Jump to content

Müslüman H-D,ateist NOLAN'a karşı

Recommended Posts

5. soru

Dünya saatte yaklaşık 1800 km hızla dönüyor, bu hız muazzam bir hız, kurşunun satte ortalama hızının 1300 km olduğunu düşünürsek, kurşundan daha hızlı dönüyor.. malumdur ki dünyanın 4 te 3 ü denizlerle kaplıdır.. bu muazzam hızda denizlerin uzaya savrulması veya karaları istila etmesi gerekmezmiydi.. elbette bu olay bir kanunla oluyor.. ve biz Müslümanlar da diyoruzki bu şekilde denizleri bir kanunla uzaya savrulmasını önleyen bir kudret sahibi var.. ve buda ancak Allahtır..

Sen bu olayı kendi pencerenden nasıl değerlendiriyorsun?

Öncelikle her türlü fizik/kimya/biyoloji sorularına cevap verebilene ''ateist'' denmez. :)

Denizlerin uzaya savrulması fikri garip değil mi?

Nereden çıkarıyorsun bunu?

Denizlerin uzaya savrulmasını önleyen kudret sahibinin adının ''Allah'' olduğunu sizden başka söyleyen yok ki..

Allah madem o kadar kudretli,neden başka konularda kudretini göstermiyor?

Bakın sizler bu konuda inanılmaz derecede yanılıyorsunuz..Kainatın %72'si karanlık enerji,%23'ü karanlık madde,% 4,6'sı da atomlardan oluşuyor..Allah denizleri tutacağına(?),şu kainattaki dengeyi bir sağlasaydı ya..!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Öncelikle her türlü fizik/kimya/biyoloji sorularına cevap verebilene ''ateist'' denmez. :)

Denizlerin uzaya savrulmasını önleyen kudret sahibinin adının ''Allah'' olduğunu sizden başka söyleyen yok ki..

Bakın sizler bu konuda inanılmaz derecede yanılıyorsunuz..Kainatın %72'si karanlık enerji,%23'ü karanlık madde,% 4,6'sı da atomlardan oluşuyor..Allah denizleri tutacağına(?),şu kainattaki dengeyi bir sağlasaydı ya..!

Nolan kardeşim, izninle cevap vermek isterim.

Denizleri Allah mı tutuyor? Aynısını Yunan Mitolojisinde Atlas için söylüyorlardı dinciler. Dünya Atlas'ın omuzlarında duruyordu. Yoksa düşerdi.

Atlas, Zeus tarafından dünyayı taşımaya mahkum edilmiş bir Titan dı. 3000 Yıldır teistler bir gıdım ilerleyememiş görüyorum ki.

Denizleri, insanları tutan şey, evrenin 4 temel kuvvetinden birisi olan kütle çekimdir. Senin yer çekimi diye bildiğin şey. Hani Newton'ın 400 yıl önce kabunlarını tek tek yazdığı evrensel olgu. Maddeyle ilgilidir anlayacağınız. Allahınız maddesel bir tanrı mı?

Sitelerde Paylaş

Nolan kardeşim, izninle cevap vermek isterim.

Denizleri Allah mı tutuyor? Aynısını Yunan Mitolojisinde Atlas için söylüyorlardı dinciler. Dünya Atlas'ın omuzlarında duruyordu. Yoksa düşerdi.

Atlas, Zeus tarafından dünyayı taşımaya mahkum edilmiş bir Titan dı. 3000 Yıldır teistler bir gıdım ilerleyememiş görüyorum ki.

Denizleri, insanları tutan şey, evrenin 4 temel kuvvetinden birisi olan kütle çekimdir. Senin yer çekimi diye bildiğin şey. Hani Newton'ın 400 yıl önce kabunlarını tek tek yazdığı evrensel olgu. Maddeyle ilgilidir anlayacağınız. Allahınız maddesel bir tanrı mı?

cevabınla bizi mest ettin:) dikkat ettiysen sorumda bir kanunla dedim, senin gibi biri zıplayıp falanca kanun demesin diye,, hem ukala küte çekim kanunuyla, yer çekim kanunu aynı şeyler değil.. kütle çekim kanunuyla yer çekim kanununu öğren öyle gel:)

Sitelerde Paylaş

cevabınla bizi mest ettin:) dikkat ettiysen sorumda bir kanunla dedim, senin gibi biri zıplayıp falanca kanun demesin diye,, hem ukala küte çekim kanunuyla, yer çekim kanunu aynı şeyler değil.. kütle çekim kanunuyla yer çekim kanununu öğren öyle gel:)

Arkadaşın yazdığını anlamamışsın,''Denizleri, insanları tutan şey, evrenin 4 temel kuvvetinden birisi olan KÜTLE çekimdir. Senin yer çekimi diye bildiğin şey. ''

Neyse,sana bir soru sormuş mesajının sonunda..

