Jump to content

Agnostik = Doğan Görünümlü Şahin

Recommended Posts

Protagoras ve Sanjaya Belatthaputta gibi düşünürlerin ilk düşünce olarak sunduğu sonrasında Thomas Henry Huxley'in litaretüre kazandırdığı Agnostisizm (diğer adıyla bilinmezcilik) özetle tanrının varlığının veya yokluğunun kesin olarak bilinemeyeceğini savunur.

Tanrının yokluğunun ispatı bence en iyi bilim ve teknoloji ile yapılır. Bu alanda ilerlemeler kaydedildikçe (ayrıca düşünce, edebiyat, felsefe alanları da dahil) tanrının yokluğu her geçen gün daha kuvvetli delillerle ortaya konulmaktadır. Protagoras ve Sanjaya Belatthaputta M.Ö 5 yy'da yaşadıklarına göre içinde bulundukları döneme istinaden oldukça aykırı ve yenilikçi olduklarını düşünüyorum.

Nitekim belki bu devirde yaşasalar Ateist olurlardı, keza 1869 yılında etimolojik biçimde Agnostisizm'i dile getiren Thomas Henry Huxley içinde durum aynı olabilirdi.

Neyse hikaye kısmı geçelim, sonuç olarak Agnostisizm bir felsefi akım ve içinde bulunduğu döneme göre doğruluğu yanlışlığı tartışılır.

Olay şu;

Agnostisizm der ki Tanrı'nın varlığı yokluğu bilinmez, bende diyorum ki 89 bacaklı mavi gözlü karıncanın da varlığı yokluğu bilinmez. Bu sebeple 89 bacaklı mavi gözlü karıncanın varlığı ya da yokluğu benim hayat akışımı değiştirmez. Fakat Tanrı'nın varlığı ve ya yokluğu benim hayatımı doğrudan etkiler. Mesela eğer Tanrı olsaydı ben şu an yatsı namazı için abdest alıyor olurdum, ama şu an bira içiyorum.

Şimdi; Agnostiklerin yaşam biçimi Ateistler gibidir. Yani her hangi bir dini ritüelleri yoktur. Kalkıp namaz kılmazlar veya tanrıya dua etmezler. Agnostisizm zaten bir din değil felsefi akımdır. Dinsizliğin yahut Tanrı tanımazlığın karşılığı (toplumda kabul gören genel tabir) Ateizm'dir. Agnostisizm hiçbir şey değildir. Yani agnostikler ateistler gibi yaşayıp bir türlü tanrıyı reddemeyen kişilerdir, kısaca Doğan görünümlü Şahinlerdir.

Yani burda bir müslüman gibi bir deist gibi, bir ateist gibi kalkıp birşey tartışmaları bana çok anlamsız geliyor...

Herkese sevgiler

Sitelerde Paylaş

vay arkadaş lan taktınız mı takıyorsunuz ha :D sıkıldım laf dökmekten ne kadar çok konu açtınız agnostisizm ile ilgili

sırf ateist gibi yaşıyoruz diye öyle olmak zorunda değiliz arkadaşım senin dua dediğin tanrı dinlerde olur git açtığım konuyu falan oku agnostisizm dinlerdeki tanrı ile sınırlı değildir.

''doğan görünümlü şahin'' bakalım başka ne saçmalıklar gelicek sonra yörüngede dönen çaydanlık diyince biz öyle bir şey mi dedik diyorsunuz

Sitelerde Paylaş

Çocuklar ateisttir,agnostik veya deist değil..Çevresinden tanrı gibi bir kelimeyi işitmemiş bir çocuğa ''tanrı nedir?'' derseniz,size cevap veremez bu çocuk..Çevresinden tanrı gibi bir kelimeyi işitmemiş bir çocuğun ''tanrı nedir?'' sorumuza,''tanrı bilinemez'' deme ihtimali sıfırdır..

