Jump to content

Hepimiz Allah'iz!

Recommended Posts

7.11:Sizi yarattık, sonra size biçim verdik, sonra meleklere, "Adem'e secde edin," dedik. İblis hariç hepsi secde etti; o secde edenlerden olmadı.

Melekler bize yani ademogullarina secde ettgine gore bizlerde birer mini Allah olmuyor muyuz?

Allah kendisinden baska bir canliya neden secde edilmesini emreder?

Allah adem'e secde edilmesini emrederek kendisine ortak kosmuyor mu??

Kendisine sirk kosup, adem'e secde edilmesini emreden Allah, seytana neden sinirlendi? Halbuki seytan Adem'e secde etmeyerek Allah'a sirk kosmadi. Oyle degil mi?

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da, secde etmek farklı bir anlamda kullanılır. Kurallara uymak gibi. Mesela güneş, ay ve yıldızlar Allah'a secde ederler, o'nun kurallarına boyun eyerler. Yukardaki konu da aynı şekilde. Adem'e itaat edilmesinden bahsediyor.

Senin açından bakacak olursak;

Melekler bize yani ademogullarina secde ettgine gore bizlerde birer mini Allah olmuyor muyuz?

Güneş, ay ve yıldızlardamı Allah o halde? Kusura bakma Sexy Huri ama, kur'an'ı bu kadar basit sanma. Hernekadar inkâr etsekte, anlatım şekli ve ahengi bakımından şık bir kitaptır.

Zecal.

Sitelerde Paylaş
Kur'an'da, secde etmek farklı bir anlamda kullanılır. Kurallara uymak gibi. Mesela güneş, ay ve yıldızlar Allah'a secde ederler, o'nun kurallarına boyun eyerler. Yukardaki konu da aynı şekilde. Adem'e itaat edilmesinden bahsediyor.

Senin açından bakacak olursak;

Güneş, ay ve yıldızlardamı Allah o halde? Kusura bakma Sexy Huri ama, kur'an'ı bu kadar basit sanma. Hernekadar inkâr etsekte, anlatım şekli ve ahengi bakımından şık bir kitaptır.

Zecal.

yildizlara secde eden kim varki yildizlar allah olsun?

ama bize secde eden gorunmeyen melekler varmis..

Sitelerde Paylaş

Meleklerin Adem Aleyhisselama secde ediş şekline gelince; emredilen bu secdenin Hz. Adem’e ibadet niyetiyle yapılmadığı açıktır. Çünkü Allah’tan başkasına ibadet etmek şirktir. Hz. Adem, yeryüzünün halifesi olunca, meleklerin ona secdesi bu halifeliği kabul etme yani ona biat etme şeklinde olmuştur. Bu hal, Hz. Adem’e bir hürmet olmakla beraber, esasta Allah’a yapılan bir ibadettir.

Nitekim, eski ümmetlerde selamlaşma, ibadet kasdı olmaksızın, yere kapanarak secde etme şekilde vaki olmuştur. Mesela, Yusuf Aleyhisselamın kardeşlerinin kendisine secde etmeleri bir tazim ve saygıdan ibarettir

Bunlarla beraber, meleklerin Hz. Adem’e secde etmelerinin ibadet manasına alınması da mümkündür. Bu durumda secde edilen gerçekte Cenab-ı Haktır. Hz. Adem ise bu secdede kıble vazifesi görmüştür. Dolayısıyla secde yine doğrudan doğruya Allah’a yapılmıştır.(3)

Diğer taraftan, Cenab-ı Hak melekleri Hz. Adem’e secde ettirmek sûretiyle kainatın insana boyun eğdiğini göstermiş; İblis’in ona karşı üstünlük davasında bulunmasını zikretmekle de, insanlığın maddi ve manevi gelişmesinde şeytanların ne kadar büyük bir engel teşkil edeceklerine onların dikkatini çekmiştir.

Sitelerde Paylaş
yildizlara secde eden kim varki yildizlar allah olsun?

Tamam o zaman şöyle yapalım;

-
Güneş'i yarattık, sonra o'na biçim verdik, sonra da gezegenlere: "Güneş'e secde edin!" dedik; diğer bütün gezegenler secde ettiler, yalnız dünya, secde edenlerden olmadı.

Güneş, Allah mı? Yaradanla yaratılan arasındaki farklı karıştırma.

Zec.

Sitelerde Paylaş
Tamam o zaman şöyle yapalım;

-
Güneş'i yarattık, sonra o'na biçim verdik, sonra da gezegenlere: "Güneş'e secde edin!" dedik; diğer bütün gezegenler secde ettiler, yalnız dünya, secde edenlerden olmadı.

Güneş, Allah mı? Yaradanla yaratılan arasındaki farklı karıştırma.

Zec.

