Jump to content

Vatanseverlik ve/veya Milliyetçilik

Recommended Posts

• İleti 188
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne boş konuşuyorsun be arkadaş. Amma sulandırdın be.

Herkes senin gibi AB ci olmak zorunda değil la. Türkiye'deki ab yanlısı tipler gibi nutuk atıyorsun burda. Sana tek cümle ile modernleşme ile ab cilik alakasız işler dedim. Biliyorum diyorsun ama

aynı telden çalmaya devam ediyorsun. Yok ermenileri kesmişiz vart curt. Yok sen ne cüretle ab'nin nimetlerinden faydalanıp ona karşı çıkarmışsın. Hasta mısın nesin?

Nesi boş anlamadım bunlar sizin zihniyetiniz değil mi ?

Herkes benim gibi AB'ci olmak zorunda değil.

AB'cilik benim değişmez ilkemde değil,sizin gibi değiştirirelemez şeylere iman etmedim ben.

AB standartlarını ve daha iyisini yakalamak hedefimiz olmalı.

Ermeniler kısmıda arkadaşın yazdığı yorumlara cevaben.

Hastalıklı düşüncelere sahip olanlar da sizlersiniz.

Biriniz Milliyetçi, diğeriniz islamcı biriniz kürtçü diğeri marksist hepside hastalıklı düşünceler.

Bir de benim gibileri bildiğinden bahsediyorsun. Halbuki en ufak bir fikrin dahi yok.

Yurtsever sosyalistleri taşkafalı sağcılar ile karıştırma. Biz devletin bekası için adam öldürmeyiz. Halkın çıkarları gerektirdiğinde devrimci şiddet uygularız. Mesela ben giyotine fazla mesai yaptıran bir devrimcinin adını taşıyorum. Taşkafalı sağcılar, emperyalistlerin gösterdiği istikamete havlar, biz istikamet gösteren eli koparırız. Fark çok da Göktanrıcığım, senin bu noktadan sonra anlayacak halin yok. Belli ki anlayacak yerlerin çürümüş. Olsun, herkes herşeyi anlayacak diye birşey yok.

ula sizin gibileri iyi bilirim ben, sen bir zamanlar ödp li adamların peşinden giderken bende İşçi Partisi takipçisiydim.

Yani Doğu Perinçek Tayyip Erdoğanın- Devlet Bahçelinin Yurtsever-Sol versiyonudur.

Muhafazakar Sağdan hiçbir farkları yoktur.Farkları işte biz daha iyi biliriz havasındalar.

Sitelerde Paylaş

Sen o Wiki yazısını okuyunca ne anlıyorsun? Ya da daha basit sorayım, çünkü konu sizin için hemen karışık bir hale geliyor, dikkatiniz dağılıyor, konudan kopuyorsunuz. O yazıdan anladığın HERHANGİ BİRŞEY var mı?

Wiki'de BİLE, bu kışkırtma ve katliamın Fransa tarafından tezgahlandığı yazıyor. Fransa olmayan bir milliyetçilik icat edip insanları birbirine düşürüyor. İnsanlar birbirini katlediyor, sonuçta Fransa kazanıyor.

Dikkatin dağıldı mı? Problemli ve aptal bir kuşaksınız, dikkatinizi diri tutmak çok zor. Kafınız uçup gidiyor hemen.

Neyse, konuya dönelim. Ruanda katliamında suçlu olan şey milliyetçilik mi yoksa Fransa mı?

Ne yazmışım ben? Milliyetçilik çatışmanın kaynağı değildir. Çatışmalar ekonomik çıkarlardan dolayı çıkar. Ruanda'da çatışmaların sebebi, Fransa'nın o bölgenin kaynaklarını cebe indirme çabasıdır.

Anladın mı? Peheey, kime söylüyorum. İlk kelimeden sonra kafa uçtu gitti değil mi?...

Aha işte yine bombayı patlattın.

Milliyetçili,dincilik, mezhepcilik ve bunları savunup insan öldüren adamlar suçsuz?

Dışardan müdahele edenlermi suçlu?

O kadar geri zekalı beyinsiz olmasalardıda Fransanın oyununa kanmasalardı.Yada kanmak mı istediler, işlerine mi geldi?

Hiç sorumluluk almak nedir bilmezmisiniz siz ?

Bugün Türkiye içinde yorumun aynımı ?

İnsanlarını aptal olarak mı görüyosun?

ABD güdümünde ki sağ diye bahsettiklerini,

yoksa sizmi aptalsınız elin hristiyan kafir ateisti gelip sizin müsloları kandırabilirken siz aynı anadan babadan doğma kardeşlerinizi ikna edemiyosunuz?

