Jump to content

Müslüman palavraları.....

Recommended Posts

• İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrıya inanmamak ceza mı değil mi insan bunu kendine ,ruh haline ,hayat kalitesine bakarak öğrenebilir.ateistler mi yoksa herhangi bir dine inanlar mı daha huzurlu ,bunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor ,tabi açıklığa kavuşmadığına inanılıyorsa..sonuç olarak ateistler mutluysa onaylamasamda ateizmin kayıp olmayacağına inanırım.yok dine inananlar daha mutluysa ateizmin uygun olmadığını düşünürüm.uygun değilse,ateistler "evet,ateistim ama tavsiye etmiyorum.ulu manituya da inansanız bir dininiz olsun.ben inanamıyorum,ne yapayım "diyebilmeli..en azından varsa ateizme özenen,özentinin önü kesilir,ateizme merak saran varsa inanmayı dener ,kendine şans tanır,elinden geleni yapar ve sonucuna katlanır."ateizm iyi bir yol değil" diye şartlanan biri ateist olma yoluna pek giremez ,girmek istemez.şahsen bunun kazanç olacağını düşünüyorum,ruh sağlığı açısından..mutlu olmak herkesin hakkı.insanlara mutsuzluk tavsiye edilmemeli.

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Güzel dostum, mutluluğu gökyüzünden bekleme! Bir tane hayatımız var ve onu doğru düzgün yaşayarak mutlu olabiliriz. Gerçeği olduğu gibi kabul ederek ve onu daha da güzelleştirmeye çalışarak.. Yok kısa yoldan mutlu olayım dersen uyuşturucu kullan! Karar senin!

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Tanrıya inanmamak ceza mı değil mi insan bunu kendine ,ruh haline ,hayat kalitesine bakarak öğrenebilir.ateistler mi yoksa herhangi bir dine inanlar mı daha huzurlu ,bunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor ,tabi açıklığa kavuşmadığına inanılıyorsa..sonuç olarak ateistler mutluysa onaylamasamda ateizmin kayıp olmayacağına inanırım.yok dine inananlar daha mutluysa ateizmin uygun olmadığını düşünürüm.uygun değilse,ateistler "evet,ateistim ama tavsiye etmiyorum.ulu manituya da inansanız bir dininiz olsun.ben inanamıyorum,ne yapayım "diyebilmeli..en azından varsa ateizme özenen,özentinin önü kesilir,ateizme merak saran varsa inanmayı dener ,kendine şans tanır,elinden geleni yapar ve sonucuna katlanır."ateizm iyi bir yol değil" diye şartlanan biri ateist olma yoluna pek giremez ,girmek istemez.şahsen bunun kazanç olacağını düşünüyorum,ruh sağlığı açısından..mutlu olmak herkesin hakkı.insanlara mutsuzluk tavsiye edilmemeli.

Ateist olmak bir şey değil. Marifet hele, hiç değil. Zeka, bilgi falan da istemez. Ateistlerin din inanırlarından daha zeki olduğu doğrudur, en azından istatistikler de böyle gösterir ama ateist olmak için zeka gerekiyor olduğu çok doğru değildir. Ayrıntısına başka zaman gireriz.

Ateizm sana sadece bir yol açar. Sen o yolu farkeder de gidersen ne âlâ... Meraklı, ilgili biriysen okursun, anlamaya çalışırsın, öğrenmek istersin. Öğrenmek o kadar uçsuz bucaksız bir iş ki, kendini ona bırakmak bile mutlu eder. İnsan neden böyledir'i anlamaya başlarsın. Ben nereden ve nasıl geldim'i anlamaya başlarsın. Neden yaşıyor, ne yapıyorum'u anlamaya başlarsın.

Bunları artık ateist olduğun için, düşünme şeklin artık değiştiği ve soruların yanıtlarını daha doğru yerde aradığın için yaparsın. Saf niyetle yola çıkan sonunda genellikle iyi insan olur, doğru bilgi onu daha iyi ve yararlı, dolayısıyla mutlu insan yapar.

