Jump to content

Tanrı nın varolma ihtimaliyle başa cıkamazsınız!

Recommended Posts

İnsanı diğer canlılardan ayıran özelliği özgür iradesidir.

Tanrı kötülüğe izin veriyor çünkü bize özgür seçim hakkı tanımış oluyor...

Ve eğer sorumluluk sahibi olacaksak iyiyi ve kötüyü seçebilme yetimiz bulunmak zorunda.

Eğer tanrı bunlara engel olsaydı bu özgür irade kavramı ile çelişmiş olurdu.

Tabii ki doğal afetler de izin veriyor. Tsunamiler , depremler bu şekilde bu tür felaketler karşısında sabırla karşılık verip veremeyeceğimizi ölçer ve bu felakete maruz kalanlara yardım edip etmeyeceğimizi sınar...

Böylece sorumluluk duygusu kazanarak kendi karakterimizi oluşturacağız...

Bana kalırsa tanrı ve kötülük arasında bir çelişki olduğuyla ilgili hiçbir ateist buna sağlam bir kanıt getiremez aslında...

kaderi tain eden allah ise - kader ise bizim tüm hayatımız ise....dediklerin boştur...

kaderi allah tain eder...

kader ile özgür irade birbirine tam zıt kavramlardır...

ancak bu kavramlardan haberi olmayan birileri böle bi iddiada bulunabilir....bu ise yüce allah olamaz....olsa olsa bi cahil arap bedevisi olabilir.

Sitelerde Paylaş

Tanri nin olmadığına dair öne sürülen görüşler bir dogma değil mi?Çünkü bu görüşler yine teizmin Tanrı anlayışına gore şekilleniyor.

Bilim Tanrı yok ya da var demiyor.Bigbang kendiliğinden olmuştur görüşünün sahipleri "Tanrı nin yaratıcı rolü" doğmasına gore bunu öne sürüyor.

Tanrı vardir,yaratıcı olmayabilir?Bu ihtimal var.Tanrı 'kesin' olarak yoktur zihniyeti yobazliktan başka bir şey degil!

Aynı şey benim tanrı olmam için de geçerli.

Ben sana tanrı olduğumu söylesem, senin bana hayır demen dogmatik olur o zaman.

O zaman sana emrediyorum gece gündüz bana tapın.

Sitelerde Paylaş

kaderi tain eden allah ise - kader ise bizim tüm hayatımız ise....dediklerin boştur...

kaderi allah tain eder...

kader ile özgür irade birbirine tam zıt kavramlardır...

ancak bu kavramlardan haberi olmayan birileri böle bi iddiada bulunabilir....bu ise yüce allah olamaz....olsa olsa bi cahil arap bedevisi olabilir.

Bazı insanların sahip olduğu teolojik kader anlayışı der ki ;

Eğer allah önceden ne yapacağımı biliyorsa o zaman kesinlikle bu şeyi yapacağız.

Ama kesinlikle değil... o şeyleri yapmayabilirdin ve eğer yapnasaydın allahın ön bilgiside farklı olacaktı.

Kısacası allahın ön bilgisinin benim davranışlarıma göre farklı olması söz konusu. Bu benim elimde.

Ve bu özgür irade için yeterli bir açıklama.

Sitelerde Paylaş

Bazı insanların sahip olduğu teolojik kader anlayışı der ki ;

Eğer allah önceden ne yapacağımı biliyorsa o zaman kesinlikle bu şeyi yapacağız.

Ama kesinlikle değil... o şeyleri yapmayabilirdin ve eğer yapnasaydın allahın ön bilgiside farklı olacaktı.

Kısacası allahın ön bilgisinin benim davranışlarıma göre farklı olması söz konusu. Bu benim elimde.

