Jump to content

Ateist haklarını destekleyen müslümanları tanıyalım?

Recommended Posts

Genelde eleştirel başlıklar açılıyor. Biraz da takdir amaçlı konular açmakta fayda var.
Evet bu başlıkta, müslüman dostlarımızı tanımış olacağız. Burda islama inanan ancak inancına bakmaksızın herkesin haklarına saygı gösteren arkadaşlarımızı göreceğiz. "böyle müslüman olmaz" demeyin. ben de dine inanırken aşadaki hakların herkese verilmesinden yanaydım.
Ancak ne varki, burda Allah'dan bahseden her üye dayatmacı gibi algılanabiliyor. Aşadaki haklarımızı samimi olarak destekleyen müslüman arkadaşları, bende destekliyeceğim. Karşıt görüşlerim ise, sadece fikir muhalefeti niteliğinde olacaktır.
Böyle arkadaşlara tavsiyem, her mesajınızda Allah'dan, peygamberden bahsetmeyin. Arada bir bize de destek olarak samimiyetinizi gösterin ki, sizleri daha doğru tanıyabilelim
Ateistlerin ve tüm nonteistlerin beklentileri nelerdir? bu hakları sayalım. Tabiyki eklemek istediğiniz varsa belirtin;
1-) Toplumda "kâfir, cehennemlik" gibi sıfatlarla anılmamak. ateizmin ve her tür dinsizliğin eşit saygınlıkta kabul edilmesi
"Dinsiz" derken, sanki kötü birşeymiş gibi bahsedilmemesi, ayıplayıcı üslup kullanılmaması.
2-) İş ve aile hayatında ayrımcılık yapılmaması. Dinlere inanmayan birinin bunu çekinmeden söyleyebileceği bir eşitlik ortamı yaratılması.
3-) Dine ve Allah'a inanmanın, ahlakın gereği olarak dayatılmaması.
4-) Dini gereklerin toplumu taciz etmeden yerine getirilmesi; ezan sesinin düşürülmesi, kurban olayının daha kontrollu yapılması, tesettür ile açık kıyafetlerin aynı saygınlıkta değerlendirilmesi vs.
5-) Diyanete ve camilere aktarılan paraların, daha makul ve adil hale getirilmesi.
6-) Din dersi, imamhatipler, kimliklere çocukken din yazılması, kürtaj yasası, RTÜK kuralları gibi konularda daha adil ve özgürlükçü düzenlemeler yapılması
7-) Ulusal kanallarda, dine muhalefet yapılabilmesi. çelişkilerin ve islamın araplara ait olduğunun, eleştiri sınırları içinde açıklanabilmesi
8-) Din eleştirisini, hakaret olarak algılamaktan vazgeçilmesi. Bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ve ceza alanların serbest bırakılması.
9-) Bilime kısıtlama getirilmemesi, okullarda evrimin öğretilebilmesi. Tubitak gibi bilimsel kurumlara mudahele edilmemesi
10-) Tüm geleneksel değerlerin eleştirilebilmesi, geleneklerin ahlak olarak dayatılmaması.
11-) Laikliğe sahip çıkılması ve Atatürk'ün, dinsiz olmasından dolayı kötülenmemesi. en azından şeriatden çok daha adil yönetim getirdiğinin kabul edilmesi..
Evet, bunlara benzer makul istekleri destekleyen müslümanlar varsa tanıyalım, biz de dostlarımıza aynı güzellikte davranmaya çalışalım.
Sitelerde Paylaş

Bir dindar olarak "hak" arayisinizi cani gönülden destekledigimi bilmenizi isterim. 5. madde ile ilgili bir itirazim var. diyanet kaldirilmali, camilerin bir cogu da yikilmalidir. Diger maddelerle ilgili bir ara vaktim olunca olasi itirazlarimi belirtecegim. Saygilarimla.

Sitelerde Paylaş

%50'nin oyunu almış Tayyip ''bunlar ateist'' veya ''ateist mi yetiştireceğiz?'' gibi laflar ettiğinde;bu %50 alkışladı bu kişiyi..Diğer %50'nin temsilcisi chp-mhp ve hdp ise ''ateistlere hakaret edemezsin'' demedi..

Ateistler bu ülkede kimsenin umurunda değil..Çünkü bu ülkenin büyük çoğunluğu müslüman..