Aklınızı başınıza alın agnostikler..Size bile laf anlatamıyorsak burada,bir müslümana veya bir hristiyana hiçbir şey demeye gerek yok..!

Sitelerde Paylaş

Çocuklar ateisttir,agnostik veya deist değil..Çevresinden tanrı gibi bir kelimeyi işitmemiş bir çocuğa ''tanrı nedir?'' derseniz,size cevap veremez bu çocuk..Çevresinden tanrı gibi bir kelimeyi işitmemiş bir çocuğun ''tanrı nedir?'' sorumuza,''tanrı bilinemez'' deme ihtimali sıfırdır..

Aklınızı başınıza alın agnostikler..Size bile laf anlatamıyorsak burada,bir müslümana veya bir hristiyana hiçbir şey demeye gerek yok..!

Ateistten agnostik olan insanlar gayet fazla, üstelik çocuk da değiller...
Sitelerde Paylaş

Çocuklar ateisttir

Süper ya! Kesinlikle ateistler

Müslümanlar diyor ya her doğan çocuk ergenlik çağına kadar müslümandır diye, herkes fenerbahçeli doğar gibi geliyor söylem bana

tarihinde Cilehane tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben şunu çok iyi gözlemliyorum..

Bir insan eğer sonradan tanrı-allah-isa-muhammed demeye başladıysa,bilin ki o kişinin sorunları belirginleşmiştir..

Ateist olmuş bir kişi,agnostik olmuşsa;aynı şekilde bu kişinin de hayatında sorunlar belirginleşmeye başlamıştır..

İnanç bir kaçıştır..Hayattan,sorunlardan kaçış..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

örnek ben gayette iyi durumdayım

ateizm -> agnostisizm

işin kötü yanı ikiside kesincidir (teist-ateist) ama ( 1/sonsuz ) olasılık bile kesinliği bozar

artık bir şey yazmıyorum :D

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben şunu çok iyi gözlemliyorum..

Bir insan eğer sonradan tanrı-allah-isa-muhammed demeye başladıysa,bilin ki o kişinin sorunları belirginleşmiştir..

Ateist olmuş bir kişi,agnostik olmuşsa;aynı şekilde bu kişinin de hayatında sorunlar belirginleşmeye başlamıştır..

İnanç bir kaçıştır..Hayattan,sorunlardan kaçış..

başta şunu anlayın agnostisizm bir din sayılmaz bir düşünce yöntemidir felsefi düşüncedir

Sitelerde Paylaş

başta şunu anlayın agnostisizm bir din sayılmaz bir düşünce yöntemidir felsefi düşüncedir

Bende onu diyorum zaten, agnostisizm bir felsefi akım.

Teist, deist ateist vb gibi değil. Yani siz deizm ile ateizm arasında gidip gelen kişilersiniz. Bulunduğunuz durumu tanımlayan bir kelime yok. Sadece bir felsefi akım

Sitelerde Paylaş

Bende onu diyorum zaten, agnostisizm bir felsefi akım.

Teist, deist ateist vb gibi değil. Yani siz deizm ile ateizm arasında gidip gelen kişilersiniz. Bulunduğunuz durumu tanımlayan bir kelime yok. Sadece bir felsefi akım

pek gidip gelmem olduğum yerdeyim , bulunduğum konum agnostisizm gerisi doğru. ( birde tam deizm sayılmaz öyle kısıtlamayalım)

Sitelerde Paylaş

Ben ölümden sonra yaşama inanmıyorum, ateisten agnostik oldum, bende ne gözlemliyorsunuz?

Sümerlilerde ölümden sonra yaşama inanmamışlar..Onlar dindar ama..

Tanrı hakkında yazmanız lazım..Ona göre teşhis koyabiliriz :)

Anlayacak olan sensin babacığım..

