Jump to content

Kim Atatürkcü

Recommended Posts

Kimininki kalpaklı kiminki fraklı, kimi sert kimi güler yüzlü... Herkes kendine göre bir Atatürk portresi çiziyor. Peki bunların hangisi gerçek Atatürk?

Ben gözümle görmedim, anlattılar: Atatürk, Anadolu'nun direniş ruhunun nasıl örgütlendiğinden söz ederken 'küçük kıvılcımlardan büyük yangınlar doğabileceğini' söylemiş.

Sonra bu söz "Küçük kıvılcımlar, büyük yangınlar doğurur" diye pankart olup asılmış.

Nereye biliyor musunuz?

İtfaiyenin girişine...

Erbakan'dan Çelik'e kadar

Ne demek istediğimizi anlatmak için Atatürkçüler listesine şöyle bir göz atmak yeterli:

Adnan Hoca da Atatürkçü, Doğu Perinçek de...

Popçu Çelik de Atatürkçü, 'ordu göreve' pankartı açan gençler de...

Erbakan Başbakanken "En büyük Atatürkçü biziz" demişti; tabii onu hapseden Kenan Evren de...

Eski Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, partisinin başkanı Tansu Çiller'in yarımyüz fotoğrafını Atatürk'ünkiyle eşleştirecek kadar Atatürkçüydü...

Bu kadar farklı eğilimden insan, aynı liderden "Bizim önderimiz" diye söz ediyorsa bu işte bir yanlışlık olmalı.

O zaman da sormak gerekiyor:

Kaç farklı Atatürk var?

Ve hangisi gerçek Atatürk?

Devrimci Atatürk:Deniz Gezmiş babasına yazdığı mektupta şunları diyordu "Sana müteşekkirim, çünkü Kemalist düşünceyle yetiştirdin beni"...

Ülkücü Atatürk:Ata'nın sağlığında yazılan tek biyografisinde H. C. Amstrong, ona 'Bozkurt Atatürk' ismini takmıştı.

Nazım Hikmet'in tabiriyle 'sarışın bir kurda' benziyordu. Atatürk, 1927'de piyasaya çıkarılan 5 ve 10 liralık banknotların üzerine bozkurt resmi koydurmuştu..

Kürtlerin Atatürk'ü:Mustafa Kemal, Anadolu'ya geçtikten sonra Amasya'dan Kâzım (Karabekir) Paşa'ya çektiği telgrafta şöyle diyordu:

"Ben Kürtleri ve hatta bir özkardeş olarak tekmil milleti bir nokta etrafında birleştirmek ve bunu cihana göstermek karar ve azmindeyim."

Dindar Atatürk:Bitmek bilmez bir tartışma da Atatürk ve din meselesidir.

Timur Selçuk, Yaşar Nuri Öztürk gibi Atatürkçü müminler Kur'an'la Nutuk'u bir arada saklar kütüphanelerinde... Başuçlarında Ata'nın Meclis açılışında ellerini kaldırmış dua ettiği fotoğrafı asılıdır. Fotoğrafın altında da Ocak 1923'teki konuşması vardır.

"Bizim dinimiz en makul ve en tabii dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki, son din olmuştur. Bir dinin tabii olması için akla, fenne, ilme ve mantığa tetabuk etmesi lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen mutabıktır."

Ateistlerin Atatürk'ü:Ateistler, buna bir başka Atatürk metniyle karşı çıkar.

Onların elindeki metin, 1 Kasım 1937 tarihli Meclis açış konuşmasıdır: "Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet idaresindeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı siyasetler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. Fakat bu prensipler gökten indirildiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz

Demokrat Atatürk:Ve nihayet liberal-demokrat Atatürk...

Özellikle Cumhuriyet'le yaşıt İktisat Kongresi'nde uygulamaya konan ekonomi politikası ve Celal Bayar'ın Başbakanlığı döneminde hayata geçirilen uygulamalar, Atatürk'ü, İş Bankası'nın kuruluşuna imza atmış bir 'liberal devlet adamı' yönüyle öne çıkarır.