Ve bu özgür irade için yeterli bir açıklama.

yapsaydım - kader olacaktı - yapmasayhdım gene kader olacaktı - kaderi belirleyen de allah

hadi be ? yapsam da - yapmasam da - bilen allah ?

lan ben de yaparım bunu ? ben de allahım o zaman ?

sen yarın toto - loto oyna - kaderinde varsa kazanırsın - yoksa kaybedersin....ama her halukarda bunu ben tain ediyorum...

var mı itirazın ?

ben senin kazanacağını da - kaybedeceğini de biliyorum aslında - hatta hangi numaralara oynayacağını bile biliyorum...

iddiaya var mısın ? ölümüne bahse girerim senle ?

ama - sen önce bi oyna hele - kaybedersen eğer - zaten kaderindeydi * ben de biliodum zaten önceden - kazan sa da kaderinden --- onu da biliom ben zaten

ama sen önce oyna - sonucu gör - ben sana gerçekleri anlatacağım okey ?

anlaştırk mı ?

yoksa cennetime almam - kız çocuklarıyla seviştirmem seni he ?

Sitelerde Paylaş

yapsaydım - kader olacaktı - yapmasayhdım gene kader olacaktı - kaderi belirleyen de allah

hadi be ? yapsam da - yapmasam da - bilen allah ?

lan ben de yaparım bunu ? ben de allahım o zaman ?

sen yarın toto - loto oyna - kaderinde varsa kazanırsın - yoksa kaybedersin....ama her halukarda bunu ben tain ediyorum...

var mı itirazın ?

ben senin kazanacağını da - kaybedeceğini de biliyorum aslında - hatta hangi numaralara oynayacağını bile biliyorum...

iddiaya var mısın ? ölümüne bahse girerim senle ?

ama - sen önce bi oyna hele - kaybedersen eğer - zaten kaderindeydi * ben de biliodum zaten önceden - kazan sa da kaderinden --- onu da biliom ben zaten

ama sen önce oyna - sonucu gör - ben sana gerçekleri anlatacağım okey ?

anlaştırk mı ?

yoksa cennetime almam - kız çocuklarıyla seviştirmem seni he ?

Allah sonsuz kudretiyle senin ne yapacağını ne yeyip ne içeceğini önceden bilir ama bu özgür irade ile çelişmez.

Örnek verecek olursak ;

A B C VE D olmak üzere 4 yol var ve siz c yolundan gitmeyi tercih ettiniz. Allah bunu önceden biliyordu ama eğer başka bir yolu tercih etseydiniz allahın ön bilgisi de değişirdi.

Yani allah sana onu seçtirmek için yazmıyor..

Sonsuz gücü ile onu seçeceğini bildiği için yazıyor.

Sitelerde Paylaş

Allah sonsuz kudretiyle senin ne yapacağını ne yeyip ne içeceğini önceden bilir ama bu özgür irade ile çelişmez.

Örnek verecek olursak ;

A B C VE D olmak üzere 4 yol var ve siz c yolundan gitmeyi tercih ettiniz. Allah bunu önceden biliyordu ama eğer başka bir yolu tercih etseydiniz allahın ön bilgisi de değişirdi.

bütün bunlara ben karar veriyorum... var mı itirazın ? git loto oyna - kazanacağını da kaybedeceğini de biliyorum ben...

kazansan da kaderin - kaybetsen de kaderin...

ama sonucu sana sonuçlar açıklanınca söyleyeceğim ok ?

bana tapmalısın - ben senin allahınım.

ben sonsuz güç sahibiyim...

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kendisine kulluk etmek için...

Evreni de bir aracı olarak kullanmış olabilir.

sonsuzluktan gelip sonsuzluga giden bir varlik,sirf birileri bana kulluk etsin diye,zamanla orulmus bir evrenin icine hic varolmayan kucuk organizmalar yaratarak kendisine neden kulluk yapilmasini ister?

Tanrı kötülüğe izin veriyor çünkü bize özgür seçim hakkı tanımış oluyor...

Ve eğer sorumluluk sahibi olacaksak iyiyi ve kötüyü seçebilme yetimiz bulunmak zorunda.

Eğer tanrı bunlara engel olsaydı bu özgür irade kavramı ile çelişmiş olurdu.

