Jump to content

Ozgur irade ve ceza hukuku

Recommended Posts

belli olan nedenler makro dunyadaki determinist surecler, senin zihnin anilarin cevresel etmenler vs

determinizme gore tum bu nedenler seni 5 i secmeye goturecekti

ama mikro evrendeki bir nedensizlik beynindeki dizilimi degistirdi s3n 7 yi tuttun

nednsizlik bir neden olmus olmadi mi

determinizle 5 i secmen kacinilmaz ise ozgur irade olmuyorsa

Rastgelelikle 7 yi secince nasil ozgur iradenle yPmis oluyorsun

Sitelerde Paylaş
  • İleti 174
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sayın harmonia suç bir nevi doğal secilimdir..topluma ,koloniye ve kurallarına uymayanlar elenir...

Hukukta sizin gibi dusunuyor olsaydi insanlari dogustan suclu gorerek, ceza verirken gerekli olan iradeyle islenmis olmali sartini koymazdi..oncelikle hukugun neyi amacladigina bakalim.

1-gecmiste islenmis suca bakarak sucluyu cezalandirmak,ayni zamanda suc isleme potansiyeli olan diger insanlari korkutarak suc islemelerini onlemek.

2-suctan zarar gormus bireylerin ve toplumun duzenini saglamak.

3-korkutarak suctan vazgecirmek

(caydirmak)

4-suclulari toplumdan dislayarak,tekrar suc islemeyecek bir insan haline getirmek (islah etmek)

nedensellik zincirine bagli bir sistemde,hukugun suc ve cezadaki amaclari bu durumda etkisiz hale geliyor.

tarihinde harmoniaa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sayin pahis zgur irade bir yanilsamadir.. butun fizik kanunlari ozgur iradeyi geçersiz kılar (nedensellikte buna dahildir.)... madde mekan zaman ve fizik kurallarina sıkısmıştır... ayni şekilde canlilar geçmişte yaşar... bu durumda sizde bir yanilsama olursunuz

Değerli Dostum;

Aynı doğrultudan konuşayım, maddenin tekrarlanabilir davranışlarına fizik kuralı diyorsun..

Maddenin şu ana kadar tekrarladığı davranış biçiminden farklı davrandığında da o da fizik kuralıdır diyorsunuz.

Fizik kuralları bir yanılsamadır..Kafamızda bizim oluşturduğumuz soyut bir kavramdır..

Desem..

Ve aslında şu anda benim kolumu kaldırmamı ya da kaldırmamı sağlayacak benden başka(özgür irademden) bir şey yoktur,

diyebilir miyim?

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hukukta sizin gibi dusunuyor olsaydi insanlari dogustan suclu gorerek, ceza verirken gerekli olan iradeyle islenmis olmali sartini koymazdi..oncelikle hukugun neyi amacladigina bakalim.

1-gecmiste islenmis suca bakarak sucluyu cezalandirmak,ayni zamanda suc isleme potansiyeli olan diger insanlari korkutarak suc islemelerini onlemek.

2-suctan zarar gormus bireylerin ve toplumun duzenini saglamak.

3-korkutarak suctan vazgecirmek

(caydirmak)

4-suclulari toplumdan dislayarak,tekrar suc islemeyecek bir insan haline getirmek (islah etmek)

nedensellik zincirine bagli bir sistemde,hukugun suc ve cezadaki amaclari bu durumda etkisiz hale geliyor.

sayin harmonia suç işleme potansiyeli nedir?...

bir insan neden suç işler?

bir insan cinsel arzularini gidermek(uremek) ve yaşamini devam ettirmek için suç işler....

insan toplulugu bir koloni topluluğudur... koloni ahlakına uymayanlar elenir (dogal seçilim)

koloni ahlakını engelleyen etmenler nedir?

gen bencildir....

her canli yaşamak ister,daha fazla hak ister,....bireysel yaşamin ozgurulunun tadini alan birey daha fazla hak için kolonidekilerin haklarini gasp eder......bireysel ahlaka geçiş koloni ahlakını bozar.....elenirsiniz ...dogal seçilimin hatali urunusunuzdur......

kolonide bu elenme toplumdan dişlanma olarak,yada koloniden atilma olarak gerçekleşir... koloni canlilari tek yaşama elverişli değildir.....bir nevi olum emriniz verilmiştir.......koloninin kurallarina ya uyarsiniz yada olursunuz ...olay basittir

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Değerli Dostum;

Aynı doğrultudan konuşayım, maddenin tekrarlanabilir davranışlarına fizik kuralı diyorsun..

