Jump to content

Evrim, amaç, yön ve tasarım

Recommended Posts

O

O hayvanlara örnek verebilir misin?

Kapalı sistem argümandan devam edersek, insanı da kapalı olmayan bir sistem olarak düşünürsek dışarıdan enerji aldığından entropisinin artmaması gerekirdi veya gözünün görme işlevi veya kulağının duyma işlevi zamanla azalmamalıydı şeklinde düşünmemiz doğru olmaz mı?

Neden belli bir yaşa kadar düzen hakimken sonra düzensizlik hakim oluyor?

Mağara balıklarından başlayabiliriz mesela. Gözde dahil pek çok hayvanda ki körelmiş organlar için şuraya bakabilirsin http://www.evrimagaci.org/makale/271Evrimde ileri geri bir yön tayin edemezsin.

Vücudumuzun giderek işlevlerini yitirmesi yenilenme hızının azalması ile ilgilidir. Bunun nedeni insanın doğa da aslında ortalama 30 yıllık bir yaşam süresinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Gelişen tarım, sanayi ve bilim sayesinde besin bulmanın, barınmanın kolaylaşması tıpta ki ilerlemeler vs. ile insanın yaşam süresi uzamıştır. Evrimsel süreçte yaşlılık için faydalı şeyler kazanamadık.

Fizik yasalarını dimdirek biyolojiye uygulamak hatalı olur. Biyoloji daha karmaşıktır

Sitelerde Paylaş
  • İleti 141
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mağara balıklarından başlayabiliriz mesela. Gözde dahil pek çok hayvanda ki körelmiş organlar için şuraya bakabilirsin http://www.evrimagaci.org/makale/271Evrimde ileri geri bir yön tayin edemezsin.

Teşekkür ederim. Link oldukça faydalı oldu. Fikirlerini paylaşan herkese de teşekkür ederim. Evrimi kabul etmeyen tek hücreli olsun :)

Sitelerde Paylaş

Evrimin bir amacı var mıdır? Evrimin bir yönü var mıdır?

Sorulardan çok bizi bu soruları sormaya iten nedir, sorusu asıl sorulara dair bir yorum getirebilir.

Neden bu soruları soruyoruz?

Çünkü gerçekten evrimin bir yönü ve amacı varmış gibi duruyor.

Varmış gibi mi duruyor yoksa gerçekten bir amaç ya da yön var mı?

Cevaplar, ne olursa olsun subjektiftir.

Farkında olmadan veya olarak, felsefenin en temel sorusu soruluyor; neden hiç bir şey yerine bir şey var?

Olan her şeyin bir amacı yoksa evrimin de bir amacı yok, var ise evrimin de bir amacı var.

Çok dağıtmadan konu özeline girelim; bu tartışmalar yapılmış yapılıyor.

Teleolojik, yani bir amaca yönelik evrim fikrini savunanların yanında telenomik(amaç varmış gibi) evrim fikrini savunanlarda mevcut.

Peki neden böyle bir soru soruluyor?

Sebepler çok ancak basitçe şöyle bir açıklama getirebilir;

Genel kanıya göre yaşam, tek hücreden çok hücreye doğru evrildi.

Çok hücreli bir yapı, tek hücreli bir yapıya göre daha karmaşık ve komplikedir.

Bu durumda evrimin yönü, basitten karmaşığa doğrudur diyebiliriz.

Gelecekte bir felaket ile tüm çok hücreliler yok olup sadece tek hücreliler kalabilir mi?

Evet bu mümkün ama bu tek hücrelilerin tekrar çok hücreliye evrilmeyeceğini kim söyleyebilir?

Kimse. Çünkü bu bir kere olmuş ve hatta oluyor da.

Olmamış bir olayın olma ihtimalinden yola çıkılarak evrimin yönü yoktur demek yerine olmuş ve olmakta olan bir olaydan yola çıkarak evrimin bir yönü vardır demek daha mantıklı.