Böyle düşünce olmaz..Bunun adı düşünmek değil,düşünememek..Düşünsen agnostik kalamazsın..Tabi kuru kuru düşünmeyle de olmaz..Biraz doğru kaynakları okumak lazım..

Sen bir dindarsın ve benim gözümde müslümanla aynı saftasın..Buyur;

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/60059-ateist-olmayanlar-masum-dedhildir/

Sitelerde Paylaş

Anlayacak olan sensin babacığım..

Böyle düşünce olmaz..Bunun adı düşünmek değil,düşünememek..Düşünsen agnostik kalamazsın..Tabi kuru kuru düşünmeyle de olmaz..Biraz doğru kaynakları okumak lazım..

Sen bir dindarsın ve benim gözümde müslümanla aynı saftasın..Buyur;

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/60059-ateist-olmayanlar-masum-dedhildir/

bak şimdi :D yine aynı kabak tadı verdi artık düşünürsen agnostik kalamassın nerden çıktı şimdi bu bir anda ben yazımda ne dedim bilmiyorsanız söylemeyin dedim

işid kafa kesiyor diye agnostiklerde suçludur yani uçmanın bu kadarı :D ben adama diyorum dünyadaki dinleri red ediyorum , dilimde tüy bitti hala diyor aynı şeyleri

Sitelerde Paylaş

2 çeşit insan vardır; iyi insan ve kötü insan. ötesi hikaye.

Kendisi gibi olmayana sevgiyle bakabilen bir müslüman bile, kendisi gibi düşünmeyeni küçük gören bir ateistden, çok daha ilerdedir.

Neye inanıp inanmadığın değil, ne kadar insan olduğun önemli.

Sitelerde Paylaş

Kendisi gibi olmayana sevgiyle bakabilen bir müslüman bile, kendisi gibi düşünmeyeni küçük gören bir ateistden, çok daha ilerdedir.

Kime göre iyi insan?

Mesela güneşe göre iyi insan onun kütlesine ve yanma enerjisine kütle katan insandır.

Aç bir sırtlana göre iyi insan, diğer insanı öldürüp leşini yemesi için ona bırakan insandır.

Sana göre iyi insan sevgiyle bakabilen insanmış :) ha ha ha

Birleşen parçacıklar hareketli bir kütle yapmışlar, bu kütleye insan demişler, bu kütlenin bazı yaptıklarına bir etiket, bazı yaptıklarına başka bir etiket yapıştırmışlar.

Şimdi bir çuval kumu gökyüzüne doğru savurduğunda, bu kumlardan 100 kukla oluşsa ve bu 100 kukladan 50 tanesi diğer 50 kuklanın kumdan oluşturduğu bütünlüğü yok edip onların dağılıp yere dökülmesini sağlasa, onlardan 5 dakika sonra kendileri de yere dökülüp tekrar hepsi kum olsa,

Burada iyi ve kötü dediğin şey ne?

Senin sanat eleştirmenliğin mi?

Sitelerde Paylaş

bak şimdi :D yine aynı kabak tadı verdi artık düşünürsen agnostik kalamassın nerden çıktı şimdi bu bir anda ben yazımda ne dedim bilmiyorsanız söylemeyin dedim

işid kafa kesiyor diye agnostiklerde suçludur yani uçmanın bu kadarı :D ben adama diyorum dünyadaki dinleri red ediyorum , dilimde tüy bitti hala diyor aynı şeyleri

:D

Bak şimdi..Diyanette binlerce insan çalışıyor değil mi?Buradaki hemen herkesten daha bilgili değil mi bu insanlar?Peki neden islam için çabalıyorlar?Çünkü anlamıyorlar..Bilmek ve anlamak farklı şeylerdir..Hem bilip,hem de anlarsan varacağın yer ateizmdir babacığım..Ateist diye,birşeyleri bilmiş,birşeylerin farkına varmış ve bu farkındalığından bir anlam çıkarmış kişiye denir..Öyle her insanın varacağı bir yer değil burası..

