Jump to content
Deep

Zombi saldırısı/salgını mümkün mudur?

Recommended Posts

Boyle bir kıyamet felaketinin bilimsel olarak mumkunlugu var mi?Zombilerin beyinlerinin büyük bir kısmı işlevini yitiriyor, sanırım sadece beyinsapinda noral etkinlik oluyor ve bu rasyonel düşünmeyen, hatirlamayan et yığınlarına ceviriyor canlıyı.

Mümkün mudur?

Konu kafeye taşınabilir,bilimsel olarak deliller getirilmesi gerekli olduğu için buraya açtım.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Mümkün işte.

Müslümanlar bir çeşit zombidir.

:D

Bence mümkün değildir.

Mümkünse bile küçük bir olasılıktır.

Beyninin birçok bölümünün devreden çıkıp yaşaması pek olağan değildir biyolojik olarak.

Hem etler, filmledeki zombiler gibi çürümeye başlayınca çalışamaz hale gelir.

Yani çürüyen kas ve sinir hücreleri, nasıl biyolojik olarak çalışsın?

Hücreler de çalışmayınca, nasıl zombiler koşsun, hareket etsin?

Tek kelimeyle, saçmalık.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Zombi Geyik Hastalığı Hakkındaki Gerçekler

Bu yazıda son zamanlarda küresel çapta popüler olmaya başlayan ve basında ciddi bir şekilde yer almaya başlayan bir konu olan “Zombi Geyik Hastalığı” üzerinde durmak istiyorum.

Kronik Tükenme Hastalığı (KTH) geyik ve sika geyiklerini etkileyen bir prion hastalığı olup yakın zamanda küresel çapta salgın yapmış olan Deli Dana Hastalığı (DDH) gibi bir prion hastalığıdır. 

Prion hastalıkları hakkında daha detaylı bilgiyi daha önce sizlerle Prion Nedir? isimli yazımızda paylaşmıştık.

Bilimsel camiada da yer edinen Kronik Tükenmişlik Sendromu hakkında an itibari ile PubMed; Amerikan Milli Tıp Kütüphanesi üzerinde 2500 üzerinde, Google Akademik üzerinde ise 14000 üzerinde bilimsel makale yer almaktadır.

Halk arasında Zombi Geyik Hastalığı olarak adlandırılan hastalık an itibari ile Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Norveç ve Güney Kore dahil olmak üzere, Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde, Avrupa’da ve Asya’da tespit edilmiştir.

Kronik Tükenme Hastalığı her yaştan hayvanı etkileyebilmekte, etkilenen hayvanlar başta asemptomatik gözükmek ile birlikte yaklaşık 1 yıl içerisinde şiddetli kilo kaybı, tökezleme, halsizlik ve diğer nörolojik semptomları içeren semptomlar ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde hastalığı tedavi edebilecek ya da önleyebilecek bir ilaç ya da aşı halen geliştirilememiştir.

Bugüne kadar, insanlarda bildirilmiş herhangi bir Kronik Tükenme Hastalığı enfeksiyonu vakası bulunmamakla birlikte, bazı hayvan çalışmaları, hastalığın enfekte olmuş hayvanların etini yiyen ve/ya beyin ve vücut sıvılarıyla temas eden bazı insan olmayan primat türleri için bir risk oluşturduğunu göstermektedir. Bu çalışmalar sonucunda insanlar için de bir risk olabileceği endişesini doğurmuştur.

Hastalığın Gelişimi

zombi geyik Lancaster şehrinde tespit edilen bir vaka

Mart 2019 itibari ile Amerika Birleşik Devletleri’nde en az 24 eyalette ve aynı zamanda Kanada’da iki eyalette yabani geyiklerde hastalığın tespit edildiği bildirilmiştir.

Ek olarak, Norveç ve Finlandiya’da ren geyiklerinde de tespit edildiği bildirilmiş ve Güney Kore’de az sayıda ülke dışından getirilmiş olan geyikte vakalar bildirilmiştir. Hastalık ayrıca çiftlik geyiklerinde de saptanmıştır.

Kronik Tükenme Hastalığı, ilk olarak 1960’ların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde Colorado Eyaletinde yer alan bir araştırma tesisinde yaşayan çiftlik geyiklerde ve 1981’de yabani geyiklerde tespit edildi. 
2000 yılından bu yana en az 24 eyalete tespit edilmekle birlikte yakın düzeyde hayvan gözetim sistemleri bulunmayan diğer eyaletlerde de ortaya çıkması mümkün olduğu düşünülmekte ancak bu eyaletlerde vakalar henüz tespit edilmemiştir.

compressed-czjk.jpg Amerika Birleşik Devletleri’nde Kronik Tükenmişlik Hastalığından Etkilenen Bölgeler

Korunma

İnsanların Kronik Tükenme Hastalığına yol açan prionlar ile enfekte olup olmadıkları bilinmemek ile birlikte bilim insanları Kronik Tükenmişlik Hastalığının insanlara geçebilme yolunun büyük olasılıkla enfekte geyik eti yeme ile olacağını düşünmekteler. Günümüzde hastalıktan korunabilmenin tek yolu hasta görünen ya da ölmüş olan geyiklerden uzak durmaktır.

Geyiklerden Başka Canlılara Geçiş

Bilim adamları, hastalığa yol açan prionların hayvanlar arasında, dışkı, tükürük, kan veya idrar gibi vücut sıvıları yoluyla ya doğrudan temas ile veya dolaylı olarak toprağın, yiyeceğin veya suyun çevresel kontaminasyonu ile yayıldığına inanıyorlar.

Bir bölgeye veya çiftliğe girdikten sonra, patojen prion geyik ve geyik popülasyonları içinde bulaşıcıdır ve hızla yayılabilir.

Ayrıca uzmanlar, prionlarının çevrede uzun süre kalabileceğine inanıyorlar, bu nedenle hastalık bulaşmış bir geyik, elk ve diğer hayvanlar, öldükten sonra bile çevrelerine hastalığı yayıyor olabilir.

Sonuç

Bugüne kadar, insanlarda Kronik Tükenmişlik Hastalığının ortaya çıktığına dair güçlü bir kanıt yokturve insanlara hastalığa yol açan prionların bulaşıp bulaşmadığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, yapılan deneysel çalışmalar, hastalığın insanlar için risk teşkil edebileceği endişesini ortaya koymakta ve insanların hastalığa maruz kalmasının önlenmesinin önemli olduğunu göstermektedir.

Herhangi bir prion hastalığının, potansiyel olarak Kronik Tükenmişlik Sendromu ile enfekte geyik veya elk etiyle temas etme riski yüksek olan kişilerde daha yüksek oranda ortaya çıkıp çıkamayacağını belirlemek için ek çalışmalar devam etmektedir. Doğal flora zombi geyik hastalığına yakalanmış olan hayvanlar açısından değerlendirilmelidir.

Not olarak 1997’den beri, Dünya Sağlık Örgütü bilinen tüm prion hastalıklarının ajanlarının insan besin zincirine girmesini önlemenin önemini tavsiye etmektedir.

Hastalık konusunda olacak bir gelişmeyi size bildireceğimizi için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.

 

Kaynak https://www.postapokaliptik.com/2019/04/25/zombi-geyik-hastaligi-hakkindaki-gercekler/

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...