Amaca konunun gidişatına göre girmeye çalışacağım.

Sitelerde Paylaş

Tamamen şans olduğuna nasıl karar verdik?

Bu kararı verebilmek için milyonlarca yıl boyunca meydana gelen mutasyonları, doğal seçilime uğramadan hepsini birlikte inceleyip rastgelelik var mı yoksa bir takım özellikler daha çok mu öne çıkıyor şeklinde bir inceleme yapmamız gerekiyor.

Bunu yapmadığımıza göre, büyük resim halkında bilgimiz olmadan, bunun böyle olduğunu kabul ediyoruz, değil mi?

Gözümüzü başka bir canlının gözüyle karşılaştırıp daha ileride/geride demen aynen boyumuzun zürafaya göre kısa olmasının evrimimizin geride olması demen gibi olur.

Oysa gözün evrilmesini kendi süreci içinde karşılaştırsan ileriye doğru evrildiğini görürdün.

Evrimin şansla ilgili olduğuna dair bir örnek..Yaklaşık 150-200 milyon spermden sadece 1 tanesinin hayata tutunması şans haricinde nasıl açıklanabilir?

Bir canlıda göz oluşmuş ama zamanla bu göz körelmiş..Demek ki ileriye doğru giden bir şey yok..

Sitelerde Paylaş

Evrim konusunda bilgilerim başlangıç seviyesinde. Aklıma takılan birkaç soru var...

"Evrimin bir amacı var mıdır?" başlıklı konuda şöyle bir açıklama var.

>>Bu komplekslik, her adımın, bir önceki adımın bittiği noktadan başlaması sebebiyledir. Bu sayede çok basit kurallar bile sayısız defa üst üste uygulanmak ve her seferinde bir önceki durumda ortaya çıkan sonuç üzerine uygulanmak suretiyle çok kompleks yapılar ortaya çıkarabilmektedir.

Evrim gerçekten kör bir işleyiş ise yani uyduğu belli bir düzen, bir amaç yok ise neden tek yönlü işlemektedir? Neden kaldığı yerden sadece ileriye doğru devam etmektedir? Neden tersine evrim mümkün değildir?

Entropi Yasası'na göre düzensizlik artmalıyken, kompleksite azalmalıyken evrimde ise düzen, kompleksite artmaktadır.

Bana göre, bu zıtlığın varlığı bir tasarımı, bir simülasyonu (sanal gerçekliği) destekleyici yöndedir.

Düşünceleriniz nedir?

evrim rasgele ve düzensiz haraket etmez hayatta kalmak için oluşan değişimdir. Başarısız olan canlılar ölür başarılı olanlar yaşar

İşin garip yanı başarısız olan canlı başarısız olduğunu asla farkına varamaz çünkü ölünce bilinç yok olur

Hayatta kalmak için bir değişim olduğu için bir önceki bilginin üstünden devam eder. Evrim bilinçsiz ve tam olarak istemsiz oluşmaz..

Bilgi sayesinde oluşur diyebiliriz belki (insan oğlu çok uzun zamandır dünya üzerinde ama ilk oluştuğu tarihten 0 tarihine kadar olan gelişim 0 dan 2000 yılına kadar olan gelişimden tarif edilemez kadar azdır buda insan oğlunun evrimleştiği anlamına geliyor daha zeki olarak. Bunu sürekli üst üste konulan bilgi sayesinde olduğunu söyleyebiliriz.) bu sayede evrim ileri yönde gider , çünkü bilgi geriletmiyor (deneyim demek daha doğru olur belki , bir böcek için bilgi biraz abartı kaçabilir anla sen )

bir simülasyonun içinde olma olasılığımız benim için tanrının var olmasıyla aynı derecede mümkün , Kim bilir belki rüyadayızdır. Senin rüyanda bizide yansımayızdır :D ( çok mu inception a kaydım :lol: )

İşin garip yanı evren şu an şu salise itibariyle pat diye oluşmuş olabilir geçmiş zamanda hatırladığın her şey sadece yaşadığını sandığın ama yalnızca kafana konulmuş bilgiler olabilir. Aslında 1 sn öncesinin yaşandığına dair hiç bir kanıt yok. Bildiğimizi sandığımız her şey yalnızca beynimizdeki nöron ağındaki elektrik sinyalleri ve yapay olarak yapılabilir.