Allahınız maddesel bir tanrı mı?

Cevabın var mı bu soruya....

Sitelerde Paylaş

aslında sana sorduğum ilmi sorularda, senden bunun ilimsel açıklamasını istemiyorum.. yani falanca kanun, falanca sebep.. elbette her şey bir sebeple oluyor, bir kanunla oluyor.. işte benim demek istediğim bu muazzam faliyetlerin arkasındaki şey tesadüfmüdür, yoksa bir bilinçmidir, yani o kanun rastgelemi oluştu yoksa o kanunu bir koyan mı var.. taktir edersinki bir kanun kanun koyucuyu gösterir,,

tabiki benim için tesadüfen oluşan birşeydir çok muazzam bir olay olarak görmüyorum demen de kafi, yani ben senden ilmi bir açıklama beklemiyorum..

Sitelerde Paylaş

Allahınız maddesel bir tanrı mı?

Cevabın var mı bu soruya....

madde Allahımın yarattığı birşey, evren de onun yarattığı birşey, zamanda, herşey onun yarattığı yani herşey onun sanatı, sanatkar sanat cinsinden olmaz.. peki biz onu nasıl birşey olarak düşünmeliyiz? onun nasıl birşey olduğunu düşünmemeliyiz :) niye düşünmemeliyiz.. çünkü biz evrende bildiklerimizi evrende gördüklerimizle ve tecrübe ettiklerimizle kıyaslayarak bilebiliriz.. yani renklerle, zamanla, mekanla ancak düşünebiliriz.. çünkü biz bunlarla kayıtlıyız,, mesela Allahın sonsuz olduğunu ilmen biliriz ama zamanla kayıtlı olduğumuz için nasıl birşey olduğunu bilemeyiz.. veya Allahın mekandan münezzeh olduğunu biliriz ama mekanla kayıtlı olduğumuz için mekansızlığın nasıl birşey olduğunu bilemeyiz..

bir örnek verecem.. mesela kör adama renk nasıl birşeydir desen.. renklerin olduğunu ilmen bilir ama nasıl birşey olduğunu bilmez, çünkü kendi kıyas edebileceği birşey yoktur..

Sitelerde Paylaş

madde Allahımın yarattığı birşey, evren de onun yarattığı birşey, zamanda, herşey onun yarattığı yani herşey onun sanatı, sanatkar sanat cinsinden olmaz.. peki biz onu nasıl birşey olarak düşünmeliyiz? onun nasıl birşey olduğunu düşünmemeliyiz :) niye düşünmemeliyiz.. çünkü biz evrende bildiklerimizi evrende gördüklerimizle ve tecrübe ettiklerimizle kıyaslayarak bilebiliriz.. yani renklerle, zamanla, mekanla ancak düşünebiliriz.. çünkü biz bunlarla kayıtlıyız,, mesela Allahın sonsuz olduğunu ilmen biliriz ama zamanla kayıtlı olduğumuz için nasıl birşey olduğunu bilemeyiz.. veya Allahın mekandan münezzeh olduğunu biliriz ama mekanla kayıtlı olduğumuz için mekansızlığın nasıl birşey olduğunu bilemeyiz..

bir örnek verecem.. mesela kör adama renk nasıl birşeydir desen.. renklerin olduğunu ilmen bilir ama nasıl birşey olduğunu bilmez, çünkü kendi kıyas edebileceği birşey yoktur..

Tartışmanıza müdahele etmemek için,daha yazmayacağım....

Bla bla yapmayı bırakıp,bana allahını tanımla..

Bla bla ile tanımlayacaksan hiç tanımlama..

Allah denen şeyin var olduğunu kim,nasıl tespit etmiş,

Bu sorulara cevabın yoksa,allahla cevapladığın her şey safsatadır......