Ortada bir sirk kosma durumu yokmudur yani sayin Zec?

cansiz zararsiz bir puta tapildiginda sinirinden kendinden gecip, kuplere binen allahi, ademe secde edilmesi neden sinirlendirmez?

ustelik ademe secde edilmesini de kendi emrediyor..

burada bir celiski yok mu?

Sitelerde Paylaş
Ortada bir sirk kosma durumu yokmudur yani sayin Zec?

cansiz zararsiz bir puta tapildiginda sinirinden kendinden gecip, kuplere binen allahi, ademe secde edilmesi neden sinirlendirmez?

Niye çelişki olsun.

Adam sana dedi ya: secde etmek ibadet etmek değildir..

Bunu anlamazdan gelmek gaflettir ve de sığlıktır.

Sitelerde Paylaş
Mesela güneş, ay ve yıldızlar Allah'a secde ederler, o'nun kurallarına boyun eyerler.

Yanlış yorumlar yapılıyor. Bildiğim kadarıyla secdenin manası oğuz'un belirttiği gibidir. Kurallara boyun eğmek gibi bir manası olabileceğini sanmıyorum. Yukarıdaki mantığı yürütmeniz için güneşi, ayı ve yıldızları canlı kabul etmeniz gerek.

Denir ki "yaratılan her şey yaratıcısına secde eder, onu tesbih eder". Secde kelimesini kullanıldığı her yerde tapınmayla ilişkili kullanıldığını sanıyorum. Farklı bir kullanım varsa bilen arkadaşlar gösterebilir elbette. Biz de öğrenmiş oluruz...

Sitelerde Paylaş

Bunun cevabını ben değil, Kur'an verecek;

7/
54-
Şüphesiz Rabbiniz Allah, gökleri ve yeri altı günde yarattı, sonra Arş üzerine hükümran oldu. O, geceyi durmadan onu kovalayan gündüze bürüyüp örter; güneş, ay ve yıldızlar emrine âmâdedir.
İyi biliniz ki yaratma ve emir O'nundur.
Âlemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir.

Secde etmenin Kuran'daki anlamı farklı falan değildir, bildiğimiz yere kapaklanarak tapınma ritüelinin ta kendisidir.

Güneş, ay ve yıldızlar yere kapanarakmı tapınıyorlar?

22/
18-
Görmedin mi, göklerdeki kimseler, yerdeki kimseler,
güneş, ay ve yıldızlar, dağlar, ağaçlar
, bütün hayvanlar ve insanlardan birçoğu hep
Allah'a secde ediyor.
Birçoğunun üzerine de azab hak olmuştur. Allah kimi hor ve hakir kılarsa artık ona ikram edecek yoktur. Şüphesiz Allah dilediği şeyi yapar.

Zec.

Sitelerde Paylaş

oguz namazdaki secde biçimini tarif etmiş, ben onu kastetmedim. Dine göre aynı zamanda her şey tesbih halindedir ama insana buyrulan tesbih bir ibadet olarak farklı biçimde gerçekleştirilir. Yoksa derler ki insan her halükârda tesbih halindedir. Ama insanlar secde etmeyebilirler.

22/18- Görmedin mi, göklerdeki kimseler, yerdeki kimseler, güneş, ay ve yıldızlar, dağlar, ağaçlar, bütün hayvanlar ve insanlardan birçoğu hep Allah'a secde ediyor. Birçoğunun üzerine de azab hak olmuştur. Allah kimi hor ve hakir kılarsa artık ona ikram edecek yoktur. Şüphesiz Allah dilediği şeyi yapar

Kastettiğim secdenin anlamı ve kullanım yeri. Secde kime karşıdır? Benim bildiğim kadarıyla hep yaratıcıya karşıdır. Başka bir kullanımı var mı? Yaratanla yaratılan arasında bir ayrım var, ona dikkat etmek gerek bence.

Sitelerde Paylaş
Meleklerin Adem Aleyhisselama secde ediş şekline gelince; emredilen bu secdenin Hz. Adem’e ibadet niyetiyle yapılmadığı açıktır. Çünkü Allah’tan başkasına ibadet etmek şirktir. Hz. Adem, yeryüzünün halifesi olunca, meleklerin ona secdesi bu halifeliği kabul etme yani ona biat etme şeklinde olmuştur. Bu hal, Hz. Adem’e bir hürmet olmakla beraber, esasta Allah’a yapılan bir ibadettir.

