Jump to content

Nihilizm mi yoksa inanç mı?

Recommended Posts

Arkadaşlar eski mesajlardan az çok beni tanımışsınızdır. Hiç bir şeylere inanmaz iken insan sadece kendi varlığı sorgulamaktan başka bir işe yaramıyor ve sonuçta hayatın anlamsızlığı sonucuna varıyor. Bir şeylere ve ölümden sonraki yaşama inanmak her zaman için iyi. Ateizm bir virüs gibi insanın zihnini bir çöle çeviriyor ve motivasyonunu sıfıra indiriyor. İslam bana göre değil. Biraz araştırdıktan sonra ne kadar kısır bir zihniyet olduğu gerçeğini kavradım. Şimdi ise sınırsız güçlü varlıklara inanmıyorum ama ölümden sonra ki yaşam konusuna inanmaya karar verdiğimi söylemiştim. Herkesin bir yolu var ve o yoldan devam ediyor. Ateizm bir virüs gibi insanı içten içe kemiren ve yok eden bir zehir gibi. Sonsuz güçlü varlıklar fikrinden vazgeçtim şu anda sadece hayatın recursive fractal’lardan ibaret olduğuna karar verdim. Tüm forum arkadaşlarını bu yönde düşünmelerini tavsiye ediyorum. Bilim dili tabii ki de tanrılardan geçmiyor, bilim doğa güçlerine meydan okumak anlamına geliyor. Ama ölümden sonraki yaşam konusuna inanmayınca zihni kısırlaştırmaktan başka işe yaramıyor. Forumdaşlarıma tavsiyem ne yaparsanız bu tuzağa düşmemeleri. Ölümden sonra ne olacak açıkçası çok merak ediyorum bir kere inançsızlık virüsünü kapmışız ama ne yaparsanız yapın biraz inançlı olun kaybedecek bir şeyimiz yok en azından motivasyon dolu bir hayatınız olacak ve hayatta daha güçlü basacaksınız. Ben tamamen arındıktan sonra bu zihin seviyesine ulaştım.
Herkeze selamlar

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Açtığın konu çöp..

Ölümden sonrasına inanan,yaşamı ıskalar..

Ölümden sonrasını merak eden,yaşamamış sayılır..

Anlıyor musun,arınan ve üstün zihin seviyesine ulaşan arkadaşım :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar eski mesajlardan az çok beni tanımışsınızdır. Hiç bir şeylere inanmaz iken insan sadece kendi varlığı sorgulamaktan başka bir işe yaramıyor ve sonuçta hayatın anlamsızlığı sonucuna varıyor. Bir şeylere ve ölümden sonraki yaşama inanmak her zaman için iyi. Ateizm bir virüs gibi insanın zihnini bir çöle çeviriyor ve motivasyonunu sıfıra indiriyor. İslam bana göre değil. Biraz araştırdıktan sonra ne kadar kısır bir zihniyet olduğu gerçeğini kavradım. Şimdi ise sınırsız güçlü varlıklara inanmıyorum ama ölümden sonra ki yaşam konusuna inanmaya karar verdiğimi söylemiştim. Herkesin bir yolu var ve o yoldan devam ediyor. Ateizm bir virüs gibi insanı içten içe kemiren ve yok eden bir zehir gibi. Sonsuz güçlü varlıklar fikrinden vazgeçtim şu anda sadece hayatın recursive fractal’lardan ibaret olduğuna karar verdim. Tüm forum arkadaşlarını bu yönde düşünmelerini tavsiye ediyorum. Bilim dili tabii ki de tanrılardan geçmiyor, bilim doğa güçlerine meydan okumak anlamına geliyor. Ama ölümden sonraki yaşam konusuna inanmayınca zihni kısırlaştırmaktan başka işe yaramıyor. Forumdaşlarıma tavsiyem ne yaparsanız bu tuzağa düşmemeleri. Ölümden sonra ne olacak açıkçası çok merak ediyorum bir kere inançsızlık virüsünü kapmışız ama ne yaparsanız yapın biraz inançlı olun kaybedecek bir şeyimiz yok en azından motivasyon dolu bir hayatınız olacak ve hayatta daha güçlü basacaksınız. Ben tamamen arındıktan sonra bu zihin seviyesine ulaştım.

