Jump to content

Beni yargılamayın ama ....

Recommended Posts

peki söyle duzeltiyim o zaman islam kötüdür müslümanlar iyi olabilir

İslam kötüdür dedikten sonra,gerisi pek önemli değil..Önemli olan bu gerçeği görmen..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 128
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bugün cuma hutbesini dinledim ya arkadaşlar islam aslında o kadar kötü bir din değil bence insanlar kötü islam değil İslamın emirleri kötü şeyler değil ki adam öldürme giybet yapma anani babanı üzme ne bileyim işte bunlar kötü değerler değil ki bilmiyorum ya ben yumuşadı m islami karşı dusundumde sorun dinde değil sanki insanlarda yani islama inanarak ta medeni bi insan olunabilir bence

Gıybet yapmayın demesinin sebebi, Hz.muhammed'in çok dedikodusunun yapılması.. daha doğrusu gerçeklerin konuşulması.

hatta bu yüzden dedikodu yapanlara ölüm emri vermiş (Bknz: Ahzap 61) yoksa bu bir ahlak göstergesi filan değil

Ayıca kuran'ı okuduğumuzda, baştan sona kınama ve damgalama mesajlarıyla dolu olduğunu görüyoruz.

dedikodunun ötesi, tam bir insanlığa iftira kitabı. bu tartışmasız bir gerçek.

"Anne babaya itaat edin" demesi ise, toplumda otorite sağlamak için. başka bir amacı yok.

İslam'ın insana saygıyla hiçbir alakası yoktur. islam, mefaati için tanrısını bile ayaklar altına almıştır.

En azından Allah'ına saygısı olan, islamı terketmelidir.

Müslümanları islamla özdeşleştirmemek, farklı bir konu. Dine inanan ama her zaman vicdanını dinleyen insanları, zaten müslüman olarak değil "insan" olarak görüp, değer vermek gerekir.

Dini de, araya hakaret karıştırmadan daha yapıcı şekilde eleştirmeliyiz ki, insanlar anlayabilsin..

İslamı savunanların bazen hakaretle karşılaşması, evet maalesef bu forumda düzelmesi gereken sorunlardan biri.

bu durum ateizmi de, din haline getirmek gibi birşey

Ancak bu, forumun genelini kapsamıyor. mesela 200 aktif yazan üye varsa, bu tarzda kişilerin sayısı 10u bulmaz. Ve o arkadaşlar da bence kendilerini yakında düzeltecektir. ben umutluyum.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sizin kitapta bolca kissadan hisse vardir

seytan aslinda Allahin yarattigi ve hemen yaninda yer alan bir melekti.

ama ne oldu ise oldu kendini yaratan, onunde gordugu allahina isyan etti.

sen camiye gittin. Melek gibi insanlar gordun

din elden gidiyor kosun ya cemaat desen o meleklerin bircogunun icinden seytan ciktigini goreceksin

eline bidonu alanin kostugunu goreceksin ki gormedik mi? Yasin kac senin ?

sen madalyonun melek tarafini gormusun. Diger tarafi da var. O taraf sartlar olusursa seni de yakar dikkat et.

Sitelerde Paylaş

Hz.muhammed

İşte böyle yapıyorsunuz, sonra da "ya siz bizi niye eleştiriyorsunuz" diye hayıflanıyorsunuz. Ulan bu muhammed denen herif nerden hz. oluyor be? Şuna düz muhammed diyemiyor musun?

Senin iddian "biz tanrı olabilir ama dinler uydurma diyoruz" şeklinde değil mi? Öyle. Peki muhameede hz. diyerek islamın uydurma olduğunu nasıl söylüyor olabilirsin? Ulan bu muhammed denen herif hz. ise, islam da gerçek demektir! İnsan durduk yerde hz. olur mu? Olmaz. İnsanın hz. olması için bi haltlar karıştırması lazım!

Olmuyor. Tutarsızsınız. Dökülüyorsunuz ve dogma illetinden beyninizi bir türlü temizleyemiyorsunuz. Size olan eleştirilerimiz tamamen haklı ve yerinde.

Sitelerde Paylaş

İşte böyle yapıyorsunuz, sonra da "ya siz bizi niye eleştiriyorsunuz" diye hayıflanıyorsunuz. Ulan bu muhammed denen herif nerden hz. oluyor be? Şuna düz muhammed diyemiyor musun?

