemelerde bana o kadar uzak.

Sitelerde Paylaş
Okudugunuzu anlamıyorsunuz

Mearic 4. Melekler ve Rûh (Cebrail), oraya, miktari (dünya senesi ile) ellibin yil olan bir günde yükselip çikar.

kardeşim laftan anlamıyormusun sen ! gün dediğin nedir yahu ! çalıştır şu aklını.

heryerin herkezin günü ayrıdır.

güneşin günü ayrı

dünya günü ayrı

bilmem nerenin günü ayrı.

bizimkinden 3 tane gün başka bir yerin bir gününe eşit olabilir.

bizimkimden 50 bin tane yıl da başka bir yerin bir gününe eşit olabilir.

oradaki bir gün bizde 50 bin yıla denk gelebilir.

o orası için bir gündür.

şimdi burada bütün günler aynı yer için mi ifade edilmiş.yoksa hepsinin paritesi dünya gününe göremi ifade edilmiş.

ilk ayette bu eşitlik var.Allah katının bir günü sizinkilerden 1000 yıl eder denmiş.

ikincisinde Allah katında bir günden bahsedilmiyor.bir takım işler onun katına size göre bin yıl olan bir günde çıkar deniyor.

diğerinde meleklerin bir yerden bir yere 50 bin yıla denk gelen bir günde çıkmasından bahsediyor.

eşitlik kurulan hep dünya günü.

üstelik zamanı elinde tutan zamanı istediğine eşitleyebilir.

nasıl ferrari ile 100 km bilmem ne kadar zamanda geçilebilirse

tosba için 100 km ondan daha yavaş hızda geçilebilir.

geçilmesi gereken yer aynı 100 km olsada biri çok hızlı biri çok yavaş geçer.

bunun bir benzeri ölüler içinde ifade edilmiş.

kıyamet günü onlara sorulduğunda ! orada ne kadar kaldınız ! bir gün yada biraz daha az derler.

şimdi altımızda ölüler var.benim yaş 33

bırakın binlerce sene ölen bir adamı ! benim doğduğum gün ölen bir adamın bile bu sözü söylemesi imkansız gibi duruyor.

çünkü ben üst katta 33 yıl kanlı canlı yaşarken.ona saniye gibi geliyor zaman.

mekan aynı.alt kat üst kat farkı var.demek ki zaman kişiye göre nesneye göre değişebiliyor.

illa eşitlik olmak zorundada değil üstelik.zamana hakim olabilen için illa eşitlik olacak diye bir durumda söz konusu olmak zorunda değil.

Sitelerde Paylaş
ayrı ayrı olamaz mı.

iki özne ayrı ! pekala ayrı ayrı olabilir.olmamasındaki mantıksızlık ne.

Evet, ayrı ayrı olamaz.

Çünkü melekler zaten o işleri yapmak, düzenlemek için yaratılmış.

İşleri Allah'a ulaştıran melekler.

yani özneler farklı değil, aynı.

Dolayısıyla Muhammed bir ayette yazdığını, başka bir ayette farklı yazmıştır.

Bu bir çelişkidir.

Allah, kıyametin bile ne zaman kopacağını bilmez Kur'an'a göre.

Allah'a kıyametin ne zaman kopacağının bilgisi melekler tarafından iletilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...