Jump to content

Evrim, amaç, yön ve tasarım

Recommended Posts

• İleti 141
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Geriye doğru evrime başka örnek ise eklem bacaklilarin evrimidir. Karayı ilk istila eden canlılar olan eklem bacaklilarin boyları oksijenin yoğun olarak bulunduğu kambriyen dönemi abiyogenez patlaması olarak adlandırılır .boyları günümüz eklem bacaklilarina oranla 100-150 kat büyüktur

izninizle birkaç soru sormak istiyorum:

- 225 milyon yıllık helikopter böceği fosilinin ( maalesef sadece kanat kısmı mevcut ) günümüz helikopter böceği ile boyut dışında ( 35cm , böceğin yaklaşık martı kadar olduğu tahmin ediliyor ) birebir aynı mekanizmayı içermesi ne anlama gelmektedir ? 225 milyon yılda sadece değişen oksijen miktarına bağlı olarak boyutunun küçülmesi dışında genetik değişmenin gerçekleşmemesi evrimin işleyişi açısından bir sıkıntı değil midir ? özetlemek gerekirse bir torun döl insanlara kadar yönelmişken diğer torun döl niçin çok az değişikle kalmıştır ? ( üreme hızında avantaja da sahipken )

- Üremenin amacı nedir ? insan gibi canlılar ürememeyi tercih edebilirken ; böcekler özellikle örümcekler çiftleştikten sonra öldürülmek pahasına niçin üremeye çalışırlar ? yoksa böceklerde üremeyi karşı koyulmaz bir eylem yapan bir çeşit hormon mu bulunur ?

Sitelerde Paylaş

bir raptor mu sizce karmaşık yapılıdir yoksa tavuk vb. Kuşlarmi ?

Yada kılıç dışlı kaplanmi sizce daha karmaşık yapılıdir yoksa günümüz kaplanımi ?

Bunun ayırdına sadece subjektif yorumlar ile girebilirim..

Sonuç itibarı ile burada adı geçen canlılar tek hücreli canlı ya da canlılardan evrilmedi mi?

Bu canlılar birden bire aniden ortaya çıkmadılar değil mi?

Bu durumda, tanımım gereği tek hücre ya da hücreliler basit ise, çok hücreli canlılar karmaşıktır diyorum.

Böyle dediğim için de evrimin yönü basitten karmaşığa doğrudur diyorum..

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir raptor mu sizce karmaşık yapılıdir yoksa tavuk vb. Kuşlarmi ?

Yada kılıç dışlı kaplanmi sizce daha karmaşık yapılıdir yoksa günümüz kaplanımi ?

Kendi süreci içinde karşılaştırman gerekir. Başka türlerle değil.

Daha önce de yazdim, zürafanın boyu ile insan boyunu karşılaştırıp insan geriye doğru evrimlesmistir demek noktasına gelir.

1m yıl önceki insan ile günümüz insanini karşılaştırarak sonuca ulaşırsın.

tarihinde vitamin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

izninizle birkaç soru sormak istiyorum:

- 225 milyon yıllık helikopter böceği fosilinin ( maalesef sadece kanat kısmı mevcut ) günümüz helikopter böceği ile boyut dışında ( 35cm , böceğin yaklaşık martı kadar olduğu tahmin ediliyor ) birebir aynı mekanizmayı içermesi ne anlama gelmektedir ? 225 milyon yılda sadece değişen oksijen miktarına bağlı olarak boyutunun küçülmesi dışında genetik değişmenin gerçekleşmemesi evrimin işleyişi açısından bir sıkıntı değil midir ? özetlemek gerekirse bir torun döl insanlara kadar yönelmişken diğer torun döl niçin çok az değişikle kalmıştır ? ( üreme hızında avantaja da sahipken )

- Üremenin amacı nedir ? insan gibi canlılar ürememeyi tercih edebilirken ; böcekler özellikle örümcekler çiftleştikten sonra öldürülmek pahasına niçin üremeye çalışırlar ? yoksa böceklerde üremeyi karşı koyulmaz bir eylem yapan bir çeşit hormon mu bulunur ?

insanlar atalarindan cok farklı değildir. genetik olarak yusufcuk böceği kanat,yapı büyükluk vb. Gibi kısımlarda değişim göstermiştir. İnsanlar yani homo sapiens ile darwinus masilyus fosili de iskelet sistemi olarak birbirine yakındır.

Ayrıca bütün Memeliler organ yapı olarak birbirine benzer evrim avantajdir. Bazı canlılar için avantaj olan doğa şartları diğer canlılar için dez avantaj olabilir.