Müslüman ateistten nefret eder,ateistten korkar..Bu yüzden gezideki isyan eden çocuklar ateist/terörist diye aktarılıp öldürüldü..Bu yüzden Sivas olayları yaşandı..

Hiçbir müslüman ateist birinin yanında yer al(a)maz..Bu hem inancı açısından mümkün değildir,hem de toplumsal olarak..

Allah Kuran'da kimlerin öldürülmesini,kesilmesini veya doğranmasını istiyor?

Bizim..!

Sitelerde Paylaş

böyle müslüman bulamazsın.

Yok yok var; mesela burda da Medicus varmış.

Müslümanların hepsini aynı kefeye koymak doğru değil.

Ben de müslümanken benim gibi düşünsün düşünmesin, kimsenin burnu kanasın, zarar görsün istemezdim açıkcası.

Şu da bir gerçek ki, müslümanların çoğu ateistleri uzaylı gibi görüyor.

Bunun sebebi de ateistlerin üzerine yapıştırılan etiketler; oluşturulan algının kırılması için ateistlerin de çaba sarfetmesi lazım ama.

Bu ülkenin halkı, ''ateist nesil yetiştirmek istemiyoruz'' propagandası yapan bir başbakan tarafından yönetiliyor.

Birden ''Allah yok, din yalan'' derseniz, mevcut sistemde kaybedersiniz.

Çözüm sorgulayan, araştıran, doğmalara ihtimal vermeyen nesiller yetiştirmek...

Eli biraz da cebe atmak lazım; adamlar ''Yaratılış Atlası'' gibi oldukça maliyetli bir kitabı bedava insanlara dağıtıyorlar, sokak ortasına fosil sergileri vs. açıyorlar.

Buna alternatif olarak evrimi anlatan internet siteleri var ama pek ziyaret edildiğini düşünmüyorum. Yeterli değiller.

Riskli de bir iş hani bu işlere soyunmak, insanlar başlarına gelebileceklerden çekindikleri için bu tür işlere girmek istememekte haklılar...

Sitelerde Paylaş

Ateist haklarını destekleyen müslüman Allaha karşı gelmiştir.

Allah bütün ateistlerin öldürülmesini ister.

Muhammed suresi 4 ayet - inkâr edenlerle(ateistlerle) karşılaştığınız zaman boyunlarını kesin.

zeus senin şu ayet bilgine hayranım . hemen her şeye karşı bir cevap verebiliyorsun :)

aynen muhammed 4 te dediği gibi

" inkar edenlerin boyunlarını vurun "

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Başlıkta, şu cümlenin yapısında küçük bir hata olmuş sanırım; "Din eleştirisini, hakaret olarak algılamaktan vazgeçilmesi"

O halde mealcilerin yaptığı yöntemle düzeltelim; Din eleştirisini, hakaret olarak algılama (tavrından) vazgeçilmesi

Sitelerde Paylaş

iyi ateisler cennete gider diyorum en daha ne diyeyim...

hocam senin yorumları hemen hemen az çok biliyorum . seni sanki ölüm korkusu sardı , sürekli tanrı dan veya ahiretten falan bahsediyorsun . belli ateist değilsin , ben de tam anlamıyla değilim ama bu ahiret konusuna biraz fazla takılmışsın sanki .

Sitelerde Paylaş

Bir dindar olarak "hak" arayisinizi cani gönülden destekledigimi bilmenizi isterim. 5. madde ile ilgili bir itirazim var. diyanet kaldirilmali, camilerin bir cogu da yikilmalidir. Diger maddelerle ilgili bir ara vaktim olunca olasi itirazlarimi belirtecegim. Saygilarimla.

Teşekkür ediyoruz. ben daha fazla destek veren olacağına inanıyorum.

Yukardaki maddeler hakkında farklı görüşleriniz varsa belirtebilirsiniz.

Bence bir müslüman arkadaşımız da, ateistlerden taleplerini belirten bir başlık açabilir. Tabii bunlar, eleştiri hürriyetini engelleyen istekler olmamalıdır.

Sitelerde Paylaş
Genel olarak destekliyorum.

1-) Toplumda "kâfir, cehennemlik" gibi sıfatlarla anılmamak. ateizmin ve her tür dinsizliğin eşit saygınlıkta kabul edilmesi

"Dinsiz" derken, sanki kötü birşeymiş gibi bahsedilmemesi, ayıplayıcı üslup kullanılmaması.