Herkeze selamlar

Sen motive olmak için hayali bir şeylere sarılabilirsin ama herkes senin gibi kolayca kendini kandıramayabilir. Bana da hayali şeylere inanmak virüs geliyor.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar beni yanlış anlamışsınız. Hayali şeylerin peşinden koştuğum yok. Ateistforum ile ilk tanışmam üniversite son sınıflara rast geliyor. Daha önceden inançlıydım ve hayata daha pozitif bakıyordum. Forum öğretisini iyi aldım ve her şeye isyan eder oldum. Sonrasında amaçsız bir şekilde gezer oldum ve nihlizm batağına battım ve eski bilgi öğrenme metodlarımın hepsini inkar eder oldum. Ne güzel yaşam bir son o zaman öğrendiklerimizin yaşadıklarımızın hiçbir faydası yok hepsi beyhude bir çaba. Hayat uzun bir yol değilse eğer yaptıklarımızın yaşadıklarımızın hiçbir anlamı yok diye düşünür oldum. Ama sonrasında varoluşçu çaba için hayatın bir hedefi olmalı diye düşünmeye başladım. Şu anda öyle üstün güçlere çok fazla inanmıyorum sadece bilim yasalarının geçerli olduğu ve hayali güçlerin olmadığı bir evrende yaşıyoruz. Cennet cehennem sonsuz güçlü yaratıkların olma ihtimali çok düşük. Ama söylediklerimi biraz düşünürseniz eğer daha motive olacağınızı göreceksiniz. Hayatın bir amacı olmaması kavramına karşıyım. Yaşamın bir amacı olmalı ve yarattığımız her mücadelenin bize kar olarak geri dönmesi gerekiyor. Internetten dediklerimi biraz araştırırsanız beni daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Lütfen arkadaşlar arayıştan vaz geçmeyin ve aslında tam olarak algılayamadığımız birbirinin devamı olan ilşikiler zinciri içerisinde kör edildiğimizi düşünün. Eğer şüphe olmasaydı arayışta olmayacaktı. Arayışın sizin öğrenme yolunuzdaki en büyük hedefiniz olduğunu düşünün. Eğer şüphe olmasaydı yaratılışta olmayacaktı. Dans etmekten asla vazgeçmeyin arkadaşlar. Benim gibi nihilizm batağına düşmeyin.

Sitelerde Paylaş

Ateizm bir virüs gibi insanı içten içe kemiren ve yok eden bir zehir gibi.

Eğer yaşamda bir amaç aramıyorsan yaşam boşuna bir uğraştır. Tabi hayatın tek amacını yemek yemek içmek seks yapmak ve sıçmak olarak görüyorsan sana değebileceğim başka bir söz yok.

Tek tek cümlelerini analiz ettirme bize..

Sana ben çok ağır şeyler derim ama boşver..

Ateistforuma gelip,bizi inanca davet edip,ateizme pislik atan senin gibileri tekme tokat kovmak lazım bu forumdan..Al sana söz..

Sitelerde Paylaş

Benim yazılarımı yanlış anladığın anlaşılıyor. Ben hiç kimseyi inanca filan davet etmedim. Sadece ateizm batağına battım kurtulmak yeni bir düşünce sistemi kurmak istiyorum. Hayatımın anlamsızlığından bir şekilde kurtulmak gerektiğini savunuyorum. Amaçsızca gezmek bir insanın başına gelebilecek en büyük kötülüklerden birisi olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Benim yazılarımı yanlış anladığın anlaşılıyor. Ben hiç kimseyi inanca filan davet etmedim. Sadece ateizm batağına battım kurtulmak yeni bir düşünce sistemi kurmak istiyorum. Hayatımın anlamsızlığından bir şekilde kurtulmak gerektiğini savunuyorum. Amaçsızca gezmek bir insanın başına gelebilecek en büyük kötülüklerden birisi olduğunu düşünüyorum.

Müslümanların yazdığı bir foruma girip,şöyle bir cümle yazsan ne yaparlar sana;

İslam bir virüs gibi insanı içten içe kemiren ve yok eden bir zehir gibi.

Yazı yazmayı bilmiyorsan,kendini düzgün ifade edemiyorsan;yazma,oku..!

Sitelerde Paylaş

Bence sen çevresel baskılara dayanamıyorsun, herkes düşüncelerine ve keşfettiği şeylere göre bir hedef koyabilir ama içinde yaşadığı durum hedeflerini gerçekleştirmesi için müsait değildir, ozaman kendi keşfettiklerine ihanet etmeye başlar çevreye uyum sağlamak için, bir kere söylenenleri yanlış olduğunu anladığında geri dönemezsin

Sitelerde Paylaş

Nihilizm, materyalizm ve pozitif ateizm'de bazı aşırı yönler var. ama "zehir" yapıcı bir kelime olmamış.

Diğer taraftan bu tarz düşüncelere, "virus" denilmesi de olumlu bir etki yapmıyor.

