Jump to content

Kuranda miras hatası var Yalanları Öyle bir şey yok ki

Recommended Posts

:) allahın hikmetinden sual olunmaz.

yani mantığa bak şimdi ölen iki iki erkek kardeş ise...

240.000 tl var
kızlara 4 kız için

240.000 x 2/3=160.000

her bir kıza =40.000

Kalan 80.000

Hanıma
80.000 x 1/8=10.000

Kalan

Ölen adamın annesi ve babasına...
70.000

Bu 70.000 anne baba ölünce ...

Tamamı ölen adamın erkek kardeşine kalıyor ...torunlara mirastan pay yok :)

1-) yaptığın hesaplama yanlış :D

2-) babane dede ölünce miras Amcaya kalıyor diyorsun torunlara bir şey yok diyorsun

miras mirasçılara verilirken torunlar hayatta mıydı değildi...

torunlar hayatta olsaydı

1-)bütün mirası alacaklar ve torunlar büyüğüne kadar o paraya kimse dokunamıycaktı :)

torunlar hayatta değilken para amcaya verildi..

neden?

amca mirascı olan ailenin içindeki terk erkek olduğundan dolayı ona verildi

O amca. mirascıların hepsi kız olduğu için onlara bakmak zorundadır Allah indinde

o yüzden para amcaya verildi kapiş

ve dede babane ölünce torunlar babalarının yada annelerin yerine geçip dedeye miras olabiliyorlar :) kapiş

hadi canım kamonn

yess

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 385
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Min ma terake", "bırakılan şeyden" demektir., bırakılan şey de mirastır. Yahu sen daha üç kelimeyi anlayamıyorsun, bir de bu kıt aklınla yorum yapmaya kalkıyorsun. Cahile bak!

seni ben mazur görüyorum çünkü sen çok cahilsin bu konularda

Öğren!

bilmemek ayıp değildir Öğrenmemek ayıptır :)

Öğren!

Min: tebiz içindir

ma tereke bırakılan Mirasın tümünü ifade ederken

mimma tereke (min ma tereke) mirasın bir kısımını ifade eder yani kalanını

Sitelerde Paylaş

1-) yaptığın hesaplama yanlış :D

2-) babane dede ölünce miras Amcaya kalıyor diyorsun torunlara bir şey yok diyorsun

miras mirasçılara verilirken torunlar hayatta mıydı değildi...

torunlar hayatta olsaydı

1-)bütün mirası alacaklar ve torunlar büyüğüne kadar o paraya kimse dokunamıycaktı :)

torunlar hayatta değilken para amcaya verildi..

neden?

amca mirascı olan ailenin içindeki terk erkek olduğundan dolayı ona verildi

O amca. mirascıların hepsi kız olduğu için onlara bakmak zorundadır Allah indinde

o yüzden para amcaya verildi kapiş

ve dede babane ölünce torunlar babalarının yada annelerin yerine geçip dedeye miras olabiliyorlar :) kapiş

hadi canım kamonn

yess

yemin ediyorum matematik yoksunusun....

bak şimdi ..

dört kız, bir baba ,bir es ve babanın annesi ile babası ... Ayrıca babanın kardeşi ...

Yaşlarini bile verelim...

Kızlar sırayla ...

Ayşe=7

Fatma =9

Nazlı =12

Cansu =15

Baba= 45

Eşi=40

Babanın ...

Babası= 70

Annesi =65

Kardeşi( erkek) =47

Senaryo baba trafik kazasıda oluyor ...yaş 45

Mirası 240.000 tl ediyor ...

Önce çocuklara...

240.000x 2/3=160.000 tl

kişi başı 40.000

Eşine kalan üzerinden ...

80.000x 1/8=10.000

Kalan 70.000

Annesine

70.000x 1/6=12.3333

Babasına

70.000-12.333=57.777 de babasına ....

Kusurat zaten mirasta bölünemezligin sorunundan kaynaklıdir ...önemli olan o değil neyse....