Maddenin şu ana kadar tekrarladığı davranış biçiminden farklı davrandığında da o da fizik kuralıdır diyorsunuz.

Fizik kuralları bir yanılsamadır..Kafamızda bizim oluşturduğumuz soyut bir kavramdır..

Desem..

Ve aslında şu anda benim kolumu kaldırmamı ya da kaldırmamı sağlayacak benden başka(özgür irademden) bir şey yoktur,

diyebilir miyim?

sen bir madde oldugun gore madde etki- tepki yasasina gore hareket ettiğin gore benlik yanilsamadir.. ben diye bi kavram yoktur...

Sitelerde Paylaş

belli olan nedenler makro dunyadaki determinist surecler, senin zihnin anilarin cevresel etmenler vs

determinizme gore tum bu nedenler seni 5 i secmeye goturecekti

ama mikro evrendeki bir nedensizlik beynindeki dizilimi degistirdi s3n 7 yi tuttun

nednsizlik bir neden olmus olmadi mi

determinizle 5 i secmen kacinilmaz ise ozgur irade olmuyorsa

Rastgelelikle 7 yi secince nasil ozgur iradenle yPmis oluyorsun

Tekrar etmekte fayda var;

Mikroda bir olay aynı zamanda makroda yaşanıyor..

Mikrodaki bir olay makro evrendeki olaydan bağımsız değil..

Biri önce yaşanıp diğer evrende bir sonuç meydana getirmiyor.

Aynı anda mikronun indetereminizmi makro evrenin determinizmi oluyor.

Makroda bizim de dahil olduğumuz olaylar, mikro evrenin indeterminizmini kuruyor..

Sebep sonuç ilişkisine bağlı olsaydı 5 olmasaydı 7 olacaktı diye bir şey yok..

Uzatmayayım, diyelim ki 5 tuttum..Neye göre ..Özgür irademe göre..

7 tutmuş olsaydım neye göre tutacaktım..Yine aynı..

Hayır efendim senin özgür iraden yok, diyebilmen için o sayıları tutmaktan başka seçeneğin yoktu demen lazım..

Eğer diyorsan, bir sonraki denemede tutacağım sayıyı biliyor lazım..

Zira bir evvelkinde o sayılara mecbur isem, yani özgür iradem yok ise, şimdi de olmaması lazım..

Madem ki tutacağım sayı dışında başka bir seçeneğim olmadığını söylüyorsun, bilmen gerekir.

Zira o sayıyı zorunlu kılacak tüm sebepleri biliyor ya da bilen biri olması lazım..

Bilmiyorsan ya da bilen yoksa özgür irademle istediğim sayıyı seçerim..

Seçemezsin diyorsan ispatla...

Sitelerde Paylaş

sen bir madde oldugun gore madde etki- tepki yasasina gore hareket ettiğin gore benlik yanilsamadir.. ben diye bi kavram yoktur...

Nereden başlasam..

Sen de maddesin ben de maddeyim..

Sen ile ben aynı mıyız?

Değiliz..Senin benden, benim senden farkın, beni ben , seni sen yapar..

Yanılsamayız diye sen ve ben yok muyuz?

Sitelerde Paylaş

Nereden başlasam..

Sen de maddesin ben de maddeyim..

Sen ile ben aynı mıyız?

Değiliz..Senin benden, benim senden farkın, beni ben , seni sen yapar..

Yanılsamayız diye sen ve ben yok muyuz?

kursun ve tas ornegini vermistim bir yazida. sen ve ben birer tasiz. Kursun ise deneyimler. kursun, her 2 farkli sekildeki bu taslara farkli yonlerden carpar ve farkli yerlerden kirar.