Sitelerde Paylaş

aslında sana sorduğum ilmi sorularda, senden bunun ilimsel açıklamasını istemiyorum.. yani falanca kanun, falanca sebep.. elbette her şey bir sebeple oluyor, bir kanunla oluyor.. işte benim demek istediğim bu muazzam faliyetlerin arkasındaki şey tesadüfmüdür, yoksa bir bilinçmidir, yani o kanun rastgelemi oluştu yoksa o kanunu bir koyan mı var.. taktir edersinki bir kanun kanun koyucuyu gösterir,,

tabiki benim için tesadüfen oluşan birşeydir çok muazzam bir olay olarak görmüyorum demen de kafi, yani ben senden ilmi bir açıklama beklemiyorum..

Muazzam faaliyet dediğin şey,denizlerin uzaya dağılmaması mı?

Kainatın sadece %4,6'sının atomlardan oluşması da o zaman berbat bir faaliyet..!

Böyle bir kainatı,yani nerdeyse tamamen bilin(e)mez/karanlık/muğlak bir kainatı bir Tanrı'nın(yaratıcının) eseri olduğunu iddia etmek için,deli olmak lazım..

Mesela ortada bir araba varsa,bu arabayı yapan bir mühendis vardır..Bu olguyu,madde ve canlılık için kullanamazsınız..Madde de,canlılar da sürekli değişim/dönüşüm/hareket halindedir..Bu hareket belirli bir zaman sonra,belirli kanunlar/yasalar ortaya çıkarıyor ve bu tamamen KENDİLİĞİNDEN oluyor..Kainatın oluşma safhasında KENDİLİĞİNDEN SİMETRİ KIRILMASI diye bir olgu var..Dç.Dr.Kerem Cankoçak'ın bu konuda yazdığı makalelere internetten ulaşabilirsiniz..Burada fizik bize birşey söylüyor..O da maddenin tamamen KENDİLİĞİNDEN oluştuğudur..Hiç bir güç maddenin oluşumunu tetiklememiştir ve bunu bilim bize net/kesin bir şekilde söyler..

Sitelerde Paylaş

Tartışmanıza müdahele etmemek için,daha yazmayacağım....

Bla bla yapmayı bırakıp,bana allahını tanımla..

Bla bla ile tanımlayacaksan hiç tanımlama..

Allah denen şeyin var olduğunu kim,nasıl tespit etmiş,

Bu sorulara cevabın yoksa,allahla cevapladığın her şey safsatadır......

öncelikle Allahın tespiti olmaz.. yani 2*2=4 tarzında bir açıklama olmaz.. eğer kesin aklın iradesini elinden alacak derecede kesin bir tarzda ispat edilse.. o zaman herkes inanmak zorunda kalır.. dikkat edersen inanır demiyorum, inanmak zorunda kalır.. peki biz görmüyorsak nasıl inanacaz.? örneğin şu anda ekranın da manalı yazılar görüyorsun.. biri sana yazıyor, senin yazdıklarını cevaplıyor.. o halde karşında biri var.. yani benim varlığıma inanman için gelip beni görmen, mekanımda beni tespit etmen gerekmiyor.. hayır gerekmiyor, benim burda olduğuma kati deliller var.. bir şeyin varlığı o şeyin dellillerine bakar.. peki Allahın varlığının delilleri nelerdir.. öncellikle kainat, muhteşem düzeniyle, güneş sisteminin bir yörüngede belli bir düzenle hareketiyle, yarattıkları canlılarla, gönderdiği peygamberlere, gönderdiği, kutsal kitaplarla vs. vs.

Sitelerde Paylaş

öncelikle Allahın tespiti olmaz.. yani 2*2=4 tarzında bir açıklama olmaz.. eğer kesin aklın iradesini elinden alacak derecede kesin bir tarzda ispat edilse.. o zaman herkes inanmak zorunda kalır.. dikkat edersen inanır demiyorum, inanmak zorunda kalır.. peki biz görmüyorsak nasıl inanacaz.? örneğin şu anda ekranın da manalı yazılar görüyorsun.. biri sana yazıyor, senin yazdıklarını cevaplıyor.. o halde karşında biri var.. yani benim varlığıma inanman için gelip beni görmen, mekanımda beni tespit etmen gerekmiyor.. hayır gerekmiyor, benim burda olduğuma kati deliller var.. bir şeyin varlığı o şeyin dellillerine bakar.. peki Allahın varlığının delilleri nelerdir.. öncellikle kainat, muhteşem düzeniyle, güneş sisteminin bir yörüngede belli bir düzenle hareketiyle, yarattıkları canlılarla, gönderdiği peygamberlere, gönderdiği, kutsal kitaplarla vs. vs.

Anlaşıldı,

Bla bla yapmaya devam ediyorsun.....

