Jump to content

İslam da savaş

Recommended Posts

Hacı boşuna demiyor Türk ateist tipi diye..

Müslüman olduğum dönemlerde ufak ufak tartışırdım, ya bu hadisler çok saçma felan demeye başladım gençliğimde..

Arkadaşlardan gelen tepki neydi; mazallah dinden çıkarsın, at kafandan o düşünceleri..

Şimdi burada tersini yapıyorum, ateisciklerin tepkisi aynı, ateistlikten çıkarsın, hadi itiraf et falan..

Nedir bu? Bir dinsizlik ilmihali var da bunlar orada mı yazıyor?

Ateist ulemalarımız da mı tekfire başladı yoksa?

:)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 147
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bir sürü mezhep, tarikat, ekol var..

Varsın bir tanesi de dinsiz ekolü, kafası olsun..

Maksat ne maksat?

Allah yok din yalan demesini ben de biliyorum..

Dedik dedik sonunda ne oldu?

Marjinal, kedi kesen, ahlaksız ateist vs. algısını güçlendirmekten başka ne geçti elimize?

Maksat yalanı ortaya koymak, elalem ne der diye düşünüp durmak değil. Dincinin işi kendi dininden olmayan herkese saldırmaktır, bu sadece sana özel bir durum değil.

Ayrıca dinden dinsiz ekolü diye bir şey de çıkmaz.

Sitelerde Paylaş

Muhammed ve çapulcuları adamların üzerine saldırmış, kaçacak yer bırakmamış, adamlara tek çare olarak aman dilemek bırakılmış.

Savaşın sebebi tabii ki din iman falan değil, çete oluşturup kendinden olmayanların mallarını mülklerini yağmalamak, talan etmek. Buna islam'da ganimet deniyor. Muhammed aslan payını alıyor (beşte bir), kalanını da adamları arasında pay ediyor. Tabii bu durum savaş için geçerli, eğer ganimet savaşsız olursa ganimetin tamamına Muhammed konuyor, buna da fey deniyor.

E ayet öyle demiyor ama? İlk önce onlar başlattı diyor..

Yok hayır kafamızdakine sadık kalacaksak ayetleri buraya almanın manası ne?

Sitelerde Paylaş

Maksat yalanı ortaya koymak, elalem ne der diye düşünüp durmak değil. Dincinin işi kendi dininden olmayan herkese saldırmaktır, bu sadece sana özel bir durum değil.

Ayrıca dinden dinsiz ekolü diye bir şey de çıkmaz.

Senin yalan dediğin ekseri dincilerin yorumu..

E ben de yalan diyorum zaten ona, dinde zorlama münafık üretir diyorum.

Ohooo sen daha ekoldesin..Ya kardeşim radikal islamcılar gibi düşünmüyorum ben.

Mecbur muyum öyle düşünmeye? Onlarınkisi yanlış diyorum, yalan diyorum.

Sitelerde Paylaş

E ayet öyle demiyor ama? İlk önce onlar başlattı diyor..

Yok hayır kafamızdakine sadık kalacaksak ayetleri buraya almanın manası ne?

İlkönce onlar başlattı diye bir şey yok, iki tarafında bunun başlatılmasında katkısı var. Muhammed önce yeni bir din ortaya atıp adamların putlarına hakaret ediyor, adamlar da Muhammed ve adamalrını tehdit edip kaçırtıyor, sonra Muhammed Medine'ye geçince Mekkelilerin kervanlarına saldırmaya başlıyor, adamlar da karşılık veriyor, böyle gelişiyor olaylar.

Ayetlerin birisinde öyle derken diğerinde böyle diyor, Muhammed nabza göre şerbet vermiş, kah mağduru oynamış, kah şahin kesilmiş.

Senin yalan dediğin ekseri dincilerin yorumu..

E ben de yalan diyorum zaten ona, dinde zorlama münafık üretir diyorum.

Ohooo sen daha ekoldesin..Ya kardeşim radikal islamcılar gibi düşünmüyorum ben.

Mecbur muyum öyle düşünmeye? Onlarınkisi yanlış diyorum, yalan diyorum.