Senin iddian "biz tanrı olabilir ama dinler uydurma diyoruz" şeklinde değil mi? Öyle. Peki muhameede hz. diyerek islamın uydurma olduğunu nasıl söylüyor olabilirsin? Ulan bu muhammed denen herif hz. ise, islam da gerçek demektir! İnsan durduk yerde hz. olur mu? Olmaz. İnsanın hz. olması için bi haltlar karıştırması lazım!

Olmuyor. Tutarsızsınız. Dökülüyorsunuz ve dogma illetinden beyninizi bir türlü temizleyemiyorsunuz. Size olan eleştirilerimiz tamamen haklı ve yerinde.

Bu olmadı işte. Ne güzel sadece fikir bazında tartışmaya başlamıştık. Ne oldu?

Hazreti veya peygamberi kutsallaştırma konusunda, burdaki ateistden öğrenecek birşeyim yok. Siz, "peygamber efendimiz, hazreti, S.A.V." vs. derken, ben sosyal hayatta bile bu kutsallaştırmaya muhalefet ediyordum.

1-) "Hz" peygamber olan, "Muhammed" olduğunu belirtmek içindir.

2-) Müslüman açısından bakarsak, burda zaten adamı yerden yere vuruyoruz. Hiç olmazsa araya 2 harflik bir saygı ifadesi ekliyelim, zariflik olsun diye bazen hz. yazıyorum.

genelde "Muhammed" yazdığımı gördüğün halde, böyle bi çarpıtmada bulunman hiç hoş olmamış.

"Hz Muhammed" diye alıntıladığın cümleye bak. Burda ben nasıl kutsallaştımış olabilirim? Akıl ve yakın var;

Gıybet yapmayın demesinin sebebi, Hz.muhammed'in çok dedikodusunun yapılması.. daha doğrusu gerçeklerin konuşulması.

hatta bu yüzden dedikodu yapanlara ölüm emri vermiş (Bknz: Ahzap 61) yoksa bu bir ahlak göstergesi filan değil

Ayrıca "Hazreti" o kadar kutsallaştırıcı bir laf değil.

hayatım boyunca, peygambere 1 kerecik, "efendimiz" demişliğim ve selavatlı konuşmuşluğum yoktur!

En azından insanların tanrı olamayacağını, sizden daha önce farkettiğim ortada.

3-) "tanrı olabilir" diye bir söylemim yoktur. Tanrı kavramına karşıyım.

Diktatör, inanca göre ayrımcılık yapan ve kendisine tapınılmasını isteyen bir tanrının olamayacağı konusunda, sen dahil burdaki tüm ateistlerden daha emin olduğumun farkındayım.

Böyle bir diktatör teist tanrı konusunda, benden daha kesin konuşacak tek bir kişi dahi olamaz!

Senin tanrı konusunda bana öğreteceğin zerre kadar birşey kalmadı. Bunu artık öğren.

6-7 ay önce agnostikken bile, tanrı olmayan bir yaratıcı güçten bahsediyordum. ona rağmen, müslüman olup, ikiyüzlü olmakla suçladın. ve hala özür dilemediğin halde konuşuyorsun!

Eğer benim kadar emin olsaydınız, bu kadar kompleksleriniz olmazdı. Tanrı denince, hemen teist tanrısı aklınıza geliyor. Allah gece kabuslarınıza mı giriyor? artık bilmiyoum.

Ben hayatım boyunca Allah'tan korkmadım. siz ateist olmuşsunuz ama belki de hala Allah'tan korkuyorsunuz.

Siz tanrının varlığı konusunda bu kadar eminseniz, nedir bu endişe? yoksa blinç altınızda "ya varsa" düşüncesinden kurtulamadınız mı?

Kurtulduysanız, niye millete bu kadar uyduruk bir sebepten çemkirip duruyorsunuz?

Böyle saçma bir güçlü ateizm olabilir mi? Güçlüysen tanrı olasılığından bahsedilmesinden, hiç etkilenmemen gerekir !