2. bir yaşamdan bahsetmek için, dinlerin olmasına gerek yok tabii.. Ancak bu nasıl olacak? onu bir düşünelim;

Mesela, ölen her insan, aynı bilinçle uzak bir galakside yeniden oluşuyor ve yaşamaya devam ediyor. Bunu hayal edebiliriz. ama varsaymak için dayanaklar bulmamız gerekir.

Ben bu inancın temelinde yatan insani sebepleri anlıyorum; Böyle birşeyin varolduğunu düşünmek, stresi azaltır. ölen yakınlarımızı yeniden görmemiz konusunda bizi mutlu eder. dünyadaki haksızlıkların bize verdiği olumsuz psikolojik etkilerini hafifletir. böylelikle hayata daha pozitif bakabiliriz.

Ama işte biraz daha gerçekçi deliller ortaya koymak gerekiyor. bu nasıl olacak, kim veya kimler yapacak? önce bu konuyu çözmek lazım.

Sitelerde Paylaş

Bir şeylere ve ölümden sonraki yaşama inanmak her zaman için iyi.

Ateizm bir virüs gibi insanın zihnini bir çöle çeviriyor ve motivasyonunu sıfıra indiriyor.

Şimdi ise sınırsız güçlü varlıklara inanmıyorum ama ölümden sonra ki yaşam konusuna inanmaya karar verdiğimi söylemiştim.

Ateizm bir virüs gibi insanı içten içe kemiren ve yok eden bir zehir gibi.

Ama ölümden sonraki yaşam konusuna inanmayınca zihni kısırlaştırmaktan başka işe yaramıyor. Forumdaşlarıma tavsiyem ne yaparsanız bu tuzağa düşmemeleri. Ölümden sonra ne olacak açıkçası çok merak ediyorum bir kere inançsızlık virüsünü kapmışız ama ne yaparsanız yapın biraz inançlı olun kaybedecek bir şeyimiz yok en azından motivasyon dolu bir hayatınız olacak ve hayatta daha güçlü basacaksınız. Ben tamamen arındıktan sonra bu zihin seviyesine ulaştım.

Cennet cehennem sonsuz güçlü yaratıkların olma ihtimali çok düşük.

Kendimi iyi ifade ettiğime inanıyorum. Sorun sakın sizde olmasın. Bana kalırsa siz çok ön yargılı ve saldırganca davranıyorsunuz. Kendinizi hep savunma pozisyonunda ilk kim düşünce sisteminize kim saldırdı diye sataşacak yer arıyorsunuz.

Süpersin süper..Sorun bende zaten,sen süpersin.. :)

Öteki Dünya'ya inanmak iyidir deyip,öteki Dünya'nın olma ihtimalini az da olsa kabul etmen,senin inançlı biri olduğunu kanıtlar..Sen dinsiz/inançsız filan değilsin..Öteki Dünya kesinlikle yoktur diyemeyen birisi,inanan birisidir..Ateizme pislik atıp,araya nihilizmi karıştırarak inanca insanları davet ediyorsun burada..Ne yazdığın ortada,beni salak yerine koyma burada..Senin gibi ne dediğini bilmeyen bir sürü insan gördüm..

Ateizm virüstür,inanmak iyidir,kaybedecek birşeyiniz yok filan..Seni gidi zirzop seni..Burayı ne sanıyorsun sen?

Sitelerde Paylaş

Sizin gibi pozitif ateist değilim düşüncelerimi sizin gibi delillere dayandırarak aktaramayabilirim. Ama bu ateizm ve anlamsızlık duygusundan çok çektim. Şimdi hayatımı yeni bir şeyler ile anlamlandırmaya çalışıyorum. Bu inanç meselesi tıpkı rüyalar gibi bilinç altında algılanan bir olgu. Hayatın ve yaşamın bir amacı olmalı diye düşünüyorum. Aksi taktirde bu tartışmalarımız bile boşuna bir çaba olacak. Açıkçası sizin benzer hisleriniz veya inançlarınızın olup olmadığını sorgulamak için bu konuyu açtım. Ama bu kadar tepki çekince açıkçası geri çekilmek zorunda kaldım.

Sitelerde Paylaş

Sizin gibi pozitif ateist değilim düşüncelerimi sizin gibi delillere dayandırarak aktaramayabilirim. Ama bu ateizm ve anlamsızlık duygusundan çok çektim. Şimdi hayatımı yeni bir şeyler ile anlamlandırmaya çalışıyorum. Bu inanç meselesi tıpkı rüyalar gibi bilinç altında algılanan bir olgu. Hayatın ve yaşamın bir amacı olmalı diye düşünüyorum. Aksi taktirde bu tartışmalarımız bile boşuna bir çaba olacak. Açıkçası sizin benzer hisleriniz veya inançlarınızın olup olmadığını sorgulamak için bu konuyu açtım. Ama bu kadar tepki çekince açıkçası geri çekilmek zorunda kaldım.