Sitelerde Paylaş

1-Wiki ?

2-Olmayan bir milliyetçilik icat edip?..

1-Wiki siz anlayın diye.. Basit ve halk dilinde..

2-Evet itiraf etmişsin,milliyetçilik soyut bir icattır..değemezsin,göremezsin,olmayan bir şeydir..

Ama Fransızlar'ın işine çok yaramıştır..

Geri zekalıları oyalamak için iyi bir icattır..

Fransa bu mal insanları milliyetçilikle kandırıp analarını öpmüştür..

Bu insanlara hem silah satıp ,hem de doğal kaynaklarına konmuştur..

Bugün Türkiye'de aynı oyunun oynanmadığını mı sanıyorsunuz!

Tutsiler hakim,hutular köle

Türkler hakim,kürtler köle..

Çözüm ne? Katliam..

Bu filmleri lütfen izlemeyin artık..

Sitelerde Paylaş

Allah inancı tavan yapmış ateistler.

Vatan millet sakarya

Duruma bakalım

Vatan diyen ateist aslında ne der?

Müslümanların bu toprak parçasını elinde bulundurmasına yardım ederim, canımı bile veririm ve müslümanlar da beni siker.

Ateistin vatan kavramı bu.

Üstüne cami yapılması, ezan okunması için bir kara parçasının savunmasında nasıl yer alabilir bir Ateist?

Hepsi müslüman bu yavşakların.

Sitelerde Paylaş

Allah inancı tavan yapmış ateistler.

Vatan millet sakarya

Duruma bakalım

Vatan diyen ateist aslında ne der?

Müslümanların bu toprak parçasını elinde bulundurmasına yardım ederim, canımı bile veririm ve müslümanlar da beni siker.

Ateistin vatan kavramı bu.

Üstüne cami yapılması, ezan okunması için bir kara parçasının savunmasında nasıl yer alabilir bir Ateist?

Hepsi müslüman bu yavşakların.

Ulan sert oğlan, seninle ilgili bazı şeyler duydum. Müslüman forumlara girip Mukavim Mü'min ismi ile yazıyormuşsun.

Orada da Kamalistlerin ordusunu savunmayın, allahsızların vatanını savunmayın diye yazıyormuşsun. Ne ayak?

Etek uçtu kabak göründü!

Sitelerde Paylaş

Ulan sert oğlan, seninle ilgili bazı şeyler duydum. Müslüman forumlara girip Mukavim Mü'min ismi ile yazıyormuşsun.

Orada da Kamalistlerin ordusunu savunmayın, allahsızların vatanını savunmayın diye yazıyormuşsun. Ne ayak?

Etek uçtu kabak göründü!

Artık böyle pislik şüphe uyandırıcı ithamlarla mı tartışma yürütüyorsun?

Nereden neyi alıp birleştirdin de bunu yazdın ona şaşırıyorum

Sen hastasın oğlum. Gerçekten psikolojik hastasın.

Senin için de gay forumlarda diz çöken mutluluk perisi nickiyle fantazi gerçekleştiriyor diyorlar.

Zoruna gidiyor değil mi müslümanlara hizmet eden bir zincirinin olması?

Vatancı, milletçi cengaver cobi :D

Sitelerde Paylaş

Senin için de gay forumlarda diz çöken mutluluk perisi nickiyle fantazi gerçekleştiriyor diyorlar.

Bunların neresi vatansever?

Bunlar,

Sen yeşil gözlü ,sen kara tenli,sen şu mezhepten,senin şiven bozuk deyip kendi vatandaşını katledip ülke nereye gitti diye soran ahmak topluluğudur.

tarihinde Tremor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Demokrasi, insan hakları, özgürlük...

Bunlar senin için kutsal değil mi?

İnsan haklarının yedi sülalesini s..rim desem rahatsız olur musun olmaz mısın?

Beyinsiz herif!

Kutsal değil, gereklilik, ihtiyaç, ekmek gibi su gibi yeni dünyanın sistemsel ihtiyaçları, ileride tartışılır değiştirilir kutsallıkla alakası yok "anlayamayacağın". Gereklilikle, kutsalı ayıramamana şaşmıyorum faşist bir aklı selimsin nede olsa.

Rahatsız neden olayım, karşımda kendi kendine küfür edip duran bir deliden başkasını görmüyorum. Ortada ne argüman var ne tartışılacak konu, hatta sevinirim bile karşı argüman üretemediğin için.

Neyse hadi canım sen kumda oyna, düşünebildiğin bir zaman olursa tartışırız.