Sen istediğin gibi düşünebilirsin, ortada ayetler, hadisler ve İslam tarihi var ve bunlar da radikal dediğin adamların anlayışını destekliyor. Muhammed ve takipçileri de o radikal dediğin adamlar gibi anlamışlar ki, sağa sola saldırmışlar.

Sitelerde Paylaş

Tevbe 12: Eğer verdikleri ahitten sonra yeminlerini bozar, dininize saldırırlarsa, o zaman küfrün elebaşlarını öldürün. Çünkü onların yeminleri yoktur. Böyle yaparsanız hal ve gidişlerine son verebilirler.

Tevbe 13: Yeminlerini bozan, resulü yurdundan çıkarmaya gayret eden bir topluluğa karşı savaşmayacak mısınız? Üstelik size saldırıyı ilkin onlar başlattı. Korkuyor musunuz onlardan? Eğer mümin kişilerseniz, kendisinden korkmanıza en layık olan, Allah`tır.

Kim kiminle neden savaşıyor önce bunu bir anlamak lazım...

Kim kimi önce neye zorluyor bunu da görmek lazım..

peki sayın pahis savaşı diyelimki karşı taraf çıkarıyor...tevbe süresine göre...muhammed yanlış anladı 65 savaş çıkardı mi demeliyiz?

Hurmaliklari sigarasini yakarken yanlışlıklami yaktı ?

heyberi boşunami feth ettiler...

Musrikler yuzunden Mi gavzeler çıktı?..

Musriklerin mallarıni yagmalayanlarin müslümanlar olduğunu hatırlatmak isterim sayın pahis.....

bedir harbinin çıkış sebebi yağma ve gavzelerdir...hatta enfal( ganimet) süresinin iniş sebebi bile belirlidir..

Ayrıca din allahın oluncaya kadar savaşın ayetinin hiç bir savunmasi olamaz bu alenen müslüman olmayanları öldürün demektir...

Sitelerde Paylaş

İlkönce onlar başlattı diye bir şey yok, iki tarafında bunun başlatılmasında katkısı var. Muhammed önce yeni bir din ortaya atıp adamların putlarına hakaret ediyor, adamlar da Muhammed ve adamalrını tehdit edip kaçırtıyor, sonra Muhammed Medine'ye geçince Mekkelilerin kervanlarına saldırmaya başlıyor, adamlar da karşılık veriyor, böyle gelişiyor olaylar.

Ayetlerin birisinde öyle derken diğerinde böyle diyor, Muhammed nabza göre şerbet vermiş, kah mağduru oynamış, kah şahin kesilmiş.

Sen istediğin gibi düşünebilirsin, ortada ayetler, hadisler ve İslam tarihi var ve bunlar da radikal dediğin adamların anlayışını destekliyor. Muhammed ve takipçileri de o radikal dediğin adamlar gibi anlamışlar ki, sağa sola saldırmışlar.

Yahu dincilerin yalanlarına inanıyorsunuz..

Biraz düşünün...Yok Muahmmed saldırmış yok öyle olmuş yok böyle olmuş..

Bak sırf şunu düşünsen bile yalanlar çorap söküğü gibi gelir..

Bugün namaz vakitlerinde keraat vakti diye bir şey var..

Neden? Çünkü Sabii ya da Saabi,neyse, denilen ve güneşe tapan bir güruh var..

Ne zaman tapıyorlar güneşe? Sabah , öğle ve akşam..

Doğarken, batarken, tam tepedeyken..Keraat vakitleri bu..

Müslümanlar onlara karışmamak için, benzememek için bu vakitlerde namazı kılmazlar..

Ha put, ha güneş..Hatta güneş daha havalı..:) E buna izin vermişler putları mı kırmışlar?

3-5 put içinmiymiş bu savaş..Mevzu başka..Putlar kullanılıp halk eziliyor...

Bugün olduğu gibi, Allah kullanılıp halk eziliyor.

Ha tabi ortada ayet var hadis var bu böyle diye tekerleme söyleyen firavun yardakçıları da var bugün..

Ben onlarla aynı ağzı kullanmıyorum, inanmıyorum..Bu kadar basit..

Sitelerde Paylaş

peki sayın pahis savaşı diyelimki karşı taraf çıkarıyor...tevbe süresine göre...muhammed yanlış anladı 65 savaş çıkardı mi demeliyiz?

