Jump to content

Dinde zorlama yoktur.

Recommended Posts

Bakara 256:

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

la ikrahe : zorlama yoktur, olarak çevriliyor

Bir de mekruh var ve ikrah ile aynı kökten geliyorlar. Mekruh, hoşa gitmeyen, istenmeyen şey demek. İkrah da tiksinme, iğrenme anlamına geliyor. 2. anlamı ise zorla bir şey yaptırma.

Şimdi: doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır ifadesine bakarsak; dinde berbat, hoşa gitmeyen bir şey yoktur, doğru ve yanlış apaçık ortadadır anlamı daha uygunken, dinde zorlama yoktur denmesi doğru mudur?

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eren erdem bunu: O halde, “dinde, insanın fıtri olarak tiksinebileceği bir şey olamaz” şeklinde çevirmiş, ama sonra gene uçup gitmiş: “dinde; köleci toplum üretim modeli, barbar toplum üretim modeli, ilkel komünal toplum üretim modeli, feodal toplum üretim modeli yoktur.” Yani geçmiş üretim modellerine “geri dönüş yoktur.”

Genel kanı, zorlama yönünde ve bunu da hadisler ile destekliyorlar. Meğer, araplar çocuklarını yahudilerin dinine sokmuşlar, onu pek matah bir şey sanıp; islam gelince, biz bunları islama zorlarız demişler de Muhammed atılmış, dinde zorlama yoktur diye.

Bir başka masala göre de, Muhammed bir yahudi/hristiyana müslüman ol demiş, o kişi de hoşlanmıyorum cınım demiş, sonrasında da bu ayet inmiş.

Sitelerde Paylaş

Bakara 256:

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

la ikrahe : zorlama yoktur, olarak çevriliyor

Bir de mekruh var ve ikrah ile aynı kökten geliyorlar. Mekruh, hoşa gitmeyen, istenmeyen şey demek. İkrah da tiksinme, iğrenme anlamına geliyor. 2. anlamı ise zorla bir şey yaptırma.

Şimdi: doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır ifadesine bakarsak; dinde berbat, hoşa gitmeyen bir şey yoktur, doğru ve yanlış apaçık ortadadır anlamı daha uygunken, dinde zorlama yoktur denmesi doğru mudur?

Bizim ne anlam verdiğimiz önemli değil..Müslümanlar bu tarz konularda zamanında söylenecek her şeyi söylemişler..Eğer o ayeti öyle çevirdilerse,bizde öyle anlamlandırmalıyız..Bu saatten sonra farklı anlamlar aramaya gerek yok..

Şöyle bir şeye ihtiyaç var ama..Aramice,İbranice,Yunanca,Süryanice,Arapça dillerine hakim bir ateistin;Kuran'ı doğru/düzgün olarak tercüme etmesi bir ihtiyaçtır..Eğer böyle bir çalışma yapılırsa,o zaman bu tarz ayetlerin gerçekten ne manaya geldiğini öğrenebiliriz..Şimdi elimize Kuran'ı alıp,şurada yanlış tercüme yapmışlar dememiz;hiçbir şeyi değiştirmez..Ikrah konusunda şu yazıya bakabilirsiniz;

http://www.sevde.de/islam_Ans/ii/ikrah.htm

Sitelerde Paylaş

DÜNYANIN EN İLKEL DİNİ İSLAMDIR

Dinde zorlama olmaz” şeklindeki ayet , sanıldığı gibi “insanlar din seçiminde özgürdürler.” anlamını değil , “dinsel zorluklarda insanlara kolaylık sağlanır.” anlamını taşımaktadır.Örneğin sıcakların arttığı yaz mevsiminde namaz kılmak zorlaşabileceği için Muhammed , “Sıcak şiddetlendiği vakitte salat-ı zuhru serinliğe bırakınız.Zira sıcağın şiddeti cehennemin kaynamasındandır.” demiştir. ( Sahih-i Buhârî c.II , s. 518 ve c.III , s.484 ) - bilim yaz mevsimindeki sıcaklıkları bir takım bilimsel açıklamalarla açıklarken , görüldüğü gibi Muhammed yazların sıcak geçmesini cehennemin sıcaklığına bağlayacak kadar bilimle örtüşmeyen bir düşünce barındırmaktadır. – Bunun gibi , seyahat halinde namaz kılınmadığı takdirde , kaza namazı kolaylığı tanınmıştır.

İşte , “dinde zorlama olmaz” ayetinin aslı budur.

Sanıldığı gibi , “herkes istediği dini seçebilir.islam bu konuda insanlara hoşgörü tanır değildir"

MAİDE SURESİ..5 AYET.."Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dostlar edinmeyin. Onların bazısı, bazısının dostlarıdırlar. İçinizden kim onları dost edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. Muhakkak ki Allah o zalimleri hidayete, doğru yola iletmez."

