Jump to content

Agnostizmi Savunmak Mümkün mü?

Recommended Posts

pek tabi mümkün , bazılarımızın öve öve bitiremediği aklımızın sonsuz evren/evrenler'e kıyasla ne kadar acınası kaldığına bakarsak bu evren/evrenleri oluşturan akıl edilebilir/edilemez bir gerekçe var olabilir. asıl gülünç olan bu duruşu beğenmeyip elindeki bilgi yetersizliğine rağmen kesin yargı peşinde koşan ateist ve deistlerdir. bana göre kesin bir sonuca bağlamaya çalışmak evrimsel bir güdüdür , objektif düşünce içinse bir hastalıktır. gerçekleri büküp , onu rahatsız etmeyecek şekilde tamamlayarak pratik & pragmatik yaşamına sokma çabasıdır. ancak bu davranış sağlıklı bir yaşam sürülmesi içinse gerekliliktir. ve maalesef bu durum bize genellikle iki seçenek bırakıyor: gerçekleri bilip ( pratik yaşamına katkı sağlamadığı için ) umursamamak veya sorgulamaya devam edip düşüncelerde kaybolmak. Şimdi iyi bir apateist ol ve mavi hapı al Neo.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 595
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ve ayni zamanda patlamaya sebep olabilecek seyin disaridan olmasi ihtimali teoride daha mantikli gozukuyor.zira iceride belirli etkilesimler sonrasi patlama gerceklesmistir derseniz o zaman bu etkilesimlere sebep olan seyi aciklamanizi isterim.zaten big bang bunu da aciklayamiyor.bence big bang evrenin evrimini guzelce gecmise goturuyor fakat teoriye bakilirsa baslangicta problemler var.kesin hic bir sey yok.tamamen varsayimlar.ve yine tekrar tekrar soyluyorum ki bu varsayimlar disarian bir durtmenin olabilecegine olanak veriyor.........

patlama yaslanan yildizlarda demirin cekirdekte cogalmasiyla mumkun. Iceriden yani. Super simetri diye bir teori var. Simetriyi bozacak en kucuk durum patlamaya neden oldu gibi bir teori

beni rahatsiz eden zamani sonsuza goturdugumuzde yine toplanip super simetri durumuna gelmesimi beklerken bunun olmayacaginin ispatlanmis olmasi. Dongu sonsuz adet olsa idi insan illa ki ortaya cikardi. Allah icin neden olmayabilirdi. Oysa Evren birbirinden uzaklasan bosluga giden bir yapi.

Tabi ki bunun bir nedenini aramak yanlis ama anlamli birsey olsa iyi olurdu. 18 tane saniyorum cok onemli sabitin oldugu bir evreni yaratip sifira goturuyorsunuz. Kocaman bir israf. Kabul edemiyorum bunu.sonsuz adet paralel evren var carpisiyorlar ve degisik sabitleri olan evrenler olusuyor.arada belki bizim sabitlerimiz olan baska evrenler de olabilir ama ayni sey degil. Cunku birincisini yani icinde bulundugumuz evreni ispatlayip gozlemleyebilirdik ama ikincisi sadece teori olarak kalabilir.orada paralel bir evren varsa hic gpremeyecegimiz ispatlayamayacagimiz... pek tabi ki bir yaratici da olabilir

tarihinde ayyaşgezer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanimi itibari ile cine ancak cocuklar inana bilir. Bir lambayi isitiyorum ve icinden cin cikiyor. Fiziksel olarak mumkun gorunmuyor. Terminator 26 haziranda bir kez daha gelecekten gelecek. Etraf yaniyor felan. Buna inanirim da cin diye bir seye inanmam. Zaten cin bir kavramdir. Yoksa cin neden yapildi dedigimde yaniti bile belli degil...

Sitelerde Paylaş

Tanrının var olabileceği veya yokluğu, dinlerin yanlış olduğunu kabul eden biri için pratik hayatta söylemden başka bir farklılık yaratmaz.

Şuanki durumumuz bence çok boktan çünkü tarih boyunca atalarımız en temel sorularımıza verdiği cevapların yanlış olduğunu görüp yerlerini tam manasıyla dolduramıyoruz.

Bence tanrı kavramı bilinmeyenlere cevap oluşturulmak ortaya çıkmıştır, zaten ortada kendini ayrı bir varlık olarak gösteren bir tanrı olsaydı bu tartışmalar olmazdı.

Sitelerde Paylaş

diğer bir konuda yazdığım bigbangin sicim teorisi bakış açısından açıklaması.