Nitekim, eski ümmetlerde selamlaşma, ibadet kasdı olmaksızın, yere kapanarak secde etme şekilde vaki olmuştur. Mesela, Yusuf Aleyhisselamın kardeşlerinin kendisine secde etmeleri bir tazim ve saygıdan ibarettir

Bunlarla beraber, meleklerin Hz. Adem’e secde etmelerinin ibadet manasına alınması da mümkündür. Bu durumda secde edilen gerçekte Cenab-ı Haktır. Hz. Adem ise bu secdede kıble vazifesi görmüştür. Dolayısıyla secde yine doğrudan doğruya Allah’a yapılmıştır.(3)

Diğer taraftan, Cenab-ı Hak melekleri Hz. Adem’e secde ettirmek sûretiyle kainatın insana boyun eğdiğini göstermiş; İblis’in ona karşı üstünlük davasında bulunmasını zikretmekle de, insanlığın maddi ve manevi gelişmesinde şeytanların ne kadar büyük bir engel teşkil edeceklerine onların dikkatini çekmiştir.

buna cevap alamadım sexi huri :o

Sitelerde Paylaş
oguz namazdaki secde biçimini tarif etmiş, ben onu kastetmedim. Dine göre aynı zamanda her şey tesbih halindedir ama insana buyrulan tesbih bir ibadet olarak farklı biçimde gerçekleştirilir. Yoksa derler ki insan her halükârda tesbih halindedir. Ama insanlar secde etmeyebilirler.

Kastettiğim secdenin anlamı ve kullanım yeri. Secde kime karşıdır? Benim bildiğim kadarıyla hep yaratıcıya karşıdır. Başka bir kullanımı var mı? Yaratanla yaratılan arasında bir ayrım var, ona dikkat etmek gerek bence.

Yaw arkadaş İblis yıllarca Allah'a hizmet etmiş.. Sonra ona Adem'e secde et demiş, o da etmemiş.. Ben olsam ben de etmem..

Karısını arkadaşının eşiyle aldatan bir yığın şerefsiz tanıyorum, sence o şerefsiz mi üstün, şeytan mı.. Bence şeytan..

Hallacı Mansur Asırlar öncesinde bile şeytanın secde etmeyrek haklı olduğunu söylemiş..

Sitelerde Paylaş
buna cevap alamadım sexi huri :o

sorularla islamiyet sitesinden alintiladigin yobazlarin yazilarini cevap olarak okumak istemiyorum..

ademe secde etmek, allaha sirk kosmak demektir..

bunu yobazlar istedikleri gibi kivirip savunsunlar..

sen Allahtan baskasina secde edermisin?

Sitelerde Paylaş
sorularla islamiyet sitesinden alintiladigin yobazlarin yazilarini cevap olarak okumak istemiyorum..

ademe secde etmek, allaha sirk kosmak demektir..

bunu yobazlar istedikleri gibi kivirip savunsunlar..

sen Allahtan baskasina secde edermisin?

etmiyormuyum sanıyorsun?

hemde Allah ın emri ile.

kıldığım namazın yönü nere? kabe değilmi? Allah o yöne secde etmemi istiyor bende ediyorum.sonuçta emir Allah ın.Tüm secdeler sadece bi kıbledir.Allaıh ın emriyle bi yere secde etmiş bi insan aslında Allah a boyun eğip secde etmiştir.

Sitelerde Paylaş
etmiyormuyum sanıyorsun?

hemde Allah ın emri ile.

kıldığım namazın yönü nere? kabe değilmi? Allah o yöne secde etmemi istiyor bende ediyorum.sonuçta emir Allah ın.Tüm secdeler sadece bi kıbledir.Allaıh ın emriyle bi yere secde etmiş bi insan aslında Allah a boyun eğip secde etmiştir.

kabenin bir put oldugunu zaten soylemistik..

sende dogruladin..

baska bir canliya secde edermisin demek istemistiim, sen yanlis anlamissin. ama acikladigin guzel oldu..

kabenin bir put oldugunuda kanitlamis olduk..

Sitelerde Paylaş
kabenin bir put oldugunu zaten soylemistik..

sende dogruladin..

baska bir canliya secde edermisin demek istemistiim, sen yanlis anlamissin. ama acikladigin guzel oldu..

kabenin bir put oldugunuda kanitlamis olduk..

fesuphanallah.sen şimdi buna kanıtmı diyorsun.sen beni heralde salak sanıyorsun.islamiyet putperest bi dindir adlı başlığada bunu yazmıştım ben.biz secdeminizi Allah ın emriyle kabe yönüne yapıyoruz...yani sözün özü tüm secdeler Allah içindir.

Sitelerde Paylaş

16/
49-
Göklerde ve yer yüzünde bulunan canlılar
ve bütün
melekler
, kibirlenmeden
Allah'a
secde ederler.

7/
11-
Sizi yarattık, sonra size biçim verdik, sonra da
meleklere
: "
Âdem'e
secde edin" dedik
; hepsi secde ettiler, yalnız İblis, secde edenlerden olmadı.

Arkadaşlar, Sexy Huri yukardaki ayeti (Bkz.16/49) vermediği için ortada bir şirk koşma yok demiştim. Fakat bu ayette anlaşılacağı üzere, "melekler kibirlenmeden Allah'a secde ediyorlarmış". Allah'ın meleklere; "Adem'e secde edin!" demesi kendiyle çelişir...

Zecal.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...