Jump to content

allah bilmediklerimizden bizi sorumlu tutarmi?

Recommended Posts

Müslümanlara bir kaç soru

allah bilmediklerinizden sizi sorumlu tutarmi?

Tutarsa; bilmeyerek yaptıklarınizdan ceza alacakmisiniz? Cehenneme gidecekmisiniz?

Tutmayacaksa neden bildiklerinizi başkalarına ogretip sorumluluk yükleme çabasındasiniz .insanlar bırakın cennete gitsin .

allah neden herkese adını duyurmak istiyor ?

Konu ile ilgili ayet ve hadisleri biliyorum . ayrıca kafanızdaki cevapları merak ettim.

Sitelerde Paylaş

benim düşündüğüm kadarıyla yaptığımız her şeyin mutlaka karşılığını görüyoruz göreceğiz...

İster bilerek yapalım ister bilmeyerek...

Bilmeden şeker yesek kan şekerimiz yükselMez mi...

bilmeden bişiler yapınca da kanında allahın yahut şeytanın mı yükselio

Sitelerde Paylaş

Biz bilmiyoruz zaten. elçiyi de, kitabı da araplara göndermişler. Kuran'da bile böyle yazıyor.

Elçi de, vasiyetiyle temsilcilerini bize yollatmış.

yalnız bu temsilciler, söz ve kitapla değil, kılıç, zorbalık, tecavüz ve talan ile gelmişler.

Hadisler ve Kuran ayetleriyle buna yetki verildiğini biliyoruz.

O yüzden bizim bildiğimiz, bahsi geçen apaçık hakikatin, kan vahşet ve tecavüz olduğudur.

"Bu gaddarlığın doğruluk olduğunu kabul etmeyen kafirdir, Allah onlara işkence yapacak" diyen zaten aklını kaybetmiş demektir.

Allah'ın olduğunu varsaysak bile, bu ülkede doğmuş bir insanın islamdan zerre kadar sorumluluğu olamaz.

Allah'a inanan insanların, halkı dinin kötülüklerinden korumaya çalışarak, onun rızasını kazanmaya çalışması, daha yerinde olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Biz bilmiyoruz zaten. elçiyi de, kitabı da araplara göndermişler. Kuran'da bile böyle yazıyor.

Elçi de, vasiyetiyle temsilcilerini bize yollatmış.

yalnız bu temsilciler, söz ve kitapla değil, kılıç, zorbalık, tecavüz ve talan ile gelmişler.

Hadisler ve Kuran ayetleriyle buna yetki verildiğini biliyoruz.

O yüzden bizim bildiğimiz, bahsi geçen apaçık hakikatin, kan vahşet ve tecavüz olduğudur.

"Bu gaddarlığın doğruluk olduğunu kabul etmeyen kafirdir, Allah onlara işkence yapacak" diyen zaten aklını kaybetmiş demektir.

Allah'ın olduğunu varsaysak bile, bu ülkede doğmuş bir insanın islamdan zerre kadar sorumluluğu olamaz.

Allah'a inanan insanların, halkı dinin kötülüklerinden korumaya çalışarak, onun rızasını kazanmaya çalışması, daha yerinde olacaktır.

Böyle diyerek bir yere kaytaramazsınız. Ne de olda, bilişim çağında yaşıyoruz. Bilmiyorum, görmedim, duymadım demek, eksiden di.

Bütün bilgilere anında erişiyoruz, bence işiniz zor. :)

Sitelerde Paylaş

anlahın varlığının en büyük kanıtı benim ateist oluşumdur. allaha şukur ateisttim allah olmasaydı ben nasıl ateist olurdum.
herşeye gücü yeten allah beni allaha şükür arteist yaptı tüm dindar kardeşleriminde allahın izniyle ateist olmalarını yüce ulu çok büyükl allahtan diliyorum. :)

Sitelerde Paylaş

Ateist arkadaşlarin cevap verdiği kadar bur müslüman çıkıp cevap vermemiş

Sayın kireç örneğin amerikalilar ıslami arastirmaz.içeriğini önemsemez .yani çoğu olayı bilmeyerek yapar .bu durumda bilmediklerinden sorumlu tutulur ve cehenneme atılırlar.Eğer bilmedikleri için ceza almayacaklarsa müslümanlardan çok kuran ve allahi bilmedikleri için cennete müslüman olmayanlar girecek demektir .