Hurmaliklari sigarasini yakarken yanlışlıklami yaktı ?

heyberi boşunami feth ettiler...

Musrikler yuzunden Mi gavzeler çıktı?..

Musriklerin mallarıni yagmalayanlarin müslümanlar olduğunu hatırlatmak isterim sayın pahis.....

bedir harbinin çıkış sebebi yağma ve gavzelerdir...hatta enfal( ganimet) süresinin iniş sebebi bile belirlidir..

Ayrıca din allahın oluncaya kadar savaşın ayetinin hiç bir savunmasi olamaz bu alenen müslüman olmayanları öldürün demektir...

Kardeşim din, bugün bizim kullandığımız manada kullanılmıyor o gün..

Ben gazveye mazveye inanmıyorum..

O mektuplar falan sonradan uydurma..

Bir de şöyle düşün, birileriyle savaşıyorsun ve kazanıyorsun..

Bu bir ülke olsun, galip geldiğin halde o ülkenin yer altı ve üstü kaynaklarından yararlanmayaca mısın?

Bittabi..Ama sen buna yağma diyebilirsin..

Sitelerde Paylaş

Kardeşim din, bugün bizim kullandığımız manada kullanılmıyor o gün..

Ben gazveye mazveye inanmıyorum..

O mektuplar falan sonradan uydurma..

Bir de şöyle düşün, birileriyle savaşıyorsun ve kazanıyorsun..

Bu bir ülke olsun, galip geldiğin halde o ülkenin yer altı ve üstü kaynaklarından yararlanmayaca mısın?

Bittabi..Ama sen buna yağma diyebilirsin..

her hangi bir ülke bir ülkenin yer altı kaynaklarını gasp ederek alırsa bu yağmadir....

12 - Eğer verdikleri sözden sonra yeminlerini bozar ve dininize dil uzatırlarsa, o küfür öncülerini hemen öldürün. Çünkü onların yeminleri yoktur. Ola ki, vazgeçerler....

Çoğu ayette siz tebliğ edin ama tebliğ ettiğinizde Dininize dil uzatirlarsa öldürün demek...ben onların dinine safsata dersem öldürün diyor direkt.ben onlara tebliğ edersem bozguncu oluyorum....onlar bana ederse hakikate iştirak ....inanmazsam oyledegil böyle dersem dinlerine dil uzatmış olurum ..küfüre girer öldürürler ...bence yorumu bu

..

Sitelerde Paylaş

sen yumuşak davransaydın onlarda sana yumuşak davranacaktı diyor daha ne diyecek ki , ilk kimin başlattığı belli olmuyor mu

Tevbe 13: Yeminlerini bozan, resulü yurdundan çıkarmaya gayret eden bir topluluğa karşı savaşmayacak mısınız? Üstelik size saldırıyı ilkin onlar başlattı. Korkuyor musunuz onlardan? Eğer mümin kişilerseniz, kendisinden korkmanıza en layık olan, Allah`tır.

E burada direkt söylüyor..

Yok öyle değil böyle mi diyeceğiz?

Ha eğer denilebiliyorsa, ben neden tam tersi yorumlayamıyorum siz yorumlayabilirken ayetleri?

Sitelerde Paylaş

her hangi bir ülke bir ülkenin yer altı kaynaklarını gasp ederek alırsa bu yağmadir....

12 - Eğer verdikleri sözden sonra yeminlerini bozar ve dininize dil uzatırlarsa, o küfür öncülerini hemen öldürün. Çünkü onların yeminleri yoktur. Ola ki, vazgeçerler....

Çoğu ayette siz tebliğ edin ama tebliğ ettiğinizde Dininize dil uzatirlarsa öldürün demek...ben onların dinine safsata dersem öldürün diyor direkt.ben onlara tebliğ edersem bozguncu oluyorum....onlar bana ederse hakikate iştirak ....inanmazsam oyledegil böyle dersem dinlerine dil uzatmış olurum ..küfüre girer öldürürler ...bence yorumu bu

..

Tevbe 6: Ve eğer müşriklerden biri senden aman dileyerek yakınına gelmek isterse, Allah`ın kelamını dinleyebilmesi için ona aman ver, sonra onu güven duyacağı yere kadar gönder; çünkü onlar gerçeği bilmez bir toplulukturlar.