Görüyorsunuz kurandaki ayet ne kadar hoşgörülü..Hoşgörülü olmayan kuran mı yoksa Allah mı bunu size bırakıyorum.

maide:33 - allah ve peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuğa uğraşanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir. bu onlara dünyada bir rezilliktir. onlara ahirette büyük azab vardır.

nisa:89 - onlar kendileri inkar ettikleri gibi, keşki siz de inkar etseniz de eşit olsanız isterler. allah yolunda hicret etmedikçe onlardan dost edinmeyin. eğer yüz çevirirlerse onları tutun, bulduğunuz yerde öldürün. onlardan dost ve yardımcı edinmeyin

Muhammed olur olmez, islam icinde iktidar savaslari basliyor, 3 halife diger muslumanlar tarafindan olduruluyor…

Muhammedin torunlari hasan-huseyin diger muslumanlarca olduruluyor, peygamber torunu bile olmak diger muslumanlarin siddetinden kurtulmak icin yeterli olmuyor..

Camel savasinda muhammed'in karisi ayse ile halife ali savasiyorlar onbinden fazla musluman oluyor.. siffin savasi..ebu sufyan ve hz. Ali arasindaki bu savasta 90.000 musluman birbirlerini oldurdu…

Nasıl bir hoşgörüdür bu..

Ramazan ayında Konya da veya diğer geri illerde bir şeyler ye bakalım.hemen sana hoşgörülerini gösterirler.

Kuranın 3 te 1 i asarım keserim yakarım öldürünle doludur. Ben sadece bikaç örnek verip geçiyorum yoksa sayfalar yetmez.

İslam dan daha ilkel bir din daha yoktur.

İnsanın ne yediğine,ne içtiğine,ne Giydiğine karışan ve bunu soruneden.Sanatla uğraşmasın resim yapmasın,müzik çalmasın dinlemesin diyen yeryüzünde başka bir din varmıdır?

Kızıldereli totemleri bile böyle uygulama yapmaz..

Huzur verirler..Egzotiktirler.İnsanlar İslam dışındaki dinlerde mutlu olurlar..

İslamda ise sadece korkarlar

Kaynak: http://aydinlatici.b...lamdir/11667475

DİNDE ZORLAMA

YOK DİYEN DİNİNİ BİLMEYENLERE:

''müsrikleri, bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. '' (tevbe sûresi, âyet 5)

''ey peygamber! kâfirlere ve münafıklara karşı cihad et, onlara karşı sert davran. onların varacağı yer cehennemdir.'' (tahrim 9)

''allah ve peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuğa uğraşanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir.'' (maide 33)

''onlar kendileri inkar ettikleri gibi, keşki siz de inkar etseniz de eşit olsanız isterler. allah yolunda hicret etmedikçe onlardan dost edinmeyin. eğer yüz çevirirlerse onları tutun, bulduğunuz yerde öldürün. onlardan dost ve yardımcı edinmeyin.'' (nisa:89)

''allah yolunda savaş. kendinden başkasından sorumlu değilsin. inananları da teşvik et. umulur ki allah, küfre sapanların gücünü kırar. allah, kuvvetçe daha üstün, cezalandırmada daha güçlüdür.'' (nisa 84),

''hakkı inkara kalkanların kalplerine korku salacağım; öyleyse (ey inananlar) onların boyunlarını vurun, parmaklarını kırın!'' (enfal 12)

"onlari buldugunuz yerde öldürün, fitne kalmayip yalniz allah'in dini ortada kalana kadar onlarla savasin" (bakara 191-193)

(kitab ehli'ne yani yahudilere ve hiristiyanlara ve islam'i din edinmeyenlere karsi) boyunlarini büküp kendi elleriyle cizye verene kadar savasin" (tevbe 29)

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Dinde zorlama yoktur,senin dinin sana benim dinim bana gibi ayetler;müslümanlar gücü ve yönetimi ele geçirip,kurana göre hak düzen denilen,düzen kurulduktan sonra anlamsızlaşır,önemsizleşir,çünkü artık hak düzen korunmalıdır.O yüzden devreye kortutmalı,sindirmeli,baskıcı ayetler devreye girer.Bu hak düzende  islamı eleştirenler,islam karşıtlığı yapanlar,müslümanların aklını bulandırmak,hak düzeni bozmaya çalışmak,fitne çıkarmak,bozgunculuk yapmak gibi nedenlerle,maide 33 e göre öldürülürler,çarmıha gerilirler,elleri ayakları çaprazlama kesilir.Aynı şekilde,dinden dönenlerin öldürülme nedeni de budur.Dinden dönenlerin çoğalarak,sözüm ona hak düzenin yıkmasından korkulur.