Sitelerde Paylaş

Milliyetçilik, ırkçılığın genişletilerek ulusal boyuta çekilmiş hali gibi birşeydir aslında...

Vatanseverlik ise, vatanı kutsallaştırmadan coğrafi bir sevgi şeklinde kalırsa, olumlu kabul edilebilir.

Birlikte yaşadığın insanları ve gezip gördüğün güzellikleri sevmek insani birşeydir.

Bu durum, dünyadaki başka güzellikleri ve insanları keşfettiğinde aynı derecede sevmeni engelliyorsa, ancak o zaman bir sorun var, diyebiliriz.

Sitelerde Paylaş

Bunların neresi vatansever?

Bunlar,

Sen yeşil gözlü ,sen kara tenli,sen şu mezhepten,senin şiven bozuk deyip kendi vatandaşını katledip ülke nereye gitti diye soran ahmak topluluğudur.

Sen ne kadar yalancısın böyle?

Sizin bu cehaletiniz ve /veya hainliğiniz kırk yıllık komüniste faili Meçhul cinayetleri savunduracak. Ne yapalım ki biz hain değiliz, sadece adalet istiyoruz.

Bana, ima ettiğin şekilde ırkçı saiklerle devletin öldürdüğü bir tek insanın adını versene. Tek isim. Veremezsen seni şerefsiz ilan edeceğim.

Sitelerde Paylaş

Kutsal değil, gereklilik, ihtiyaç, ekmek gibi su gibi yeni dünyanın sistemsel ihtiyaçları, ileride tartışılır değiştirilir kutsallıkla alakası yok "anlayamayacağın". Gereklilikle, kutsalı ayıramamana şaşmıyorum faşist bir aklı selimsin nede olsa.

Rahatsız neden olayım, karşımda kendi kendine küfür edip duran bir deliden başkasını görmüyorum. Ortada ne argüman var ne tartışılacak konu, hatta sevinirim bile karşı argüman üretemediğin için.

Neyse hadi canım sen kumda oyna, düşünebildiğin bir zaman olursa tartışırız.

Kutsal yani...

Insan hakları, ifade özgürlüğü, demokrasi falan senin için kutsal. Bunu itiraf etmemek için kırk Göbek atman birşey değiştirmez.

Kelimeleri evirip çeviriyorsun ama kıçın kabak gibi ortada be birader. Saklayamadın yani. Olmadı. Keşke hiç cevap vermeseydin.

Sitelerde Paylaş

Sana bir kötek atayım da kendine gel istedim. Çok küfür ediyorsun. Sopayı yiyince nasıl da kibarlaşmışsın, adama benzemişsin.

Insanların çoğu halı gibidir Mato, dövüldükçe güzelleşir.

Bak beline zopayı yiyince senin bile sesin inceldi. Konuşmadan önce kibarca gırtlağını temizler oldun. Tabi. Sopa adamlığın anahtarıdır.

tarihinde Robespierre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

____ Ekonomik özgürlüğü sağla bak kimse ayrılmak istiyor mu?Mutlu oluyor mu olmuyor mu?Tabi bombalar

patlar askerler ölür.Daha da ölecek.____diyen beyin yoksunu kişiler var forumda.

Şaşkın herif Basklar İspanyanın en zengin insanları ama ayrılıkçı terör örgütleri var.Kürt-Türk kavgasından

başını kaldırıp dünyaya bak da sulanmış beynini rahatlat biraz...Kürtçülüğü illa meşru kılmak için atmadıkları takla

yok.Dürüstçe,biz başka milletiz-halkların kaderini tayin hakkı-kültürümüzü başkasının boyunduruğu altında yaşamak

istemiyoruz de ki bir yere kadar anlayalım.Hala demokrasi,insan hakları tatavası yapıyorlar...

Kültür geçmiş nesillerden bu yana gelen dil,inanç,bilgi,sanat ve ürünleri,sosyal düzen hatta teknolojiyi bile

tanımlayan isimlendirmelerdir.Her toplumun kendine has bir kültürü vardır.Milli aidiyet hissinin de temelinde

bu vardır.Dili,gelenekleri,kültürü olmayan toplum mu olur?Amazonlarda yaşayan avcı,toplayıcı grupların bile bir

yaşayış tarzı kültürü vardır.Toplumun kültürü olmaz bireylerin kazandırdıkları kaybettirdikleri olur diyebilen daha

doğrusu ne dediğini bilmeyen gerzek böyle bir tanımın toplumu değil de ormanda tek başına yaşayacak bireyi işaret

ettiğinin bile farkında değil.Birazcık dürüst olun,omurgalı olun...

