Jump to content

Mantıksal olarak tanrının kanıtı?

Recommended Posts

Her şeyi bilemeyenin olduğu kesin, biz insanlar varız ve her şeyi bilemiyoruz. Her şeyi bilen bir varlık olduğu önkabulü için elimizde ne var?

Dayatamazsak tanrı pozitif olmalı önkabulü ne? Bu dayatma değil mi? Tanrı pozitif özelliklere sahipse negatif özellikler nasıl var?
Birisi aklına gelen pozitif özelliği dayatabiliyor ama ben negatif özelliği neden düşünmüyoruz deyince aklına gelen her özelliği dayatamazsın diyorsun. Hangi mantıkla?
Madem düşünemiyor, iradesi yok, o zaman ne diye tanrı var diyelim, madde zaten bu işi yapıyor.

Kendi uydurma duşuncelerine cevapları kendin bul, mantıksız her önermene cevap verecek bilgim yok.

Her önermene cevap arıyorsan düşünmüyorsun demektir. Bazı şeyleri beyninde kendin ele. Düşünsen hangi soruların sorulması gerektiğini anlarsın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 271
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu konuda sayın democrisana katılıyorum determinizm yıkılmaz bir kale...fotonun dalga - parcacik ikilemi dalganın doğasından kaynaklanan süreç ile alakalı ...canlı biyolojik robottan öteye gidemiyor .. diğer taraftan bu biyolojik robotun davranışlari belirli ...yapacaklari belirli yaptıkları belirli....robot sadece rolünü oynuyor...tanrının varlığı ve yokluğu robot için anlam ifade etmiyor ...sadece yüklenen rolü oynayan bu robotun ...taştan bir farkı yok ..kabul edip etmemeniz olguyu değiştirmiyor

Ağzına sağlık...

Yine vitamin ve yine hiçbir sonuca varmayacak zaman ve yazı israfları

Gerçek pozitif bilimden birşeyler alanlar zaten bu tür saçmalıklarla uğraşmaz

Boş insanlarda vakitte bol olduğundan ,bizlerin biyolojik makinalar olduğunu bilmeyerek...

Foton,parçacık duble yarıklar karnı yarıklar ... boş kalfalar anlamsızlık denizinde kulaç atsın ama akıllılarda bu kadar oltaya gelmesin

Hayat çok gerçek arkadaşım,akut apandisit ağrını fotonun davranışı geçirmeyecek, akut mı geçirirsen hayatını çifte yarık kurtarmayacak...

İşsizler iş bulsun kendine,baba parasıyla evde foton çarpıştırmaca bir yere kadar.

Sitelerde Paylaş

Ağzına sağlık...

Yine vitamin ve yine hiçbir sonuca varmayacak zaman ve yazı israfları

Gerçek pozitif bilimden birşeyler alanlar zaten bu tür saçmalıklarla uğraşmaz

...

Bilim zaten budur. Uydurmuyoruz herhalde.

İşime gelen kısmı kabul ederim diyorsun. Bu nasıl bi yaklaşım?

Sen diyorsun ki ben işime yarayıp yaramadığına bakarım, arada olanlar beni ilgilendirmez. Eyvallah ama millet o senin arada olanlar olarak gördüğün şeyi anlamak için yıllardı parçacık çarpıştırıp duruyor CERN'de orda burda.

Olup biteni anlamaya çalışıyor, oradan da teknolojik ilerlemeler sağlanıyor.

Kapatalım forumu her şey laf salatası o zaman. :)

Sitelerde Paylaş

Kendi uydurma duşuncelerine cevapları kendin bul, mantıksız her önermene cevap verecek bilgim yok.

Her önermene cevap arıyorsan düşünmüyorsun demektir. Bazı şeyleri beyninde kendin ele. Düşünsen hangi soruların sorulması gerektiğini anlarsın.

Desteklediğin Gödel'in tanrı pozitif özelliklere sahip olmalı düşüncesi uydurma olmuyor da benimkiler neden uydurma oluyor? Senin hiç bir mantığa, desteğe dayanmayan, sadece önkabullere dayanan önermelerin mantıklı, benim neden bunları önkabul etmeliyiz demem mantıksız ha? Sen de buna mantık mı diyorsun?