Ölenin anne ve babası toplam aldığı para = 70.000

Yaşlılıktan adamın babasıda oluyor.....

Yetim olan çocuklara burda mirastan pay düşmez....

kurana göre miras çocuklar ve anne baba amca vs. Arasında madem taksim ediliyorsa ....bu durumda ölen kişinin babasıda ölürse mirası amcasina kalıyor....

Olan yetim kalan çocuklara oluyor ...

Sorusu olan ?

Sitelerde Paylaş

dededen önce baba ölmesin diye gidip önce dedeyi öldürmek lazım demekki islama göre....

caizmidir acaba =?

yoksa cümleten geçmiş olsun :D :D

ya rıza göstereceksiniz....mirasdan hak talep etmeyeceksiniz. yada itiraz edecek - dinden imandan olacaksınız ... :)

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

seni ben mazur görüyorum çünkü sen çok cahilsin bu konularda

Öğren!

bilmemek ayıp değildir Öğrenmemek ayıptır :)

Öğren!

Min: tebiz içindir

ma tereke bırakılan Mirasın tümünü ifade ederken

mimma tereke (min ma tereke) mirasın bir kısımını ifade eder yani kalanını

Min : Tükçedeki -den, -dan eki gibidir.

Ma : Şey demektir.

Tereke : Bırakılan, geride kalan demektir.

Şu ayetlere bir bak da "min ma = mimma" kalıbı nasıl kullanılıyor, öğren.

4:33. (Erkek ve kadından) her biri için ana-babanın ve akrabanın bıraktıklarından (pay alan) varisler kıldık.

4. mimmâ (min-mâ ) : şeyden
5. terake : bıraktı
5:88. Allah'ın size verdiği temiz, helâl rızıklardan yiyin ve kendisine îmân ettiğiniz Allah'a karşı takva sahibi olun.
2. mimmâ (min mâ) : şeylerden
3. razaka-kum(u) allâhu : Allâh (c.c.) size rızık verdi
6:78. Güneşi doğarken görünce: “Bu benim Rabbim, bu daha büyük.” dedi. Fakat kaybolup gidince: “Ey kavmim ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.” dedi.
14. min mâ tuşrikûne : sizin şirk (ortak) koştuğunuz şeylerden
8:69. Artık ganimet olarak aldığınız şeylerden helâl ve temiz olarak yeyiniz! Ve Allah'a karşı takva sahibi olun.
2. mimmâ (min mâ) : şeyden, şeylerden
3. ganimtum : ganimet aldınız
Bu ayetlerde "min ma" kalıbı oluşturan ifaderden hangisi "bir kısmı" anlamına geliyor?
Daha 3 kelimeyi anlayamıyorsun, bir de başımıza arapça uzmanı kesildin.

Gerçi kime anlatıyorum? Bunları gördükten sonra hala yüzsüzce "mirasın bir kısmı" demeye devam edeceksin, artık sende utanma duygusu kaybolmuş, göz göre göre yalan söylemek, çarpıtmak refleks halini almış sende.

Sitelerde Paylaş

verilen linkte miras kısmına 1000 tl yazıp hesaplattığında - arta kalan bir miktar kalıyor....ona da bi kılıf uyduruyorsun da neyse.....

kalan miktar + mirasçılara düşen paylar = 1001 çıkıyor 1 tl nerden çıktı ? :D

:D o sanırım senin hatan küsürları fazla koyarsan

1000,01-99 çıkar tabi

Ben yukarda yazdım 1000 tl mirastan küsürları tam koyarak verdim oraya bak

Sitelerde Paylaş

1000,01-99 çıkar tabi

bir adam öldü ve geride üç kiz evlat, bir ana, bir baba ve eşini birakti 1000 tl de miras.

verdiğin linkte git hesaplat bakayım ne oluyor ?

sonra gel izah et - miras paylaşımından sonra neden geriye artan bi pay kalıyor ?

annenin payı : 55,56

babanın payı: 55,56

kız çocuklarının payı: 666,67

eşin payı: 41,67

Paylaşımdan Artan Mal :180,56 (BU NE DEMEKSE ? )

toplam : 55,56+55,56+666,67+41,67+180,56 = 1000,02

evet. 1000 çıkmıyor.....neden ?

niçin 1000,02 çıkıyor ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yemin ediyorum matematik yoksunusun....

bak şimdi ..

dört kız, bir baba ,bir es ve babanın annesi ile babası ... Ayrıca babanın kardeşi ...