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Doğu Perinçek’in ‘vatan’ anlayışı...

Sanatçılar Girişimi’nin, Diktatörün kanlı karanlık saldırı ve hesaplarına karşı “Baş sorumlu sorumsuz Cumhurbaşkanıdır” başlığıyla yayınladığı ve “insan olma onuru ve sorumluluğu taşıyan herkesi, bütün kişi ve kurumları suskun kalmamaya çağıran” bildirisi nedeniyle Doğu Perinçek, gazetesindeki köşesinde “esip gürlemiş”! “Şiirin de toprağı vardır” başlıklı yazısında bildiride imzası olan şair ve sanatçılara “vatan savunması, toprak, halk, devrimcilik” ve de “şairlik” konularında “kılavuzluğa” soyunmuş! Bildiride imzam var. Eh, haddini bilmezin hak ettiği cevap dili budur:

Doğu Perinçek’in “vatan” anlayışı olsa olsa dinci faşizme kürekçilik, ırkçılığa çanakçılık, emperyalizme yalakalıktır. Devrime ve zalimleri devirmeye dönük bir halk ayaklanması olsa, bu alçak “vatan savunması” maskesi altında acaba neler yapacak?. “Acaba” sözü de bu cümlede yanlış oldu, çünkü neler yapacağı gayet açık! “Acaba” yerine “belli ki” demeliydim...

A be alçak, bebekler öldürülüyor, dağ taş bombalanıyor, halk “sokağa çıkma yasağı”yla evine, köyüne, kasabasına kapatılıp katlediliyor; ırkçılık körükleniyor; diktatör koltuğundan düşmemek için her türlü kanlı karanlık hesaplar içinde; bir iktidar ki, sadece Anadolu’da değil Libya’dan Irak’a, Sudan’dan Malezya’ya kadar dinci, cani, katil, halk ve insanlık düşmanı güçlerle ilişkili, bu güçleri besliyor, bu güçlerle emperyalist yağmacılar arasında köprü; nice kanlı karanlık provakasyon ve katliamların kuluçkası...... “Hiç mi vicdanın sızlamıyor” demiyorum, çünkü bu konuda da “belli ki” sende vicdanın kırıntısı yok... Yani, kürekçiliğini yaptığın diktatörle yarışsan açık ara öndesin!

Hele ki, orada burada karşılaştığımızda mahalle eniği gibi kuyruk sallayarak fırdönen şu 2. sınıf manzumeci, ‘siyasi şefin emirerliği bastonu’yla ‘diklenen’ Hüseyin Haydar’a bak! Ömrü billah şair olmak için çabalamasının yüzü suyu hürmetine, o bildiriyi imzalayan şairlere hırlarken bari biraz haddini bilseydi! Ama ne çare, tasması ve doyumluk kemiği, kapısında hırladığı “kasap”a ayarlı!

Şimdi bu Doğu, Suriye konusunda Esad’ı savunuyor! Yani görüntü ve sözde öyle! Esad’ın ‘emperyalist saldırılara karşı vatan savunması yaptığını’ söylüyor. Tamam, Esad emperyalist yağmacılara karşı vatan savunması yapıyor. Peki: ABD güdümlü IŞID ve emperyalizmin savaş oyuncağı örgütleri silahla, parayla besleyen ABD’nin kapı kulu yönetimlere, (diyelim ki AKP ve diktatörüne) karşı Esad da haklı olarak savaş ilan etse, bu Doğu topacı sarındığı ‘vatan savunması ipi’nden yere indiğinde acaba ne yana dönecek! Hani “soldan sağa da dönse, sağdan sola da dönse topaç topaçtır, ipini sarıp yere vuran onun dönme yönü ve hızını belirler” deseniz de, insan yine de merak ediyor!