İnsan bu olasılıkları düşününce Din baya saçma kalıyor aslında ama kime anlatıyoruz :lol:

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O

O hayvanlara örnek verebilir misin?

Kapalı sistem argümandan devam edersek, insanı da kapalı olmayan bir sistem olarak düşünürsek dışarıdan enerji aldığından entropisinin artmaması gerekirdi veya gözünün görme işlevi veya kulağının duyma işlevi zamanla azalmamalıydı şeklinde düşünmemiz doğru olmaz mı?

Neden belli bir yaşa kadar düzen hakimken sonra düzensizlik hakim oluyor?

insan ve dünya dışardan enerji alır kapalı sistemler değillerdir. Dışardan gelen enerjiye göre dünya ve insan değişir gelişir .

örneğin dünyaya gelen fazla enerji isi artışı ve buna bağlı olarak ısıya dayanıklı abiyogenez ortaya çıkarır.

İnsanda dışardan gelen enerji yada yiyecek fazlası vücutta yaglanma hücrelerde endoplazmikredikulumlarda yağ depolama olarak görülür. ayrıca dışardan sürekli/yada stabil enerji alışı insanda hucrede büyüme ve bölünmeleri,buna binayen dna hasarları artışı ,hücrede atık madde birikimi ve telomerlerde kisalma olarak karşımıza çıkar ve hücreyi ölüme sürükler.

Dünya için ise stabil enerji akışı ;çıkan enerji oranı ve giren enerji oranına bagli olarak soğuma,Isınma gibi etkilerle karşı karşıya kalır. Madde fazlalığı dünyanın kütle kaybına mani değildir .

Sitelerde Paylaş

evrim rasgele ve düzensiz haraket etmez hayatta kalmak için oluşan değişimdir. Başarısız olan canlılar ölür başarılı olanlar yaşar

İşin garip yanı başarısız olan canlı başarısız olduğunu asla farkına varamaz çünkü ölünce bilinç yok olur

Hayatta kalmak için bir değişim olduğu için bir önceki bilginin üstünden devam eder. Evrim bilinçsiz ve tam olarak istemsiz oluşmaz..

Bilgi sayesinde oluşur diyebiliriz belki (insan oğlu çok uzun zamandır dünya üzerinde ama ilk oluştuğu tarihten 0 tarihine kadar olan gelişim 0 dan 2000 yılına kadar olan gelişimden tarif edilemez kadar azdır buda insan oğlunun evrimleştiği anlamına geliyor daha zeki olarak. Bunu sürekli üst üste konulan bilgi sayesinde olduğunu söyleyebiliriz.) bu sayede evrim ileri yönde gider , çünkü bilgi geriletmiyor (deneyim demek daha doğru olur belki , bir böcek için bilgi biraz abartı kaçabilir anla sen )

bir simülasyonun içinde olma olasılığımız benim için tanrının var olmasıyla aynı derecede mümkün , Kim bilir belki rüyadayızdır. Senin rüyanda bizide yansımayızdır :D ( çok mu inception a kaydım :lol: )

İşin garip yanı evren şu an şu salise itibariyle pat diye oluşmuş olabilir geçmiş zamanda hatırladığın her şey sadece yaşadığını sandığın ama yalnızca kafana konulmuş bilgiler olabilir. Aslında 1 sn öncesinin yaşandığına dair hiç bir kanıt yok. Bildiğimizi sandığımız her şey yalnızca beynimizdeki nöron ağındaki elektrik sinyalleri ve yapay olarak yapılabilir.