Sitelerde Paylaş

Mind, bu kadar basit düşünceli olmana üzülüyorum. Kafanda oluşan tek düşünce "bu beni eleştirmiş. O halde ben de onu eleştirmeliyim." Bana yaptığın eleştiriler ise benim yakınımdan değil uzağımdan bile geçmiyor. Hiç alakası olmayan uydurma ithamlar yapmışsın. Sadece karşı bir eleştiri yapmış olmak için...

Bir hata yaptın ve haklı bir eleştiri aldın. Muhammed denen herife hz. demen hata. Muhammed dediğin zaman hangi muhammed diyecek kimse yok. Bahane uydurma. Bir herife hz. demek için bir haltlar yemesi gerek dememe itiraz edemiyorsun. Çünkü bu doğru. Bir halt karıştırmasa hz. demezdin. Bu, yediği haltların onu hz. yaptığını düşündüğün anlamına gelir. Bitti.

O halde hiç boşuna itiraz etme. Muhammede hz. demen bir hata. Bu hatayı bir daha yapmamanı umarım. Tüm ateist ve dinsizlerin de buna dikkat etmelerini öneriyorum. Bu hatayı yapan sadece sen değilsin.

Sitelerde Paylaş

Bugün cuma hutbesini dinledim ya arkadaşlar islam aslında o kadar kötü bir din değil bence insanlar kötü islam değil İslamın emirleri kötü şeyler değil ki adam öldürme giybet yapma anani babanı üzme ne bileyim işte bunlar kötü değerler değil ki bilmiyorum ya ben yumuşadı m islami karşı dusundumde sorun dinde değil sanki insanlarda yani islama inanarak ta medeni bi insan olunabilir bence

Bir şeyin içerisinde ki iyi şeyler onu ne doğru ne de iyi kılar. Bu şekilde yaklaşman mantığa uzak oluşunu gösterir. İslam insanlığı İslamla ileri götürmemiştir tüm o övündükleri şaşalı dönemler Antik Yunan medeniyetinden etkilenmelerinin sonucudur ve o dönemi bitiren Gazali gene İslamın bir ürünüdür.

İslamı nereye çekersen oraya getirebilirsin Işid'de çıkartırsın İbn-i Rüşd'de. Hatta o kadar çelişkilidir ki bu durum İslam halifesi cihad ilan eder hemen karşı cihad ile halifeyi dinsiz ilan ederler. 1. Dünya Savaşı'nda yaşanan olay gibi.

İşin özü ortaçağda ortaya çıkan bir dinin özü orta çağ zihniyeti ve öncesine aittir, o zamanın doğru yanlışları üzerinde inşa olmuştur. Köle, cariye vs. müesseseleri olan bir din bu gün için işe yarar değildir. Yayılması şiddet yoluyla olmuştur bu gün şiddet yolu ile dinlerin yayılması mümkün olmadığından başka bir şeye bürünmüş olması İslam'ı değiştirmez.

Sitelerde Paylaş

Ayıca kuran'ı okuduğumuzda, baştan sona kınama ve damgalama mesajlarıyla dolu olduğunu görüyoruz.

dedikodunun ötesi, tam bir insanlığa iftira kitabı. bu tartışmasız bir gerçek.

"Anne babaya itaat edin" demesi ise, toplumda otorite sağlamak için. başka bir amacı yok.

İslam'ın insana saygıyla hiçbir alakası yoktur. islam, mefaati için tanrısını bile ayaklar altına almıştır.

En azından Allah'ına saygısı olan, islamı terketmelidir.

Müslümanları islamla özdeşleştirmemek, farklı bir konu. Dine inanan ama her zaman vicdanını dinleyen insanları, zaten müslüman olarak değil "insan" olarak görüp, değer vermek gerekir.

Dini de, araya hakaret karıştırmadan daha yapıcı şekilde eleştirmeliyiz ki, insanlar anlayabilsin..

İslamı savunanların bazen hakaretle karşılaşması, evet maalesef bu forumda düzelmesi gereken sorunlardan biri.

bu durum ateizmi de, din haline getirmek gibi birşey

Ancak bu, forumun genelini kapsamıyor. mesela 200 aktif yazan üye varsa, bu tarzda kişilerin sayısı 10u bulmaz. Ve o arkadaşlar da bence kendilerini yakında düzeltecektir. ben umutluyum.

buradaki gıybet ifk olayı sonrasında Aişe için yapılan muhabbetler olmasın.

