Jump to content

Mantıksal olarak tanrının kanıtı?

Recommended Posts

3 saat önce, adeist yazdı:

İşte mesele de bu zaten.
Bu soruların cevabı net değil henüz. Bu bakımdan ben de diyorum ki "kesin hükme sahip değilim."
Panteistler denilince karşınızda monoblok bir düşünce yapısı yok zaten. Bir kısmı öyle düşünüyor bir kısmı böyle.
Aslında netice itibarıyla ben dahi agnostisizmle pantizm arasında gidip geliyorum. 
Ama kesinlikle deist veya teist değilim !

tanrı hariç her konuda sizinle aynı fıkırdeyım ama sanırım tanrı konusunda anlaşamıyoruz.  bende bir zamanlar agnostıktım. ama şimdi deistım. ve tanrıya inanıyorum.  :)  bence siz agnostıksınız agnostık size daha çok yakısır. panteizm sizin sevıyenızden oldukça uzaktır. bende hala agnostık ile deist arasında gidip gelıyorum. sizde agnostık 

olursanız bu sorun çözulur. :) 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 271
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 08.06.2018 at 14:32, godofwar yazdı:

ispat kabak gibi ortada adıda evrendır. gözlenlenebilir ve tanrının oldugu ispatlanamaz ama benım tezım tanrıyı evrenın dısı olarak tanınmlıyor senın pembe filler olsa ne olur olmasa ne olurkı :D  ebu kafır. dostum. uçmanın bir anlamı yok değilmi? benım iddiam gerçektır. ama bılım bunu ispatlıyamaz. bilim evrenın içindedır. senın aklında evrenın içindedır. gerçekten dısardakı aklı nasıl? görebılırsınkı. sizlerin anlamadıgı yada işine gelmedıgı bazı kuramlar var. siizn tezınızde evrenın yaratıcısı yok okey tamam diyelım .

peki? bunu nasıl? isaptlamayı düşünüyorsunuz. evrenın içi oldugu kadar dışıda var gökbilmcıler bunu ispatladılar. 

Evrenin dışı olduğu ne zaman kanıtlandı? Akademik makâle verin.

On 08.06.2018 at 13:46, DeepBlue yazdı:

Güneş gibi düşün.Güneş Dünya'nın içinde değil ama ısı,ışık,sıcaklık,çekim alanı olarak etkiliyor.Suyun buharlaşmasını,yağmurun yağmasını, bir bitkinin fotosentez yapmasını.İşte şahdamırından daha yakın olmak bunun gibi birşey.İnsanlar sadece bulutlu bir havada Güneşi göremediklerinden yok diyorlar.Isı tesadüfen var diyorlar.Oysa bu göremedikleri güneşin tecellisi. Bir sıfatı.İşte tanrıda böyle bir örnek üzerinden anlatılabilir sanırım her ne kadar mükemmel olmasada.Sonuçta tanrı yı anlatmak kolay değil.

Bu kaynakları okumakla başlayabilirsiniz:

http://iopscience.iop.org/article/10.1088/0031-8949/90/6/068001

https://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/evo_01

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

Evrenin dışı olduğu ne zaman kanıtlandı? Akademik makâle verin.

Bu kaynakları okumakla başlayabilirsiniz:

http://iopscience.iop.org/article/10.1088/0031-8949/90/6/068001

https://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/evo_01

evrenin dışı oldugu zaman hipotezine   göre isaptlanmıştır. big bengte bu konuda detekleyıcı açıklamalar yapmıştır dostum :)  zaman hipotezine göre başlangıcı olen herşeyi bir sonu oldugu artık bilinmektedır. evrenın yaşı 13. 8 milyar yıl 

ve zamanla yönetılen yasalar ve sonuç hipotezı bizlere evrenıon mılyarlarca yıl daha var olucagını isaptlıyor. ama er yada geç içine çökup o hacımlı o kutle halıne gelınceye kadar bu surecte yok olucaktır. 

bu hipoteze göre güneşin  5 milyar yıl sonra yok olucak ve bu güneş sistemındekı tüm gezgenlerde yok olucaktır 

Güneş üzerinde çok miktrada hidrojen vardır. 5 milyar yıl sonra gunestekı hidrojen yakıtı tükenerek helyuma döşücek ve kızıl renge burunup devasa bir boyut alıcaktır. bu esnadada tüm sistemı yutarak super nova oldugunda patlıyarak içine çökucek ve karadelık olarak yasamına devam edicektır. 

evrenın dısıyla ilgili çalışmalar için int. değil yaşadıgın ülkede bilimcilerin kurdukları alanlara gidebilr bununla ilgili çok cıddı ispatlar bulabilrsin yeterkı arastır. ateizm senı çok büyü kbir çıkmaza sürükler. ayrıca int. herşeye güvenme % 60 şi yalan ve içi boş teorilerdir. 

images (1).jpg

images (2).jpg

images (3).jpg

images.jpg

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, godofwar yazdı:

evrenin dışı oldugu zaman hipotezine   göre isaptlanmıştır. big bengte bu konuda detekleyıcı açıklamalar yapmıştır dostum :)  zaman hipotezine göre başlangıcı olen herşeyi bir sonu oldugu artık bilinmektedır. evrenın yaşı 13. 8 milyar yıl 

ve zamanla yönetılen yasalar ve sonuç hipotezı bizlere evrenıon mılyarlarca yıl daha var olucagını isaptlıyor. ama er yada geç içine çökup o hacımlı o kutle halıne gelınceye kadar bu surecte yok olucaktır. 

A- Evrenin dışı olduğunun kanıtlandığını iddia ediyorsunuz, ki bu doğru değil.

B- Başlangıcı olan her şeyin sonu olmak zorunda değil.

C- Big Bang günümüzdeki tek model değil.

6 saat önce, godofwar yazdı:

evrenın dısıyla ilgili çalışmalar için int. değil yaşadıgın ülkede bilimcilerin kurdukları alanlara gidebilr bununla ilgili çok cıddı ispatlar bulabilrsin yeterkı arastır. ateizm senı çok büyü kbir çıkmaza sürükler. ayrıca int. herşeye güvenme % 60 şi yalan ve içi boş teorilerdir. 

A- Bunu söyleyen kişi Adamentium'un olduğunu zannediyor.

B- Ben de akademik makâle istiyorum ya.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, dr.Kemal yazdı:

http://page.mi.fu-berlin.de/cbenzmueller/papers/C40.pdf

buna cevap verebilen yada itiraz eden yok sanıyorum herkes matematiksel olarak bir tanrının varlığını kabul etmiş durumda

Orada bahsedilen onun argümanının içerisinde hiçbir safsata olmaması. Yani "Şu öncülden bu sonuç çıkmaz." diyemeyiz. Ama öncüllere karşı çıkabiliriz hâlâ.

Siz yazın bakalım, bu argüman neyin nesiymiş? "Var olmak pozitif bir değerdir." gibi saçma bir öncülü vardı diye hatırlıyorum.

tarihinde Natüralist Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, democrossian yazdı:

Matematiksel tanrı ha!!! :lol:

k ( 2x + 4y ) / 2 ( kx + 2ky ) = 1

Bakın gördünüz mü sonuç 1 çıktı! Demek bir adet allahımız var! :D

Ama oradaki matematik mantık matematiği. Koşullu önerme filan vardır ya? O mantık bilimine girer.

tarihinde Natüralist Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...