Daha cevap yazma mesajıma,,

tarihinde strong tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

6. soru

bebek doğmadan önce annenin sütü yok, bebek doğduktan sonra Anneye süt geliyor (süt içindeki besinler bebeğin ihtiyacına göre zaman içinde değişiyor.. mesela birinci ay farklı maddeler ikinci ay farklı) bebeğin süte olan ihtiyacı bitince süt kesiliyor.. peki bu sütü tam zamanında ve ihtiyaca göre yollayan şey.. Annenin kendi gücü müdür, tesadüfmüdür, yoksa bebeğin ihtiyacını bilen ona şefkat eden bir zat mıdır?

Sitelerde Paylaş

6. soru

bebek doğmadan önce annenin sütü yok, bebek doğduktan sonra Anneye süt geliyor (süt içindeki besinler bebeğin ihtiyacına göre zaman içinde değişiyor.. mesela birinci ay farklı maddeler ikinci ay farklı) bebeğin süte olan ihtiyacı bitince süt kesiliyor.. peki bu sütü tam zamanında ve ihtiyaca göre yollayan şey.. Annenin kendi gücü müdür, tesadüfmüdür, yoksa bebeğin ihtiyacını bilen ona şefkat eden bir zat mıdır?

Milyonlarca yıldır süren evrimdir..

Sitelerde Paylaş

Biyoloji okuyan herkes bu sorunun cevabını bilir, ancak beyinsiz bir salak bu soruları sorup kafa bulandırır. Şimdi bu soruyu sessiz izleyiciler için cevaplasan, bu kereste buna benzer başka sorularla devam edecek. NOLAN, sabrın varsa devam edeceksin ya da bu salağa siktir çekeceksin... Açıkçası benim işim değil, çünkü ben bu öküzlerle yıllardır uğraşıyorum, bıktım...

Sitelerde Paylaş

Biyoloji okuyan herkes bu sorunun cevabını bilir, ancak beyinsiz bir salak bu soruları sorup kafa bulandırır. Şimdi bu soruyu sessiz izleyiciler için cevaplasan, bu kereste buna benzer başka sorularla devam edecek. NOLAN, sabrın varsa devam edeceksin ya da bu salağa siktir çekeceksin... Açıkçası benim işim değil, çünkü ben bu öküzlerle yıllardır uğraşıyorum, bıktım...

4 sorusu kaldı arkadaşın..Sonra ben ona,soru nasıl sorulurmuş göstereceğim :)

Sitelerde Paylaş

Bence de .iktir çekmeli......

Bu ahmak,her şeyin arkasına koyduğu allahını bile tanımlayamıyor...

Bilim tarafından henüz cevaplanamayan soruların arkasına,allah denen hayal ürününü,ancak ahmaklar koyar..

Bla bla bla,şu neden böyle,bla bla bla bu nasıl böyle oluyor,

eeee nasıl oluyor?

allah yapıyor..

Peki allah denen şey ne?

Bla bla bla bla bla...

Sitelerde Paylaş

Bu tartışma başlığı aslen "hodri meydan" forumunda olmalı..

Talep etmediğinizden Ateistcafe'de ve herkesin yazabileceği bir durumda... Oysa ki "hodri meydan"da olsa, sadece siz yazabilirdiniz...

İsterseniz konuyu hodri meydana alabilirsiniz..

Sitelerde Paylaş

el filu me'l filu?/ve ma edrake me'l filu? el filu ve hu hurtumun tavil

Fil nedir fil? Sana filin ne olduğunu ne bildirdi? Filki o uzun hortumun sahibidir.

Adiyat Suresi

Vel âdiyâti dabhâ

Fel mûriyâti kadhâ

Fel mugîrâti subhâ

Fe eserne bihî nak’â

Fe vesatne bihî cem’â

İnnel insâne li rabbihî le kenûd

Ve innehu alâ zâlike le şehîd

Ve innehu li hubbil hayri le şedîd

....

Nefes nefese koşanlara andolsun.

Sonra hızla çarparak kıvılcım saçanlara.

Sonra sabah vakti ansızın akın edenlere andolsun ki.

Böylece onunla tozu dumana kattılar.

Sonra da onunla topluluğun ortasına daldılar.

Muhakkak ki insan, Rabbine (karşı) gerçekten çok nankördür.

....

Müseylemeninkiyle yarışacak cinsten buda alakaya maydanoz misali :) , önceki söyledikleriyle ne kadar alakalı ama değil mi insanın çok nankör olması :)

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...