Sanatçılar Girişimi olarak yayınladığımız “Ülkenin kanlı karanlık bir uçuruma yuvarlanmasının baş sorumlusu sorumsuz Cumhurbaşkanıdır” başlıklı bildiri ve altında imzası olan sanatçılar hakkında Doğu Perinçek’in hükmüne bak: “Geçende bir grup yazarımız ABD güdümlü bölücü terör örgütüne karşı yürütülen vatan savaşına karşı bildiri yayınladı....Bu yazarlarımız bugün Mehmetçiğin verdiği vatan mücadelesini ‘kanlı karanlık çatışma ortamının bir kez daha hortlatılması’ olarak görüyorlar. Vah vah ve yazıklar olsun! Bu yazarlarımız bölücü teröre karşı ‘sınır ötesi harekat tezkeresi’nin meclis’ten geçmesine karşı çıkıyorlar. ABD ve AB emperyalistleri ile birlikte o tezkereyi protesto ediyorlar. Bir kez daha yazıklar olsun!” Topaç, bu kadarla da kalmıyor, dinci faşit, ırkçı diktatörün kanlı karanlık eliyle sardığı kaytanından aldığı hızla dönmeyi sürdürüyor: “Bu savaşta bilgisini birikimini güzellik ustalığını Türk Ordusu’nun cephesine sürmeyen yazar yarın bu milletin içinde alnı açık dolaşabilecek mi?” Hani MHP veya Alperenler’le falan yarışsa, ırkçılık ve kan susamışlıkta yine açık ara önde gider. Onların hiç olmazsa yüzleri açık, yani ırkçılık ve katliam çığırtkanlığının ‘sol maskeli’si değil! Bu utanmazın pervasızlığında sınır da yok! Sanatçılar Girişimi’nin bildirisinden kasıtla “Vatan savaşına karşı mevzilenerek Namık Kemal, Tevfik Fikret, Nazım Hikmet olunmaz...İstiklal Savaşına karşı İstanbul’da konumlanmış Cenap Şehabettin olunur” türü ‘şaire klavuzluk’ işine de soyunmuş! Öyle gaklıyor!

“Vatan savunması”ymış! Partisinin adını “Vatan” koyduğundan olacak, vatanı da partisi sanıyor! Ülkenin en yiğit, en yurtsever, bütün zorlukların karşısnda dimdik durmuş, her biri ayrı ayrı bedel ödemiş Edip Akbayram’dan Tarık Akan’a, Genco Erkal’dan Ataol’a, Orhan Aydın’dan Mehmet Güleryüz’e kadar en seçkin sanatçılara “vatan” konusu ve “sanat” konusunda “fetva” veriyor! Edepsizliğin, haddini bilmezliğin boyutu boyundan büyük! Sanatçılara çemkirme konusunda diktatörle yarışsa yine açık ara önde gider!

Ülkeyi ve halkını tarihinin en kanlı, en karanlık uçurumun eşiğine getirmiş, hırsızlıkta doymak bilmez, yalanda, sahtekarlıkta sınır tanımaz, halkın değerlerine saldırıda pervasız, hukuku, demokrasiyi, çağdaş eğitimi, insani değerleri dinci faşizmin ziftiyle kat kat karartmış, doğasından emekçinin terine dek ülkenin bütün değerlerine sülükler gibi yapışmış ve ‘dövize endeksli pazarlayan’ ve bütün bunları ABD ve Batı yağmacılığının güdümünde ve taşeronu olarak yapan bir iktidarın “vatan savunması” nasıl bir şeyse artık! Bu da işte o “vatan savunması”nın ramazan davulcusu; emperyalizmin kuluçkasında can bulan dinci faşist ırkçı padişah bozuntusunun tellalı! Gel de, düşmesine yakın günlerde “vatan savunması” söylemiyle “milleti” Hitler’in arkasında saf tutmaya çağıran “nasyonalist”leri anımsama!

Hayat, vatanı, halkların düşmanı, kanlı karanlık savaş çığırtkanı diktatörlerden ve onların tellallarından, davulcularından korusun!

Nihat Behram

Sitelerde Paylaş

Milliyetçilik düşmanlarını anlayamıyorum. Atatürk'ü bu ülkeye bağlayan şey neydi sizce? Atatürk neden "nefret ediyorum bu ortadoğu bataklığından" deyip bir Avrupa ülkesine çekip gitmedi?

Atatürk'ü bu topraklara bağlayan şey Türklüktü, Türk milliyetçiliğiydi. Türklerin Araplaşmış olmasını hazmedemiyordu. Onların özüne geri dönmesini istiyordu. Onun bütün yaşam gayesi buydu.

Bugün ise benim gibi vatanseverlerin burada kalıp bu adamın emanetine sahip çıkması lazım.

"Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhidedebilirler. Millet, fakr u zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte; bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!"

Sitelerde Paylaş
A be alçak, bebekler öldürülüyor, dağ taş bombalanıyor, halk “sokağa çıkma yasağı”yla evine, köyüne, kasabasına kapatılıp katlediliyor; ırkçılık körükleniyor;

Ööf öf. Bu nedir ya? Midem bulanıyor artık bazı solculardan.

Irkçılık körükleniyormuş bir de. Ikrçılığı körükleyen kim acaba?

Tayyip reis açılımı buzdolabından çıkarsa da şunların mazlum edebiyatı bir bitse.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...