İnsanların olumsuz ifade kullanabilmesi bence bir haktır. Ateist bidon kafalı müslo diyebilmesi kadar müslümanlarda kafir eteist liboş gibi ifadeler kullanabilmesi gerektiğini düşünüyorum.

2-) İş ve aile hayatında ayrımcılık yapılmaması. Dinlere inanmayan birinin bunu çekinmeden söyleyebileceği bir eşitlik ortamı yaratılması.

Aile hayatın da çoğu kişi ateistken değilmiş gibi davrandığından yaklaşım sergilemek mümkün değil. Kendini açık eden olursa bu durum günlerdir aç olmak gibi olur. Biz müslümanlar tartışmayız çünkü öyleyiz... Tartışacak birini bulduk saldırın şeklinde olur...

İş hayatında ise imkansız. Müşteri ateistse ateist oluruz. Müslümansa müslüman...

3-) Dine ve Allah'a inanmanın, ahlakın gereği olarak dayatılmaması.

Evt, ahlak felsefenin konusu.

4-) Dini gereklerin toplumu taciz etmeden yerine getirilmesi; ezan sesinin düşürülmesi, kurban olayının daha kontrollu yapılması, tesettür ile açık kıyafetlerin aynı saygınlıkta değerlendirilmesi vs.

Hyr, mümkün değil pazarda limoncuya "3 limon 2 tl" diye bağırma demek gibi bir şey bu. Herkes toplumu taciz etme hakkına sahip. Bunu bizde ... yapabilelim gibi değerlendirmeliyiz.

5-) Diyanete ve camilere aktarılan paraların, daha makul ve adil hale getirilmesi.

Hyr, isteyen istediğine aktarır. Ancak vergi olarak söz ediyorsak tabiki haklısın. Vergi - din ayrı bir başlıkta tartışılması gereken bir konu.

6-) Din dersi, imamhatipler, kimliklere çocukken din yazılması, kürtaj yasası, RTÜK kuralları gibi konularda daha adil ve özgürlükçü düzenlemeler yapılması

Evt, katılıyorum

7-) Ulusal kanallarda, dine muhalefet yapılabilmesi. çelişkilerin ve islamın araplara ait olduğunun, eleştiri sınırları içinde açıklanabilmesi

Hyr, çünkü ülkede artık böyle bir kanal yok. Cemaatçilerin kanalı, ulusalcıların kanalı, chplilerin kanalı, liboşların kanalı, akplilerin kanalı gibi kanallar var. Ateistler kendi kanallarını kursun.

8-) Din eleştirisini, hakaret olarak algılamaktan vazgeçilmesi. Bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ve ceza alanların serbest bırakılması.

Eğer bir avrupalının kız kardeşinin mini eteğini beğendim derseniz hoş der. Ancak bunu bir türke yaparsanız size koşun derim.

Kutsalı olan insanları kızdırmak kolay ancak onunla kutsal uzerinden tartışmak da bir o kadar zor. Ateist felsefenin kutsalı doğası gereği yok, müslümanların ise çok. Bu eşitsizliği görmeden din eleştirisi kişisel algılanıp hassaslığın ateistçe belirlenmesi gerekir.

Devlet açısındansa, evt böyle dediğiniz gibi olmalı.

9-) Bilime kısıtlama getirilmemesi, okullarda evrimin öğretilebilmesi. Tubitak gibi bilimsel kurumlara mudahele edilmemesi

Evrim evt kesinlikle. Tubi ve bilimsel şaka mı?

10-) Tüm geleneksel değerlerin eleştirilebilmesi, geleneklerin ahlak olarak dayatılmaması.

Evt, katılıyorum.

11-) Laikliğe sahip çıkılması ve Atatürk'ün, dinsiz olmasından dolayı kötülenmemesi. en azından şeriatden çok daha adil yönetim getirdiğinin kabul edilmesi..