Ayrıca eklem bacaklilar için solunum,yiyecek ihtiyacı ne derece vücutlarını sekillendiriyorsa eosen dönemi sonrası toplayiciliktan tarıma geçen homosapiens te bunlardan etkilenmiştir. Örneğin tarıma geçildiğinde dış curukleri,boyumuzun kisalmasi etkenleri ile karşı karşıya kalmışızdir.

Yusufcuk konusuna geri donersrk üreme konusunda günümüz yysufcuklari ile kratese dönemi yysufcuklari ciflesemez .soy devamı sağlanamaz

Sitelerde Paylaş

Kendi süreci içinde karşılaştırman gerekir. Başka türlerle değil.

Daha önce de yazdim, zürafanın boyu ile insan boyunu karşılaştırıp insan geriye doğru evrimlesmistir demek noktasına gelir.

1m yıl önceki insan ile günümüz insanini karşılaştırarak sonuca ulaşırsın.

toplayiciliktan tarıma geçen homo sapiens geriye doğru vücut - kitle endeksi bakımından evrilmistir. tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunun ayırdına sadece subjektif yorumlar ile girebilirim..

Sonuç itibarı ile burada adı geçen canlılar tek hücreli canlı ya da canlılardan evrilmedi mi?

Bu canlılar birden bire aniden ortaya çıkmadılar değil mi?

Bu durumda, tanımım gereği tek hücre ya da hücreliler basit ise, çok hücreli canlılar karmaşıktır diyorum.

Böyle dediğim için de evrimin yönü basitten karmaşığa doğrudur diyorum..

sen evrimi karmaşık yapılı canlılar tek hucrelilere dönemez şeklinde .

ben ise doğa şartlarinin karmaşık yapılı organizmalari kitlesel yok oluş ile yok edeceği ve tekrar başa dönebilecekgi şeklinde bakıyorum.

karmaşık yapılı orgsnizmada hücreler ;dokulat, organlar , ve sistemler olarak birbirine bağımlıdir. bu canlılarda vücut evrim geçirir .küçülür yada buyur. Ortama uyum sağlanamazsa doğa yok eder .çünkü organizmada hücreler birbirine bağımlı hale gelmiştir. Doğa evrim ile yeni canlılar ortaya çıkarır .

Sitelerde Paylaş

sen evrimi karmaşık yapılı canlılar tek hucrelilere dönemez şeklinde .

ben ise doğa şartlarinin karmaşık yapılı organizmalari kitlesel yok oluş ile yok edeceği ve tekrar başa dönebilecekgi şeklinde bakıyorum.

karmaşık yapılı orgsnizmada hücreler ;dokulat, organlar , ve sistemler olarak birbirine bağımlıdir. bu canlılarda vücut evrim geçirir .küçülür yada buyur. Ortama uyum sağlanamazsa doğa yok eder .çünkü organizmada hücreler birbirine bağımlı hale gelmiştir. Doğa evrim ile yeni canlılar ortaya çıkarır .

Sen başka bir şey söylüyorsun...

Olmamış ama olabileceği ihtimaliyatı üzerinden evrimin tersine de işleyebileceği, karmaşıklıktan basitliğe ilerleyebileceği savını söylüyorsun..

Ben ise, olmuş ve olan fenomenler üzerinden evrimin yönünü tayin ediyorum..

Daha da açayım, bu konularda verilen klasik bir örnek vardır;

Örneğin, dünyaya dev bir meteor düşerek tüm canlılığı veya sadece tek hücreliler kalmak üzere canlılığı yok edebilir..

Bu da evrimdir..Ama bu kozmik bir evrimdir biyolojik evrim değil..

Hayatta kalan bu basit canlıların karmaşık canlılara doğru evrimleşmeyeceğini garanti edemezsin..

Veya bunu söylemek için şahsi temenniden başka bir dayanağın yok..

Oysa benim var, şu an ki çeşitlilik aynen böyle olmuştur, basittten karmaşığa doğru..

Sitelerde Paylaş

Sen başka bir şey söylüyorsun...

Olmamış ama olabileceği ihtimaliyatı üzerinden evrimin tersine de işleyebileceği, karmaşıklıktan basitliğe ilerleyebileceği savını söylüyorsun..

Ben ise, olmuş ve olan fenomenler üzerinden evrimin yönünü tayin ediyorum..