ARdından da 4 şahit getirin ayeti gelecektir.

Yine gündemi kurtarma vaziyetleri.

Ayetleri hadislerle birlikte değerlendirin yoksa gaflete düşersiniz.

Sitelerde Paylaş

Muhammede hz. demen bir hata. Bu hatayı bir daha yapmamanı umarım. Tüm ateist ve dinsizlerin de buna dikkat etmelerini öneriyorum. Bu hatayı yapan sadece sen değilsin.

O zaman baştan böyle söylemen gerekir. karşındakini suçlamadan, "ulan"sız, güzelce, anlaşılır şekilde..

Ben insanları saygıyla uyarıyorsam, aynı saygıyı beklerim.

"Neden, peygambere adıyla hitap ediyorsun?" diye çıkışan, saygıyı şekilde zanneden bir müslümanla, sadece "hz" için tüm önemli içeriği etkisizleştiren bir ateist arasında, şekilcilik bakımından bir fark yoktur.

İnsanlık tarihi boyunca, tanrıdan haber getirmiş tek bir kişi yoktur. Benim bu gerçeğe aykırı bir iletim nerde görülmüş?

Hayır, böyle giderse dil alışkanlığı "inşallah" diyeni de, islama destek oluyor zannedersiniz siz. Bunlar doğru tavırlar değil.

Bu tarz kelimeler, ironi olarak da kullanılabilir. İçerikte ne yazdığı önemli.

Sitelerde Paylaş

buradaki gıybet ifk olayı sonrasında Aişe için yapılan muhabbetler olmasın.

ARdından da 4 şahit getirin ayeti gelecektir.

Yine gündemi kurtarma vaziyetleri.

Ayetleri hadislerle birlikte değerlendirin yoksa gaflete düşersiniz.

Evet, bildiğim kadarıyla öyle zaten.. Sonuçta dedikodudan madur olduğu için bu ayetleri yazıyor.

Mesela, kibire karşı olması da bunun gibi.. yazdığı ayetlerin beğenilmemesini, hata bulunmasını kibirle açıklıyor.

Yoksa mütevazi olduğu için değil. Mütevazi adam, başkasının inancına saygı duyar.

Sitelerde Paylaş

Hz burda değer verdiğin anlamina gelir katılıyorum

Cuma namazına giden biri olarak, bunu söylemeniz biraz garip değil mi?

Eleştirebilirsiniz tabiyki ama "katılıyorum" dediğiniz kişinin yazdıkları eleştiri sınırlarının dışındadır.

Bence, size yapılan kabalığı eleştirmiş biri olarak, sizin de bana yapılan kabalığı eleştirmeniz gerekirdi.

Hz, değer verdiğin anlamına gelmiyor. Dindeki kötülükleri agresif ve kötü kelimelerle anlatanların oluşturduğu bir refleks. Bu peygamber denen kişi zaten ölmüş sadece zihinlerde yaşıyor. işte o zihinlerin sahiplerinin anlaması için bazen yumuşatıcı kelimeler eklenebilir. ayrıca ironi olarak da kullanılabilir.

Celal Şengör de bazen Hz.Muhammed diyor. hatta "zeki adam" filan diyor. Bu onun dinle mucadelesini vasıfsız hale getirebilir mi?

Tersine onun saygılı üslubu, müslümanların da onu dinleyebilmesini ve birşeyler öğrenebilmesini sağlıyor.

Burdaki saygı ve nezaket bilmeyen ateistler, Celal Şengör'ün yarısı kadar, bilime, ateizmine, laikliğe ve özgür düşünceye katkı sağlamamıştır.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

mindsurfer ben yorumunu okumadım bahsettiğin kişinin sadece neden Hz muhammed diyorsunuz sorusunu gördüm evet Hz değer verdiğin anlamına gelir dedim . ben Hz Mevlana dersem ona demek ki değer yuklemisim demektir . Hayır üslubun çok iyi. ben kimsenin görüşlerine katılmadim sadece Hz hakkındaki düşüncem i söyledim. yoksa kimse kimsenin kalbini kiraya arkadaş bu kadar insanlık değerlerini kaybetmemeliyiz diyorum . valla kalp kıran insanları asagilayan küçük gören dislayan bir ateisttense kendi halinde yaşayan bir Müslüman i tercih ederim . ateizm sanki dinmis gibi davranıp hülooooo ateistiz mantığı çok yanlış . senin inanmama özgürlüğün varsa başkalarının da inanma özgürlüğü vardır . zaten insan haklarının gereğidir bu. ilkokulda bile öğretilen şey yani senin özgürlüğün benim özgürlük alanıma giren e kadardır. yani kısaca benim özgürlüğü mu engellemeye calismiyorsa kimse o da istediği kadar özgür olabilir bundan gocunmam cirkefce davranmam

