Jump to content

"Tüm Neandertal Genomu sonunda haritalandı - şaşırtıcı sonuçlar ile"

Recommended Posts

"Tüm Neandertal Genomu sonunda haritalandı - şaşırtıcı sonuçlar ile"

Ne Adem, ne de Havva... Genetik bilimi gösteriyor ki ilk insan diye bir şey yok.

Araştırma sonuçlarına göre Neandertallerin Homosapiens ile çiftleştiğine dair hiçbir inandırıcı kanıt yok, yıllarca tartışmalı olan bir gerçek. Bazı bilimciler iki türün hiçbir zaman karşılaşmadığını bile iddia etmişti.

Antik insan türleri, Neandertaller, Denisovanlar ve Homo sapiensler de dahil, birbirleriyle çiftleştirildiler, inanılmaz karmaşık bir aile ağacı ile sonuçlanarak.

Denisovanlar genomlarının yüzde 8 kadarını yaklaşık 1 milyon yıl öncesine kadar uzanan "süper arkaik" ve bütünüyle bilinmeyen türler ile paylaşmaktadırlar.

Sonuçlar modern insanların tamamen 60,000 yıldan daha önce meydana gelen "Afrika dışına çıkan" bir göçten ortaya çıktıklarını ve diğer erken dönem insanlarla çiftleşmeden dünya çapında yayıldıklarını söyleyen teoriyle çatışmaktadır.

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

Köyde kadınsızlıktan, eşeklere davranan kıt zekalılar olduğu gibi; eskiden kadınsızlıktan Neandertallere davranan homosapiensler olabilir mi ? Hani Arogda Cem yılmaz da kadınsızlıktan maymuna davranıyordu.

Allah erkekleri kadınla, uçkurla imtihan etmesin !!

Neandertall insanı 1950 li yıllardan sonra bir tür olarak kabul edildi. Daha önce modern insanın bir alt türü olarak kabul edilirlerdi. Bu arada bu neandertaller iri kıyım kas ve kemik özellikleri bakımından modern insandan çok ileriydiler. (bana kalırsa bu yüzden özellikle kireç taşı mağaralarına da hükmettiler ve bu tür mağaralarda hep onlar hüküm sürdüler.) Dolayısıyla kimin kime atlayacağı (Tabirden kastım anlaşılıyordur umarım) belli.

Bu neandertaller zamanla yok oldu 20-30 bin yıl önce sanılıyor. Yok olmasını kıt beyinlerine bağlayan bilim adamları var. Bizim atalarımız genelde beyinlerini daha etkin kullanıyorlardı. Neandertaller mağaraları kontrol altında tutarken atalarımız mecburen alet, edevat, strateji gibi düşünsel şeylerle hayatta kaldılar. Bu da neandertallerin sonunu getirdi. Tarihten silinip gittiler.

Bir hocamın geyik muhabbetinde ortaya attığı teoriye göre neandertaller modern insanın atalarıyla çiftleştiler ve kısır bireylere sahip oldular. Bu bir cinsel tercih meselesiydi. Bizim atalarımız neandertallere göre daha alımlıydı. Fakat sorun şuydu ki ortaya çıkan oğul döller kısırdı. Yakın türlerin çiftleşmesi sonucu bu tür bireyler meydana gelebilir.

Bu 2. düşünceyi 1 haftalık bir bilimsel gezi sırasında bilgi ve birikimine güvendiğim bir hocam söylemişti. Ben o zaman bu düşünceyi 1 haftalık ayrılığın ve 23.-- gibi vakitlerde içilen zararlı sıvıların etkisi olarak görmüştüm. Bu gün bazı avrupalı saygın bilim adamları da çiftleşmelerin gerçekleştiğini söyler. Farklı olarak onlar ortaya çıkan döllerin verimli olduğunu da idda eder. Bu bilim adamlarına göre neandertaller yok olmadı genetik olarak melezlendi.

Sitelerde Paylaş

Eğer, biraz aramanın gücüne inanırsanız, bu neanderthal'ler üzerine, insanla akrabalıkları falan üzerine, bir sürü şey bulursunuz bu forumda.