Sitelerde Paylaş

Allah hiç bir yarattığı mahluku bilmediği bir şeyle yargılamaz. Çünkü bu onun adalet düzenine aykırıdır.

Örneğin burda bulunan ve yazan hiç birinizi cehennemle cezalandırmayacak kadar adil olduğu kadar adildir. Hem hristiyana hem tutankamon kabilesinde ki her hangi bir bireye hemde dünyanın her hangi bir köşesinde ki bir canlıya haberdar olmadığı bir şeyden yargılamaz ve sorgulamaz.

Siz Allah'ı yazılı sınav yapan bir öğretmenle eş değer tutmanız onun sadece bir sınavcı olduğu anlamına gelmez.

O kime nerden ve nasıl soracağını bildiği için herkesi özgür bırakmıştır.

Ne zaman ki O nu kabul edip seni neden var ettiğini anladığın zaman sana sorulması gerekenleri sormaya başlayacağını anlayacaksın.

Şu anda O'ndan habersiz olduğun için tutankamon kabilesinde yaşayan biriyle sen O nun adalet terazisinde eş kefedesiniz. İkinizde bilmediklerinizden sorulmayacaksınız.

Sitelerde Paylaş

Allah hiç bir yarattığı mahluku bilmediği bir şeyle yargılamaz. Çünkü bu onun adalet düzenine aykırıdır.

Örneğin burda bulunan ve yazan hiç birinizi cehennemle cezalandırmayacak kadar adil olduğu kadar adildir.

Burada yazanların büyük çoğunluğunu bilmeyenler değil, bilip de yüz çevirenler oluşturuyor...

Bu durumda, ceza daha şiddetli olacak gibi görünüyor sanki... :)

Sitelerde Paylaş

Burada yazanların büyük çoğunluğunu bilmeyenler değil, bilip de yüz çevirenler oluşturuyor...

Bu durumda, ceza daha şiddetli olacak gibi görünüyor sanki... :)

hayır yanlışın var bilmeyenler oluşturuyor.

bilip te yüz çevirenler dediğin sadece bilmek istedikleri yönden bakıp bildiğini zannedip sadece kendi bildiklerini zannettikleri yanlışlardan yüz çeviriyorlar

Oysa ki bakmasını bilene bilmek istedikleri her şey o denli aşikardır ki işte o zaman bilmiş olacaklar ve işte o zaman gerçekten yüz çevirdiklerinde

hak etmiş olacaklar bilipte reddetmenin karşılığı olan cezayı :)

Sitelerde Paylaş

madem islamdan haberi olmayınca insanlar sorumlu tutulmayacaktı....onlar için bir sınav olmayacaktı anlamına gelir bu....

o zaman ne demeye MEKKE dışına çıkardınız bu dini ve millete tebliğ edip durdunuz ?

bıraksaydınız da millet kendi haline yaşayıp gitseydi ?

Sitelerde Paylaş

bilip te yüz çevirenler dediğin sadece bilmek istedikleri yönden bakıp bildiğini zannedip sadece kendi bildiklerini zannettikleri yanlışlardan yüz çeviriyorlar

Oysa ki bakmasını bilene bilmek istedikleri her şey o denli aşikardır ki işte o zaman bilmiş olacaklar ve işte o zaman gerçekten yüz çevirdiklerinde

Bir insanın sırf Muhammed adlı bir arap bedevisine inanmadığı için sonsuza kadar yakılacağına nasıl inanabiliyorsun? Hiç mi akıl, mantık, vicdan ve adalet duygusu yok sende?

Sitelerde Paylaş

farz edelim dininizi bilmiyoruz. Bilirsek sınava tabi olacağız. Cehenneme gidebiliriz. bilmez isek yaptıklarimizdan kitabınıza uymuyoruz diye sorumlu olmayacak ve cennete gideceğiz . Neden bilmek istiyeyim ?

Yani bilirsem cennete gitmek için sınava girmem gerekir geçemezsem cehenneme gidebilirim.

Bilmezsem yaptıklarimdan sorumlu değilim cennete gideceğim .

