Jump to content

Ozgur irade ve ceza hukuku

Recommended Posts

Efendim öyle ilginç sesler duyuyorum ki neymiş, bazı olaylar rastgeleymiş , nedeni yokmuş , özgür irade de burdan varmış

Tanrı aşkına bunun kadar saçma bir şey duydunuz mu siz.Nedeni olmayan olay mı var.Nedeni olmayan olay var olduğunu sayalım(başka evrende) burdan nasıl özgür irade çıkıyor.Bu nasıl bir dogmatikliktir.Bu sonuca hiç düşünmeden varsan en azından daha dürüst olurdun.

Bir diğeri de şu neymiş efendim, analar evlatlarını yetiştiriyormuş, bizim öldürmemiz çok caniceymiş, burdan özgür irade varmış....

Arkadaşlar geçin bu saçmalıkları, bu dediklniz bilimsel bakışla bir arpa boyu mesafe anlamına gelmiyor.Üzgünüm ki biz maddeyiz ve madde fizik kanunlarına uyar.Fizik kanunları türk ceza kanununa uymaz işte olay bu.

Gerçek tam olarak bu.

İste bu cevabi bekliyordum.

Nedensellik olmayan bir evrende dahi ozgur iradeden bahsedilemez.

Dusunceler, hayali bir benlik olusturur daha sonra bu benlik sanki kendisinden bagimsiz, kendisini meydana getiren dis bir varlikmis gibi yanilsama olusur.

Sadece deneyimler ile olusan dusunceler vardir. Bunlari olusturan, bunlardan bagimsiz bir "ben" yok. Yanilgi.

tarihinde BabyKnightt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 174
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben burda, kuantum dünyasında bile nedenselliğin çürüdüğünü göremiyorum zira elektron dalga-parçacık gibi davranabilir ancak bir yere elektron çarpınca, o yere elektron çarpma nedeniyle enerji açığa çıkar.Maddenin oldukça garip şekillere girmesi, nedensellik yani determinizmle çelişmez.Ben hala ortalarda özgür irade falan göremiyorum.

Sitelerde Paylaş

İste bu cevabi bekliyordum.

Nedensellik olmayan bir evrende dahi ozgur iradeden bahsedilemez.

Dusunceler, hayali bir benlik olusturur daha sonra bu benlik sanki kendisinden bagimsiz, kendisini meydana getiren dis bir varlikmis gibi yanilsama olusur.

Sadece deneyimler ile olusan dusunceler vardir. Bunlari olusturan, bunlardan bagimsiz bir "ben" yok. Yanilgi.

Kesinlikle, yazdığınız her harfe içten bir şekilde katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben burda, kuantum dünyasında bile nedenselliğin çürüdüğünü göremiyorum zira elektron dalga-parçacık gibi davranabilir ancak bir yere elektron çarpınca, o yere elektron çarpma nedeniyle enerji açığa çıkar.Maddenin oldukça garip şekillere girmesi, nedensellik yani determinizmle çelişmez.Ben hala ortalarda özgür irade falan göremiyorum.

Göremezsin çünkü gözlerin yok..Yıllarca gözlerim var diye kendini kekllemişsin.. :)

Sitelerde Paylaş

Ne gözlerim mi yok, tamam gözüm olmasa bile, göz denen bir maddenin algılamasıyla oluşan elektriksel iletinin, ''ben'' denen garip şeye etkisini, yine beyin denen maddenin içinde oluşan etkileşimlerle algılıyorum.(O etkileşimler bile olabilirim.)

tarihinde hasanpeper tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne gözlerim mi yok, tamam gözüm olmasa bile, göz denen bir maddenin algılamasıyla oluşan elektriksel iletinin, ''ben'' denen garip şeye etkisini, yine beyin denen maddenin içinde oluşan etkileşimlerle algılıyorum.(O etkileşimler bile olabilirim.)

Yok yok..Ne beyin ne etkileşim var..Hepsi varmış gibi geliyor..

Senin algılıyorum dediğin fizik kuralları sadece..

Sana özgür irade yokmuş gibi algılatıyor bana da varmiş gibi..

Aslında yoklar :)

Sitelerde Paylaş

Ne suç var ne de ceza.Gerçeklik var.Evren var, fizik kanunları var, sigara var, nedensellik var, arzular ve eylemler var. Kainatta insanın yaptığı her şey de bu arzulardan kaynaklanır, bu arzular da fizik yasalarından kaynaklanır, dolayısıyla sadece fizik var başka bir şey yok.Ha , özgür irade de yok.Onu da ekleyeyim dedim.

Sitelerde Paylaş

Pahis, öncelikle şunu söyleyeyim, bizler elektriksel etkileşimler sonucu oluşan, sanal varlıklarız ve bizi, her şeyimizi fizik kanunları yönetir.Fizik kanunları da der ki, seni ben yarattım, benim sayemde oluştun, senin gücün falan da yok.Benim gücüm var.Yine aynı şekilde ben sana, gücünün olduğu yanılgısını verdim.Sonra bir de laf koyar, bayağı ezikmişsin diye.

Sitelerde Paylaş

Ha bu fizik herşeyi veriyor ama bi özgür irade veremiyor öyle mi?

Yok veriyor aslında sana yokmuş gibi geliyor bence..

Sende özgür irade olmadığının yanılmasını yaratıyor.. :)

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...