Daha da açayım, bu konularda verilen klasik bir örnek vardır;

Örneğin, dünyaya dev bir meteor düşerek tüm canlılığı veya sadece tek hücreliler kalmak üzere canlılığı yok edebilir..

Bu da evrimdir..Ama bu kozmik bir evrimdir biyolojik evrim değil..

Hayatta kalan bu basit canlıların karmaşık canlılara doğru evrimleşmeyeceğini garanti edemezsin..

Ve ya bunu söylemek için şahsi temenniden başka bir dayanağın yok..

Oysa benim var, şu an ki çeşitlilik aynen böyle olmuştur, basittten karmaşığa doğru..

permiyen toplu yok oluşu ,dinazorlarin yok oluşu,büyük buzul çağı ve dünyanın komple buzlarla kaplanmasi .vb.

dünya 5 kez toplu yok olusa girmiştir.ben olmuş olaylardan bahsettim

Sitelerde Paylaş

permiyen toplu yok oluşu ,dinazorlarin yok oluşu,büyük buzul çağı ve dünyanın komple buzlarla kaplanmasi .vb.

dünya 5 kez toplu yok olusa girmiştir.ben olmuş olaylardan bahsettim

Bu bahsettiğin olaylar senin aksine benim tezimi destekliyor..

Toplu yok oluşlardan sonra ilk ortaya çıkan karmaşık canlılar mı olmuş?

Toplu yok oluş tersine evrim midir ki bunu örnek olarak veriyorsun?

Sitelerde Paylaş

insanlar atalarindan cok farklı değildir. genetik olarak yusufcuk böceği kanat,yapı büyükluk vb. Gibi kısımlarda değişim göstermiştir. İnsanlar yani homo sapiens ile darwinus masilyus fosili de iskelet sistemi olarak birbirine yakındır.

Ayrıca bütün Memeliler organ yapı olarak birbirine benzer evrim avantajdir. Bazı canlılar için avantaj olan doğa şartları diğer canlılar için dez avantaj olabilir.

Ayrıca eklem bacaklilar için solunum,yiyecek ihtiyacı ne derece vücutlarını sekillendiriyorsa eosen dönemi sonrası toplayiciliktan tarıma geçen homosapiens te bunlardan etkilenmiştir. Örneğin tarıma geçildiğinde dış curukleri,boyumuzun kisalmasi etkenleri ile karşı karşıya kalmışızdir.

Yusufcuk konusuna geri donersrk üreme konusunda günümüz yysufcuklari ile kratese dönemi yysufcuklari ciflesemez .soy devamı sağlanamaz

Darwinius masillae 46 milyon yıl önce yaşamış

47-million-year-old-primate-darwinius-ma

225 milyon yıllık yusufçuk fosili ile günümüz yusufçuğunun kanat boyu kıyası

giant%20ancient%20insect%20wing.jpg

ve onun da atası 300 milyon yıllık

220px-Meganeuradae.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Meganeura

http://en.wikipedia.org/wiki/Darwinius

26 milyon yıllık insan evrimi 300 milyon yıllık yusufçuk böceğine göre daha fazla değişime yol açmış gibi görünüyor. bu niçin böyle ?

bir de çiftleşemediklerini anlamak için ne gibi testler uygulanıyor ?

üremenin amacıyla ilgili soruma da birşeyler yazarsanız sevinirim , teşekkürler

Sitelerde Paylaş

Bu bahsettiğin olaylar senin aksine benim tezimi destekliyor..

Toplu yok oluşlardan sonra ilk ortaya çıkan karmaşık canlılar mı olmuş?

Toplu yok oluş tersine evrim midir ki bunu örnek olarak veriyorsun?

tersine evrimin nedenleri nelerdir?

Yiyecek azlığı,sıcaklık artışı yada azaligi ,ortam şartlarınin değişimi vs. Yani çevresel etkenler/nedenler .

toplu yok olusun sebebi nedir ?

Sıcaklık artışı,ortam şartlarınin değişimi ,sonrasinda oluşan yiyecek kıtlığı vs. Yani çevresel etkenler

Sitelerde Paylaş

tersine evrimin nedenleri nelerdir?

Yiyecek azlığı,sıcaklık artışı yada azaligi ,ortam şartlarınin değişimi vs. Yani çevresel etkenler/nedenler .

toplu yok olusun sebebi nedir ?

Sıcaklık artışı,ortam şartlarınin değişimi ,sonrasinda oluşan yiyecek kıtlığı vs. Yani çevresel etkenler

:) E her ikisinin sebepleri de aynı..