İnsan bu olasılıkları düşününce Din baya saçma kalıyor aslında ama kime anlatıyoruz :lol:

bu konumda size katılmıyorum. Evrim sadece değişimdir. Her şey nedenlere bağlı değişir .ortam şartlarının değişimi sadece o şartlara uyum sağlayabildiginiz sürece sizi hayatta bırakacaktir.

Rüya konusunda ise beynimiz ruyada olup olmadığımızı nedensellik ilkesine göre bilir, belirler . Nedensellik ilkesi dışında olaylar varsa ,beyin ruyada olduğunu anlar. insanlar rüyalarinda bilinç olarak uyanabilir .böyle bir olay yaşayabilirsiniz.

Evren su andan ibaret konusu ise tamamen hayaldir. Işık hızı gözlemden bağımsız şekilde ilerliyor bu konumda bizim var oluşumuz etkisiz .ayrıca uzak yıldızları su anki sn de oluşan big bang gibi bir sistemde görme imkanımız için dışardan sisteme bakmamız gerekir .çünkü uzay-zamani nekadar buktugumuzu gormek gerekir .Tıpkı ışık hızında ilerleyen bir trenin içindeki bizler için akan zaman ve dışındaki için akan zaman durumu .

Sitelerde Paylaş

Evrimin bir amacı var mıdır? Evrimin bir yönü var mıdır?

Sorulardan çok bizi bu soruları sormaya iten nedir, sorusu asıl sorulara dair bir yorum getirebilir.

Neden bu soruları soruyoruz?

Çünkü gerçekten evrimin bir yönü ve amacı varmış gibi duruyor.

Varmış gibi mi duruyor yoksa gerçekten bir amaç ya da yön var mı?

Cevaplar, ne olursa olsun subjektiftir.

Farkında olmadan veya olarak, felsefenin en temel sorusu soruluyor; neden hiç bir şey yerine bir şey var?

Olan her şeyin bir amacı yoksa evrimin de bir amacı yok, var ise evrimin de bir amacı var.

Çok dağıtmadan konu özeline girelim; bu tartışmalar yapılmış yapılıyor.

Teleolojik, yani bir amaca yönelik evrim fikrini savunanların yanında telenomik(amaç varmış gibi) evrim fikrini savunanlarda mevcut.

Peki neden böyle bir soru soruluyor?

Sebepler çok ancak basitçe şöyle bir açıklama getirebilir;

Genel kanıya göre yaşam, tek hücreden çok hücreye doğru evrildi.

Çok hücreli bir yapı, tek hücreli bir yapıya göre daha karmaşık ve komplikedir.

Bu durumda evrimin yönü, basitten karmaşığa doğrudur diyebiliriz.

Gelecekte bir felaket ile tüm çok hücreliler yok olup sadece tek hücreliler kalabilir mi?

Evet bu mümkün ama bu tek hücrelilerin tekrar çok hücreliye evrilmeyeceğini kim söyleyebilir?

Kimse. Çünkü bu bir kere olmuş ve hatta oluyor da.

Olmamış bir olayın olma ihtimalinden yola çıkılarak evrimin yönü yoktur demek yerine olmuş ve olmakta olan bir olaydan yola çıkarak evrimin bir yönü vardır demek daha mantıklı.

Amaca konunun gidişatına göre girmeye çalışacağım.

Evrimin bir yönü ve amacı olmadığı çok açıktır canlıların büyük bir oranında(belki hepsinde) evrimsel süreçte elenememiş dezavantajlar bulunur. Mesela bizde ki 20 lik dişler ve omurgamızda ki dengesizlik. Zürafaların beyninden ağzına giden sinirlerin tüm boynu aşağıdan alarak gitmesi, balinaların ayak kemikleri vs. Bir gelişigüzelliğin olduğu çok açıktır. Özellikle canlıların çok çok büyük bir kısmının neslinin tükendiğini düşünürsek.