Görülüyor ki tebliğ mi ne deniliyora onu dinlemiyorlar bile..

Hatta konuşturmuyorlar, kovuyorlar..

Ha diyor ki yanına gelirse, dinlemek isterse bir şey yapma..

Bırak dinlesin, kabul ederse seninle kalır kalmazsa bırak gitsin diyor.

Durup duruken kimsenin ülkesini, toprağını gasp etmiyorsun..

İslam ya da Muhammed, din derken, başka yerlerde de zulüm yaşandığını, yönetimlerin halkı ezdiği varsayıyor..

O yüzden bir yeri feth etmek demek, oranın illa dinini değiştirmek demek değildir..

Yahudiler, Hristiyanlar, Mecusiler vs. din değiştirmeden Muhammedin ya da İslam ın bayrağı altında yaşabilmişlerdir.

Bunu, bugün kullandığımız din kavramı ile o gün kullanılan din kavramının farkını anlatabilmek adına yazdım.

Ama meselenin aslı biraz daha politik..Buradan sonra Ümeyye kabilesine, yani Emevi İslamına girmek gerekir..

Sitelerde Paylaş

E burada direkt söylüyor..

Yok öyle değil böyle mi diyeceğiz?

Ha eğer denilebiliyorsa, ben neden tam tersi yorumlayamıyorum siz yorumlayabilirken ayetleri?

hangisi daha önce söylenmiş bak bakalım

tarihinde Herkeskeyfinebaksin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tevbe 12: Eğer verdikleri ahitten sonra yeminlerini bozar, dininize saldırırlarsa, o zaman küfrün elebaşlarını öldürün. Çünkü onların yeminleri yoktur. Böyle yaparsanız hal ve gidişlerine son verebilirler.

Kim kiminle neden savaşıyor önce bunu bir anlamak lazım...

Kim kimi önce neye zorluyor bunu da görmek lazım..

Tabii görelim.

Nisa 89

Onlar, sizin de kendileri gibi kâfir olmanızı ve böylece de hepinizin bir olmanızı isterler, onun için Allah yolunda yurtlarından göçmedikçe onların hiçbirini dost edinmeyin. Bunu kabul etmez de yüz çevirirlerse tutun onları ve öldürün onları bulduğunuz yerde ve onlardan ne dost edinin, ne yardımcı.

Renkler ile işinizi kolaylaştırdım, neyi kabul etmedikleri taktirde öldürüleceklerini anlayabilesiniz diye. Neymiş buradaki savaş? Kafir olduğuna inandıklarınız, allah yolunda göç etmezlerse onları öldürün diyor.

Resulünüzü evinden yurdundan çıkartan yoktur. Resulünüz yürüyün lan burada ekmek çıkmıyor demiş, gelmeyenler olunca da sinirden köpürmüş. Eğer müslümanlar gerçekten yerlerinden kovulmuş olsalardı, resulünüz gelmeyenler var diye köpürmezdi.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tabii görelim.

Nisa 89

Onlar, sizin de kendileri gibi kâfir olmanızı ve böylece de hepinizin bir olmanızı isterler, onun için Allah yolunda yurtlarından göçmedikçe onların hiçbirini dost edinmeyin. Bunu kabul etmez de yüz çevirirlerse tutun onları ve öldürün onları bulduğunuz yerde ve onlardan ne dost edinin, ne yardımcı.

Renkler ile işinizi kolaylaştırdım, neyi kabul etmedikleri taktirde öldürüleceklerini anlayabilesiniz diye. Neymiş buradaki savaş? Kafir olduğuna inandıklarınız, allah yolunda göç etmezlerse onları öldürün diyor.

Resulünüzü evinden yurdundan çıkartan yoktur. Resulünüz yürüyün lan burada ekmek çıkmıyor demiş, gelmeyenler olunca da sinirden köpürmüş. Eğer müslümanlar gerçekten yerlerinden kovulmuş olsalardı, resulünüz gelmeyenler var diye köpürmezdi.

:) 88 de kimden bahsediyor?

Ve 90 da ne diyor?

Aslolan 90 tabi..Savaşmak istemeyenlerle savaşma diyor..

