Jump to content

Tanrı yoktur,Tanrı'lar vardır..

Recommended Posts

Senin bilinemez dediğin şey,dinin içindeki bir kavramdır..Dini reddediyorsan,tanrı kavramını da reddetmelisin..

Din ile tanrı her zaman aynı şey değil tanrı insanların bildiği ürettiği şeylerden ibaret olmayabilir

birini red etmek diğerini red etmeyi gerektirmez

Sitelerde Paylaş
  • İleti 130
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Din ile tanrı her zaman aynı şey değil tanrı insanların bildiği ürettiği şeylerden ibaret olmayabilir

birini red etmek diğerini red etmeyi gerektirmez

Şöyle düşün..Tanrı şahtır,şeytan vezirdir,cinler attır,melekler fildir..Dini bir satranç olarak kabul et..Ya satrancı,içindeki her taşla birlikte reddedeceksin;ya da satrancın içindeki bir taşı sahiplenip,satranca karşı olduğunu belirtmeyeceksin..Sen şah olabilir deyip,komple satranca karşı olduğunu söylüyorsun..Bu irrasyonel bir tutum..Agnostikler veya deistler bunu yapıyorlar..

Tanrı dediğiniz şey,mitolojideki/dinlerdeki bir figürdür sadece..

Sitelerde Paylaş

Yahu kişisel çıkarın olmasa neden arapların palavrasına inanasın ki, neden başka bir insana inanmayanları sonsuza kadar yakacağını söyleyen zalim,adaletsiz, gaddar bir tanrı kavramına inanasın ki? Neden din masalına inanıyorsun da diğer masallara inanmıyorsun? Çünkü din masalı sana ölümden sonra sonsuz hayat vaad ediyor, diğer masallar vaat etmiyor.

Tamam, yok olmama ihtimalini düşünelim. Yani bir tanrı beni bir arap bedevisine inanmadığım için sonsuza kadar yakacak mı? Bu kadar salakça bir şeye neden inanayım? Sen hangi mantıkla Muhammed denen bir arap bedevisine inanmayan tüm insanların sonsuza kadar yakılacağına inanıyorsun?

Şu an zaten inanmama hakkını kullanıyorsun. Senin için değişen bir şey yok ki. Yok olacağını savunuyorsun. Ben de eyvallah diyorum. Peki yok olmaz da farklı bir aleme uyanırsan içinde duyacağın pişmanlığı hayal etmeni isterim.

Daha önce de söyledim, Gaddar bir Tanrı düşüncesi size ait. Kural koyucu "O". Kuralları var ve uyarsan şöyle uymazsan böyle olur diyor. Senin asi olman hiçbir şeyi değiştirmez onun için. ama senin için çok şey değişir.

Arapların Tanrısı değil, insanlık varolduğundan beri tüm toplumların Tanrısı demelisin. Sonuçta araplardan önce de Tek Tanrı biliniyordu ve sayısız toplumda bireysel de olsa farklı kültürlerde inanıldı. Bizim döneme de bu uygun görülmüş demek ki.

Neden arapları küçümsediğini de anlamıyorum ayrıca. Bir ateist olarak Hümanist olman gerekir. Herkesi kucaklaman gerekir.

Sitelerde Paylaş

Şu an zaten inanmama hakkını kullanıyorsun. Senin için değişen bir şey yok ki. Yok olacağını savunuyorsun. Ben de eyvallah diyorum. Peki yok olmaz da farklı bir aleme uyanırsan içinde duyacağın pişmanlığı hayal etmeni isterim.

Daha önce de söyledim, Gaddar bir Tanrı düşüncesi size ait. Kural koyucu "O". Kuralları var ve uyarsan şöyle uymazsan böyle olur diyor. Senin asi olman hiçbir şeyi değiştirmez onun için. ama senin için çok şey değişir.

Arapların Tanrısı değil, insanlık varolduğundan beri tüm toplumların Tanrısı demelisin. Sonuçta araplardan önce de Tek Tanrı biliniyordu ve sayısız toplumda bireysel de olsa farklı kültürlerde inanıldı. Bizim döneme de bu uygun görülmüş demek ki.

Neden arapları küçümsediğini de anlamıyorum ayrıca. Bir ateist olarak Hümanist olman gerekir. Herkesi kucaklaman gerekir.