Yaşlarini bile verelim...

Kızlar sırayla ...

Ayşe=7

Fatma =9

Nazlı =12

Cansu =15

Baba= 45

Eşi=40

Babanın ...

Babası= 70

Annesi =65

Kardeşi( erkek) =47

Senaryo baba trafik kazasıda oluyor ...yaş 45

Mirası 240.000 tl ediyor ...

Önce çocuklara...

240.000x 2/3=160.000 tl

kişi başı 40.000

Eşine kalan üzerinden ...

80.000x 1/8=10.000

Kalan 70.000

Annesine

70.000x 1/6=12.3333

Babasına

70.000-12.333=57.777 de babasına ....

Kusurat zaten mirasta bölünemezligin sorunundan kaynaklıdir ...önemli olan o değil neyse....

Ölenin anne ve babası toplam aldığı para = 70.000

Yaşlılıktan adamın babasıda oluyor.....

Yetim olan çocuklara burda mirastan pay düşmez....

kurana göre miras çocuklar ve anne baba amca vs. Arasında madem taksim ediliyorsa ....bu durumda ölen kişinin babasıda ölürse mirası amcasina kalıyor....

Olan yetim kalan çocuklara oluyor ...

Sorusu olan ?

Başka deyişle ...dedem sağ,babam sağ,ben sağ ve çocuğum varsa ....

babamin mirasından benim çocuğuma pay düşmüyor...

Aynı şekilde dedemin mirasından bana pay düşmüyor....

yani dedemden önce babam ölürse bütün mirası amcam alıyor ...

dededen önce baba ölmesin diye gidip önce dedeyi öldürmek lazım demekki islama göre....

caizmidir acaba =?

yoksa cümleten geçmiş olsun : D

ya rıza göstereceksiniz....mirasdan hak talep etmeyeceksiniz. yada itiraz edecek - dinden imandan olacaksınız ... :)

Min : Tükçedeki -den, -dan eki gibidir.

Ma : Şey demektir.

Tereke : Bırakılan, geride kalan demektir.

Şu ayetlere bir bak da "min ma = mimma" kalıbı nasıl kullanılıyor, öğren.

4:33. (Erkek ve kadından) her biri için ana-babanın ve akrabanın bıraktıklarından (pay alan) varisler kıldık.

4. mimmâ (min-mâ ) : şeyden

5. terake : bıraktı

5:88. Allah'ın size verdiği temiz, helâl rızıklardan yiyin ve kendisine îmân ettiğiniz Allah'a karşı takva sahibi olun.

2. mimmâ (min mâ) : şeylerden

3. razaka-kum(u) allâhu : Allâh (c.c.) size rızık verdi

6:78. Güneşi doğarken görünce: Bu benim Rabbim, bu daha büyük. dedi. Fakat kaybolup gidince: Ey kavmim ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden uzağım. dedi.

14. min mâ tuşrikûne : sizin şirk (ortak) koştuğunuz şeylerden

8:69. Artık ganimet olarak aldığınız şeylerden helâl ve temiz olarak yeyiniz! Ve Allah'a karşı takva sahibi olun.

2. mimmâ (min mâ) : şeyden, şeylerden

3. ganimtum : ganimet aldınız

Bu ayetlerde "min ma" kalıbı oluşturan ifaderden hangisi "bir kısmı" anlamına geliyor?

Daha 3 kelimeyi anlayamıyorsun, bir de başımıza arapça uzmanı kesildin.