Sitelerde Paylaş

kursun ve tas ornegini vermistim bir yazida. sen ve ben birer tasiz. Kursun ise deneyimler. kursun, her 2 farkli sekildeki bu taslara farkli yonlerden carpar ve farkli yerlerden kirar.

Ne demek istediğini ve konumuzla alakasını anlamadım.

Konumuz bir ceza hukukunun olabilmesi için özgür iradenin gerekliliği...

Bağıntılı olarak özgür irade var mı yok mu tartışması..

Ben var diyorum ve neden var dediğime dair bir örnek/zihinsel bir deney yapıyorum.

Örneğimi başka bir metod ile dillendireyim..

Özgür irade yok diyenler şunu diyorlar aslında;

Hayat, içinde bize yazılmış rollerimizi oynadığımız ve rollerimiz dışına çıkamadığımız bir filmdir.

Şimdi, madem ki öyle, senaryo dışına çıkamadığımızı söylüyorsan, -bazıları kader der-, ya o filmi seyretmiş olmalısın ya da filmin senaristi sen olmalısın.

Olmalısın ki senaryo dışına çıkıp-çıkmadığımızı söyleyebilesin.

Eğer senaristsen veya filmi önceden seyretti isen, örneğin benim filmin ortalarında, aklımdan tuttuğum ve sonradan söyleyeceğim sayıyı bilmen lazım.

Bilmiyorsan bu iki şey ifade eder; sen senarist değilsin ve filmi seyretmedin.

Ve madem ki hayat yazılmış bir senaryo üzerine oynanan bir film, filmin senaristi benim tuttuğum sayıyı biliyordur, bilmek zorundadır.

Yoksa ne diye bu filmi onun yazdığını söyleyelim?

Senaristi getir diyorum, getiremem diyorsun..

Getiremezsin, çünkü yok..

Getiremezsin, hayat çünkü senaryosu önceden yazılmış bir film değil.

Hayat bir filmse, oyuncu da biziz, senarist de biziz..

Ha tabiki senaryoyu belli değerleri referans alarak yazıyoruz.

Yani bu minvalde ve konu bağlamında, en fazla kısıtlı bir özgür iradeye sahibiyiz diyebilirsin.

Kısıtlı bir özgür irade gerçekten özgür müdür? Orası ayrı bir tartışma konusu..

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ceza hukuku da bir çeşit evrimdir, yaşam kendini devam ettirmek ister ve bunun için yaşam kendinin devamını önlemeye çalışan faktörleri eler.Tarihe gömülürler.Suçlular da bozuk genler taşır ve yaşam onların çoğalmasını önler.(evren ve fizik kanunları böyle emreder.Genler böyle emreder.Şayet emretmiyorsa bozuk genlerdir, elenir.Soyunu sürdüremez bozuk genler.Hayata devam edemez.Hayat onları eler.)

Benim buna bir itirazım yok ki benim de içime evren yaşamı devam ettirme duygusu kazımıştır.

Benim itirazım ise ceza hukukundaki çelişkiyedir.Bu çelişki ise bizim özgür olduğumuzu iddia etmesinden kaynaklanır.

Bu elişkinin çözümü ise oradan özgür irade ifadesinin çıkarılıp, doğanın yasaları bunu emreder ifadesi yapıştırılarak düzeltilir.

tarihinde hasanpeper tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ceza hukuku da bir çeşit evrimdir, yaşam kendini devam ettirmek ister ve bunun için yaşam kendinin devamını önlemeye çalışan faktörleri eler.Tarihe gömülürler.Suçlular da bozuk genler taşır ve yaşam onların çoğalmasını önler.(evren ve fizik kanunları böyle emreder.Genler böyle emreder.Şayet emretmiyorsa bozuk genlerdir, elenir.Soyunu sürdüremez bozuk genler.Hayata devam edemez.Hayat onları eler.)

Benim buna bir itirazım yok ki benim de içime evren yaşamı devam ettirme duygusu kazımıştır.

Benim itirazım ise ceza hukukundaki çelişkiyedir.Bu çelişki ise bizim özgür olduğumuzu iddia etmesinden kaynaklanır.

özgür olmasan cezayı da haketmezdin...