Atatürkün ben ateist-teist tartışmasına sevmiyorum. Manevi olarak önde devrimci ruhuna zarar verdiğini düşünüyorum. Goethe müslümandı, demek gibi. Laiklik vs. evt.
Sitelerde Paylaş

Bir müslümandan bunu bekleyenler kuran okumamış ateistlerdir. Onlar size sonsuz cehennemlik gözüyle bakıyorlar bir kere, en vicdanlısı bile böyle olduğunu bildiği halde o dine inanıyor. Siz kimden neyi istiyorsunuz? Siz içten içe muhammedin sahtekar olduğu düşüncesiyle dolup taşarken onlarda bize aptal gözüyle bakıyorlar farkında mısınız? Ya bu illet yok olucak yada biz

Sitelerde Paylaş

Aşağıda verdiğim linkte 2:00 da sunuma başlıyor.

Saygı duyup anlayarak seyderin lütfen...

Öne sürülen iddaları inanmıyorsanız kendiniz yapabilirsiniz.

Bu kadarda olmaz kardeşim lütfen..

İlk inen sure İkra suresidir. Neden sıra numarası Fatiha 1. Sırada geliyor sorusu sorarsanız :

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/14421/kurani-kerimin-surelerinin-dizilisi-nasil-olmustur.html

Sitelerde Paylaş

Kireç sana göre intihar eden bir insan cennete mi gitmeli cehenneme mi gitmeli?

----

Konuyla ilgili olarak herhalde İslam alimi olup da ateistleri hor görmeyen belki bir ihtimal yaşar nuri vardır.

Amerika görmüş geçirmiş okumuş adam diye Edip Yüksel diyecek oldum bir an. Ama sonra vazgeçtim. Zaten burada gördüğüm tek tük Edip mesajları da çok üslupsuzdu bana göre.

Sitelerde Paylaş

Bir müslümandan bunu bekleyenler kuran okumamış ateistlerdir. Onlar size sonsuz cehennemlik gözüyle bakıyorlar bir kere, en vicdanlısı bile böyle olduğunu bildiği halde o dine inanıyor. Siz kimden neyi istiyorsunuz? Siz içten içe muhammedin sahtekar olduğu düşüncesiyle dolup taşarken onlarda bize aptal gözüyle bakıyorlar farkında mısınız? Ya bu illet yok olucak yada biz

Yanlış. Bir müslümandan bunu bekleyen, vicdanını, kitaptan üstün tutan müslümanlar olduğunu bilenlerdir.

Bunun dışındakilerin, bu konuyu nasıl gördüğü önemli değil. Bu başlık, insan olmayı başarmış müslümanlara yöneliktir.

Sitelerde Paylaş

Genel olarak destekliyorum.

Detaylı yorum için teşekkürler. Kafir kelimesinin kullanılmaması bence önemlidir. Çünkü bu toplumda büyük ayrımcılıklara sebep oluyor. tabiyki müslümanlar da, cahil yobaz, aptal gibi kelimelerin kendilerine söylenmemesini isteyecekler, bu haklarıdır. Bir nonteist de, kendisine karşı söylenmediği sürece bu tarz ifadeler kullanmamalıdır.

Dini gereklerin toplumu daha az rahatsız edilerek yapılması bence mümkün. yani en azından sabah ezanın volümü yarıya düşürülebilir. Uyku sorunları olanlar var, zor uyuyan hastalar var. zaten dinin temelinde hoperlörle ezan okumak diye bir gelenek bulunmuyor.

Tv kanalı konusu, evet ayrı bir kanal olabilir. Aslında bazı uydu kanallarında hafiften bir dine muhalefet var. Ancak mesela, Caner Taslaman diye bir felsefeci var. dalga geçer gibi "ateistlere hodri meydan" diyor. Ama ateistin o kanalda dine muhalefet özgürlüğü yok.

Bu tarz kişiler, şayet gerçekten felsefeciyse, konuşurken biraz daha mütevazi olması gerekir. çünkü hepimizin bildiği gibi, onların haklı görünmesi, sadece karşı tarafı susturma temeline dayanıyor.

Sitelerde Paylaş

Yanlış. Bir müslümandan bunu bekleyen, vicdanını, kitaptan üstün tutan müslümanlar olduğunu bilenlerdir.

Bunun dışındakilerin, bu konuyu nasıl gördüğü önemli değil. Bu başlık, insan olmayı başarmış müslümanlara yöneliktir.

Vicdanını kitaptan üstün tutan müslüman yoktur. Vicdanı kitaptan üstün tutarsa müslüman olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...