Mesela, kızıl saç genlerinin onlardan gelmiş olabileceği falan gibi.. Aramanın gücüne harbiden inanın.

Nerden mi biliyorum, bizzat ben yazdım da oradan biliyorum...

Sitelerde Paylaş

Atlar ve eşekler de, bir-birinden, dağlarca uzaktalar; ama çiftleşebiliyorlar. Ortaya çıkan sonuç, bir Frankenstein yaratığı olabilir; bu, çiftleştikleri gerçeğini, değiştirmez.

Bu, diğer diriller için de geçerli olabilir. İki değişik çeşidin çiftleşmesiyle, illâki Frankenstein yaratığı oluşmaz; olumlu sonuçlar da elde edilebilir.

Ki homo sapiensler ve neandertaller, bir-birlerine, o kadar da uzak bir konumda değildiler. Neden çiftleşerek-dölleşmesinler?

Sitelerde Paylaş

Atlar ve eşekler de, bir-birinden, dağlarca uzaktalar; ama çiftleşebiliyorlar. Ortaya çıkan sonuç, bir Frankenstein yaratığı olabilir; bu, çiftleştikleri gerçeğini, değiştirmez.

Bu, diğer diriller için de geçerli olabilir. İki değişik çeşidin çiftleşmesiyle, illâki Frankenstein yaratığı oluşmaz; olumlu sonuçlar da elde edilebilir.

Ki homo sapiensler ve neandertaller, bir-birlerine, o kadar da uzak bir konumda değildiler. Neden çiftleşerek-dölleşmesinler?

Neanderthal ile insanın birlikte üremesini engelleyecek bir şey bilinmiyor. Doğan yavrularda kısır filan olacak diye bir şey yok. Ki, insan ile neanderthalin çiftleştiği ve onlardan kalan genlerin insanlar arasında hala mevcut olduğu uzun zamandır bilinen bir şey.

Sitelerde Paylaş

<<Neanderthal ile insanın birlikte üremesini engelleyecek bir şey bilinmiyor. Doğan yavrularda kısır filan olacak diye bir şey yok. Ki, insan ile neanderthalin çiftleştiği ve onlardan kalan genlerin insanlar arasında hala mevcut olduğu uzun zamandır bilinen bir şey.>>

İşte doğru tespit ! İşin aslı budur...

Sitelerde Paylaş

Neanderthal genomunun haritalandığına inanmıyorum. Gerekçem şudur; mDNA dışında, uzun yıllar sağ kalabilecek çekirdek DNA'sı örnekleri yoktur. Parçalarını bulabilirsiniz. Bu parçaları istediğiniz türle karşılaştırabilirsiniz. Ancak, şu ana kadar hiç bir Neanderthal çekirdek DNA'sının izole edilebildiğine dair hiçbir bilimsel yayın yoktur.

Halihazırda bulunan çekirdek DNA'ları parçaları ile insan genomu karşılaştırması sonucunda gen alışverişi görülmemiştir.

Eşek edebiyatı güzel fikir ama sonucu yok :)

tarihinde RandoM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neanderthal genomunun haritalandığına inanmıyorum. Gerekçem şudur; mDNA dışında, uzun yıllar sağ kalabilecek çekirdek DNA'sı örnekleri yoktur. Parçalarını bulabilirsiniz. Bu parçaları istediğiniz türle karşılaştırabilirsiniz. Ancak, şu ana kadar hiç bir Neanderthal çekirdek DNA'sının izole edilebildiğine dair hiçbir bilimsel yayın yoktur.

Halihazırda bulunan çekirdek DNA'ları parçaları ile insan genomu karşılaştırması sonucunda gen alışverişi görülmemiştir.

Eşek edebiyatı güzel fikir ama sonucu yok :)

Geçenlerde, hırvatistan da mı neydi, buldukları bazı fosillerden, komple bir neanderthal DNA'sı çıkarmayı başarmışlardı. 40 bin yıllık filandı diye hatırlıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...