Kimseyi küçük görmüyorum..Asla böyle birşey yapmam ama burada insanlara,sevimli bir köpek yavrusu gibi görünmeye de çalışmam..Ne biliyorsak,neden anlıyorsak yazıyoruz sadece..Yazdıklarımıza itiraz edenlerden de şimdiye kadar dişe dokunur birşey okumadım..Bana birisi islamın süper bir din olduğunu anlatır ve beni ikna ederse tabi ki müslüman olurum..Bana birisi agnostisizmin mantıklı/rasyonel bir seçim olduğunu anlatır ve beni de ikna ederse tabi ki agnostik olurum..Dediğim gibi anlatan/anlatacak bir babayiğit çıkmadı henüz..O yüzden ateist kalmaya devam :)

Sitelerde Paylaş

Kime göre iyi insan?

Mesela güneşe göre iyi insan onun kütlesine ve yanma enerjisine kütle katan insandır.

Aç bir sırtlana göre iyi insan, diğer insanı öldürüp leşini yemesi için ona bırakan insandır.

Gerçek ve insan zekası tarafından reddedilemeyen olumlu sonuçlarına göre iyi insan...

Nedir bu sonuçlar? Elbette insanların mutluluğudur.

İnsanları mutluluğa götüren davanışlara iyilik denir (buna mümkün olduğunca hayvanlar da dahil edilmeli)

bu sonuca götüren davranışları tercih etmek, ve zarar verecek davranışlardan kaçınmak iyi insanı tanımlar. bence bu göreceli bir durum değil.

Hangi davranışlar insanı mutlu eder? saymamıza gerek yok sanırım.

Ancak bu konuda insanda bulunan tetikleyici unsur, insana sevgiyle bakabilmektir.

Sevgi ve özgürlük.. aslında her insanda bulunması gereken 2 büyük kutsal değer.

Özgürlüğün önce zihinde başlaması gerekiyor. nefretten uzaklaşmış, ve geleneklerden arınmış bir zihin, iyi ve doğru kararlar vermek için uygun hale gelmiş demektir.

İyi insan olmak, göreceli diyen varsa tanımını rica edelim? tanımı yoksa "iyi olmaya da gerek yok" denilmiş olunur.

Buna gerek duymayan, insana ve dolayısıyla kendisine de yeterince değer vermiyor demektir.

Bunun da insanın, kendisini ve duygularını evrenin bir parçası sayıp, benliğini unutma noktasına getirme riski var.

Bence bu tasavvufa alternatif bir durum olabilir. doğru bir yaklaşım olmaz.

Sitelerde Paylaş

İyi insan olmak, göreceli diyen varsa tanımını rica edelim?

Ben görecelidir diyorum. İnsan bencil bir varlıktır. Asli amacı hayatta kalmak ve daha rahat yaşamaktır. Bunun içinde elinden gelen her şeyi yapar.

Tüm insanlar elinden gelen her şeyi yapınca ise kaos çıkar.

Kaos çıkmaması için insanlar bir araya gelip toplumu ve toplumsal kanunları oluşturur.

İnsanlar bazen bu kaostan uzak durmak için bazen diğer daha güçlü insanlarla rekabet edemedikleri için bu kurallara uyarlar.

Örneğin kimse kırmızı ışıkta durmak istemez, ama sonucunu göze alamadığı için o ışıkta durur.

Yani iyi insan olduğu için değil, daha uzun ve sorunsuz yaşamak için o kurala uyar.

Eğer gerçek iyi insan diye bir kavram olsaydı o insan ömrü boyunca hiç hata yapmazdı. Ancak baktığımızda iyi insan tabir edilen kişilerin dahi kurallara aykırı hareket ettiği durumlar oluyor. Neden? Çünkü kurallara mecburen uyuyor ve kendi çıkarı tehlikeye girdiği anda kuralı bozuyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...