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/61309-bigbangin-sebebi-neydi/#entry1264910

Parçacık fiziği ve kuantum denklemlerinin bigbangi açıklamakta sıkıntı çıkardığını bunun yerine sicim teorisi veya başka bir teorinin oluşturulması gerekliliğini söylüyor. TAbi ki adam sicimcilerden olduğu için sicim üzerinden konuyu açıklamaya çalışıyor.

Elinizde bir teori varsa bu teori de değişik açılardan sınanmış ise bu durumda bunu kullanarak aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kuramsal fizikçilerin yaptıkları da tam olarak bu.

Benin inandığım bir şey var o da bu evren tanımı içinde bigbang - genişleme - bigbang - genişleme şeklinde sonsuz bir döngünün olması gerektiği. Bu şekilde yapıldığında yaradan olasılığı bir miktar daha azalıyor ama yine de insan sormadan edemiyor ?

Bu kadar hengameye ne gerek var ?

Sitelerde Paylaş

Quantum dünyasında mantık dışı olaylar oluyor.

Başka boyutlarda da muhtamelen mantık dışı olaylar yaşanabilir, buda korkunç bir bilinemezlik getirir.

Seni ta ne zaman uyarmıştım idealizme kayıyorsun diye.

Ya da hiç Ateist değildin ki.

Mantık dışı bir şey olamaz.

Bunu o kafana sok.

Şu anda Quantumla ilgili üretilen tüm materyallerin %90'ı idealistler yani tanrıcılar tarafından üretiliyor.

Bilgin olsun da mal bulmuş mağribi gibi her şeye atlama.

Sitelerde Paylaş

Seni ta ne zaman uyarmıştım idealizme kayıyorsun diye.

Ya da hiç Ateist değildin ki.

Mantık dışı bir şey olamaz.

Bunu o kafana sok.

Şu anda Quantumla ilgili üretilen tüm materyallerin %90'ı idealistler yani tanrıcılar tarafından üretiliyor.

Bilgin olsun da mal bulmuş mağribi gibi her şeye atlama.

işin gücün laf sokma, hakaret etme, beğenmediğin yer olduğunda da tanrıcı diye kabul etmeme

Sitelerde Paylaş

işin gücün laf sokma, hakaret etme, beğenmediğin yer olduğunda da tanrıcı diye kabul etmeme

İşim gücüm bunlar değil.

Bunlarla geçinilebilir mi?

Yazdıklarında yanlış var.

Mantık dışı bir şey olmaz.

Mantık dışı demek metafizik demek, açıklanamaz bir şey demek.

Madde söz konusu olduğunda açıklanamayan bir şey olmaz.

O yüzden kendi aptal lafına bak sen :D

Sitelerde Paylaş

İşim gücüm bunlar değil.

Bunlarla geçinilebilir mi?

Yazdıklarında yanlış var.

Mantık dışı bir şey olmaz.

Mantık dışı demek metafizik demek, açıklanamaz bir şey demek.

Madde söz konusu olduğunda açıklanamayan bir şey olmaz.

O yüzden kendi aptal lafına bak sen :D

bir elektronun aynı anda 2 delikten geçmesi mantık dışıdır

Sitelerde Paylaş

Tanri var mi sorusuna karsi agnostik kalmak ile diger hayali varliklar var mi sorusuna karsi agnostik kalmak arasindaki farki aciklayayim;

Tanri kelimesi ile kastettiginiz varligin sifatlari ile diger hayali varliklarin sifatlari arasindaki farkta yatiyor isin puf noktasi.

Tanri'nin sifatlari sonsuzluklar icerir; sonsuz kudretli, sonsuz bilgili, ezelden beri var olan ve sonsuza kadar var olacak olan vs vs

Bu sifatlari iceren bir varlik insan akli/mantigi ile fizik/matematik vs ile aciklanamaz, varligi veya yoklugu ispat edilemez.

Ama ornegin kurt adam, sacma gelse de, sifatlari geregi gayet aklen idrak edilebilir ve akil/mantik suzgecinde masaya yatirilabilir.

Tanri'nin akil mantik suzgecinde masaya yatirilmasi halinde sonuc agnostik kalmak olacaktir.

Soyle bir ornek vereyim; Heisenberg'in belirsizlik ilkesi bildiginiz gibi bir parcacigin momentum ve pozisyonunun belli bir kesinlikten ote bilinemeyecegini soyluyor ya. Simdi burda akil ve mantiginizi kullanarak bir kanun cikariyorsunuz ve kanunun bizatihi kendisi size belli bir bilgiye ulasamayacaginizi soyluyor. Dolayisiyla soyle bir soru sorarsak; bir elektronun bana momentum ve pozisyon bilgilerini su su kesinlikte olc? Cevap nedir? Cevap; Bilinemez. Aklimizi kullanarak buldugumuz kanun diyor ki bu konuda agnostik kalacaksin.