Tabii ki doğal afetler de izin veriyor. Tsunamiler , depremler bu şekilde bu tür felaketler karşısında sabırla karşılık verip veremeyeceğimizi ölçer ve bu felakete maruz kalanlara yardım edip etmeyeceğimizi sınar...

Böylece sorumluluk duygusu kazanarak kendi karakterimizi oluşturacağız...

tum bu iyilikler ve kotulukler,dunya,ahiret,cennet/cehennem hersey insanlar icin.

peki tanri'ya ne faydasi olabilir tum bunlarin ?

tanri hic sormazmi kendine ben bunlari niye yapiyorum bana ne faydasi var diye ?

tarihinde harmoniaa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrıya ne zaman geldik bu arada?

Tanrılar neden bire indi? :D

Ya bu teistlere bunu sorsanıza, neden sormuyorsunuz?

Bu tanrılar nasıl bire indi?

Bu adamlar ilk başta bir sürü tanrı var diye ortaya çıktılar.

Sonra da ağız değiştirip bire indirdiler.

Bununla ilgili hiç açıklama yapmıyorlar.

Tanrı katliamı mı yaşandı?

Bütün tanrılar birbirini mi götürdü?

Ne oldu da bu koduğumun tanrıları bire indi?

Niye ağız değiştiriyorsunuz?

Gerekçesini merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Yav hakkaten. Aklıma hep şöyle bi sahne geliyo

Allah varmış. Hepimizi atmış cehenneme, cayır cayır yanıyoz.

Sonra GÜMMMMM diye bir ses. Yandan başka bir Tanrı gelmez mi :DDD

"Noluyor burda!!!" diyip dalıyormuş ortama. "Bana sormadan bunları nasıl böyle yakarsın" diyormuş

Bir kavga dövüş. Tabii cehennem iptal oluyor o sırada. Komple zebanilere dalıyoruz falan.

Tabii sonra maaşlar yatmayınca cennette huriler de iş bırakıyor. Cennette bir huzursuzluk. Meyveler falan gelmiyor.

Tam bir karmaşa. Olaylar olaylar.

Sitelerde Paylaş

Birbirine acı çektiren canlılar değilmidir?

Herhangi bir tanrıya inanmıyorsan, evet, canlılar birbirine acı çektirir. Ama hem bir tanrıya inanıp hem de bu acılar için o tanrının yarattığı canlıları sebep gösteremezsin. Mantığa aykırı.

Sitelerde Paylaş

Tanri nin olmadığına dair öne sürülen görüşler bir dogma değil mi?Çünkü bu görüşler yine teizmin Tanrı anlayışına gore şekilleniyor.

Bilim Tanrı yok ya da var demiyor.Bigbang kendiliğinden olmuştur görüşünün sahipleri "Tanrı nin yaratıcı rolü" doğmasına gore bunu öne sürüyor.

Tanrı vardir,yaratıcı olmayabilir?Bu ihtimal var.Tanrı 'kesin' olarak yoktur zihniyeti yobazliktan başka bir şey degil!

Bu hangi tanrı olduğuna göre değişir. Mesela Arap tanrısı ise olmadığı kesindir. Çünkü çok mantıksızdır.

Şimdi bu Arap Tanrısı benden şunu istiyor.

1400 Sene önce yaşayıp yaşamadığı belli olmayan bir adamın yazdırdıklarına, söylediklerine inanmam gerekiyor.

Bu adamın yaşadığını ve kutsal kitabı olduğunu bize söyleyenler ise dünyanın en cahil, en medeniyetsiz, tarih boyunca en yağmacı ve diğer milletlere kendi kültürünü empoze ederek araplaştıran, yakın zamana kadar köle ticareti yapan ve dünyanın en yalancı toplumu.

Bu heriflerin insanlığa sunduğu kitaba göre, bu Arap Tanrısı demiş ki, bana inanmazsanız sizi yakarım. Ben sizi bana kulluk etmeniz için yarattım. Sizi sınav ediyorum, yukarıda bahsettiğim dünyanın en cahil toplumuna inanıp inanmamanıza göre sınavdasınız.