İslam takiye dinidir,bu takiyecilik müslümanların da özüne işlemiştir,doğal olarak.Bu nedenle müslümanlara vereceğiniz her ödün,size kan,gözyaşı,kıyım,yıkım,acı olarak geri dönecektir.Şunu unutmayın ki,müslümanlar gücü ve yönetimi ele geçirip,çoğunluk olunca,toplumsal yaşamı islama göre yapılandıracak,islam karşıtı düşünceleri bastıracak,islam karşıtlığı yapanları öldürecek,tam anlamıyla bir kutsal dayatma,korku,sindirme,baskı düzeni kuracaklar.

İslamın takiyecilik dini olduğu apaçık ortadayken,müslümanlara verilen her ödünü özgürlük kapmamında değerlendiren alıklar var,ne yazık ki.

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Hoşgörü dininde ben sonradan ateist olduğum halde bizim peder bana 5 vakiti öğretecek aga. Adama kuran, hadis okutamıyoruz ki bana deli diyor. 19 yaşındayım üni 1 e gidiyorum. Ne yapsam da bu işten sıyrılsam. Ne zaman tartışsam kuran ayetleri hakkında bana cevap vermek yerine ana avrat sövüyor. Şimdiden teşekkür ederim. Esen kalın.

Sitelerde Paylaş
On 06.02.2017 at 13:37, Buzul yazdı:

Dinde zorlama yoktur,senin dinin sana benim dinim bana gibi ayetler;müslümanlar gücü ve yönetimi ele geçirip,kurana göre hak düzen denilen,düzen kurulduktan sonra anlamsızlaşır,önemsizleşir,çünkü artık hak düzen korunmalıdır.O yüzden devreye kortutmalı,sindirmeli,baskıcı ayetler devreye girer.Bu hak düzende  islamı eleştirenler,islam karşıtlığı yapanlar,müslümanların aklını bulandırmak,hak düzeni bozmaya çalışmak,fitne çıkarmak,bozgunculuk yapmak gibi nedenlerle,maide 33 e göre öldürülürler,çarmıha gerilirler,elleri ayakları çaprazlama kesilir.Aynı şekilde,dinden dönenlerin öldürülme nedeni de budur.Dinden dönenlerin çoğalarak,sözüm ona hak düzenin yıkmasından korkulur.

İslam takiye dinidir,bu takiyecilik müslümanların da özüne işlemiştir,doğal olarak.Bu nedenle müslümanlara vereceğiniz her ödün,size kan,gözyaşı,kıyım,yıkım,acı olarak geri dönecektir.Şunu unutmayın ki,müslümanlar gücü ve yönetimi ele geçirip,çoğunluk olunca,toplumsal yaşamı islama göre yapılandıracak,islam karşıtı düşünceleri bastıracak,islam karşıtlığı yapanları öldürecek,tam anlamıyla bir kutsal dayatma,korku,sindirme,baskı düzeni kuracaklar.

İslamın takiyecilik dini olduğu apaçık ortadayken,müslümanlara verilen her ödünü özgürlük kapmamında değerlendiren alıklar var,ne yazık ki.

Bu konuda yalnızca İslam'ın ok yağmuruna tutulmasını tasvip etmiyorum ki İslam özellikle 16. yüzyıl öncesinde bu konuda Hristiyanlıkla kıyas yapılamayacak kadar daha az baskıcıydı. Geçmişte Hristiyanlar Avrupa'da Hristiyan olmayan Yahudileri yakarken, Yahudilerin tek sığınağı Müslümanlardı, Osmanlı'ydı. Hem de o dönemlerin Osmanlı'nın haliyle de Müslümanların en güç sahibi olduğu dönemler olduğu düşünülürse. 16. yüzyılda Yahudilerin dini baskılar sonucu Kanuni Sultan Süleyman'ın ve Müslümanların koruyuculuğuna sığınması ile ilgili bilgileri Aaron Nommaz'ın Josef Nasi adlı kitabından öğrenebilirsiniz. Kitap bir Yahudi gözünden 16. yüzyıl Müslümanlarını anlatmıştır. Öyle ki 16. yüzyılda Sultan Süleyman Yahudileri korumak adına günümüz İsrail'inde ilk Yahudi yerleşimine izin vererek(toprak değil yerleşim izni yani bir nevi tapu) aslında günümüz İsrail'inin yapısal temelini atmıştır. Halkla beraber bu Yahudiler Osmanlı'da hiç bir dışlama olmadan güvenle uzun süre yaşamışlardır.

Buradan yapılacak çıkarım şudur ki  problem maalesef sanıldığı gibi İslam değildir, 16. yüzyıldan 21. yüzyıla değişip bozulan, radikalleşen Müslümanlardır. Müslümanlar bu baskıcı ve zorlayıcı toplum yapısını 16. yüzyıldan sonra inşa etmişlerdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...