Amaç var mı yok mu karar vermek için mukayese yöntemini kullanabilirsin. Doğal evrimi yapay evrimle kıyasla mesela.

Evrim basitten karmaşığa doğru bir yöne sahip değildir. Basit yapılılardan karmaşık yapılıların meydana gelmesi bunu göstermez.

Sitelerde Paylaş

Ne gösterir, bu da göstermezse?

evrimin nedeni vardır .amacı yoktur.

Aynı şekilde karmaşık yapılı organizmaya giden evrim geriye doğruda gitmiştir.

Örnek ; balinalar,dinozorlar. Dönemsel olarak permiyen dönemi toplu yok oluş sonrası,büyük soğuma/donma dönemi .jurasic donemi/ kratase dönemi (mezozoik son dönemi) . İkinci buz çağı ve sonrası yok oluslar

Sitelerde Paylaş

evrimin nedeni vardır .amacı yoktur.

Aynı şekilde karmaşık yapılı organizmaya giden evrim geriye doğruda gitmiştir.

Örnek ; balinalar,dinozorlar. Dönemsel olarak permiyen dönemi toplu yok oluş sonrası,büyük soğuma/donma dönemi .jurasic donemi/ kratase dönemi (mezozoik son dönemi) . İkinci buz çağı ve sonrası yok oluslar

Güzel kardeşim, detaylara da elbet sonra gireriz.

Fakat şimdi işin yorum kısmındayız.

Ben diyorum ki, canlılar basitten karmaşığa doğru evrilmiş.

Basitlik tanımımı hücre sayısı ile alakandırdım.

Canlılık tek hücreden çok hücrelilere doğru evrilmedi mi? Evrildi.

Öyle ise evrimin yönü basitten karmaşıklığa doğrudur.

Hayır değildir diyorsanız, basitlik ve karmaşıklık tanımlarınızı yapınız, sonra tezinizi ortaya koyunuz.

Benim tanımı baz alarak daha açık bir örnek bekliyorum; örneğin eşeyli ürer iken bölünerek üremeye evrilen bir canlı var mı?

Veya çok hücreli canlıların ortalama hücre sayısının azaldığına dair evrimleştiğini gösteren türler mevcut mu?

Sitelerde Paylaş

Güzel kardeşim, detaylara da elbet sonra gireriz.

Fakat şimdi işin yorum kısmındayız.

Ben diyorum ki, canlılar basitten karmaşığa doğru evrilmiş.

Basitlik tanımımı hücre sayısı ile alakandırdım.

Canlılık tek hücreden çok hücrelilere doğru evrilmedi mi? Evrildi.

Öyle ise evrimin yönü basitten karmaşıklığa doğrudur.

Hayır değildir diyorsanız, basitlik ve karmaşıklık tanımlarınızı yapınız, sonra tezinizi ortaya koyunuz.

Benim tanımı baz alarak daha açık bir örnek bekliyorum; örneğin eşeyli ürer iken bölünerek üremeye evrilen bir canlı var mı?

Veya çok hücreli canlıların ortalama hücre sayısının azaldığına dair evrimleştiğini gösteren türler mevcut mu?

eko sistemde baskın gen durumu mevcuttur. Bu gen ekolojik ortamın şartlarına göre konum alır. Örneğin ; kutup ayilari buna güzel bir örnektir .kutupta boz ayıların avlanma olasılığı kutup ayilarina olasilikla düşüktur .ancak boz ayida bulunan pigmentler beyaz olan kutup ayisina baskındir. Doğal koşullar gereği avlanma faktörü doğal secilim yoluyla kutuplarda boz ayı neslini ortadan kaldırmıştir.
Sitelerde Paylaş

Geriye doğru evrime başka örnek ise eklem bacaklilarin evrimidir. Karayı ilk istila eden canlılar olan eklem bacaklilarin boyları oksijenin yoğun olarak bulunduğu kambriyen dönemi abiyogenez patlaması olarak adlandırılır .boyları günümüz eklem bacaklilarina oranla 100-150 kat büyüktur