Neden farklı farklı isimler veriyorsun ki birine tersine evrim birine toplu yokoluş gibi?

Ha çevreseler etkiler canlıları yok ederse t. yokoluş etmezse tersine evrim diyorsun..

Eğer bu söylediklerin kesin ise, evrim mehter takımı gibi..

Bir geri iki ileri..E nasıl oluyor da yönü yok diyorsun ?

Tersine evrim nedir? Boyutun küçülmesi mi?

Önceden kazananılmış bir uzvun, bir özelliğin yok oluşu mu?

Hani çok verilir, 32 diş yerine 30 ya da 28 dişimiz olması, köpek dişlerimizin kütleşmesi veya boyutları tersine evrim mi?

İyi de bütün bunlar benim çizdiğim yönü etkilemiyor ki..Bu yönü tersine çevirmiyor ki..

Ben ne açıdan evrimin bir yönü olduğunu açıkladığımı sanıyorum..

Ama güzel kardeşim sen ne açıdan evrimin tersine işleyebileceğini açıklayamıyorsun..

Kaldı ki tersine işlediğini söylemen demek, evrimin bir yönü olduğunu kabul etmen demektir ki bu yönün tersine de gidebileceğini söylüyorsun...

Sitelerde Paylaş

evrim rasgele ve düzensiz haraket etmez hayatta kalmak için oluşan değişimdir. Başarısız olan canlılar ölür başarılı olanlar yaşar

İşin garip yanı başarısız olan canlı başarısız olduğunu asla farkına varamaz çünkü ölünce bilinç yok olur

Hayatta kalmak için bir değişim olduğu için bir önceki bilginin üstünden devam eder. Evrim bilinçsiz ve tam olarak istemsiz oluşmaz..

Bilgi sayesinde oluşur diyebiliriz belki (insan oğlu çok uzun zamandır dünya üzerinde ama ilk oluştuğu tarihten 0 tarihine kadar olan gelişim 0 dan 2000 yılına kadar olan gelişimden tarif edilemez kadar azdır buda insan oğlunun evrimleştiği anlamına geliyor daha zeki olarak. Bunu sürekli üst üste konulan bilgi sayesinde olduğunu söyleyebiliriz.) bu sayede evrim ileri yönde gider , çünkü bilgi geriletmiyor (deneyim demek daha doğru olur belki , bir böcek için bilgi biraz abartı kaçabilir anla sen )

Kültürel evrim ile biyolojik evrimi bir birine karıştırma kültürel evrim için belli bir zeka seviyesi gerekir. Evrim bilinçsiz ve istemsiz oluşur.

Kültürel evrimin yani senin bilgi evrimi dediğin şeyin artış hızı biyolojik olarak daha zeki canlılar olmaya evrilmemiz değil(son iki bin senede yada on bin senede) zihniyetle ilgilidir.

Sitelerde Paylaş

Darwinius masillae 46 milyon yıl önce yaşamış

47-million-year-old-primate-darwinius-ma

225 milyon yıllık yusufçuk fosili ile günümüz yusufçuğunun kanat boyu kıyası

giant%20ancient%20insect%20wing.jpg

ve onun da atası 300 milyon yıllık

220px-Meganeuradae.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Meganeura

http://en.wikipedia.org/wiki/Darwinius

26 milyon yıllık insan evrimi 300 milyon yıllık yusufçuk böceğine göre daha fazla değişime yol açmış gibi görünüyor. bu niçin böyle ?

bir de çiftleşemediklerini anlamak için ne gibi testler uygulanıyor ?

üremenin amacıyla ilgili soruma da birşeyler yazarsanız sevinirim , teşekkürler

Eklem bacaklilarin gelişiminde ve evriminde etken rol oynayan sebeplerden birisi eklem bacaklilarin kitin adı verilen polisakkarit ile zırh gibi kaplanmış oluşu yatar kitin maddesi eklem bacaklilari dış etkenlerden korur .

Kitinin en muazzam özelliği ise böcekler için demirden yapılmış bir zırh kadar koruyucu olmasıdır. Antenler, kanatlar, soluk boruları ya da tüyler de kitin içerebilmektedir. Hatta böcek kanatlarının kenarları dahi kitin sayesinde keskin bir bıçak gibidir.

Evrim ise dış etkenlerden etkilenen canlılarin mutasyonu şeklinde daha çok ilerler .

Eklem bacaklilar diğer canlılara göre dış etkenlerden az etkilenir ve mutasyona uğrama olasılıklari düşüktur. Örnek ; hamam böceği,kirkayak vs.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...