Gerçi kime anlatıyorum? Bunları gördükten sonra hala yüzsüzce "mirasın bir kısmı" demeye devam edeceksin, artık sende utanma duygusu kaybolmuş, göz göre göre yalan söylemek, çarpıtmak refleks halini almış sende.

Affedersiniz Ben sizlerle uğraşamıycam

Sizlere şarkı söylemek istiyorum teşekkür ederim

Dünyaya bir daha gelsem sevgilim araya bulur yine seni severim

Cenneti versene değişmem saçının teline......

Detoneden anlayan aranızda var mı :)

Size zaten şuan cevap vermem meşgulum

Haa canım hem öğretmek hem eğlenmek isterse

Yine yazarım

Hepinizi öpüyorum

Beni öpemezsin demeyin (tavır takınmayın bana) :D

Hepinize öpüyorum muck muck bay bay

Aayyy

Kamon :D , :D

Sitelerde Paylaş

1000,01-99 çıkar tabi

bir adam öldü ve geride üç kiz evlat, bir ana, bir baba ve eşini birakti 1000 tl de miras.

verdiğin linkte git hesaplat bakayım ne oluyor ?

sonra gel izah et - miras paylaşımından sonra neden geriye artan bi pay kalıyor ?

niçin 1000,02 çıkıyor ?

kendin verdin linki...orayı bile reddediyorsun...ordaki oranları bile değiştirmeye çalışıyorsun...sen ne kadar yüzsüz bir tipsin böyle ?....o linki sen vermedin mi DOĞRUSU BU diye be adam ?

Sitelerde Paylaş

bir adam öldü ve geride üç kiz evlat, bir ana, bir baba ve eşini birakti 1000 tl de miras.[/size]

verdiğin linkte git hesaplat bakayım ne oluyor ?[/size]

sonra gel izah et - miras paylaşımından sonra neden geriye artan bi pay kalıyor ?[/size]

niçin 1000,02 çıkıyor ?

Zavallı şu yazına çok güldüm

Bilmiyor musun gercekten

Mesela 41,67 değil o

41,666666666667

Diğeride 666,67 değil

666.666666667

:D salladım ama rakamlar böyle

Küsuratları eklemişler

Hem 1 kurus var mı

Yok o zaman hiç bir mirası pay edemezsin

Senin istediğin gibi yapamayız kusura bakma :D

Sitelerde Paylaş

Zavallı şu yazına çok güldüm

Bilmiyor musun gercekten

Mesela 41,67 değil o

41,666666666667

Diğeride 666,67 değil

666.666666667

:D salladım ama rakamlar böyle

Küsuratları eklemişler

Hem 1 kurus var mı

Yok o zaman hiç bir mirası pay edemezsin

Senin istediğin gibi yapamayız kusura bakma :D

yani ? ne demek istiosun ? kurana göre de olsa - o linke göre de olsa - mirası tam olarak dağıtmak mümkün DEĞİL MİDİR ? ille de küsürat kalacak yani ? tam olarak dağıtamıosunuz mirası ?

Sitelerde Paylaş

Yahu istediğin kadar debelenebilirsin, tutmuyor işte. Bu işler ben yaptım, oldu demekle olmaz. Seni takan kimse yok İslam aleminde. Adamlar ya Ömer'in avliye metodunu uyguluyor ya da öncelik sırasını.

Sen bu ailenin mirasını kendi kafana göre dağıtmaya kalksan o ailenin seni kaale alacağını mı sanıyorsun? Sopayla kovalarlar seni.

