Jump to content

Sizce Ne Diyor Bu Genç?

Recommended Posts

beyinde bulunan bir bez üzerinde aforizma yazmış.yaptığı benzetmeler ve kendi yorumları ile vurgulamak istediği asıl düşünce biraz düşündürücü. epifiz bezinin beyindeki diğer duyguları algılayan bölümde bulunmaması dünyevi hislerden uzaklık imajı vermiş.merkezde olması başlangıç tasarımı olduğu ve tüm hislerden uzak dünya bakışını değiştirebilen bu bezin 3.göze vurgu yapılması. Kesinlikle düşüncelerini yansıtmak için bilimi kullandığını düşünüyorum yaradılışa inandığını görmek çok zor değil

Sitelerde Paylaş

bu videosunda ise anlatmak istediğim durum çok bariz. edindiği konu matematik fakat matematiği hiç bilmeyen birine iletseydiniz tanrının varlığından bahsediyo cevabını almanız çokta uzun sürmezdi. Düşüncem bu yönde kendisi bir deist olabilir ama ne olursa olsun anlattığı konuların hiçbirinin umrunda olduğunu düşünmüyorum
Sitelerde Paylaş

New Age bu. Bilimi alıp maneviyatla karıştırıp çorba yapan, bir şeyler anlatıyormuş gibi görünüp iyice akıl karıştıran felsefe. New Age'ciler anlamadıkları konularda kendilerinden ÇOK emin konuşarak ve ne olduğunu bilmedikleri bilimsel terminolojileri kullanarak çok akıllı gibi görünüp cahil insanlara kendi inançlarını empoze ederler.

Çok tehlikeli tipler bunlar çünkü biraz bile bilimsel kültürünüz eksikse batıl inançlarıyla beyninizi çorbaya çevirip size kitaplar, kristaller, tılsımlar falan satmaya başlarlar. Ben kitap alma aşamasında uyandım aman deyim siz aynı tuzağa düşmeyin.

tarihinde Xibalba tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Selam sizin nik adınız olan kitabı okumuştum yıllar evvel.

Ahmakıhayal aynalı dede vardı sanırım mezarlıkta kulübesinde çay demiyor gelen bir misafirine hikaye anlatıyor du.

Ozamanlar çok etkilenmiştim ama şimdi çocuk hikayesi gibi geliyor.

Sitede yeni olduğum için uyarı sistemini çözemedim yazınızıda yeni görüyorum kusura bakmayın. Öncelikle ben herhangibi bir dine inanmıyorum fakat tasavvuf kitapları oldukça ilgimi çeker orda soyut olarak anlatılan tanrı nefis kelimelerinin yerini kendim mantık çerçevesinde doldurabiliyorum ve görmem gereken asıl düşünceyi özümsüyorum. ahmakıhayal evet bir çoçuk masalı tarzında anlatıma sahip lakin çok özel bir yapısı var asıl verilmek istenen salt gerçek hepimizin hayatında kurmak istediği şahsi ahlak yasaları ile çok uyuşmakta. onu bir din kitabı değilde basit bir kişisel gelişim kitabı okur gibi tekrar okumanızı stiyorum bu gözle bakınca birşelerin değiştiğini görüceksiniz iyi günler :)

Sitelerde Paylaş

Sitede yeni olduğum için uyarı sistemini çözemedim yazınızıda yeni görüyorum kusura bakmayın. Öncelikle ben herhangibi bir dine inanmıyorum fakat tasavvuf kitapları oldukça ilgimi çeker orda soyut olarak anlatılan tanrı nefis kelimelerinin yerini kendim mantık çerçevesinde doldurabiliyorum ve görmem gereken asıl düşünceyi özümsüyorum. ahmakıhayal evet bir çoçuk masalı tarzında anlatıma sahip lakin çok özel bir yapısı var asıl verilmek istenen salt gerçek hepimizin hayatında kurmak istediği şahsi ahlak yasaları ile çok uyuşmakta. onu bir din kitabı değilde basit bir kişisel gelişim kitabı okur gibi tekrar okumanızı stiyorum bu gözle bakınca birşelerin değiştiğini görüceksiniz iyi günler :)

Ahmet Hulusi kitaplarını okudum çok tasavvuf ilgilendim.

Bunlar dinin saçmalıklarını kendince mantığa oturtmaya çalışıyor.

Yamuk olan birşey düz görme çabası.

Sitelerde Paylaş

Ahmet Hulusi kitaplarını okudum çok tasavvuf ilgilendim.