Sen diyorsun ki ben işime yarayıp yaramadığına bakarım, arada olanlar beni ilgilendirmez. Eyvallah ama millet o senin arada olanlar olarak gördüğün şeyi anlamak için yıllardı parçacık çarpıştırıp duruyor CERN'de orda burda.

Sen bilimden çıkıp beynindeki hayali bir varlığı desteklemek için kullanıyorsun. Şimdiye kadar tanrı denen bir varlığa dair bir kanıt var mı boş laflardan başka?

Sitelerde Paylaş

Herhangi bir yöntemle bir tanrıyı kanıtladığını sananlar sadece kendilerini kandırırlar.

Bu paranoyaklar sadece kendilerini kandırmakla kalmazlar, Tanrıyla konuştuğunu veya ayet aldığını iddia eden paranoyaklar gibi, inanmaya, aldatılmaya amade milyonları- milyarları da peşlerinden sürüklerler.

Sitelerde Paylaş

Desteklediğin Gödel'in tanrı pozitif özelliklere sahip olmalı düşüncesi uydurma olmuyor da benimkiler neden uydurma oluyor? Senin hiç bir mantığa, desteğe dayanmayan, sadece önkabullere dayanan önermelerin mantıklı, benim neden bunları önkabul etmeliyiz demem mantıksız ha? Sen de buna mantık mı diyorsun?

Sen bilimden çıkıp beynindeki hayali bir varlığı desteklemek için kullanıyorsun. Şimdiye kadar tanrı denen bir varlığa dair bir kanıt var mı boş laflardan başka?

Pozitifliğin de aslında önemi yok ama şu şekilde düşün: tersi de pozitif olmayan özellik pozitiftir.

Konunun başındaki sorumu iyi okusan, iyi okuyup iyi anlasan ne sorduğumu, neyi desteklediğimi anlarsın.

Bir şeyin soyut olarak varlığının kanıtı veya yokluğunun kanıtı kabul edilebilir mi, edilir mi? Soru bu.

Ben sana 2 + 2 = 4'ü soyut olarak kanıtlasam kabul eder misin yoksa mutlaka onu gözlemlemek mi istersin diye soruyorum.

String theory'yi matematiksel olarak kanıtlasa bir string teorisyeni sana kabul eder misin? Yoksa, ben gözlem yapılana kadar net bir pozisyon alamam mı dersin?

Yoksa mantığın içeriği de çok önemli değil. Zaten büyük ihtimalle kanıtlıyordur yaptığı önermeyi Gödel.

Buradan hareketle, gözleme dayanmayan hiçbir şey, ister bilim adamlarından gelsin, ister teistlerden gelsin kabul edilemiyor.

Evrenin bir başlangıcı olması ne kadar mantıklıysa, ezeli olması da başka bir alternatifse gözlem olmadan kabul edilemiyor.

Sitelerde Paylaş

Pozitifliğin de aslında önemi yok ama şu şekilde düşün: tersi de pozitif olmayan özellik pozitiftir.

Neyin önemi var o zaman? İlk başta Gödel'in tanrıya pozitif özellik yüklemesi ile tanrıyı ispatladığını ileri sürmesi önemliydi ama.

Tersi de pozitif olmayan özellik pozitiftir de ne demek? A'nın değilinin değili a'dır demek gibi bir şey mi? Bu pozitif pozitif demekten başka bir şey değil ki?