Sitelerde Paylaş

"ulan"sız, güzelce,

"Ulan" ın sana söylenmediğini heralde anlaman gerekir. "Ne zaman hz. oldu bu herif" diye kime dediysem ulan da ona dedim. Sana niye diyeyim? Ama haklısın, bunu ben kime dediğimi biliyorsam da senin kendine söylediğimi zannetmen çok mümkün. Benim aklımı okuyamayacağın için haklısın. Ama sana söylemedim ve sana söyledim zannedileceğini düşünemediğim için özür dilerim.

Muhammede veya herhangi birine hazreti diyen her kim ise, hata yapmıştır. Hazreti diye bir şey yoktur. Bu tartışmaya bile açık bir konu değildir. Kimseye bir ateist hazreti mazreti demez. Böyle bir şey olmaz. Kabul edilemez. Bunu kesinlikle tartışmam. Bu konuda tolaeransım sıfırdır.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Ulan" açıklaması için teşekkür ederim.

"Hazreti" meselesi sorun değil. insanlara bu kadar zulmetmiş birine, hz. demeye heves değilim. böyle kutsallaştırmaları hiçbir zaman sevmedim.

Ancak konunun etkenlerinin iyi anlaşılması lazım. Malum; nedensellik ilkesi diye birşey var.

Bu adamla ilgili, sapık, sahtekar gibi ifadeler kullananlar var. Bunları yazarken hem forumun geleceğini, hem de okuyan müslümanı düşünmek lazım.

Bir örnek vereyim;

Benim yanımda birisinin, kuran'ın üstüne basıp çıkması beni rahatsız etmez. Ancak bunu örneğin yaşlı bir teyzenin karşısında "nasılolsa birşey yapamaz" diye yaparsa, işte o zaman engel olmak isterim. Bu kesinlikle kuranı yazan adama saygı ifadesi değildir. Bu karşındaki insanın duygularına saygıdır.

Etik olan yöntem, bunu kendine özel ortamlarda, mesela "sadece ateistler grubu" bölümünde konuşmaktır. böylece onları da üzmemiş olursunuz.

İnsanları düşündürerek aydınlatma imkanımız var. ve bu tarz sözlere ihtiyacımız yok.

Sitelerde Paylaş

valla kalp kıran insanları asagilayan küçük gören dislayan bir ateisttense kendi halinde yaşayan bir Müslüman i tercih ederim . ateizm sanki dinmis gibi davranıp hülooooo ateistiz mantığı çok yanlış . senin inanmama özgürlüğün varsa başkalarının da inanma özgürlüğü vardır . zaten insan haklarının gereğidir bu. ilkokulda bile öğretilen şey yani senin özgürlüğün benim özgürlük alanıma giren e kadardır. yani kısaca benim özgürlüğü mu engellemeye calismiyorsa kimse o da istediği kadar özgür olabilir bundan gocunmam cirkefce davranmam

Ben de böyle düşünüyorum. teşekkür ederim.

zaten bence "tanrı yok" diyen birisi, insana daha fazla değer vermelidir.

Sitelerde Paylaş

Yahu kendisine hz diyen/denen birine ister istemez sen de hz diyorsun.

ayni sey Ataturk icin de gecerli

Sir Isaac newton icin

king arthur

bunlar kaniksandi. Belleklere kazindi.

Gorunuse gore gecmisteki bazi sahislari yuceltmek gerekiyor. Ama benim onermem bu kisilerin siyasi veya dini kisiler olmamasi ki onlar genelde olumu ve bolunmeyi getiriyorlar; bilim adamlari olmasi. Yani bildigimiz seyleri bize ogretenleri... tum insanlik olarak bunu yapmamiz lazim yoksa maya tutmaz.

tarihinde ayyaşgezer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...