1. Gaddar, zalim, adaletsiz bir tanrı düşüncesi size ait, bana değil. Bana göre tanrı manrı olmadığı apaçık ortada. Senin bir tanrının koyduğunu sandığın kuralları koyanlar aslında 1400 yıl önceki araplar. Onlar da yahudilerden çalmışlar bu kuralları.

2. Bir tanrıyla iletişim kurdun mu? Yoo. Sadece 1400 yıl önceki arapların masallarını gerçek sanıyorsun.

3. Sen araplardan önceki tanrılara değil, özellkle arabın tanrısına tapıyorsun. Onun için başkalarının tanrılarını senin tanrını doğrulamak için kullanamazsın.

4. Arapları değil, senin gibi arapların peşinden gidenleri küçümsüyorum. Bir insan akıl sahibi olduğu halde hangi mantıkla bana inanmayan herkes bir tanrı tarafından sonsuza kadar yakılacak diyen bir sahtekar ve şarlatanın peşine takılır? Tanrıları kızdırdığı takdirde yıldırımla çarpılacağını sanan antik çağ insanlarından ne farkın var?

Sitelerde Paylaş

......Neden arapları küçümsediğini de anlamıyorum ayrıca. Bir ateist olarak Hümanist olman gerekir. Herkesi kucaklaman gerekir.

Ateistler hümanist olacak diye bir kaide yok optimum :)

Şimdi bu araplar pis mi?Pis..Ahlaksız mı?Ahlaksız..Sen nasıl oluyor da bu pis/ahlaksız insanların 1400 yıl önce uydurduğu Allah'a tapabiliyorsun?Sende mi pis ve ahlaksızsın?

Bunu ben demiyorum,hacıya/umreye giden müslümanlar söylüyorlar..Hatta şunu söylüyorlar..Dolmuşa veya başka bir araca filan binerken,sakın karını arkada bırakma diyorlar..Çünkü araplar tutup kaçırıyorlarmış kadınları :D

Sitelerde Paylaş

Şimdi bu araplar pis mi?Pis..Ahlaksız mı?Ahlaksız..Sen nasıl oluyor da bu pis/ahlaksız insanların 1400 yıl önce uydurduğu Allah'a tapabiliyorsun?Sende mi pis ve ahlaksızsın?

Bunu ben demiyorum,hacıya/umreye giden müslümanlar söylüyorlar..Hatta şunu söylüyorlar..Dolmuşa veya başka bir araca filan binerken,sakın karını arkada bırakma diyorlar..Çünkü araplar tutup kaçırıyorlarmış kadınları :D

Irkçı biri olmamama rağmen ben de Arapları sevmem. Ben normalde birisine "Nerelisin?" diye sorulmasına bile karşıyım.

Ancak Araplar gerçekten medeniyetsiz bir toplum. Hala kölecilik yapıyorlar. Affedersiniz tuvaletini yaptığı yerin 5 metre ötesinde namaz kılarlar. Arada duvar yok. Sürekli de yalan söyleyip yemin ederler. Uzun süre araplar arasında kalmış tanıdıklarım var.

Şimdi bu insanlar 21. Yüzyılda bu denli medeniyetsizken, 14 asır önce ne kadar medeni olmalarını bekliyorlar? Bir de iddia ettikleri peygamberi bile Araplardan başkası da görmemiş. Sürekli yalan söyleyen bir toplum kesin doğru söylüyordur bu konuda:)

tarihinde sertanyaril tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Irkçı biri olmamama rağmen ben de Arapları sevmem. Ben normalde birisine "Nerelisin?" diye sorulmasına bile karşıyım.

Ancak Araplar gerçekten medeniyetsiz bir toplum. Hala kölecilik yapıyorlar. Affedersiniz tuvaletini yaptığı yerin 5 metre ötesinde namaz kılarlar. Arada duvar yok. Sürekli de yalan söyleyip yemin ederler. Uzun süre araplar arasında kalmış tanıdıklarım var.

Şimdi bu insanlar 21. Yüzyılda bu denli medeniyetsizken, 14 asır önce ne kadar medeni olmalarını bekliyorlar? Bir de iddia ettikleri peygamberi bile Araplardan başkası da görmemiş. Sürekli yalan söyleyen bir toplum kesin doğru söylüyordur bu konuda:)

Mesela Japonlar gibi filan olsalar;''acaba bizde mi bir problem var?'' diyebiliriz ama bu araplar tam anlamıyla ilkeller ve hâlâ öyleler..

Ortadoğuda sanırım şöyle bir görüş var..