Hele İsmet Paşa'nın Başbakanlığında iki kez direkten dönen çok partili rejim arayışları onu 'demokrat' sıfatıyla bir arada değerlendirenlerin en inandırıcı kanıtıdır.

Deniz Baykalda Atatürcü

Ergenekon da Atatürcü

Çanakkalede sehit olanlarda Atatükcü

Peki size soruyorum şimdi Hangi Atatürk??

Sitelerde Paylaş
Deniz Baykalda Atatürcü

Ergenekon da Atatürcü

Çanakkalede sehit olanlarda Atatükcü

Peki size soruyorum şimdi Hangi Atatürk?

Bu büyük Türk'ün daha soyadını bile doğru dürüst yazamayan, Türk Ordusu'nda askerlik görevini yapmış birisinin diline ağır gelir Atatürk.

Eğer, hâlâ hangi Atatürk diye soruyorsan; '' Ne mutlu Türk'üm diyene '' sözünü kavramaya çalış. Ama onun bu sözünü kavrayabilileceğini hiç zannetmiyorum.

Sitelerde Paylaş
Bu büyük Türk'ün daha soyadını bile doğru dürüst yazamayan, Türk Ordusu'nda askerlik görevini yapmış birisinin diline ağır gelir Atatürk.

Eğer, hâlâ hangi Atatürk diye soruyorsan; '' Ne mutlu Türk'üm diyene '' sözünü kavramaya çalış. Ama onun bu sözünü kavrayabilileceğini hiç zannetmiyorum.

okudugunu anlayamayan ve anlayışı KIT VE GELİŞMEMİŞ aptala ne söylim aptalsın nedim

Sitelerde Paylaş
Bu değişik Atatürkçülüklerin hepsinin ortak paydası Atatürk değildir.

Çıkardır.

Benim inandığım Atatürkçülük çıkara dayanmaz.

İlkelere dayanır..

Ortak payda Atatürk'ün altı ok şeklinde simgelediği ilkeleridir.

HACI

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""ÖNCELİKLE YAZIDAKİ ANA FİFRİ ANLADIGIN VE YAZIYI BAŞKA BİRYER ÇEKMEYE CALIŞMADIGIN İÇİN TEŞEKKÜRLER"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Sitelerde Paylaş

Bu değişik Atatürkçülüklerin hepsinin ortak paydası Atatürk değildir.

Çıkardır.

Benim inandığım Atatürkçülük çıkara dayanmaz.

İlkelere dayanır..

Ortak payda Atatürk'ün altı ok şeklinde simgelediği ilkeleri

""ÖNCELİKLE YAZIDAKİ ANA FİFRİ ANLADIGIN VE YAZIYI BAŞKA BİRYER ÇEKMEYE CALIŞMADIGIN İÇİN TEŞEKKÜRLER"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Sitelerde Paylaş

Atatürk bir ortak değerdir. Ama herkesin Atatürkçüyüm demesi samimi geliyor değil açıkçası.

Komünist Atatürkçüyüm diyor, Faşist Atatürkçüyüm diyor, Sosyalist Atatürkçüyüm diyor, Milliyetçi Atatürkçüyüm diyor peki kaç çeşit Atatürkçülük var? Bir tane.

Hepsine yetişemeyeceğine göre birileri yalan söylüyor.

Yakında İran' da çıkıp Atatükçüyüz derse şaşırmayacağım.

Sitelerde Paylaş
Atatürk bir ortak değerdir. Ama herkesin Atatürkçüyüm demesi samimi geliyor değil açıkçası.

Komünist Atatürkçüyüm diyor, Faşist Atatürkçüyüm diyor, Sosyalist Atatürkçüyüm diyor, Milliyetçi Atatürkçüyüm diyor peki kaç çeşit Atatürkçülük var? Bir tane.

Hepsine yetişemeyeceğine göre birileri yalan söylüyor.

Yakında İran' da çıkıp Atatükçüyüz derse şaşırmayacağım.

eğer Atatürkçüyüm diyorsa bir insan ilkelerinede uyar.