Hayat ile ilgili zırnık bilgin yok..Bu AMAÇ laflarını ederken,içinde taşıdığın ve her gün tuvalete boşalttığın pislikleri de düşünüyor musun?

Düşün bence..Diğer hayvanlar gibi gıda alıp,bok ürettiğini düşün..Sonra AMAÇ üzerine kafa yorarsın..

İnanacaksan da,istediğine inan ama bu forumda ben inanıyorum,sizde inanın filan demeye çalışma..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

arkadaş belli başlı bazı bakımlardan belki haklı olabilir.

ateizm gerçekten hayatı yaşamaya ilişkin bir öneri sunmuyor.

kabul etmek gerekir. dinler hap misali paket program sunuyor. reçete veriyor adeta yaşamı şöyle böyle sürmelisin diye.

ben kendim agnostik ateist'im. ve kendimi var oluşsal bunalımlar içinde buluyorum şu aralar. çıkmaz sokaklarda kayboldum. hayatım anlamını arıyorum dersem çok klişe olur ama bir boşlukta olduğumda gerçek.

tavsiyesi olana açığım her zaman.

Sitelerde Paylaş

Açıkcası arkadaşa bu kadar yüklenmenize anlam veremedim.Düşüncesine saygı duymalısınız.Virüs olarak görüyor olabilir ha keza sizinde dinleri virüsden farklı bir şekilde gördüğünüzü düşünmüyorum.Neyse bu olay lisedeyken yaşadığım bir olayı hatırlattı bana benzer bir vakıa :

Lisedeyken muallakta olan arkadaşın biri için 1 ateist ve 1 müslüman olan 2 arkadaşım çocuğu saflarına çekmeye çalışıyorlardı.Detaya girmiyeceğim çocuk birazcık düşündü ve dedi ki ; "ZATEN DİNDAR BİRİ GİBİ YAŞAMIYORUM,ALLAH'A İNANIRSAM GEÇDE OLSA CENNETE GİRERİM.Bu arkadaş burada akılcı davranıp kendine çıkarımda bulundu.Hayatımda bir değişiklik olmayacak yapacağımı yapacağım zaten inanmak bana birşey kaybettirmez demişti...

Şimdi burda arkadaşa bu kadar yüklenenleri görünce şaşırıyorum.Adam diyor işte yaratıcı güce inanmasam da ölümden sonra bir hayata inanmak bana güç veriyor.Veriyorsa sonuna kadar yapmalısın.Ateistler için madem bu dünya önemli,madem bu dünya bir kereliğine var o zaman bu dünyada mutlu olmak için çalışmaları gerekmez mi ? Mutlu olma yolu olarakta kendisini ölümden sonra bir hayat olduğuna inandırmaktan geçiyorsa kesinlikle uygulamalı sizde ona destek vermelisiniz diye düşünüyorum.

tarihinde Mr.Y tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Açıkcası arkadaşa bu kadar yüklenmenize anlam veremedim.Düşüncesine saygı duymalısınız.Virüs olarak görüyor olabilir ha keza sizinde dinleri virüsden farklı bir şekilde gördüğünüzü düşünmüyorum.Neyse bu olay lisedeyken yaşadığım bir olayı hatırlattı bana benzer bir vakıa :

Lisedeyken muallakta olan arkadaşın biri için 1 ateist ve 1 müslüman olan 2 arkadaşım çocuğu saflarına çekmeye çalışıyorlardı.Detaya girmiyeceğim çocuk birazcık düşündü ve dedi ki ; "ZATEN DİNDAR BİRİ GİBİ YAŞAMIYORUM,ALLAH'A İNANIRSAM GEÇDE OLSA CENNETE GİRERİM.Bu arkadaş burada akılcı davranıp kendine çıkarımda bulundu.Hayatımda bir değişiklik olmayacak yapacağımı yapacağım zaten inanmak bana birşey kaybettirmez demişti...

Şimdi burda arkadaşa bu kadar yüklenenleri görünce şaşırıyorum.Adam diyor işte yaratıcı güce inanmasam da ölümden sonra bir hayata inanmak bana güç veriyor.Veriyorsa sonuna kadar yapmalısın.Ateistler için madem bu dünya önemli,madem bu dünya bir kereliğine var o zaman bu dünyada mutlu olmak için çalışmaları gerekmez mi ? Mutlu olma yolu olarakta kendisini ölümden sonra bir hayat olduğuna inandırmaktan geçiyorsa kesinlikle uygulamalı sizde ona destek vermelisiniz diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...