Araplar sizi az sonra kesecek olsalar bile,yine de sizin yüzünüze gülümserlermiş..

Şu iğrençliğe bakar mısınız :angry:

Sitelerde Paylaş

Ciddi bir biçimde önyargısız budizmi incelediniz mi? Reddettiğimiz ibrahimsiler aslında.

Budizmi incelemediğimiz için,budizmi reddetmemiş mi oluyoruz?

''Tanrı olamaz'' demek için,tüm dinleri,tüm tanrıları,tüm tanrıçaları,tinsel olan her şeyi incelemek mi lazım?

Sitelerde Paylaş

Olamaz dediğin tanrının budizmdeki tanrısallıkla uzaktan yakından ilgisi yok.Yoktan var etmek yok bir kere budizmde.

Demekki incelememişsin.

Ateist olmak için illa budizmi veya şintoizmi incelemek mi lazım?

Ben bunu söylüyorum.

Sitelerde Paylaş

budizmi incelediniz mi?

Doğrusu ben kuran'ı baştan sona okuyup bu kitaba inanmaya devam edemeyeceğime karar verdikten sonra "ey peki dinsiz mi olacağım?" diye kısa da olsa bir süre düşündüm. Varsayayım dinsiz olmayayım dedim. Hristiyan olmak aklımın ucundan bile geçmezdi. Budist acaba olsam olur mu ki diye şöyle bir düşünmedim değil. Eğer dinsiz olmamaya karar verseydim seçebileceğim tek din budizm olurdu. Ama tabii ki dinsiz olmakta bir sakınca görmedim. Hayır dinsiz niye olmayacaktım ki?

Ama tanrısız olmaya karar vermek bu kadar kolay olmadı itiraf edeyim. Bu konuda karar vermenin zorluğunu kabul ediyorum. Her şeyi reddetmek çok kolay olabilir. Ama tanrıyı reddetmek çok kolay olmuyor.

Çünkü ben çocukken rüyamda allahı filan gördüm yani. Kafana çivi çakar gibi sokmuşlar. Allah diye yatırıyor, allah diye kaldırıyorlar. Sol elinle yeme, allah kızar diye eline vuruyorlar. Sola dönecek oluyorsun allah, sağa dönecek oluyorsun allah! Otobüs fren yapıyor allah, şimşek çakıyor allah, rüzgar esiyor allah, lan maçta gol oluyor, ona bile allaaaah... Güzel bir hatun geçiyor ona da allaaaaaahhhh...

Gel de ittir et bunu kolayca kafandan. Edemiyorsun.

Sitelerde Paylaş

1. Gaddar, zalim, adaletsiz bir tanrı düşüncesi size ait, bana değil. Bana göre tanrı manrı olmadığı apaçık ortada. Senin bir tanrının koyduğunu sandığın kuralları koyanlar aslında 1400 yıl önceki araplar. Onlar da yahudilerden çalmışlar bu kuralları.

2. Bir tanrıyla iletişim kurdun mu? Yoo. Sadece 1400 yıl önceki arapların masallarını gerçek sanıyorsun.

3. Sen araplardan önceki tanrılara değil, özellkle arabın tanrısına tapıyorsun. Onun için başkalarının tanrılarını senin tanrını doğrulamak için kullanamazsın.

4. Arapları değil, senin gibi arapların peşinden gidenleri küçümsüyorum. Bir insan akıl sahibi olduğu halde hangi mantıkla bana inanmayan herkes bir tanrı tarafından sonsuza kadar yakılacak diyen bir sahtekar ve şarlatanın peşine takılır? Tanrıları kızdırdığı takdirde yıldırımla çarpılacağını sanan antik çağ insanlarından ne farkın var?

Tanrı'ya inanmak ile ne kaybederim? İnanmazsam ne kazanırım?

Mesela sen ne kazanıyorsun? Bizden artıların neler? Nasıl bir hayat yaşıyorsun Tanrısız? Nelerle uğraşıyorsun?

Irkları yaratan Allah olduğu için hiçbiri diğerinden üstün veya aşağılık değildir. Arabın Tanrısı diye bir kavram yok. Hz.Ademden Hz.İbrahimden günümüze kadar tüm ırkların tüm halkların Tek bir Tanrısı var.

Sonsuza kadar yakacak diyorsun da neden sonsuza kadar cennete koyacak demiyorsun? Sonsuz bir hayat istemezmiydin normal koşullarda? Evrimin armağanı olarak.. Ama yok ve öleceğiz. Zeusa tapanlar da öldü, budaya tapanlar da öldü, ra ya tapanlar da öldü, hiçbirine tapmayan senin gibi ateist kullar da öldü. Peki kim ne kazandı ne kaybetti?