Eğer bu bilgileri kabul edip tasdik ediyorsa insan Atatürkçüdür

http://tr.wikipedia.org/wiki/Atat%C3%BCrk_%C4%B0lkeleri

Sitelerde Paylaş
eğer Atatürkçüyüm diyorsa bir insan ilkelerinede uyar.

Eğer bu bilgileri kabul edip tasdik ediyorsa insan Atatürkçüdür

http://tr.wikipedia.org/wiki/Atat%C3%BCrk_%C4%B0lkeleri

Her akım kesinlikle her akımla uyuşamaz. Atatürkçülük ayrı bir sistem olarak değerlendirilirse doğru değerlendirilmiş olur. Aksi halde Atatürkçülük yok Komünizm miydi veya ona mı yakın yok Sosyalizm miydi veya ona mı yakın soruları kafamızı devamlı kurcalar.

Sitelerde Paylaş

Atatürk sabit fikirli yerinde sayan bir adam değildi..Şartlar neyi gerektiriyorsa onu ve ne düzeltilmesi gerekiyorsa onu düzeltti..

30 yaşındaki Atatürk'le 40 ve 50 yaşlarındaki Atatürk'ten aynı görüşü bekleyemezsiniz..Tecrübe ettikçe gelişen değişen ve realist bir adam portresi çizmiş Atatürk..

Sitelerde Paylaş

neden herkes ataütrkçüyüm derki;

söyleyeyimi çünki hepsinin bir çıkarı var.

toplum nezlinde büyük gösterilen taa ilkokul sıralından itibaren kafamıza işlenilen ataürtk portresi.

bu anlatılanlar doğrumu ben hiç birine inanamıyorum.

ataütkle ilgili okaar kitap okudumki.

biri birini tutmuyor.

ben atatürkçüde değilim.

çünki kendisi tanımadığım bir insanın nasıl olurda sempatizyanı olurum.

kaçınız tanıyor %100 atatürkü.

kaçınız.

Atatürkçüyüz diyenlerin hepsinin bir çıkarı vardır.bundan eminim.

yok ben atatürkçüyüm demez....

Sitelerde Paylaş

ben kısılere baglı kalmam yoluma bakarım hıc bır zaman ne ataturkcu oldum nede herhangı bır olusum ıcınde bulundum ezılenın yanında olmaya calıstım

ama gecmıstede olsa emperyalıst devletlere karsı basarılı olan bırının bugunlerde bukadar cok konusulması ulke acıdan acınacak bır hal

demek bız o zamandan bır arpa boyu kadar yol almadıkkı hala onu arıyoruz

Sitelerde Paylaş
neden herkes ataütrkçüyüm derki;

söyleyeyimi çünki hepsinin bir çıkarı var.

toplum nezlinde büyük gösterilen taa ilkokul sıralından itibaren kafamıza işlenilen ataürtk portresi.

bu anlatılanlar doğrumu ben hiç birine inanamıyorum.

ataütkle ilgili okaar kitap okudumki.

biri birini tutmuyor.

ben atatürkçüde değilim.

çünki kendisi tanımadığım bir insanın nasıl olurda sempatizyanı olurum.

kaçınız tanıyor %100 atatürkü.

kaçınız.

Atatürkçüyüz diyenlerin hepsinin bir çıkarı vardır.bundan eminim.

yok ben atatürkçüyüm demez....

Kendisi hangi partiyi destekler bilemem, ama tam bir akp zihniyeti.

Sitelerde Paylaş

Atatürk bunların hiçbiri değil.

Her söylediği şey, bir durum tespiti ardından, günlük politikalar gereği,

çıkar için söylenmiş sözler.

Atatürk işte budur. Bedevi geleneğini, şeriatı yıkıp, çağdaş, bilimle düşünen

ışıl ışıl bir toplum yaratmak için inanmasa da söylemesi gerekenleri söyleyebilen,

buna inandırabilen, ardından da gerçek Atatürk'ü gerçekleştiren adam.

Hem düşünce hem de eylem adamı. Hem de Osmanlı gibi bir gelenekte

yetişmesine rağmen..

Atatürk, o saydıklarınızın hiçbiri değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...