Öyle demiş, böyle demiş, şöyle olmuş..

Tam Müslüman kafası işte...

Sitelerde Paylaş

Tevbe 6: Ve eğer müşriklerden biri senden aman dileyerek yakınına gelmek isterse, Allah`ın kelamını dinleyebilmesi için ona aman ver, sonra onu güven duyacağı yere kadar gönder; çünkü onlar gerçeği bilmez bir toplulukturlar.

Görülüyor ki tebliğ mi ne deniliyora onu dinlemiyorlar bile..

Hatta konuşturmuyorlar, kovuyorlar..

Ha diyor ki yanına gelirse, dinlemek isterse bir şey yapma..

Bırak dinlesin, kabul ederse seninle kalır kalmazsa bırak gitsin diyor.

Durup duruken kimsenin ülkesini, toprağını gasp etmiyorsun..

İslam ya da Muhammed, din derken, başka yerlerde de zulüm yaşandığını, yönetimlerin halkı ezdiği varsayıyor..

O yüzden bir yeri feth etmek demek, oranın illa dinini değiştirmek demek değildir..

Yahudiler, Hristiyanlar, Mecusiler vs. din değiştirmeden Muhammedin ya da İslam ın bayrağı altında yaşabilmişlerdir.

Bunu, bugün kullandığımız din kavramı ile o gün kullanılan din kavramının farkını anlatabilmek adına yazdım.

Ama meselenin aslı biraz daha politik..Buradan sonra Ümeyye kabilesine, yani Emevi İslamına girmek gerekir..

konu hakkında tevbe süresi bir önceki ayetleri nr diyor bakalım ....

3 - Ayrıca büyük hac günü Allah ve Rasulü tarafından insanlara bir ilandır ki, Allah da Resulü de müşriklerle yapılan antlaşmalara artık bağlı değildir. Eğer hemen tevbe ederseniz, bu sizin için hayırlıdır. Yok yine tevbeden yüz çevirirseniz biliniz ki, Allah'ı yıldıracak değilsiniz. Kâfirleri acı bir azap ile müjdele.

4 - Ancak kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz müşriklerden size olan ahitlerinde hiçbir eksiklik yapmamış ve sizin aleyhinize hiçbir kimseye yardımda bulunmamış olanlar bunun dışındadır. Siz de onlarla olan antlaşmanızın hükümlerine antlaşma süresinin sonuna kadar uyunuz. Muhakkak ki, Allah müttakileri sever.

Muttaki..anlaşmalara uyanlar yani....

Ama bit önceki ayette ne diyor" allah ve resulu anlaşmalara artık bağlı değildir " yani artık buz guclendik anlasma yok diyor ...ya müslüman olursunuz yada öldürürüz diyor...

Sitelerde Paylaş

konu hakkında tevbe süresi bir önceki ayetleri nr diyor bakalım ....

3 - Ayrıca büyük hac günü Allah ve Rasulü tarafından insanlara bir ilandır ki, Allah da Resulü de müşriklerle yapılan antlaşmalara artık bağlı değildir. Eğer hemen tevbe ederseniz, bu sizin için hayırlıdır. Yok yine tevbeden yüz çevirirseniz biliniz ki, Allah'ı yıldıracak değilsiniz. Kâfirleri acı bir azap ile müjdele.

4 - Ancak kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz müşriklerden size olan ahitlerinde hiçbir eksiklik yapmamış ve sizin aleyhinize hiçbir kimseye yardımda bulunmamış olanlar bunun dışındadır. Siz de onlarla olan antlaşmanızın hükümlerine antlaşma süresinin sonuna kadar uyunuz. Muhakkak ki, Allah müttakileri sever.

Muttaki..anlaşmalara uyanlar yani....

Ama bit önceki ayette ne diyor" allah ve resulu anlaşmalara artık bağlı değildir " yani artık buz guclendik anlasma yok diyor ...ya müslüman olursunuz yada öldürürüz diyor...

Buradan baktım tevbe 3 e, herkes başka başka meal yapmış;

http://www.kuranmeali.org/9/tevbe_suresi/3.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

3 te anlaşmalara bağlı değildir diye bir ibare yok..

Olması da saçma zira hemen altında anlaşmalarınıza sadık kalın diyor..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...