Sitelerde Paylaş

Evet araplar pis ve ahlaksızlar Nolan. Bunu bilmeyen mi var.

Peki neden bu açıdan bakmıyorsun; "Büyük peygamberler bozuk ve ahlaksız toplumlara gönderilmiştir"

Sitelerde Paylaş

Tanrı'ya inanmak ile ne kaybederim? İnanmazsam ne kazanırım?

Mesela sen ne kazanıyorsun? Bizden artıların neler? Nasıl bir hayat yaşıyorsun Tanrısız? Nelerle uğraşıyorsun?

Senin tanrının ismi yok mu? Neden Allah değil de tanrı diyorsun? Sen neden Zeus'a, Brahma'ya, Ra'ya inanmıyorsun? Onlar da tanrı değil mi?

Kazandıklarıma gelince, çok şey kazanıyorum. Daha mantıklı düşünüyorum, olayları daha net görüp değerlendiriyorum, saçma sapan korkulardan kurtuldum. Allah, Kuran, Muhammed diyenlerin ikiyüzlülüğünü, mantıksızlığını, sahtekarlığını, şarlatanlığını görüyorum.

Irkları yaratan Allah olduğu için hiçbiri diğerinden üstün veya aşağılık değildir. Arabın Tanrısı diye bir kavram yok. Hz.Ademden Hz.İbrahimden günümüze kadar tüm ırkların tüm halkların Tek bir Tanrısı var.
Ama Allah'ın öyle demiyor, bir zamanlar İsrailoğullarını bütün alemlere üstün kılmamış mıydı Kuran'a göre? Bak, din insanı ne kadar yalancı yapıyor. Ne zaman insanlığın tek tanrısı oldu? Her kavmin, her milletin farklı tanrıları yok mu? Bunu bile bile yalan söylemenin sebebi ne?
Sonsuza kadar yakacak diyorsun da neden sonsuza kadar cennete koyacak demiyorsun? Sonsuz bir hayat istemezmiydin normal koşullarda? Evrimin armağanı olarak.. Ama yok ve öleceğiz. Zeusa tapanlar da öldü, budaya tapanlar da öldü, ra ya tapanlar da öldü, hiçbirine tapmayan senin gibi ateist kullar da öldü. Peki kim ne kazandı ne kaybetti?

Ben senin gibi bencil ve adalet duygusundan, mantıktan yoksun olmadığım için demiyorum. Bir insanın sırf Muhammed'e inanmadığı için sonsuza kadar yakılacağı düşüncesi sana saçma, mantıksız ve adaletsizlik olarak gelmiyor mu?

Her şey benim istememle olmuyor, istemekle olsaydı ne kadar kolay olurdu dünyada işler.

1400 yıl önce yaşamış bir arap bedevisine inanmakla hiç bir şey kazamnazsınız, aksine çok şey kaybedersiniz, gerçeği, insanlığı, adalet duygusunu...

Peki neden bu açıdan bakmıyorsun; "Büyük peygamberler bozuk ve ahlaksız toplumlara gönderilmiştir"

Ya bu din onları bozuk ve ahlaksız yapmışsa? Şu apaçık bir gerçek ki din toplumları bozar ve daha ahlaksız yapar, bazı toplumlar bunun farkına vardığı için laikliğe yönelmiştir, dini mümkün olduğu kadar geri plana atmaya çalışmıştır.

Sitelerde Paylaş

Tüm açılardan baktığıma emin olabilirsin sn.optimum :)

-Muhammed'den önce arapların daha ahlaklı insanlar olduğuna dair kanıtlar var..

-Muhammed'den sonra arapların daha ahlaksız insanlar olduğuna dair kanıtlar var..

Tüm bunları es geçip,1400 yıldır söylenen lafları papağan gibi tekrarlamanın bir anlamı yok..

Peygamber dediğiniz kişiler,zaten ahlaksız/sapkın kişilerdir..Bu kişilerin,toplumları ahlaklı yapması mümkün mü?

Bugün başka bir konuda da yazmıştım..''Benim babam cehennemliktir'' diyen Muhammed,nasıl oluyor da ahlaklı birisi oluyor ve nasıl oluyor da kendi toplumunu ahlaksızlıkla suçluyor?