ulan tam arap yaklası olduğun şu kırmızyla işrtlenmeyle tam tescil etin yav sen sen kafirsin allahının aytlerini inkar ediyorsun etmekte zaten sakınca yok bizde bunu anlatmaya çalışıyoruz sen kafir möin ateist dinsiz ne olursan ol bunun bir önemi yok çünkü allah yok din afyon he canın sıkılıyor beliki burda zaman geçiriyorsun gülcük işartleri bunu belli ediyor. yav yaratıcı diyorsun matammatik hatsı olması olnaksız olması lazımdı hatta bize matamtik dersi vermsi gerken allahın aytleri dedikleri arabın uydrduğu kafdan saladığı bir kişiye inanırsan ahnda durumun bu olur tamam araplarda utanmazlık yok 9 yaşındaki bir kızla ilşkiye girbiliyor muhammet sana ne oluyor arabı savunuyorsun şayet türksen türk seyilsen buş ver arapların kutsal saydığı kitapta bırak matamtik hatsını ulan fuhşa yask yok kölelik carileiyin olduğu kadıni ikinci planda tutan cariye sayan vs mal sayan bir kitba inmani onula aynı katagoriye koyar ama analarsan anlamsan insanlıktan bahsetme olurmu . matamtiyi bıraktık insanlık ayıbı günümzde sayılan kölelik cariyeliye ne cevap verceksin .o zamanki savaş koşılarına o zaman öyeydi savaş verdi onalar bizi kötülük yapıyordu bizde onlra dersen o zamanda bu güne hitap etmez kuarn zatende etmesi mükün deyil. aytlerleri çevrisinde çağa göre çevri yaprak sanki müslümanmı olyorsunuz kafirin önde gideni oluyorsunuz hayeli muhammedin allahına göre. sanki biz namz kılmadık kuran okumdık hepsini öyrendik ama türçe arştırdınmı bu kitap bırak matamtiyi kendi yartığı kutuplardan habersiz habersiz demek yanlış olur muhammedin haberi yoktu uydurduğu kitapta kitap bile diyemyiz allahın kitabı olsa allah muhammedin götüne kazık sokardı sen bunu nasıl yazmadan ölüyorsun öldürmezdi kuranı kuran yapmak osmana düşmüş ne acıklı bir hikaye alahın gücü yetmemiş kuranı muhammedin yapmasına burda muhammed uydurduğu alllahla ve müslümanlarla adeta alay ediyor ve diyorki ulan sizleri nasıl kekeldim ne kadar karı kız varsa hepsiyle yedim içtim siktim alın siz kuran denen benim uydurduğum af edin sıçtığım boku temizleyin demiş başkada bir şey yok 19 mucizesi arayın ne arsanız arayın kuran muhammedin şehvetinden gadarlığından hayli kuran yartmış ama ne hikmetse ne hayli allah sahip çıkmış nede muhmmet varsa yoksa karıları

Sitelerde Paylaş

ulan tam arap yaklası olduğun şu kırmızyla işrtlenmeyle tam tescil etin yav sen sen kafirsin allahının aytlerini inkar ediyorsun etmekte zaten sakınca yok bizde bunu anlatmaya çalışıyoruz sen kafir möin ateist dinsiz ne olursan ol bunun bir önemi yok çünkü allah yok din afyon he canın sıkılıyor beliki burda zaman geçiriyorsun gülcük işartleri bunu belli ediyor. yav yaratıcı diyorsun matammatik hatsı olması olnaksız olması lazımdı hatta bize matamtik dersi vermsi gerken allahın aytleri dedikleri arabın uydrduğu kafdan saladığı bir kişiye inanırsan ahnda durumun bu olur tamam araplarda utanmazlık yok 9 yaşındaki bir kızla ilşkiye girbiliyor muhammet sana ne oluyor arabı savunuyorsun şayet türksen türk seyilsen buş ver arapların kutsal saydığı kitapta bırak matamtik hatsını ulan fuhşa yask yok kölelik carileiyin olduğu kadıni ikinci planda tutan cariye sayan vs mal sayan bir kitba inmani onula aynı katagoriye koyar ama analarsan anlamsan insanlıktan bahsetme olurmu . matamtiyi bıraktık insanlık ayıbı günümzde sayılan kölelik cariyeliye ne cevap verceksin .o zamanki savaş koşılarına o zaman öyeydi savaş verdi onalar bizi kötülük yapıyordu bizde onlra dersen o zamanda bu güne hitap etmez kuarn zatende etmesi mükün deyil. aytlerleri çevrisinde çağa göre çevri yaprak sanki müslümanmı olyorsunuz kafirin önde gideni oluyorsunuz hayeli muhammedin allahına göre. sanki biz namz kılmadık kuran okumdık hepsini öyrendik ama türçe arştırdınmı bu kitap bırak matamtiyi kendi yartığı kutuplardan habersiz habersiz demek yanlış olur muhammedin haberi yoktu uydurduğu kitapta kitap bile diyemyiz allahın kitabı olsa allah muhammedin götüne kazık sokardı sen bunu nasıl yazmadan ölüyorsun öldürmezdi kuranı kuran yapmak osmana düşmüş ne acıklı bir hikaye alahın gücü yetmemiş kuranı muhammedin yapmasına burda muhammed uydurduğu alllahla ve müslümanlarla adeta alay ediyor ve diyorki ulan sizleri nasıl kekeldim ne kadar karı kız varsa hepsiyle yedim içtim siktim alın siz kuran denen benim uydurduğum af edin sıçtığım boku temizleyin demiş başkada bir şey yok 19 mucizesi arayın ne arsanız arayın kuran muhammedin şehvetinden gadarlığından hayli kuran yartmış ama ne hikmetse ne hayli allah sahip çıkmış nede muhmmet varsa yoksa karıları