Konunun başındaki sorumu iyi okusan, iyi okuyup iyi anlasan ne sorduğumu, neyi desteklediğimi anlarsın.
Bir şeyin soyut olarak varlığının kanıtı veya yokluğunun kanıtı kabul edilebilir mi, edilir mi? Soru bu.
Ben sana 2 + 2 = 4'ü soyut olarak kanıtlasam kabul eder misin yoksa mutlaka onu gözlemlemek mi istersin diye soruyorum.
String theory'yi matematiksel olarak kanıtlasa bir string teorisyeni sana kabul eder misin? Yoksa, ben gözlem yapılana kadar net bir pozisyon alamam mı dersin?
Yoksa mantığın içeriği de çok önemli değil. Zaten büyük ihtimalle kanıtlıyordur yaptığı önermeyi Gödel.
Buradan hareketle, gözleme dayanmayan hiçbir şey, ister bilim adamlarından gelsin, ister teistlerden gelsin kabul edilemiyor.
Evrenin bir başlangıcı olması ne kadar mantıklıysa, ezeli olması da başka bir alternatifse gözlem olmadan kabul edilemiyor.

Bir şey kanıtladığınız falan yok ki, bir önkabule dayanarak bir şeyleri kanıtladığınızı sanıyorsunuz sadece.

Sitelerde Paylaş

benim bildiğim ve hayatımda tanıdığım en iyi 2 demogoji laf salatası uzmanı

democrossen le sağduyu ya cevap yazarak vaktini boşuna harcama

benden sana tavsiye

bunlar şeytana pabucunu ters giydiren tayfasından iki mümtaz şahsiyettir

konuyu sulandırmak ve başka yerlere çekerek yoketmeye

gerçeklerin üstünü örtmeye çalışmada bir numaradır her ikiside

zaten kafir de gerçekleri örten demektir

bu konuda da bunu çok iyi gösteriyorlar

tarihinde dr.Kemal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

benim bildiğim ve hayatımda tanıdığım en iyi 2 demogoji laf salatası uzmanı

democrossen le sağduyu ya cevap yazarak vaktini boşuna harcama

benden sana tavsiye

bunlar şeytana pabucunu ters giydiren tayfasından iki mümtaz şahsiyettir

konuyu sulandırmak ve başka yerlere çekerek yoketmeye

gerçeklerin üstünü örtmeye çalışmada bir numaradır her ikiside

zaten kafir de gerçekleri örten demektir

bu konuda da bunu çok iyi gösteriyorlar

Senin hiç karışmaman lazım bu konuya, senin putunun ne olduğu zaten belli. Bu konuda daha çok putlarının ne olduğuna karar verememişlerle tartışıyoruz.

Sen kendini tanımak istiyorsan hristiyanlara, yahudilere, hindulara falan bak. Hepiniz de benim dinim doğru, ötekiler yanlış diyorsunuz.

Senin gerçek sandığın şeyler yahudi masalları ile arapların ilkel kurallarından ve palavralarından oluşuyor.

Bir insan evlatlığının karısını almak için falan tanrı böyle bir kural koydu diyen bir adamın peşinden nasıl gider?

Bir insan "Bir tanrı kendini bana ücretsiz vermek isteyen kadınları sadece bana helal kıldı, ama size haram." diyen bir adamın peşinden nasıl gider?

Bir insan iki karısına gözdağı vermek için eğer bana itaat etrmezseniz benim tanrım bana ne dul ve bakire kadınlar verir diyen bir adamın peşinden nasıl gider?

Bir insan soygundan elde ettiğiniz ganimetin beşte biri benim, kalanını da aranızda paylaşın diyen bir adamın peşinden nasıl gider?

Daha da önemlisi bir insan nasıl bir başka insana inanmazsa sonsuza kadar yakılacağına inanır?

Sitelerde Paylaş

Makaleye gore herseyi bilen bir tanri ispatlanmis. Vaktim olmadigindan detaylarina inemedim. En kisa surede bilgim el verdigince incelemeye calisacagim fakat hic bir mantiki cikarim ile bir tanrinin ispatlanabilecegini sanmiyorum. Yine de okuyup, degerlendirmemizi yapip makale uzerinden tartisilmasi gerektigi fikrindeyim.

Sitelerde Paylaş

60 karbon atomundan oluşan bir molekülle de aynı deney aynı sonuçları veriyor. Küçük dediğin parçacığın yanında deve bu.

Suda yüzen bir amipin önüne de iki delik koyarsan ikisinden de aynı anda geçecek demek ki...