Sitelerde Paylaş

Senin tanrının ismi yok mu? Neden Allah değil de tanrı diyorsun? Sen neden Zeus'a, Brahma'ya, Ra'ya inanmıyorsun? Onlar da tanrı değil mi?

Kazandıklarıma gelince, çok şey kazanıyorum. Daha mantıklı düşünüyorum, olayları daha net görüp değerlendiriyorum, saçma sapan korkulardan kurtuldum. Allah, Kuran, Muhammed diyenlerin ikiyüzlülüğünü, mantıksızlığını, sahtekarlığını, şarlatanlığını görüyorum.

Ama Allah'ın öyle demiyor, bir zamanlar İsrailoğullarını bütün alemlere üstün kılmamış mıydı Kuran'a göre? Bak, din insanı ne kadar yalancı yapıyor. Ne zaman insanlığın tek tanrısı oldu? Her kavmin, her milletin farklı tanrıları yok mu? Bunu bile bile yalan söylemenin sebebi ne?

Ben senin gibi bencil ve adalet duygusundan, mantıktan yoksun olmadığım için demiyorum. Bir insanın sırf Muhammed'e inanmadığı için sonsuza kadar yakılacağı düşüncesi sana saçma, mantıksız ve adaletsizlik olarak gelmiyor mu?

Her şey benim istememle olmuyor, istemekle olsaydı ne kadar kolay olurdu dünyada işler.

1400 yıl önce yaşamış bir arap bedevisine inanmakla hiç bir şey kazamnazsınız, aksine çok şey kaybedersiniz, gerçeği, insanlığı, adalet duygusunu...

Ya bu din onları bozuk ve ahlaksız yapmışsa? Şu apaçık bir gerçek ki din toplumları bozar ve daha ahlaksız yapar, bazı toplumlar bunun farkına vardığı için laikliğe yönelmiştir, dini mümkün olduğu kadar geri plana atmaya çalışmıştır.

Benim Tanrım Allah(cc.)

İyi tanırsın..

Bir konuda anlaşalım; Zeus, Brahma, Ra vs hepsi aynı kapıya çıkıyor. Ben Allah(c.c.) diyorum. Sen evrim diyorsun..

Sonuçta varlığımızın bir "Nedeni" var. İsmi önemli değil. Mana önemli. Kur'an bana Allah dememi istediği için öyle diyorum Sağduyu.. Biliyorum ki bu sınırı bilinmeyen evren ve içindekiler bir Tasarımın ürünü.

İsrailoğulları bir zamanlar üstün kılınmıştı ama bu üstünlüğü sen ne olarak algılıyorsun? Araplardan veya türklerden mi üstünlerdi?

Takva olarak üstünlerdi ve Paganizmin küllerinden Tek Tanrılı dine terfi ettiler. Dönemin en önemli peygamberleri onlara gönderildi. Ama nankörlükte gecikmediler.

Olayı anlamak istemiyorsun. Bir insan peygambere inanmadığı için cehenneme atılmıyor. Allah'a inanmadığı için atılıyor. Seni yaradanı inkar edersen onun yarattığı her şeyi atomlarına kadar inkar etmiş oluyorsun. Bunun cezası da külli olur, cüzi olmaz.

Sitelerde Paylaş

Tüm açılardan baktığıma emin olabilirsin sn.optimum :)

-Muhammed'den önce arapların daha ahlaklı insanlar olduğuna dair kanıtlar var..

-Muhammed'den sonra arapların daha ahlaksız insanlar olduğuna dair kanıtlar var..

Tüm bunları es geçip,1400 yıldır söylenen lafları papağan gibi tekrarlamanın bir anlamı yok..

Peygamber dediğiniz kişiler,zaten ahlaksız/sapkın kişilerdir..Bu kişilerin,toplumları ahlaklı yapması mümkün mü?

Bugün başka bir konuda da yazmıştım..''Benim babam cehennemliktir'' diyen Muhammed,nasıl oluyor da ahlaklı birisi oluyor ve nasıl oluyor da kendi toplumunu ahlaksızlıkla suçluyor?

Kanıtları alabilir miyim sevgili nolan?

Ben sana başka bir kanıt vereyim istersen. Arap bedeviler nasıl oldu da "İslam bilim medeniyeti" haline geldi acaba. Ateist batı medeniyeti bile kabul ediyor bu gerçeği ama türk ateistler arap düşmanlığına devam ediyorlar..

http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Golden_Age

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...