alıntıyı yanlış yerden yaptın sanırım ? :D

Sitelerde Paylaş

çok karışık, karamkarışık, bulmaca gibi

kaç kelime var, neyi bulmam lazım, burada ben, hangi kelimeyi :D , :lol:

Sitelerde Paylaş

:D, :D Aayyy

yazmıycaktım bir şey telefondan görünce dayanamadım yazayım dedim

Çok güldüm kıh-kıh-kıh Aaayyy kamon :D , :D

buna cevap yok mu ? sulandırma taktiği ile geçiştirip kurtulacakmısın ?.....kendin gibi mi sanıyorsun milleti burda ?

yani ? ne demek istiosun ? kurana göre de olsa - o linke göre de olsa - mirası tam olarak dağıtmak mümkün DEĞİL MİDİR ? ille de küsürat kalacak yani ? tam olarak dağıtamıosunuz mirası ?

Sitelerde Paylaş

buna cevap yok mu ? sulandırma taktiği ile geçiştirip kurtulacakmısın ?.....kendin gibi mi sanıyorsun milleti burda ?

zavallı sen çok mu cahilsin :D ne kadar çok cahilsin bilmiyorum

tabi ki bir şeyi bölersen oranlara elbette küsuratlı sayılar çıkıcaktır

bölündükten sonra çıkan bazı sayılar kalansız bölünemez.

buna bir şey yapamazsın

mesela böldün bir kimseye %8 vericen

1000.6666666666666666666666666666666666666666666666666666667 düştü

ne yaparsın şimdi sen :D

okey kamon yes :)

Sitelerde Paylaş

zavallı sen çok mu cahilsin :D ne kadar çok cahilsin bilmiyorum

tabi ki bir şeyi bölersen oranlara elbette küsuratlı sayılar çıkıcaktır

bölündükten sonra çıkan bazı sayılar kalansız bölünemez.

buna bir şey yapamazsın

okey kamon yes :)

gördüğün gibi kuranda - senin linkin de mirası adam gibi dağıtamıyor...

yok arta kalan miras oluyor...yok miras yetmiyor dağıtım için...yok bilmem ne....

1/3 ona - 1/8 buna yok efenim zıttırıda bilmem kaç başkasına diye uydurmasyon atmasyon oranlarla bu iş olmuyor demek ki.

hem sormak da lazım...neden kadına yarım pay miras ? erkeğin yarısı kadar insan sanırım kurana - allaha göre kadın ?

ne yaparsan yap - ne taklalar atarsan at - durumu hiç bir şekilde izah da edemiyorsun - kurtaramıyorsunda evladım. hadi naş naş.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...