Senin iddia etmediğin bir saçmalık kaldı, o da allah dostu bir evliyanın önüne iki kapı koysan keramet patlatıp ikisinden de aynı anda geçer demek... Bunu da söyle de kurtul bari...

Sitelerde Paylaş

Suda yüzen bir amipin önüne de iki delik koyarsan ikisinden de aynı anda geçecek demek ki...

Senin iddia etmediğin bir saçmalık kaldı, o da allah dostu bir evliyanın önüne iki kapı koysan keramet patlatıp ikisinden de aynı anda geçer demek... Bunu da söyle de kurtul bari...

Evliya firlatma makinesi ile evliyalari teker teker firlatmaya baslasak, evliyalar da ayni davranisi gosterir. İstersen kamyon firlat teoride aynidir diyordu zaten onceki yazilarda.

Sitelerde Paylaş

Neyin önemi var o zaman? İlk başta Gödel'in tanrıya pozitif özellik yüklemesi ile tanrıyı ispatladığını ileri sürmesi önemliydi ama.

Tersi de pozitif olmayan özellik pozitiftir de ne demek? A'nın değilinin değili a'dır demek gibi bir şey mi? Bu pozitif pozitif demekten başka bir şey değil ki?

Bir şey kanıtladığınız falan yok ki, bir önkabule dayanarak bir şeyleri kanıtladığınızı sanıyorsunuz sadece.

Gödel'e göre pozitif özellik:

P bir özellikse, kendisi veya tersi pozitiftir, aynı anda her ikisi de pozitif olamaz.

Buradaki pozitiflik bildiğimiz anlamdaki pozitiflik değil, Gödel'in pozitiflik özelliği oluyor. +1 ve -1, Gödel'e göre pozitif özellik.

İyiliği ve kötülüğü kendinde barındıran şeklindeki bir özellik anladığım kadarıyla pozitif Gödel özelliği oluyor. O yüzden böyle bir özelliğe sahip bir tanrı var olabilir mi testi yapılabilir.

Sitelerde Paylaş

Laf salatası yok, deney var.

Klasik düşününce evliya ve kapılara gidersin tabi.

Young’ın başlangıçta fotonla yapılan çift yarık deneyi, daha sonra elektronlarla yapıldı. Zamanla parçacıklar daha da büyütülerek 60 kadar atomun bir araya geldiği bir küresel (buckyball) bir topla çift yarık deneyi yapılarak girişim elde edildi. Bu küresel yapı yaklaşık 2 nm çapındadır. 2003 yılında, 1 mm çapında bir yağ damlası (bir atomdan 10 milyon kat daha büyüktür ve bir karbon-60 küresinden 1 milyon kat büyüktür) ile girişim başarılmıştır.[5] Şimdilerde daha da büyük olan ve kısmen canlılık özellikleri olan virüsleri kullanarak çift yarık deneyini yapma düşünceleri ortaya atılmakta ve planlanmaktadır. Yani kuantum mekaniği yavaş yavaş makroevrensel nesnelere ve düzeye çıkmaya başlanmıştır.[6] Bu bir dereceye kadar makroskobik ayrımın kesin olmadığını ve makroskobik parçaların da dalga özellikleri gösterebileceğini kesin olarak ortaya koyar.

Kaynak: Makroskobik Düzeyde Kuantum Mekaniği

İngilizce kaynak: Wave-particle duality seen in carbon-60 molecules

Sitelerde Paylaş

Gödel'e göre pozitif özellik:

P bir özellikse, kendisi veya tersi pozitiftir, aynı anda her ikisi de pozitif olamaz.

Buradaki pozitiflik bildiğimiz anlamdaki pozitiflik değil, Gödel'in pozitiflik özelliği oluyor. +1 ve -1, Gödel'e göre pozitif özellik.

İyiliği ve kötülüğü kendinde barındıran şeklindeki bir özellik anladığım kadarıyla pozitif Gödel özelliği oluyor. O yüzden böyle bir özelliğe sahip bir tanrı var olabilir mi testi yapılabilir.

Aynı mantığı kullanarak her hayali karakterin varlığı kanıtlanır.