Sitelerde Paylaş

eko sistemde baskın gen durumu mevcuttur. Bu gen ekolojik ortamın şartlarına göre konum alır. Örneğin ; kutup ayilari buna güzel bir örnektir .kutupta boz ayıların avlanma olasılığı kutup ayilarina olasilikla düşüktur .ancak boz ayida bulunan pigmentler beyaz olan kutup ayisina baskındir. Doğal koşullar gereği avlanma faktörü doğal secilim yoluyla kutuplarda boz ayı neslini ortadan kaldırmıştir.

?

Ben şimdi söylediklerime karşılık bunların yazılmasına bir anlam veremedim..

Boz renkten beyaz renge evrilmesi, karmaşıklıktan basitliğe evrimin bir göstergesi mi?

İyi de kutup ayısının yağ oranı artmıştır, postunun kalınlığı, sıklığı artmıştır...

Hani renk pigmentlerinin azalması yanında artan başka şeyler de var..

Bu durumda bu örneği neden verdin?

Sitelerde Paylaş

Geriye doğru evrime başka örnek ise eklem bacaklilarin evrimidir. Karayı ilk istila eden canlılar olan eklem bacaklilarin boyları oksijenin yoğun olarak bulunduğu kambriyen dönemi abiyogenez patlaması olarak adlandırılır .boyları günümüz eklem bacaklilarina oranla 100-150 kat büyüktur

Tek hücreli ilkel canlıları baz alırsak, bu canlılardan çeşitlenmiş milyarca tür de bir hücreden milyonlarca kat daha büyüktür..

O halde, büyüklük küçüklük baz alınırsa, evrim ileri doğru ilerlemiştir neden diyemiyoruz?

Milyarca örnek arasında bir kaç istisna yüzünden mi?

Sitelerde Paylaş

Tek hücreli ilkel canlıları baz alırsak, bu canlılardan çeşitlenmiş milyarca tür de bir hücreden milyonlarca kat daha büyüktür..

O halde, büyüklük küçüklük baz alınırsa, evrim ileri doğru ilerlemiştir neden diyemiyoruz?

Milyarca örnek arasında bir kaç istisna yüzünden mi?

eklem bacaklilar nüfus yoğunluğu bakımından dünyanın sahibi konumundalar .yakın türlerden 500 kat daha fazla canlı barındırır
Sitelerde Paylaş

eklem bacaklilar nüfus yoğunluğu bakımından dünyanın sahibi konumundalar .yakın türlerden 500 kat daha fazla canlı barındırır

Bak şimdi güzel kardeşim, ilk baştada yazdım tekrar yazıyorum;

Basitlik ve karmaşıklık tanımın nedir?

Nufus çokluğu mu, büyüklük mü, renk mi..nedir?

Önce bunu bir yaz, sonra da altına işte bundan dolayı evrimin bir yönü yoktur, de..

Ne dediğini, ne demeye çalıştığını anlayamıyorum çünkü..

Sitelerde Paylaş

Bak şimdi güzel kardeşim, ilk baştada yazdım tekrar yazıyorum;

Basitlik ve karmaşıklık tanımın nedir?

Nufus çokluğu mu, büyüklük mü, renk mi..nedir?

Önce bunu bir yaz, sonra da altına işte bundan dolayı evrimin bir yönü yoktur, de..

Ne dediğini, ne demeye çalıştığını anlayamıyorum çünkü..

evrimin yönü yoktur evrim nedenlere göre ilerler sadece

Soylminiz çoğunlukla karmaşıklik yani karmaşık yapılı organizmada çeşitlilik ve büyüklüğü .

Bu konumda eklem bacaklilar tersine evrime örnektir.

nüfus yoğunluğu bakımından bakteriler dünyada en fazla bulunan canlılardir.

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...