Bunlar dinin saçmalıklarını kendince mantığa oturtmaya çalışıyor.

Yamuk olan birşey düz görme çabası.

Tamda kastettiğim şey o aslında heryerde her koşulda içinde bulunduğun senaryonun güzel kısımlarını görüp onları almak yapılması gerekilen bu değilmi ne saçmalarsa saçmalısın bir tane dahi iyi varsa o iyiyi görüp kalanına kör bakarak geliştirmiyomuyuz kendimizi bu şekilde pozitif bakış mutlu bir hayat sağlamıyormuyuz kendimize

Sitelerde Paylaş

Tamda kastettiğim şey o aslında heryerde her koşulda içinde bulunduğun senaryonun güzel kısımlarını görüp onları almak yapılması gerekilen bu değilmi ne saçmalarsa saçmalısın bir tane dahi iyi varsa o iyiyi görüp kalanına kör bakarak geliştirmiyomuyuz kendimizi bu şekilde pozitif bakış mutlu bir hayat sağlamıyormuyuz kendimize

demek istediğim metafizik olaylarının insan üzerinde olumlu etkisinden çok olumsuz etkiler bırakması. haklı olabilirsin belki kötü insanların sadece kötülük yapmamalarının nedeni bu tür şeylere inanması olabilir.

her ne olursa olsun insan gerçeklikle ilişkisini kesmemeli iç huzura kavuşuyor diye fallara, ruhani olaylara, hurafelere inanmak neyi güzelleştirebilir?

ben materyalist, hümanist ve sekülerizm düşünceden yanayım.

yani burada şunu da eklemek isterim bir inancın dünya üzerinde herhangi bir inancın yani dinin halkın kendisine ait olmasını isterim.

dinler çıktı çıkalı asla halkın kendisine verilmemiştir hep devletler tarafından ideoloji olarak kullanılmıştır.

ama halk bireysel olarak dinin kendisine ait olduğunu sanıyor.

neyse konu dağılmadan toparlayayım senin iyi niyetli hoş görülü olduğunu biliyorum tasavvuf bir felsefe olarak kaldığı sürece sorun yok ama öyle değil.

Sitelerde Paylaş

demek istediğim metafizik olaylarının insan üzerinde olumlu etkisinden çok olumsuz etkiler bırakması. haklı olabilirsin belki kötü insanların sadece kötülük yapmamalarının nedeni bu tür şeylere inanması olabilir.

her ne olursa olsun insan gerçeklikle ilişkisini kesmemeli iç huzura kavuşuyor diye fallara, ruhani olaylara, hurafelere inanmak neyi güzelleştirebilir?

ben materyalist, hümanist ve sekülerizm düşünceden yanayım.

yani burada şunu da eklemek isterim bir inancın dünya üzerinde herhangi bir inancın yani dinin halkın kendisine ait olmasını isterim.

dinler çıktı çıkalı asla halkın kendisine verilmemiştir hep devletler tarafından ideoloji olarak kullanılmıştır.

ama halk bireysel olarak dinin kendisine ait olduğunu sanıyor.

neyse konu dağılmadan toparlayayım senin iyi niyetli hoş görülü olduğunu biliyorum tasavvuf bir felsefe olarak kaldığı sürece sorun yok ama öyle değil.

Çok hoş açıklamışsın aslında aynı şeyi düşünüp aynı yerden bakıyoruz benimde emek istediğim bu. yani oradaki soyut kavramlara kendim mantık çerçevesinde isimler bulduğumda olayın soyutluğu beni alıp götüremiyo görmek istediğim olumlu şeyleri görüyorum. Din ve siyaset ile ilgili tüm görüşlerinizede harfiyen katılıyorum ortada bir güç varsa bu birileri tarafından silah olarak kullanılacaktır şerefsizlerin kanunu bu sanırım (bkz. haçlı seferi)

Sitelerde Paylaş

Çok hoş açıklamışsın aslında aynı şeyi düşünüp aynı yerden bakıyoruz benimde emek istediğim bu. yani oradaki soyut kavramlara kendim mantık çerçevesinde isimler bulduğumda olayın soyutluğu beni alıp götüremiyo görmek istediğim olumlu şeyleri görüyorum. Din ve siyaset ile ilgili tüm görüşlerinizede harfiyen katılıyorum ortada bir güç varsa bu birileri tarafından silah olarak kullanılacaktır şerefsizlerin kanunu bu sanırım (bkz. haçlı seferi)

şu dünya üzerinde dinlerin ve tanrıların can aldığı kadar hiçbir şey almamıştır.

senin dinin benim dinimden daha iyi ve ya daha kötü diye bir şey otur.