Yukarıdaki anlatım sizin Allah inancınızı özetliyor mu? Sizin tanrınız sizi, dünyanın en cahil ve medeniyetsiz toplumlarının iddiasına inanmamanıza göre yakacak mı?

Sitelerde Paylaş

Örnek verecek olursak ;

Tanrinin evreni yaratirken olusturdugu kosullar neticesinde ben bu gun ateistim ve yine ayni kosullar neticesinde senin yazdigin iletiye su an cevap vermekteyim.

Her parcacigi kusursuz bir nizam ve olcu dahilinde yaratip, her seyi her an bilen bir tanri var karsimizda.

kenar uzunluklari tam olarak 1,264819638273818492 cm kup seklinde bir zar yaratiyorum. Bu zari, ruzgar hizi sabit olarak 0,652372 m/sn esen bir ortamda saatte 13,73818482264 km hiz ile ve 42.36372824 derece aci ile firlatiyorum. Zarin yapildigi materyalin yogunlugu tam olarak 1,5636171627 gr/cm3 ve zar ile dusecegi yuzeyin esneklik katsayilari tam tamina 30,261736282.

Bu zari ayni degerler ile her atisimda ayni sonuc gelecektir. İtirazin yoktur umarim.

Bu zari ve kosullari ayarlayip, farkli bir sonuc gelmesini beklemek deliliktir.

Ozgur irade de bununla aynidir. Degiskenleri hesaplayamadiginiz icin ozgur iradeli oldugunuzu saniyorsunuz. Zara da sorsan ozgur iradeli oldugunu soyleyecektir.

Sitelerde Paylaş

Olası bir tanrının var olma ihtimali sıfırdır.

Tanrı insan algısının yarattığı İnanç sisteminin efendisinden başka birşey değildir.

Bu tanrı yanılgısı hiçbir şeyi ne yaradabilir ne de yok edebilir.

Çizgi film kahramanı kadar gerçek bile değildir.

Tanrıların çıkış noktasını ele alınca bu gerçek tüm Tanrı inançlıların yüzüne tokat gibi çarpmaktadır.

Ben bu tokatı çok defa yemişimdir.

Sitelerde Paylaş

Evet, müslümanlar bu olasılıkla başa çıkamaz, doğrudur. Hiristiyan ve yahudiler de öyle.. Çünkü bu 3 dinin mensupları, hep "tanrı benden bunu istiyor" diye insanlara saldırdılar. Kendi içindeki mezhepleri bile birbirlerine düşman oldular. Ama buna rağmen kendileri gibi inanmayanı aşalayıp, kafir ilan ettiler.

Özetle tanrı diye bişey varsa, en başta müslümanlar için vahim sonuçları olacaktır. Sürekli iftira attıkları ve inanacağım diye hakaretlere maruz bıraktıkları, adına ayrımcılık ve kötülük yaptıkları birinin karşısına çıkınca acaba ne diyecekler?

Ama fazla endişelenmelerine gerek yok. böyle birisi olsa zaten önce adına din getirilmesine musade etmezdi.

Sitelerde Paylaş

Örnek verecek olursak ;

Peki her şeyi bilen bir varlığın özgür iradesi olabilir mi? Onun için de seçenekler var mıdır?

Sitelerde Paylaş

Örnek verecek olursak ;

yani şimdi sen diyorsun ki Allahtan bağımsız C yolunu seçtiğimizi bildiği için yazmış

ve C yolundaki şeyleri yaratmıştır

karşılaşıcağız secenekleri imtihanları yaratmıştır

yani bu durumda Allahın kahyası olmuşuz desene

biz seçmişiz o yaratmış

yok eğer c yolunda gitmeyi tek başımıza değil Allah ile beraber karar vermişsek

bu seferde ona ortak olmuşuz demektir desene buda şirk olur

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...