Mantık kullancaksak, şu andaki sisteme bakmalıyız. Eğer bir tanrı varsa acımasız, adaletsiz, duyarsız bir tanrı olmalı. Tasarlanana bakıp tasarlayanın özelliklerini bulabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Aynı mantığı kullanarak her hayali karakterin varlığı kanıtlanır.

Mantık kullancaksak, şu andaki sisteme bakmalıyız. Eğer bir tanrı varsa acımasız, adaletsiz, duyarsız bir tanrı olmalı. Tasarlanana bakıp tasarlayanın özelliklerini bulabiliriz.

Buyur kanıtla.

Sitelerde Paylaş

Buyur kanıtla.

Yahu kör müsün? Gözünün önündeki sistemi de mi görmüyorsun? Bir baksana şu dünyaya. Herhangi bir yerde adalet var mı? Canlılar birbirlerini yiyerek hayatta kalmıyorlar mı?

Yahu ispatlamaya çalıştığın putun sana ne mal olduğunu açık açık gösteriyorum, hala kanıtla diyorsun? Ne iş?

Sitelerde Paylaş

Sen hasta filan mısın? Bana duyu dışı algılar, rüyalar gibi filan saçmalıklardan bahseden bir sitedeki zırvaları mı kaynak gösteriyorsun? Sen aklını bir psikiyatra muayene ettir. Kesin sende bir nevroz bir lezyon bir şey çıkacak. Sen hastasın bilader. Acil şifalar dilerim.

Gödel'den godala gidiyor yahu, :lol: hasta paranoyak! Hayır bunlar psikiyatri kliniğine gitmek yerine buraya niye dalıyorlar, yetti artık ya! Nerde kafadan çatlak keçileri kaçırık balataları sıyırık var, ya allah ya bismillah allahuekber foruma dalıyor. :D

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu kör müsün? Gözünün önündeki sistemi de mi görmüyorsun? Bir baksana şu dünyaya. Herhangi bir yerde adalet var mı? Canlılar birbirlerini yiyerek hayatta kalmıyorlar mı?

Yahu ispatlamaya çalıştığın putun sana ne mal olduğunu açık açık gösteriyorum, hala kanıtla diyorsun? Ne iş?

Kafanda belli bir tanrı tipi var ve onun sorgusunu yapıyorsun şuan. Beni ilgilendirmiyor neye inandığın, neyi gördüğün.

Soyut seviyede, bir tanrının varlığı için önermen varsa veya bir tanrının yokluğu için önermen varsa buyur kanıtla.

Sitelerde Paylaş

Sen hasta filan mısın? Bana duyu dışı algılar, rüyalar gibi filan saçmalıklardan bahseden bir sitedeki zırvaları mı kaynak gösteriyorsun? Sen aklını bir psikiyatra muayene ettir. Kesin sende bir nevroz bir lezyon bir şey çıkacak. Sen hastasın bilader. Acil şifalar dilerim.

Gödel'den godala gidiyor yahu, :lol: hasta paranoyak! Hayır bunlar psikiyatri kliniğine gitmek yerine buraya niye dalıyorlar, yetti artık ya! Nerde kafadan çatlak keçileri kaçırık balataları sıyırık var, ya allah ya bismillah allahuekber foruma dalıyor. :D

En sonunda bu deneyi bizzat seninle yapmak gerekecek. Hangi delikten geçeceksin bakalım. Tam makro aleme uygun bir parçacık. Democrossian parçacığı.

İngilizce kaynak verdim daha önce, cevaplarından okuduğuna dağir bir bilgi alamadım. Dedim ki bu adama Türkçe bir kaynak bulayım. İlk bulduğum kaynaktaki yazıdan alıntı yaptım ve alıntının kaynağını gösterdim. Oradaki referanslardan belki deneyle ilgili başka kaynaklara ulaşırsın diye. Direk İngilizce kaynak gönderince okumuyorsun çünkü. Okumayınca nereden öğreneceksen. Vahiy metoduyla öğrenme özelliği de geliştirmiş olabilirsin, teistlerle çok içli dışlı olmana bakılırsa. :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...