Jump to content

Beynin hatıraları erişim/çağırma işleyişi

Recommended Posts

Beynin hatıralara erişim/çağırma işleyişi nasıl gerçekleşmektedir?

Aklıma takılan birkaç soru var.

• Daha yeni kayıtlara erişim süresi, birkaç yıl önceki kayıtlara erişim süresine göre daha hızlı görünmektedir.
    Bunun gerçekliği var mıdır yoksa bir yanılgı mıdır?
  • Beyin, geçmiş kayıtlara erişirken nasıl bir yol izlemektedir? Her kayıtla ilgili bir indeksleme mi yapmaktadır?
    X konusuyla ilgili kayıtlar A konumdadır, Y konusuyla ilgili kayıtlar B konumdadır gibi bir hızlı erişim algoritması içerir mi? Ki bu, tüm hatıraları tarayarak belli bir hatıraya erişmeye göre çok daha verimli bir çalışma mekanizmasıdır. Bu nedenle varlığı çok makul gelmektedir.
    Ancak bu da hangi bilgiye bakılacağı bilgisinin de başka bir yerde bilinmesini gerektirmektedir, bilinebilmesi için de ona ait bir hatıra gereklidir. Onun için de bir indeksleme mekanizması gerekir, o indeksleme mekanizması için bir başka indeksleme mekanizması... Sonsuz döngüye girer.

Bu işleyişi daha derli toplu bir şekilde açıklayabilir misiniz.

Sitelerde Paylaş

1. maddeye ilişkin bir şeyler söyleyebilirim. Yani yeni kayıtlara ulaşım süresi eski kayıtlara göre daha hızlıdır demek bana göre yanlıştır.

Bana göre dedim zira yaşadığım bir örneği aktaracağım.

Yaşadığım olaydan çıkardığım sonuç üzerine bir kaç makale de okumuştum fakat daha sonra deyineceğim.

Bir hafta evvel tanıştığım bir insan aradığında bazen tanıyamayabiliyorum.

Kendini tanıtmasını istiyorum ama yıllardır görmediğim çocukluk arkadaşım aradığında hemen tanıyabiliyor ya da çok yakın bir tahminim oluşuyor.

Bu, bana göre şunu gösteriyor, beyin lineer bir kayıt veya doğrusal bir indeksleme yapmıyor.

Aynı şekilde kayıtlı bilgilerin hafızan çağrılması da yeniden eskiye veya eskiden yeniye şeklinde olmuyor.

Fakat şöyle de bir gerçek var, dün öğlen ne yediğimi hemen hatırlıyorum fakat iki gün önce öğlen ne yediğimi hatırlamak bayağı zaman alıyor.

Bu geçmişin daha zor hatırlandığını yani hafızadan geç çağrıldığını mı yoksa ilgili bilginin zamanla yavaş yavaş silindiğini mi gösterir?

Siliniyor mu yoksa tıpkı bir sıkıştırma programı gibi bu bilgi sıkıştırılıp saklanıyor mu?

Çok değişken var, düşünmek lazım..

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu geçmişin daha zor hatırlandığını yani hafızadan geç çağrıldığını mı yoksa ilgili bilginin zamanla yavaş yavaş silindiğini mi gösterir?

Siliniyor mu yoksa tıpkı bir sıkıştırma programı gibi bu bilgi sıkıştırılıp saklanıyor mu?

Çok değişken var, düşünmek lazım..

Silinme olmayabilir sadece erişim yolları azalıyor olabilir. Alzheimer hastalarında git/gel durumu erişimle ilgili bir sıkıntıyı gösteriyor. Yani kayıtlar bir yerde var ama erişim yollarının sayısı az. Yani indexte duruyor kaydın adresi ama kayda erişim yolu tıkalı da olabilir.

Sitelerde Paylaş

Silinme olmayabilir sadece erişim yolları azalıyor olabilir. Alzheimer hastalarında git/gel durumu erişimle ilgili bir sıkıntıyı gösteriyor. Yani kayıtlar bir yerde var ama erişim yollarının sayısı az. Yani indexte duruyor kaydın adresi ama kayda erişim yolu tıkalı da olabilir.