Iste tanri var mi sorusu da yukardaki ornekteki gibi, bu sefer heisenberg ilkesi degil de nedensellik ilkesi geregince, cevap; bilinemez olmalidir.

Kurt adam'a bilinemez demiyoruz neden cunku hicbir ilke/kanun bize kurt adamin bilenemeyecekler listesinde oldugunu soylemiyor. Gayet akla/mantiga/fizige uygun bicimde kurt adamin varligi irdelenebilir. Ha ama sonsuz kudretli sonsuz bilgili ezelden beri var olan bir kurt adam hakkinda ne diyebiliriz derseniz, o zaman tarif ettiginiz sey kurt adam olmaz zaten tanri olur...

Sitelerde Paylaş

Git bakalım cinleri korkutma da

Gittimde hay gitmez olaydım. Söylediğinin yaklaşık aynısını söyledi eve girerken sakın gülme ciddi ol cinleri korkutma dedi. Tamam dedim işte perdeleri filan çekmiş kapkaranlık ortam suratıma siyah tül attı kurandaki cin suresini arapça okumaya başladı. Bekledik bi nane olmadı kendinden soğuttu beni sadece. Dinin insanı nasıl bu kadar rezil edebileceğini ben bile tahmin etmezdim bu adam dışarıda gayet aklı başında bi insan bide.

Sitelerde Paylaş

Tanri var mi sorusuna karsi agnostik kalmak ile diger hayali varliklar var mi sorusuna karsi agnostik kalmak arasindaki farki aciklayayim;

Tanri kelimesi ile kastettiginiz varligin sifatlari ile diger hayali varliklarin sifatlari arasindaki farkta yatiyor isin puf noktasi.

Tanri'nin sifatlari sonsuzluklar icerir; sonsuz kudretli, sonsuz bilgili, ezelden beri var olan ve sonsuza kadar var olacak olan vs vs

Bu sifatlari iceren bir varlik insan akli/mantigi ile fizik/matematik vs ile aciklanamaz, varligi veya yoklugu ispat edilemez.

Ama ornegin kurt adam, sacma gelse de, sifatlari geregi gayet aklen idrak edilebilir ve akil/mantik suzgecinde masaya yatirilabilir.

Tanri'nin akil mantik suzgecinde masaya yatirilmasi halinde sonuc agnostik kalmak olacaktir.

Soyle bir ornek vereyim; Heisenberg'in belirsizlik ilkesi bildiginiz gibi bir parcacigin momentum ve pozisyonunun belli bir kesinlikten ote bilinemeyecegini soyluyor ya. Simdi burda akil ve mantiginizi kullanarak bir kanun cikariyorsunuz ve kanunun bizatihi kendisi size belli bir bilgiye ulasamayacaginizi soyluyor. Dolayisiyla soyle bir soru sorarsak; bir elektronun bana momentum ve pozisyon bilgilerini su su kesinlikte olc? Cevap nedir? Cevap; Bilinemez. Aklimizi kullanarak buldugumuz kanun diyor ki bu konuda agnostik kalacaksin.

Iste tanri var mi sorusu da yukardaki ornekteki gibi, bu sefer heisenberg ilkesi degil de nedensellik ilkesi geregince, cevap; bilinemez olmalidir.

Kurt adam'a bilinemez demiyoruz neden cunku hicbir ilke/kanun bize kurt adamin bilenemeyecekler listesinde oldugunu soylemiyor. Gayet akla/mantiga/fizige uygun bicimde kurt adamin varligi irdelenebilir. Ha ama sonsuz kudretli sonsuz bilgili ezelden beri var olan bir kurt adam hakkinda ne diyebiliriz derseniz, o zaman tarif ettiginiz sey kurt adam olmaz zaten tanri olur...

Kendini kandır kandır yaz :)

Meal açıklaması.

Kurt adam ile tanrı arasında bir fark yok.

bir elektronun aynı anda 2 delikten geçmesi mantık dışıdır

Bu kocaman bir yalandır.

Sitelerde Paylaş

Gittimde hay gitmez olaydım. Söylediğinin yaklaşık aynısını söyledi eve girerken sakın gülme ciddi ol cinleri korkutma dedi. Tamam dedim işte perdeleri filan çekmiş kapkaranlık ortam suratıma siyah tül attı kurandaki cin suresini arapça okumaya başladı. Bekledik bi nane olmadı kendinden soğuttu beni sadece. Dinin insanı nasıl bu kadar rezil edebileceğini ben bile tahmin etmezdim bu adam dışarıda gayet aklı başında bi insan bide.

Allah yardımcı olsun şu allaha ve onun cinleri ve tuhaf meleklerine inanan tüm kafayı sıyıtmışlara amon.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...