O halde neden ıslami bilmek istiyeyim

Sitelerde Paylaş

Konuya açıklık getireyim de boş muhabbetler uzamasın.İtikad mesheplerine göre 2 farklı şekilde açıklanır bu durum.Ve bu durum şuanda (Afrika,Antartika ve kutuplarda ki bazı bölgeler hariç.)dünyamız da geçerli değildir.Üstte ışıkhepvar diye bir arkadaş bir şeyler yazmış kesinlikle durum bu değildir.Gerçi bunun sizde farkındasınızdır."Allah varsa sıçtık".Durum malesef sizin için böyledir.Neyse tebliğ olayına geleyim.

Eşarilik : Tebliğ gitmeyen kişi hiç birşeyden sorumlu değildir.

Maturidilik : Tebliğ gitmese bile aklı ile en azından bir Tanrı olması gerektiğini bulabilmeli.

Şimdi sizin sorulara gelirsek Eşarilikte ki gibi düşünelim mesela evet tebliğ ulaşmazsa sorumlu olmayacaksın.Ancak bu tebliğ bana ulaştıysa ve bana bu mesajı bilene bilmeyene anlat deniyorsa benim bunu yaymam gerekir.Yani yok sizi düşünüp ulaştırmazsam belki siz mesul olmayacaksınız ama bu sefer ben bu işin altından kalkamam anladın ? Bu yüzden ulaştırmalıyız mesajımızı.

Dipnot:Bu şekilde ki kişilerin kolay yoldan cennete girmesi haksızlık olmaz mı ? Türünden suale ise Bediüzzaman "Cennette değil,dünya hayatı gibi bir yerde ahiretlerini geçirecekler" demiştir.

Maturidiliğe göre düşünürsek zaten mesulsun oturup 2 gün kafa patlatsan bulursun bir şeyler.Ama maturidiler Tanrıyı bulanın Cennete gideceğini söylüyor.(Tabi cennette de katmanlar var,peygamber komşuluğuna kadar gidiyor.Tahminimce bir Müslümanın seviyesinde olamaz.)

Anlaşılmışımdır umarım..

Sitelerde Paylaş

Konuya açıklık getireyim de boş muhabbetler uzamasın.İtikad mesheplerine göre 2 farklı şekilde açıklanır bu durum.Ve bu durum şuanda (Afrika,Antartika ve kutuplarda ki bazı bölgeler hariç.)dünyamız da geçerli değildir.Üstte ışıkhepvar diye bir arkadaş bir şeyler yazmış kesinlikle durum bu değildir.Gerçi bunun sizde farkındasınızdır."Allah varsa sıçtık".Durum malesef sizin için böyledir.Neyse tebliğ olayına geleyim.

Eşarilik : Tebliğ gitmeyen kişi hiç birşeyden sorumlu değildir.

Maturidilik : Tebliğ gitmese bile aklı ile en azından bir Tanrı olması gerektiğini bulabilmeli.

Şimdi sizin sorulara gelirsek Eşarilikte ki gibi düşünelim mesela evet tebliğ ulaşmazsa sorumlu olmayacaksın.Ancak bu tebliğ bana ulaştıysa ve bana bu mesajı bilene bilmeyene anlat deniyorsa benim bunu yaymam gerekir.Yani yok sizi düşünüp ulaştırmazsam belki siz mesul olmayacaksınız ama bu sefer ben bu işin altından kalkamam anladın ? Bu yüzden ulaştırmalıyız mesajımızı.

Dipnot:Bu şekilde ki kişilerin kolay yoldan cennete girmesi haksızlık olmaz mı ? Türünden suale ise Bediüzzaman "Cennette değil,dünya hayatı gibi bir yerde ahiretlerini geçirecekler" demiştir.

Maturidiliğe göre düşünürsek zaten mesulsun oturup 2 gün kafa patlatsan bulursun bir şeyler.Ama maturidiler Tanrıyı bulanın Cennete gideceğini söylüyor.(Tabi cennette de katmanlar var,peygamber komşuluğuna kadar gidiyor.Tahminimce bir Müslümanın seviyesinde olamaz.)

Anlaşılmışımdır umarım..

kısaca olmayan, korkudan inandığız tanrı için ben g.tm kurtarım ne olur ne olmaz sorunsalı :D

Tebliğe inanmayanlari öldürürüm .ölürsem cennete giderim öldürürsem cihad etmiş olurum diyorsunuz

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...