Budur ateizm. "Çok güzel, sen de gelsene" diye çağırmaz kimse. Ya da "Ben bir koşu ateist olayım" denip olunacak bir şey değildir. Hiçbir şeydir ateizm. Güzelliği, özelliği de oradadır, o yüzden beklentiyle ateist olanlar çoğu zaman çuvallar, din kafasından çıkamaz, onu kimliği haline getirip debelenir falan. Bu tiplerin çoğu bir zaman sonra Tanrı inancına döner zaten. 

İşte o yüzden sen ateist olma sevgili arkadaşım. Ateizmin merak edilecek bir yanı yok, ondaki mutluluğu, sadeliği, sakinliği, estetiği, romatizmi görebilmen pek mümkün değil.

Senin sistem ona uygun değil çünkü.

Sitelerde Paylaş

Seçenek kendi elinizde.
İnançlı biri olarak kendinizi daha mutlu ve daha huzurlu hissediyorsanız, durmayın, istediğiniz şeye inanmakta özgürsünüz. Sizi bu noktada tutan yok, yeter ki inancınızı ve yaşam tarzınızı kendinizden olmayanlara dikte etmeye kalkmayın.

Kaldı ki insan ürünü tanrılara inanan ve onlardan medet uman milyarlarca dindar var. Mesela her sene milyonlarca insan Kaabe´nin etrafında dönmek, şeytan taşlamak ve kara bir taşı öpmek için yollara düşüyor. Milyonlarca hayvan her sene ihtiyaçtan ziyade sırf inanç uğruna boğazlanıyor. Günde sayısız kere sözde tanrılara ibadet etmek için huşu içinde dikilenler, oturanlar veya düzenli olarak kafasını yere poposunu havaya kaldıranlar bile var.

Şimdi bu insanlar bu eylemleri yaparak mutlu olabilirler, ancak bunun için yaptıklarını zannetmiyorum. Yapmalarının yegane sebebi tahtalı köydeki akibetlerini güvenceye almak. Yani aslında yaptıkları bencillik. Eh, bu da insanın doğasında zaten var.

Sitelerde Paylaş
On 17.10.2018 at 08:08, ismet çat yazdı:

müslümanlar arasında palavra vardır kuran'da yoktur.

Nasıl palavra yok, istemediğin kadar var. Mesela "Kâlu bela" denilen, allah'a söz verme olayının palavra olduğunu bilmeyen yok...;

7/Araf 172: Hani Rabbin (ezelde) Âdemoğullarının sulplerinden zürriyetlerini almış, onları kendilerine karşı şahit tutarak, “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” demişti. Onlar da, “Evet, şahit olduk (ki Rabbimizsin)” demişlerdi. Böyle yapmamız kıyamet günü, “Biz bundan habersizdik” dememeniz içindir.

En ünlü palavralardan biri de dünyadan başlayan sözde evren ve insanların buna şahit olmasıdır...;

Enbiya 30: İnkâr edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı?

Fussilet 10-11-12: dört gün içinde yeryüzünde yükselen sabit dağlar yarattı, orada bolluk ve bereket meydana getirdi ve orada rızık arayanların ihtiyaçlarına uygun olarak rızıklar takdir etti.
Sonra duman hâlinde bulunan göğe yöneldi; ona ve yeryüzüne, “İsteyerek veya istemeyerek gelin” dedi. İkisi de, “İsteyerek geldik” dediler.
Böylece onları, iki günde yedi gök olarak yarattı ve her göğe kendi işini bildirdi. En yakın göğü kandillerle süsledik ve onu koruduk. İşte bu, mutlak güç sahibi ve hakkıyla bilen Allah’ın takdiridir.

Bunun dışında, asasından ejderha çıkartan, denizi yaran, ayı ikiye bölen, 950 yıl yaşayan, 309 yıl uyuyan, balığın karnında yaşayan adamlar....

uçan koç, güneşin battığı yere giden adam, yıldızların yeryüzüne saçılacak olması... ve buna benzer saymakla bitmez birçok palavra var.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...