Haklısın, biraz arşiv karıştırdım..

Hepsini buraya aktarayamayacağım ama şöyle bir şey yapabilirim;

39VWXM.jpg

Kitap: Holistik Evren Tasarımı

Kitabın ilgili bölümü uzun, ancak sonuç olarak söylenen şu;

Beyinde bilgiler hiç bir zaman silinmiyor, unuttuklarımız, silindiğini değil onlara ulaşamadığımızı gösteriyor.

İkinci söylenen sonuç ise, bilgilerin beynin lokal bir yerine kaydedilmediği.

Yani tüm beyin bir hafıza..

Daha anlaşılır bir şekilde anolojik yazarsak, mikro işlemci, rem, harddisk ayrı ayrı değil, hepsi bir bütün.

Sitelerde Paylaş

Beyinde bilgiler hiç bir zaman silinmiyor, unuttuklarımız, silindiğini değil onlara ulaşamadığımızı gösteriyor.

Daha anlaşılır bir şekilde anolojik yazarsak, mikro işlemci, rem, harddisk ayrı ayrı değil, hepsi bir bütün.

O zaman insan beyni ki eğer bilgiler sadece beyinde depolanıyorsa o zaman fiziksel olarak sınırlıdır. Yani depolayabileceği bilgi miktarı sınırlıdır. Acaba bu sınır nedir, karadelikte depolanabilecek max bit sayısı ile alakalı bir hesap da beyin için geçerli olabilir.

Ancak geçenlerde bir tartışma izlemiştim, orada organ nakli yapılan hastanın, donörünün hatıralarına eriştiği anlatılıyordu. Acaba hatıralar gerçekte nerede, nasıl saklanıyor...

Sitelerde Paylaş

Beyin her şeyi birbiriyle ilişkilendirerek kaydediyor.Beyin disaridan bir uyari aldığında o uyarıyla ilgili benzer nörolojik veriler hemen bilinç yüzeyine çıkiyor olsa gerek.Zincirleme reaksiyon gibi.Tabi isin arkasında görme,hatırlananı imge seklinde resmetme gibi şeyler de var.Beyin çok karışık.

Bunlar benim dusuncem.

Sitelerde Paylaş

Haklısın, biraz arşiv karıştırdım..

Hepsini buraya aktarayamayacağım ama şöyle bir şey yapabilirim;

39VWXM.jpg

Bu da mumkun tabi.Bilinç de acaba hafıza mi ve beyinde kayıtlı veriler eşliğinde bir ilişki mi?

Sitelerde Paylaş

O zaman insan beyni ki eğer bilgiler sadece beyinde depolanıyorsa o zaman fiziksel olarak sınırlıdır. Yani depolayabileceği bilgi miktarı sınırlıdır. Acaba bu sınır nedir, karadelikte depolanabilecek max bit sayısı ile alakalı bir hesap da beyin için geçerli olabilir.

Ancak geçenlerde bir tartışma izlemiştim, orada organ nakli yapılan hastanın, donörünün hatıralarına eriştiği anlatılıyordu. Acaba hatıralar gerçekte nerede, nasıl saklanıyor...

Bu da mumkun tabi.Bilinç de acaba hafıza mi ve beyinde kayıtlı veriler eşliğinde bir ilişki mi?

Bu soruların cevabı ismini verdiğim kitapta var.

Ancak nokta atışı şeklinde cevap vermek pek mümkün görünmüyor çünkü girift şekilde verilmiş yorum-cevaplar, cevap niteliğinde.

Aslında yüzeysel olarak bilinmeyen bir yaklaşım değil, beynimizin nasıl işlediği ve nasıl kayıt yaptığı, hologram tekniğinden hareketle açıklanmış.

Ama iş bu kadar değil tabi, David Bohm'un "Wholeness and the Implicate Order" yorumu, forier analizi konusu, yapılan açıklamaların kilit noktaları.

Bir anoloji ile daha açık seçik bir cevap, daha anlaşılır bir açıklama sanırım benim yeteğinimi aşıyor.

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...