çok ufak düşündüğümüz için hatta hiç düşünmediğimiz için hesaplarımız da ufak oluyor.

aksine Gerçekler çok tatlıdır ama çok fazla açılarla kaplanmıştır.

Sitelerde Paylaş

Epifiz (Pineal Gland) beynin arkasında ve ortasında, cerrahi müdahaleler sırasında ulaşılması çok zor bir yerde lokalize olan bir bezdir. Fizyolojik önemi yeterince bilinmemektedir. Melatonin salgılar. Serotonini melatonine çevirerek kana boşaltır. Bu nedende uyku ile ilgili olabileceği düşünülmüştür. Uyku ile ilgili olması demek cirdadian ritimde rolü olması demektir. Yani beynin 24 saatlik döngüsünden sorumludur. Retinadan kaynak alıp kendisine ulaşan sinyaller aracılığı ile gece ve gündüzü ayırdığı konusunda bir teori vardır. Bunun görme ile alakası yoktur. Yani pineal bezin üçüncü göz olduğu yanlış bir iddiadır. Abartıdır. Gözlerin algıladıkları fotonların bir yorumunun yapıldığı yerdir pineal bez. Foton sayısı azaldıkça melatonin salgısı artar ve uyku bastırır. Bütün olay budur.

Sitelerde Paylaş

New Age bu. Bilimi alıp maneviyatla karıştırıp çorba yapan, bir şeyler anlatıyormuş gibi görünüp iyice akıl karıştıran felsefe. New Age'ciler anlamadıkları konularda kendilerinden ÇOK emin konuşarak ve ne olduğunu bilmedikleri bilimsel terminolojileri kullanarak çok akıllı gibi görünüp cahil insanlara kendi inançlarını empoze ederler.

Çok tehlikeli tipler bunlar çünkü biraz bile bilimsel kültürünüz eksikse batıl inançlarıyla beyninizi çorbaya çevirip size kitaplar, kristaller, tılsımlar falan satmaya başlarlar. Ben kitap alma aşamasında uyandım aman deyim siz aynı tuzağa düşmeyin.

Sanırım size katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

İnsan Olmaya Geldim

Nimri Dede- Arif Sağ

İkilik Kinini İçimden Atıp

Özde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim

Taht Kuralı Ariflerin Gönlüne

Sözde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim

Serimi Meydana Koymaya Geldim

Meğerse Aşk İmiş Canın Mayası

Ona Mihrabımış Kaşın Arası

Hakkın İşlediği Kudret Boyası

Yüzde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim

Bütün Mürşidlerin Tarif Ettiği

Sadıkların Menziline Yettiği

Enbiyanın Evliyanın Gittiği

İzde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim

Ben De Bir Zamanlar Baktım Bakıldım

Nice Yıllar Bir Kemende Takıldım

O Aşkı Mecazla Yandım Yakıldım

Közde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim

Süregeldim Aşk Meyini İçerek

Her Bir Akı Karasından Seçerek

Varlık Dağlarını Delip Geçerek

Düzde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim

Gör Ki Nimri Dede Şimdi Neyleyi

Gerçek Aşkı Her Gönüle Söyleyi

Her Türlü Sefaya Veda Eyleyi

Sazda Ben Bir İnsan Olmaya Geldim

Sitelerde Paylaş

İnsan Olmaya Geldim

Nimri Dede- Arif Sağ

İkilik Kinini İçimden Atıp

Özde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim

Taht Kuralı Ariflerin Gönlüne

Sözde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim

Serimi Meydana Koymaya Geldim

Meğerse Aşk İmiş Canın Mayası

Ona Mihrabımış Kaşın Arası

Hakkın İşlediği Kudret Boyası

Yüzde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim

Paylaşım pek dikkat çekmedi ama "kaşın arası" ifadesini 1909'da doğmuş birinin bu anlamda kullanması bana ilginç geldi. Arif Sağ dinlerken hayret ettim.
Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Bu genç arkadaş Nebuch nickname li youtuber. Âsıl adi Doğan Çetin. Bana göre kendisi bilimin gelip geleceği noktanin tasavvuftaki vahdet i vücud düsuncesi olacağini anlatiyor. Ama bunu hiç tasavvuf konularina girmeden yapiyor. Kendisini ilgiyle takip ederim. Herkese mutlaka tavsiye ederim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...