Sitelerde Paylaş

Kirec kardeşim tamam sen özgür ol ama bil ki devlet dediğin bilimsel bir kurum olmak zorundadır.Bilimsellikte de özgür iradeye yer yoktur.Tekrar ediyorum, sana özgür değilsin demiyorum, sadece suçluların yok olmasını onaylaman yeterli.Bu sayede senin genlerin de elenmez.İster sen özgür ol ister olma önemli değil şu an. Önemli olan yaşamın devamını onaylaman şu an.

Sitelerde Paylaş

Bu elişkinin çözümü ise oradan özgür irade ifadesinin çıkarılıp, doğanın yasaları bunu emreder ifadesi yapıştırılarak düzeltilir.

Akıl sağlığı yerinde olan bir kişinin, sonuçlarını bilerek, öngörerek yaptığı eylemlerin sonucunda ortaya çıkan olaylarla, doğa yasalarının nasıl bir ilişkisi olabilir?

Özgür irade, nedensellik ceza hukukunda tanımlanan kavramlardır.

Hareket halindeki bir aracın kapısını açıp aşağı atladığınızda eğer ölür ya da yaralanırsanız bu sonuçtan şoför sorumlu değildir. Bu durumda da ortaya çıkan sonuçla, nedensellik bağı kuramazsınız...

Özgür iradenizle gerçekleştirdiğiniz bir sonuçtur bu ölüm ya da kaza...

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akıl sağlığı yerinde olan bir kişinin, sonuçlarını bilerek, öngörerek yaptığı eylemlerin sonucunda ortaya çıkan olaylarla, doğa yasalarının nasıl bir ilişkisi olabilir?

Özgür irade, nedensellik ceza hukukunda tanımlanan kavramlardır.

Hareket halindeki bir aracın kapısını açıp aşağı atladığınızda eğer ölür ya da yaralanırsanız bu sonuçtan şoför sorumlu değildir. Bu durumda da ortaya çıkan sonuçla, nedensellik bağı kuramazsınız...

Özgür iradenizle gerçekleştirdiğiniz bir sonuçtur bu ölüm ya da kaza...

sayın mirnaw hersey nedensellik ilkesine bağlı...yada etki tepki de diyebiliriz

..

örneğinizden açıklayalım...

neden öldü?

Araçtan atladı ...

Neden atladı?

Araçtan atlamayı düşündü...

neden atlamayı düşündü?

çevresel etmenlerden dolayı..

nedir bunlar?

Okuduğu bir kitap,tartışma ,kavga ,psikolojik bozukluk...

Hersey nedensellik ilkesine göre işler ...bu yüzden özgür irade yoktur...

Sitelerde Paylaş

Suçu doğuran kriminolojik sebeplerle, doğadaki nedensellik örüntüsünü birbirine karıştırmamak lazım.

Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi.

Sizce ?

Sitelerde Paylaş

Ozgur iradenin olmadigini kabul ediyorsak,ceza hukukundan soz edebilir miyiz ?

Hukuki sorumluluklarimiz varsa,az da olsa istediklerimizi yapabiliyoruz diyebilir miyiz ?

Akli dengesi yerinde olan herkesin özgür iradesi vardır....

Akli dengesi yerinde olmayanların zaten cezai ehliyeti yoktur..

Vücudumuzun bazı ihtiyaçları için tabi ki fizik kanunları geçerlidir,ama ihtiyaç olmayan durumlardaki davranışımızdan kendimiz sorumluyuz.

Kısacası,özgür irade yok diyenler zırvalamaktadır...

Sitelerde Paylaş

Özgür irade nasıl olsun, özgür iradenin olması imkansızdır.Bizim yaşayan dediğimiz her organizma, özünde madde ve atomlardan oluşur.Madde ve atomlar da fizik yasalarına göre hareket eder.Fizik yasalarına göre hareket etmeye siz özgür irade(?) diyorsanız, o zaman özgür irade vardır.Şayet fizik yasalarını en ufak bir çiğnemeyi de özgür iradeye katarsanız, o zaman yoktur.

Biz fizik kanunlarına aykırı davranamayız, ki fizik kanunları her zerreye hükmeder.Zerrelerimiz bile özgür değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...